Keresés

Részletes keresés

jee_c Creative Commons License 4 napja 0 0 64422

Bocs, fényszívóról nem tudok. Hacsak nem egy elég nagy tömegű fekete lyuk.

A metaanyagokról itt írnak valamit, bár sok mindent nem tudok kibogarászni belőle: https://en.wikipedia.org/wiki/Transformation_optics

Előzmény: dezoximoron (64421)
dezoximoron Creative Commons License 4 napja 0 0 64421

Pedig a Dyson gömb helyett egyszerűbb lenne a Nap fényét egy kipufogócsövön át beszívni. :D

Rosszabb esetben csak a Nap felénk fordított oldaláról, jobb esetben pedig körbe mindenhonnan, a túloldalról is.

Egyszerűen egy vonónyalábot (tractor beam) irányítani rá.

Persze csak a fényt kellene beszívja. A levegőt és a madarakat stb. lehetőleg ne.

Kár, hogy az egyetemen ilyesmit még nem tanítanak.

Előzmény: jee_c (64420)
jee_c Creative Commons License 4 napja 0 0 64420

Esetleg metaanyagok segíthetnek,de a legegyszerűbb tükrökkel. A tükrök hátránya, h csak bizonyos irányból jövő fényre működik jól. A napsütés pl pont ilyen (nagyjából). A szórt fényre nem jó.

Előzmény: dezoximoron (64418)
Maketheworldabetterplace Creative Commons License 4 napja 0 0 64419

Lehet. Napkemence.

A tükrös parabola és fél hengerpalást egyszerűbb.

Előzmény: dezoximoron (64418)
dezoximoron Creative Commons License 4 napja 0 0 64418

De nem akarom tükrökkel bedeszkázni az eget. A zsebemben lévű tükrökkel pedig nem lehet nagy felületről összegyűjteni a fényt. Olyan kellene, mint egy fordítva működő elemlámpa. De ne megvilágítson egy nagyobb felületet, hanem a célba vett felületről szívja be az összes fényt. Függetlenül attól, hogy az a fény eredetileg másfelé akart volna menni. ;)

Az ókori egyiptomiak úgy gondolták, hogy a szemünkből induló sugarakkal tapogatjuk le a tárgyakat, így is ábrázolták. Hogy oda vissza kellene jusson valahogy az információ, azt nem nagyon értették még.

Előzmény: Maketheworldabetterplace (64417)
Maketheworldabetterplace Creative Commons License 5 napja 0 0 64417

Tükrökkel.

Előzmény: dezoximoron (64416)
dezoximoron Creative Commons License 5 napja 0 0 64416

Valamikor gyerek koromban gondolkoztam azon, hogyan lehetne a napfényt egy nagyobb tartományból beszippantani egy tölcsérbe. Tehát nem csak azt a fényt, ami eredetileg oda menne...

Előzmény: jee_c (64414)
Maketheworldabetterplace Creative Commons License 5 napja 0 0 64415

A napelemek "műnappal" folyamatosan termelhetnek áramot.

jee_c Creative Commons License 5 napja 0 0 64414

egy kis vicces (bár bizonyos szempontból azért nem az):

Szóval ilyen is van a nagyvilágban. :D

jee_c Creative Commons License 2022.01.10 0 0 64413

Ja, értem, hát nyilván fogalmunk nincs róla, hogy mennyi a vetítés belőle, bár sztem nem állhatnak rosszul, de ez csak egy tipp a részemről.

Előzmény: 8bitmax (64412)
8bitmax Creative Commons License 2022.01.10 0 0 64412

Mármint úgy értettem, hogy vajon igaz-e a hír vagy nem. Nem a kísérletezés és fejlesztés ténye a kérdés, az addig oké lehet, hanem hogy valóban sikerült-e nekik, vagy csak hazudoznak - merthogy kb. leellenőrizhetetlen igazából.

Előzmény: jee_c (64410)
pert2 Creative Commons License 2022.01.10 0 0 64411

Az atomreaktort mar harom dvvel az atombomba feltalasa elott feltalaltak, a fuzios reaktor meg a hidrogenbomba feltalalasa utan hetven evvel is meg harminc evnyire van. Ez nemileg biztato, mert otven evvel ezelott meg otven evnyire volt. Extrapolalva kb 2120 korul lehet mukodokepes ipari fuzios reaktor.

