Keresés

Részletes keresés

Menta? Creative Commons License 6 napja 0 0 2730

neszt76 Creative Commons License 2024.04.10 0 0 2729

Sziasztok,

Keresek eladó fehér és fekete eper fát, mindkettőből a legnagyobb szeműt. Régebben sokat olvastam ezt a fórumot, nagyjából képben vagyok, magról kellene ületeni, majd oltani egy jófélét rá, de most időhiányban vagyok, ezért inkább fizetni szeretnék érte annak,
aki ebben profi, ennek a fanatikusa évek óta. Csongrád megyében érte tudnék menni, de ha Szeged / Algyőre postáz, szállít valaki, az lenne az ideális.

diospyros Creative Commons License 2024.04.08 0 0 2728

jó és ismerős történet.

köszönjük.

"nekem" is voltak eperfáim, bokraim amik cirmos-rózsaszínűek voltak

(most sikerült ültetni egy Gelso Rosso-ot, hasonló lesz... ill. "szelektáltam" egy fehér,

enyhén rózsaszínes "fajtát" a "Lázi" óriást...)

szóval egyszer elmentem szedni, egy nagy kosárral tértem haza, hogy

ebből süssenek gyümölcstörtát. "hogy nézne ki, kinevetnének..." hát ez volt a vélekedés,

hogy az ilyen "magától termő" gyümölcsből késuülő torta nem "menő"...

de idén ki fogom próbálni kb. 43 év után, sütök majd én, de lesz rajta minden színben és

fajtában, majd megosztom!

(kajszi oltóág csere ügyben az adatlapomon lévő honlapon az e-mail címem)

(http://www.kartyanaptar.org/#contacts)

Előzmény: Kertkedvelő999 (2725)
Barret02 Creative Commons License 2024.04.06 0 0 2727

Végre tele van a két kis fám virággal! Remélem idén nem fagy le,mint tavaly...

vlacko Creative Commons License 2024.03.25 0 1 2726

Átéltem a történetedet - egyrészt a hasonló élmények okán, másrészt annyira jól elmesélted. Lájkoltam is volna, de ez a funkció már nem működik.

Előzmény: Kertkedvelő999 (2725)
Kertkedvelő999 Creative Commons License 2024.03.22 0 1 2725

Először gyerekkoromban (általános iskolás) koromban találkoztam az eper/szederfával.

Két csaknem (emlékeimben) 1 méternek tűnő vastag törzsű fekete eperfák voltak,

hetekig jártunk enni a termésüket.

Isteni finom volt, abban a spártai időszakban, és mivel minden évben a nyáriszünet

elején érett a termés, nekem ez egyet jelentett a szabadsággal és a boldogsággal.

3-4 éven át jártunk oda, a felfedezésétől számítva.

 

Ez volt az első emlékem.

Sajnos később valaki kivágta a fákat, mert a falu Főútja mellett volt, és idegesítette

hogy a termés egy hónapon át a kocsijára pereg.

Ez akkor iszonyatos csalódás volt...

 

Második élményem az volt amikor egy nagyvárosban dolgoztam és laktam, de hetente 1-szer

hazautaztam a szülőfalumba.

És egyik alakalommal nem a "Főpályaudvarról" indultam, ahogy szoktam,hanem

Rákos-nál szálltam fel a vonatomra, és nyár volt, a vonatra várni kellett 15-20percet, és..

a pályaudvar mellett ott volt egy hatalmas eperfa, érő fekete mézédes és ízes gyümölcsökkel.

A következő hetekben  oda-visszautazáskor itt szálltam le és fel,

majd a következő év eperszezonjában is.

 

3-4 évet dolgoztam ott, nem tudom megvan -e még az az eperfa.

 

Mikor itt kezdtem el dolgozni, meglepetten vettem észre, hogy az egyik épület mögött

fekete eperfa van. Isteni volt, több évig jártam oda nyáron falatozni, és mindig

a gyerekkoromra meg a szabadságra gondoltam.

Minden nap 1 hónapon keresztül, amíg csak pergette a termését.

Majd kivágatták a fát, mondván hogy a beton (Járda?) repedéséből nőtt ki,

túl nagy már és szétfeszíti a betont.

Hát ez nagyon szomorú volt.

Az eperfákat kivágják..a gyerekek vidámsága alábbhagy,

az ember boldogsága elmúlik.

 

Ráadásul akkoriban ez volt az egyetlen de 10000-szeres szorzó, ami miatt kedveltem a 

(az akkori) munkahelyemet.

 

És itt jött a felvetés: miért nincs saját eperfám?

Kertes házban lakunk, elég nagy udvar és kert is van, miért nem ültettem soha?

Azóta 16 eperfát ültettem,aminek nagy része mai napig megvan, és még vagy 2-3 különböző időben érő cseresznyét.

Így minden nyár elején újraélem azt a pillanatot, amikor 7-8 évesen, rabságunktól szabadulva,

láncainkat levetve kimentünk  a Főútra, és a két nagy Fekete eperfánál órákat "táboroztunk"

mert elkezdődött a nyári szünet, és a kerteken átvágva még cseresznyét is ettünk.

Osztálytársaim még igen, unokatestvérem már nem is él szegény, akivel csatangoltunk sokszor..

 

És a gyerekeimen látom a hasonló élményeket, bár ők az eperfa iránti rajongásomban annyira nem osztoznak, de a cseresznyét nagyon várják és imádják. 

 

UI: a feleségem az egyik eperfát ki akarta vágatni velem, mert alatta parkolunk ő is a kocsijával,

meg én is, és egy hónapig takarítani kell az autókat minden nyáron...

Hát elmagyaráztam neki, hogy nincs az az isten, hogy ezt megtegyem ezzel a fával,

mert bár már most van sok/több, de újra átélném azt a szomorúságot, amit

gyerek koromban éltem át, amikor az akkori életem egyetlen csodáját

szívtelen gonosz emberek teketóriázás nélkül egyszer csak kifűrészelték.

 

 

 

 

 

Kertkedvelő999 Creative Commons License 2024.03.22 0 0 2724

16 db eperfát ültettem eddig életemben,

Ebből 14 maradt meg és van már aminek 30 cm átmérőjű a törzse.

Igaz van aminek még csak 2 cm.

 

Minden féle van közöttük, fekete eper, (Morus Nigra)

Sziciliai Fekete Eper ( Morus Alba)

Fehér eperfa legalább 2 termő

és kb. 4 magról nőtt ami még nem termett, nem tudom milyen lesz

(remélem Fekete Eperfa/Szederfa)

 

Van helyem és nagyon szeretem.

A magkeltetést nem számolom bele.

Kertkedvelő999 Creative Commons License 2024.03.22 0 0 2723

Nem is a magról való keltetéssel van gond, mert bár -akár-  vagy 3-4 hónapig elül a nedves földben,

de kikel szépen.

Viszont nagyon nehéz a kis eperfákat életben tartani.

A tűző napon megég és elpusztul.

Félárnyékban, napi pár órás napnál fejlődik.

(Gondolom ilyenkor természetes úton még a fű meg a növények takarásában, félárnyékban lenne).

Szóval nagyon érzékeny a napra is meg a kiszáradásra is.

Amikor eléri az 50-60 cm-ert, akkor kezd ellenállóbb lenni, és ott már bírja a tűző napot is,

de ez többnyire a 2. évtől van.

 

Bár magot könnyű gyűjteni, és nem olyan könnyű de nem is nehéz, csak nagyon sokáiog várni kell

a kikeltetéssel, a palántát nevelni már nehéz.

Egy időben seehol nem lehetett Mórus Nigrát kapni, csak fehér eperfát.

Ezért magról keltettem. A gyümülcs evésekor kb. 100 magot gyújtöttem.

Ebből 3-4 hónap után 20-30 mag ki is kelt.

Mire rájöttem hogy túl erős neki a nap, már csak 2 maradt életben.

De ez a kettő most is megvan, és szép kis fává cseperedik lassan.

 

Ha most állnék neki, már több maradna életben, de azért bárki próbálkozik nagy felesleggel induljon neki.

Vagy- megveszed a fehér eperfa csemetét, és ráoltod a Mórus Nigrát.

Ezzel nyerhetsz 4-5 évet.

Vagy többet, mert a magról keltetett eperfa van hogy csak a 8. esztendős korában terem.