Előzmény: jee_c (64408)
jee_c Creative Commons License 2022.01.10 0 0 64410

Az, valóságos, de teljesen más módszer. A tokamak (szó az oroszoktól) módszerrel próbálkoznak a kínaiak (mint amilyen az ITER is). Bizonyos értelemben nehezebb ez a módszer, és mindenképpen sokkal-sokkal drágább is.

Az MIT-s Commonwealth Fusion (https://cfs.energy/) is hagyományos tokamak elrendezéssel próbálkozik, de modern szupravezető mágnesek segítségével sokkal kompaktabb méretben és olcsóbban tudnak fejleszteni.

Előzmény: 8bitmax (64409)
8bitmax Creative Commons License 2022.01.10 0 0 64409

eZ PL. NEM TUDOM MENNYIRE VALÓSÁGOS VAGY NEM

https://raketa.hu/mesterseges-nap-tokamak-rekord

Előzmény: jee_c (64407)
jee_c Creative Commons License 2022.01.10 0 0 64408

Ami azért némileg bíztató:

"They are pretty well founded, sixth gen prototype "Trenta" ran almost every day for 16 months and completed more than 10,000 high-power pulses. Looks promising and serious. They dont spend too long building prototypes. With Trenta they could do pulse every 10 minutes, but with 7th gen they aim for 1 pulse per sec."

Szóval nem slideware, messze nem ma kezdték (2008-ban már volt fejlesztési prototípusuk), a 6. generációs prototípusnál tartanak (Trenta), amelyet 16 hónapja használnak majdnem minden nap, és már töbvb, mint 10000 cikluson vannak túl. A Trenta 10 percenként volt képes egy nagy energiájú pulzusra (egy ciklusra), míg a tervezett Polaris másodpercenként fog tudni egy ilyet.

Előzmény: jee_c (64407)
jee_c Creative Commons License 2022.01.10 0 0 64407

Fúziós energia, Helion. Én elnevezném a "gyúrós" cégnek őket (lásd a reaktoruk formáját :) ).
https://www.nextbigfuture.com/2022/01/174306.html

Nagy igéretek, meglátjuk mi lesz belőle (a szokásos).

Egy kereskedelmileg elérhető rendszer 2027-re - az nem gyenge igéret.

A rendszerük a fúzió kapcsán létrejövő elektromágneses hullámokat közvetlenül alakítaná elektromosságra, ami hatékonyság növelést jelent(het, ha meg tudják valósítani a végső termékben).

Egy 50 MW-os stabilan termelő reaktort ígérnek, egy konténernyi méretben.

Tervezett előállítási költség: 0,01 $/kWh (és ennél még alacsonyabb is lehet, ha a tömegtermelés miatti optimalizáció,és termelési optimalizációt is figyelembe veszik).

500 millió$ fejlesztési költség, majd 1,7 milliárd $ a kereskedelmi forgalmas megoldás megépítéséhez (a gyár feléptíéséhez, ahol majd ilyeneket gyártanak).

Hajtóanyag: deutérium és He3. A He3-mat egy új szabadalmaztatott eljárással állítanák elő.

Nos, végül csak annyit, hogy ez a cikk kivonata, és persze elég szkeptikusak vagyunk a nagy igéretekkel. Szóval meglátjuk, mindenesetre érdemes figyelemmel kísérni őket (is).

pert2 Creative Commons License 2022.01.10 0 0 64406

A naptelepeken egy kozponti tengelyen elforgathatoan vannak elhelyezve a napelemtablak, es van a kereten egy lyukakkal ellatott szogallasrogzito. A munkasnak csak az a dolga hogy par hetente athelyezze a rogzito csapot a kovetkezo lyukba, kb 1-2 perc napelemenkent, ezer tabla eseten kevesebb mint szaz ora munka havonta. Gepesiteni ezt nem igazan eri meg. Gepi allitast a tukros napelemeknel alkalmaznak, hogy mindig a maximalis napfeny.e nyiseg jussun a hotarolo toronyra.