 

Máshol meg azt írják, úgy nő a kertben mint a dudva, alig tudják kiírtani..

Hát ha megnő 1 méteresre, akkor már itt is így van.

De az agyagon nem kel jól. Utána már jól elvan.

A homoktalajon biztosan jobban kel. 

Előzmény: Körtvélyesi (2719)
Körtvélyesi Creative Commons License 2024.03.14 0 0 2722

Kedves Barett!

 

Minden bizonnyal Morus albaról van szó, mely lehet fehér, tüdőszínű, fekete terésszínű avagy termés nélküli, hímvirágú. Nagyon érdekes, hogy annak ellenére, hogy a nigrat magról keltethetünk, nem ismert természetes előfordulása, bár, régi irodalmakban Urmia (Urmai) környékén emlegetnek spontán előfordulást. Ezen utóbbi változat sorsa valóban a gondos gazda kezében van, önállóan nem tud fennmaradni. 

Előzmény: Barret02 (2721)
Barret02 Creative Commons License 2023.09.23 0 0 2721

Bár a fajtáját nem tudom,mert a madarak potyogtatják mindenhova.

Előzmény: Barret02 (2720)
Barret02 Creative Commons License 2023.09.23 0 0 2720

Szóval ahány szem termés leesik,akár annyi csemeténk lehet! Nálam úgy kel,mint a libatop...

Előzmény: Körtvélyesi (2719)
Körtvélyesi Creative Commons License 2023.09.22 0 0 2719

Kedves Kerteszranger!

 

Elnézést kérek a kései válaszért! A Morus nigra magok csírázási erélye 1–2%. Két hónapig ajánlatos +4–5 °C-on a hűtőben nedves közegben sztratifikálni, rétegezni, majd szobahőmérsékleten elvetni, kb. két hét után várható kelése. Ebben az időszakban alba alanyra a chip szemzést, a rügylapozást (Forkert-féle) lehetne megejteni, amit télen takarni kellene. Ugyan ezen eljárást ill. az angol nyelves párosítást, eredményesebben – tavasszal, az alba rügypattanása idején (április) végezhetjük el. A gyökereztetéssel nem sokra jutottam... Többen bújtás, döntés alkalmazásával nyertek szaporítóanyagot.

Szlovák nyelven, bővebben, a következő oldalon található pdf anyagban találhatunk ismertetőt:

https://www.pukanec.sk/vyskyt-moruse-ciernej-v-okoli-pukanca.html 

https://www.pukanec.sk/download_file_f.php?id=272545

Előzmény: kerteszranger (2718)
kerteszranger Creative Commons License 2023.09.06 0 0 2718

Kedves Körtvélyesi!

 

Szert tettem pár Morus nigra termésre (félig szárazon, a fa alól) és két kb. 20 cm körüli vékonyabb ágra. Az lenne a kérdésem, hogy a termésekből nyert magokat mikor és milyen módon érdemes elvetni, illetve milyen közegbe? Az ágakkal nagyobb gondban vagyok. Jelenleg vízben állnak, a leveleket a szemzőhajtások vételezésének megfelelően vágtam le, tehát csak a levélnyelek vannak meg. Érdemes esetleg gyökereztetni, vagy erre ilyenkor már nincs sok esély? A fa, ahonnan szedtem egyébként Bécsben van. Előre is köszönöm!

Körtvélyesi Creative Commons License 2023.06.26 0 0 2717

Kedves Menta?

 

Gratulálok az nigra oltási eredményéhez! Egy dologra érdemes odafigyelni: az oltás helyén a kötözőagyagot csak jövőre vedd le, mivel az "összenövés" vontatott, a korai eltávolításkor – egy kisebb szél kitörheti a nemest! A nigra levélzete (rövid nyél, durva szerkezet, vastag levéllemez) kevésbé alkalmazkodik a szélirányhoz, mint az alba.

Előzmény: Menta? (2714)
55judit Creative Commons License 2023.06.11 0 0 2716

Érik a Morus Alba Szicíliai:

Idén végre annyi terem, hogy már nem csak a rigók lakhatnak jól hanem én is.

A fába tettem több Nigra szemet, amiből végül 2 maradt meg és már nagy ágakká váltak. Azok is tele vannak gyümölccsel.

TK421 Creative Commons License 2023.06.06 0 0 2715

A morus alba bármilyen visszavágást kibír, ha nagyon megnő, akár földig vághatod, újra fog nőni. Ennél talán praktikusabb az, ha mondjuk 2 méter magasan néhány éves korában visszavágod teljesen (alatta minden ágat megszüntetsz, és ott nem is engeded nőni), és ezt néhány évente megismétled: tehát egy bizonyos magasság fölött mindent levágsz! Nem kell félni, nem lesz baja, teremni is fog valamennyit, és a magassági/szélességi növekedése is korlátozott lesz. Amikor visszavágod akkor úgy fog kinézni mint egy kis villanypózna, de nem kell félni, újrahajt. Télen érdemes visszavágni.

Előzmény: HV Andi (2713)
Menta? Creative Commons License 2023.06.06 0 0 2714

Előzmény: Amita13 (2712)
HV Andi Creative Commons License 2023.05.31 0 0 2713

Sziasztok!

Ha valaki tudna segíteni nekem, nagyon megköszönném. 🙏

Szemben az út túloldalán tarvágást csinálnak a héten és ezért gyorsan kiemeltem egy kis eperfát (azt hittem, mogyoró, de ebbe ne menjünk bele 🫣😅). Azóta meghatároztam, Morus alba. Ez reális is, mert kb 100 méterre van egy fekete termésű (de Morus alba) jó nagyra nőtt példány, arról származhat. Kb két méteres, egyetlen kis szál, még az alsó 50 centin is hozza a levélrügyeket.

Nagyon tanácstalan vagyok, hogy hova ültessem a telken, mert félek az erős sarjadzás miatt is, félek, hogy erős lesz a gyökere, illetve hogy minden csupa szeder folt lesz. A napelemet sem szabad leárnyékolnia, így nagyon szeretném, ha nem nőne meg 4-5 méternél magasabbra. De nem értek hozzá, hogyan kell koronát kialakítani, még csak most kezdtem el kertészkedni, fát még soha nem ültettem és nem is gondoztam.

Akinek van türelme nekem tanácsot írni, nagyon megköszönném, ha felvenné velem a kapcsolatot: hegylako86@gmail.com

Hétfőn este emeltem ki, azóta egy vízzel teli kaspóban áll, de nem tudom, hova ássak neki gödröt. Hány méterre tegyem a kerítéstől? És a térköves járdától? És a háztól?

Más fám egyenlőre nincs még és viszonylag nagy területünk van, de a négy gyerek labdázik, szaladgál, azt is figyelembe kell vennem.

Olvastam olyat, hogy valaki meg tudta metszeni úgy, hogy bokor termetű maradjon.. azt hogyan kell?

Köszönöm, ha segítesz 🙏🤗

Amita13 Creative Commons License 2023.05.29 0 0 2712

Nem tudom, hogy erről tudtok-e. Esetleg innen is lehetne fekete oltóveszzőt szedni, amíg nég megvan a fa. http://www.kreativkertesz.hu/2023/04/tabani-szederfa-matuzsalem.html

Előzmény: pintjano (2710)
Körtvélyesi Creative Commons License 2023.03.18 0 0 2711

Kedves Pintjano!

 

A Felvidéken többen szaporítanak Morus nigrat (főként a Morusa cierna Trnavska-t) in vitro módszerrel, ára 10 Euro körüli. A vásárolt eperfa rügykülleme elárulja azt, hogy a nigraval avagy az alba fekete termésű változatával találkoztunk. Ha lefényképezed a vásárolt szederfa csemetét és mellékelve elküldöd az elérhető e-mail címemre esetleg segíthetek az azonosításban, ezen alkalommal írd meg a címed. Az oltóvessző szedése e hónap végén esedékes, az oltási április közepén ajánlott.

Előzmény: pintjano (2710)
pintjano Creative Commons License 2023.03.15 0 0 2710

Kedves Kortvélyesi!