Előzmény: 8bitmax (64384)
8bitmax Creative Commons License 2022.01.08 0 0 64405

Akár.

A mai világban rengeteg értelmetlen pályázat van, többek között hazánkban aztán dögivel, aminek semmi konkrét célja, csak álca, hogy lehet támogatásokhoz jutni, és pénzt kivenni a rendszerből.

Napelemes területen is volt erre példa a hazai napelemes gyártócsarnokra felvett pályázati pénzekkel pár éve, aztán persze el is tűnt minden a süllyesztőben, a pénzzel együtt.

https://hvg.hu/kkv/20180910_A_csornai_napelemgyarnal_egy_ember_kaszal_am_most_az_OLAF_vizsgalatot_indit

És mi lett belőle? sSajnáljuk, bűntény nincs, nincs itt semmi látnivaló

https://444.hu/2018/09/26/polt-peter-szerint-nem-tortent-buncselekmeny-a-csornai-napelemgyar-ugyeben-amire-felvettek-eu-s-es-allami-tamogatast-eximbankos-hitelt-es-megsem-gyart

Ez ma hazánkban nap mint nap megtörténik sok sok területen, de ez már nem topic téma.

Előzmény: dezoximoron (64401)
8bitmax Creative Commons License 2022.01.08 0 0 64404

A fórumtárs hozta fel a hőtágulást ezért arra reagáltam.

De sok minden más is hatással van természetesen, akár a szél is természetesen, mint ahogy ahol sűrűbb a jégeső, vagy viharosabb jegek esnek az is.

Sok tanulmány született már ezzel kapcsolatosan, mi az ami árt és milyen mértékben.

Lehet lekapok majd egyet kíváncsiságból a tetőről és alaposabban megméregetem, mert nálam fent van már közel 5 éve, és nem is újonnan vettem a táblákat, szóval valahol kb 8 éves lehet gyártásilag, emlékeim szerint 2013-as gyártásúak - meg kéne néznem a fotók között. Igaz, egyelőre nem érzékelek semminemű termelésbeli változást, eddig, bár nincs két egyforma év időjárásilag.

Egyébként meg ez teljesen hely tető stb függő is lehet hol mi rongálja jobban.

Előzmény: vitéz Ebőváry Nyüglönc (64403)
vitéz Ebőváry Nyüglönc Creative Commons License 2022.01.08 0 1 64403

Én olyat olvastam, hogy az első számú ok a repedéses meghibásodásra nem a hőtágulásból adódó feszültség, hanem a szél okozta remegés és vibrációs torzulások.

Ehhez képest a keretek már nem 40-45mm-es, hanem 30-35mm-es profilokból vannak, ahogy az üveg is szép lassan 4-ről 3.2-re vékonyodott.

Előzmény: 8bitmax (64388)
dezoximoron Creative Commons License 2022.01.08 0 0 64402

(A dallamát találjátok ki.)

Ebers-Mollnak egyenlete félvezetőben.
Diffúziós potenciál az átmenetben.
A tértöltés kapacitást nem tagadhatod.
De majd ki-szá-mol-ha-tod.

Előfeszítjük a kiürített réteget.
Benne a szilícium meg bátran félvezet.
A sávszerkezetet is még medtanulhatod.
Ha majd lesz egy jó napod.

Burgers vektor, reciprok rács, Brillouin zona.
Van-e benne kristályhiba? Senki nem tudja.
De a Röntgen sugár amikor majd átvilágítja...
(Ez nem a fizikus nóta.)

Ref.:
Mérnök vagyok vagy egy nulla?
Rólam ezt senki nem tudja.
De ha a diódát kicsit megvilágítod.
Kapsz egy kevés áramot.

Előzmény: 8bitmax (64396)
dezoximoron Creative Commons License 2022.01.08 0 0 64401

Az is lehet, hogy amiben részt vettünk, az is csak egy kamu innovációs EU pályázat volt.

Némelyikről tudom, hogy az volt. Vettek prototípust, oszt jónapot.

Mottó: Ha nekem annyi partizánom lett vona, mint amennyi most van... (Tito)

Ha mi annyi hasznot húznánk az innovációból, mint amennyit költünk rá, már rég legyőztük volna Kínát ebben a versenyben.