Ahogy nézegetem a fekete eper (szeder)-nek vett- cimkéje szerint az lenne, ugyanolyan a vesszeje s nyáron a levele is, mint a fehér (morus alba)-nak (cimke szerint Szlovákia a származási hely, de nem onnan rendeltem, hanem innen:www.sweetgarden.hu mást is tobbszor is, a tobbiben nem tévedtek)... Oltanék idén, van két egészen elfogadható méretű magról kelt albám- madár hozta s onnan kelt. Abba oltanék.... Oltóvesszőt szeretnék, ha nem nagy gond... A továbbiakat emailban, enyém nyilvános

üdv PJ

Előzmény: Körtvélyesi (2709)
Körtvélyesi Creative Commons License 2022.11.16 0 0 2709

Kedves Pintjano!

 

Szerezz be legalább 10 db fejlett gyökérzetű albat és a korábban leírt (Szederfa, 2., 3. 4. stb. oldal) időszakban, módon, technikával készítsd el az oltványokat. Ezeket gyakran ildomos meglocsolni nyáron...Idei szabadföldi oltásom: 8 alany – 7 sikeres oltvány, nem kábítok. Az alany erőnléte, fejlettsége igen fontos a remélt eredményességhez.

Előzmény: pintjano (2708)
pintjano Creative Commons License 2022.11.14 0 0 2708

Idén én is oltottam 2 magról kelt fehér-be, de nem sikerült egy sem... Mik lehetnek az okok?

Igaz a fehér eper oltás sem akar évek óta sikerülni...

üdv PJ

Előzmény: Sándor111 (2706)
fehérkutya Creative Commons License 2022.11.14 0 0 2707

Hát akkor próbálkozok tovább :-)

Előzmény: Sándor111 (2706)
Sándor111 Creative Commons License 2022.11.14 0 0 2706

Eddig 3 nigrát oltottam, Körtvélyesitől kaptam az oltóvesszőket. Sajnos az eredményes kezdés után évközben különféle okok miatt mind a 3 elhalálozott. Jelenleg csak albáim vannak.

Előzmény: 55judit (2705)
55judit Creative Commons License 2022.11.14 0 0 2705

Kérdezd meg itt Sándor111-et. Ő szokott Nigrát oltani tudom.

Előzmény: fehérkutya (2703)
Körtvélyesi Creative Commons License 2022.11.14 0 0 2704

Kedves Fehérkutya!

 

Legbiztosabb a saját oltás, dugványozás, döntéses gyökereztetés  – hazai pályán nem valószínű a keresett gyümölcsfa megléte.  A Felvidéken található néhány árus pl. https://morus.webnode.sk/cennik/ , ahol az albák mellett a moruša trnavskát (kyslá, vinička), azaz a savanyú-, boreperfát is forgalmazzák. Annak ellenére, hogy az említett területen kb. 1000 példány található M. nigraból, a faiskolások ott is gyakran összekeverik az alba sötétszínű termést bíró változatával. De van olyan szlovák oldal is, ahol a leírás megfelel a fajtára vonatkozólag, míg a képen egy sima albat láthatunk: https://stromcekovo.sk/obchod/ovocne-stromy/ostatne-ovocne-stromy/morusa-velkoploda-trnavska-15-20-cm-kont-1-l/

A sok "tanulópénz" megfizetése után – saját, albaalanyú oltványokat telepítettem, ezek második vagy harmadik évben, a magoncok hetedik-nyolcadik évben teremnek.

Előzmény: fehérkutya (2703)
fehérkutya Creative Commons License 2022.11.13 0 0 2703

Nigra oltás elmúlt két évben nem sikerült. Próbálkozok tovább, de szeretnék biztzosra menni- Tud valaki olyan kertészetet, ahonnan lehet rendelni és biztosan nigrát küldenek?

Körtvélyesi Creative Commons License 2022.11.13 0 0 2702

Kedves 55judit!

 

Köszönöm! Ha a hajtás vékony és nyurga – az alba felé billen a mérleg. A nigra zömök, vaskos, rövid ízközű hajtással bír. Bár a magoncok között találkoztam már nyurgább savanyú eperfával is...Tavasszal, nyár elején – talpig vegetációban, majd "kiugratjuk a nyulat a bokorból".

Előzmény: 55judit (2701)
55judit Creative Commons License 2022.11.13 0 0 2701

Nin cs levél, a pici vesszőn alig látszik a parányi kis hegyes rügyecske. Ha tavasszal kihajt, majd megmutatom.

Előzmény: Körtvélyesi (2700)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!