Előzmény: 8bitmax (64400)
8bitmax Creative Commons License 2022.01.08 0 1 64400

Az teljesen más dolgokról szól, amit te írsz, és teljesen más szint. nem is így megy a gyakorlatban.

Mert mi alapján mondod, hogy valami (nem csak napelem, fakocka, tégla vagy épp műanyag pöcök)nem jó?  Akkor ha kiesnek az előírt és elvárt fizikai / villamos / vegyi stb. paraméterek tartományából

Ezeket a műszereket is időnként vizsgálni(kalibrálni) kell. Erre vannak un. kalibráló cellák, amin szándékosan ilyen olyan meghatározott hibák vannak, vagy épp nem hibák, csak "tulajdonságok", amikhez rendelhető fizikai paraméter. Megnéznik, azt milyen módon mértékben detektálja a valósághoz képest.

Másképp és egyszerűen fogalmazva: van egy mérleged. A mérleget is etalon súlyokkal kalibrálják (hitelesítik). Vannak különféle osztálypontosságú súlykészletek. Azaz pl van egy 5 kg-os mérleged és tud 1 mg pontosságot. Akkor vesznek egy olyan etalon súlyt, ami 5kg-os de az eltérése jóval kisebb mint 1 mg, és ráteszik a mérlegre (és persze nem csak 5 kg-nál nézik meg hanem máshol is, a teljes tartományban, erre vannak előírások, képletek, stb) . És ezt megcsinálják bizonyos időközönként, pl x havonta stb, hogy jó-e még a mérleg és nem pontatlan. Ha elmászik, akkor lépni kell.

Ezeknél a napelemes cellaellenőrző műszereknél pedig ugyanezt megcsinálják, adott kalibrált általában elég speciális "célcellákkal" végzik. Ezek a cellák elég drágák...

Előzmény: dezoximoron (64399)
dezoximoron Creative Commons License 2022.01.08 0 0 64399

Rosszul írtam. Nem a napelemet vizsgálták vele, hanem a napelem gyártó eszközöket.

Elvileg időnként mindet ellenőrzik. Azt nem árulták el, hogy hány naponként.

De az tuti, hogy a gyártáshoz használt bizonyos szerszámokat gyakran cserélik.

A szoftver két üzemmódban működik. Az 1. fázisban megszámolja, hogy hány rossz van az összes közül.

Utána a második fázidban annyi darab jó kell, ahány rossz volt az első körben. És akkor van vége.

Előzmény: 8bitmax (64396)
8bitmax Creative Commons License 2022.01.08 0 2 64398

Igen jól összefoglaltad, talán kiegészítve azzal, hogy vannak "szériagyártót tömeges" műszereik is, többféle is, ezek főleg pl laborvizsgálatra alkalmasak. Azaz amikor véletlenszerűen kikapnak egy pár cellát a sorrol, elviszik és nyúzzák vizsgálják minősítik őket mindenféle szempontból (én ezen a területen voltam anno).

Szóval elég széles a paletta, és emellett elég magas műszaki színvonalú is egyben. Egy komplett emelet/szint volt tele anno tele fizikusokkal. Most nem tudom hogy és mint vannak, rég volt a 10 éve :-), 2011 tavaszán jöttem el, vállalhatatlan volt számomra a munkahely távolsága a lakhelytől. Egyébként érdekes és jó hely volt, szívesen maradtam volna.

Előzmény: jee_c (64395)
8bitmax Creative Commons License 2022.01.08 0 1 64397

Mert teljesen másról van szó, cellákat vizsgál anyagi és kristályrácsi szinten....

Előzmény: dezoximoron (64394)
8bitmax Creative Commons License 2022.01.08 0 2 64396

Szerintem neked fogalmad sincs milyen mérőműszerekről van itt szó.... Ez nem baj, csak akkor nem kellene gúnyolódni, mert ez igazából téged minősít információ és elméleti tudáshiány szinten.

A következő hozzászólásban ezt írod:

"Napelem vizsgálatához mi is készítettünk egy mérőeszközt"

Ebből meg teljesen kiderül, hogy tényleg nem tudod miről van. Nem egy mérőeszközt fejlesztettek ki, hanem komplett elveket, szabadalmakat, eljárásokat. És egy darabot nem is lenne érdemes a több évnyi beleölt munka után.

Nem napelem vizsgálathoz gyártanak műszert, nem is ezt írtam, hanem napelem cellákhoz. Nem arról van szó, hogy megvilágítjuk mérjük stb, vagy valami hasonló kaliber (ilyen komplett cuccok lassan minden sarkon kaphatóak, de házilag is összedobható egy ilyen könnyen) , hanem cellák anyagszintű vizsgálatával foglalkoznak. Ez anyagfizikai tudomány a javából. Még csak fényt se kap igazából (legalábbis eleinte így volt) és feszt se mérnek....

Anno összeállt három dr dr fizikus és pont nagyon jókor. Ez a napelem cellák gyártásának kezdetén volt, és elkezdtek tanakodni, milyen módszerekkel és hogyan lehetne vizsgálni a napelem cellákat mélyebben és komolyabban, minőségileg stb. Egy tipikus garázscégnek indult, kitaláltak pár elvet, amivel lehetne az egykristály rácsokat és tömböket ellenőrizni, van-e benne rácshiba, az milyen mértékű, stb.

Aztán elindult a dolog. Jöttek először kis kézi műszerek ilyen olyan funkciókkal, majd jöttek a komplexebbek,  nagyobbak, eljutottak olyan szintre, hogy be tudják "szkennelni" az egész egykristály szerkezetet és tömböt, majd utána mindezt úgy is meg tudják tenni, hogy egy gyártósoron a cellákat a futószalagon haladva érintés-mentesen is tudják vizsgálni, a rossz cellákat automatikusan kidobni, stb.

Azaz egy olyan cégről van szó aki gyárt a laborműszerektől egyedi vizsgálógépektől kezdve a sorozatgyártásba  beintegrálható készülékeket a napelemcella gyártással kapcsolatosan. Most nem tudom pontosan hány fős a cég n*100 nagyságrend lehet, de már két telephelyük is van, és mindezt eltartja.

Ami a meglepő és elgondolkodtató, hogy a mai napig a távol keletiek innen és tőlük veszik a műszereket, és a mai napig nem koppintották, nem tudták lekoppintani őket. Pedig ott az egész kínai ipar rá, mégse belső piacról vásárolják. Ez azért erősen elgondolkodtató, hogy mennyire is egyszerű dolgokat gyártanak, vagy épp pont a kiemelkedő specializásuk és abban lévő tudásuk a hatalmas piaci lehetőségeiknek és potenciáljának az oka.

Előzmény: dezoximoron (64393)
jee_c Creative Commons License 2022.01.08 0 1 64395

Spéci műszereket készítenek, amiket a napelemgyárak tesznek a gyártósorukba, minőségellenőrzés céljából. Mivel az igények egyediek gyáranként, gyártósoronként, ezért elég egyedi dolgok készülnek, és folyton fejlesztik ezeket, elég komoly fizikai kutatások és komyol elméleti tudás van a dolog mögött. A haverom ezt mesélte. Ő többször járt pl. Dél Koreában, ahova szállítottak ilyen műszereket különböző napelemgyárakba.

Tekintetbe véve a napelemek gyártásának a komoly felfutását, simán meg lehet belőle élni. És már 10 éve is meg lehetett.

Előzmény: dezoximoron (64393)
dezoximoron Creative Commons License 2022.01.08 0 0 64394

Napelem vizsgálatához mi is készítettünk egy mérőeszközt. Once upon a time.

Valaki vett egyet, aztán soha senki többet. Másodszor sem volt, nemhogy senki többet harmadszor.

Előzmény: jee_c (64390)
dezoximoron Creative Commons License 2022.01.08 0 0 64393

fő profiljuk a napelem cellák vizsgálatára szánt műszerek gyártása.

- Hihetetlen! - Mondaná most dr. Brown (ha az időgéppel nem 2015-ben érkezett vona meg). ;)

Egyetlen célra (napelem vizsgálatára) készített mérőműszer gyártásából meg tud a cég élni?

És már legalább 10 éve?

Előzmény: 8bitmax (64388)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!