Keresés

Részletes keresés

sjose Creative Commons License 7 órája 0 0 65894

Kiralyhelmecen iden is asnak? Mennyire restauraljak a romokat?

Előzmény: karpatska (65891)
casiopeanet Creative Commons License 27 órája 0 0 65893

Egerben enyi változás van 2014 és 2019 közt. Zárkándy bástya.

No meg persze illene a növényzetett is leszedni a falakról ha már belépőt is kérnek

Előzmény: jazd (65784)
Sosuke Creative Commons License 1 napja 0 0 65892
karpatska Creative Commons License 1 napja 0 0 65891

Királyhelmec, Csonkavár. Pár pillanatkép a 2018-as ásatások eredményeiből.

Töck Jenő Creative Commons License 2 napja 0 0 65890

Az egyik képen van egy négylábú. Ez kutya vagy farkas, vagy a kettő keveréke?

Előzmény: Nagyon Várbarát (65886)
jazd Creative Commons License 2 napja 0 0 65889

Jó olvasgatást! Érdekes könyv lehet. Mivel már én is gondoljodtam hasonlón,amit írál,hogy kicsit én is elhagyom a topikot. Vigyék most mások is a zászlót és a megosztásokat. Bizom benne,hogy nem döglik be a váras topik.

Előzmény: Nagyon Várbarát (65887)
vlacko Creative Commons License 2 napja 0 0 65888

Pedig pont most leltem egy nagyszerű cikkre egyik kedvenc témánkat illetően.  :-)

Nagyon Várbarát Creative Commons License 3 napja 0 0 65887

Most bejelenteném, hogy bizonytalan ideig visszavonulok a Topikból. Két indokkal tudom ezt nyomatékosítani. Az első, miszerint a felvidéki vártúra élménybeszámolójával "kiírtam" magamból rengeteg szót és képet, ami legalább olyan fárasztó, mint a favágás. De még nagyobb súllyal nyom a latban, hogy a vártúra alkalmával sikerült egy olyan könyvet megvásárolnom, amely a Bebek családról szól. Tehát azokról a főnemesekről, akik például Szádvár históriájában igen fontos szerepet töltöttek be a XV. - XVI. század során. Ezt a kötetet szeretném A-tól Z-ig elolvasni, amihez sok idő kell.

Bízom benne, hogy helyemet a váras Topikban mások átveszik, hogy az továbbra is magas színvonalon szolgálja a középkori várak rajongóinak igényeit.

Nagyon Várbarát Creative Commons License 3 napja 0 0 65886

A pünkösdi felvidéki vártúrám utolsó megállóhelyét jelentette a Fenyőkosztolány {szl: Jedvlové Kostolany} község keleti határában emelkedő Zsiványtorony {szl: Zivanská vezá} meghódítása. Nem kellett hozzá nagy erőfeszítés, hiszen az országúti parkolótól alig néhány percnyi kapaszkodó után már ott álltam a még romjaiban is lenyűgöző toronycsonk alatt.

Zsiványtorony históriája egy mondatban {tényleg annyi!}:

Korabeli oklevelet nem ismerni róla, a felállított információs tábla szerint az úton haladók vámolására felállított őrtorony lehetett.

Nagyon Várbarát Creative Commons License 3 napja 0 0 65885

A történész és régész vállvetve kutatja a középkori várakat, mindegyik a maga szakterületén, tehát a levéltárak megfakult oklevelei fölé hajolva vagy éppen a romos kőfalak között kiásott szelvényben a régi várbeliek tárgyi emlékeit keresve. Persze ha nem maradt fenn írásos említés például Feketevárról, akkor Györffy György történész sem tudta feltüntetni a Tribecs-hegységet bemutató térképén. Így már csak a régész ásójában lehet bizakodni, hogy további ismereteket szerezhessünk róla...

Előzmény: Nagyon Várbarát (65882)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 4 napja 0 0 65884

Igen, valóban ez a szomorú, megdöbbentő, elkeserítő hír.  :-((((((((((((((((((((((

Azt hittem a Vezetőség ide is kirakja, de ennek híján magam teszem fel az FB-n közölteket:

"Kedves Várbarátok!

Szeretnénk tájékoztatni minden érdeklődőt, hogy az idei nyári, XII. Vármentő Hét rendezvényünk sajnálatos módon elmarad!

Az utóbbi hetekben, hónapokban folyamatosan azon dolgoztunk, hogy mind pénzügyi-, mind szakmai oldalról megteremtsük a feltételeit egy újabb régészeti feltárásnak. Folyamatosan egyeztettünk a Herman Ottó Múzeummal, mint területileg illetékes intézménnyel, azonban az egyesület és a múzeum beszűkült pályázati lehetőségei és korlátozott anyagi helyzete miatt nem sikerült megegyeznünk. Annak ellenére sem, hogy magunkra vállaltunk volna a régészeti utómunkák közül többet is, hogy ezzel csökkentsük az összköltséget.

Mindez ez azt jelenti, hogy az önkéntesek által szervezett régészeti munka idén nem valósul meg Szádvárban!

Mind a múzeum-, mind az egyesületünk egyetért abban, hogy az eddig kialakított gyakorlat nem folytatható, új alapokra kell helyeznünk a kapcsolatunkat. Az elkövetkezendő hetekben folytatjuk a párbeszédet és bízunk abban, hogy a következő évi régészeti munka feltételeit meg tudjuk teremteni.

Régészeti munka idén nem lesz a vár területén, de ne keseredjetek el, mert augusztus első hetében így is lesz vármentő program a várban! Figyeljétek Facebook oldalunkat, a hét végéig közöljük a részleteket!"

Előzmény: jazd (65883)
jazd Creative Commons License 4 napja 0 0 65883

Ha jól tudom idén sajnos elmarad a szádvári ásatási hetetek. Szomorú,remélem ez nem fog állandósulni.

Előzmény: Nagyon Várbarát (65881)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 4 napja 0 0 65882

Bár a felvidéki vártúra 3. napján már hazafelé tartottunk, de még eddig meg nem hódított várakat természetesen útba ejtettünk. Közéjük tartozik Feketevár {szl: Cerny hrad} is.

Históriája nyúlfarknyi szövegben: A Tribecs-hegység sűrű erdőiben megbújó erősségről okleveles említés nem maradt fenn. Főként a régebben végzett régészeti feltárás alapján lehet állítani, hogy a XIII. -- XIV. század fordulóján építhette magánbirtokosa. 1341-ben "Zalathnuk" néven szerepel a közeli falu Kisaranyos {szl: Zlatno). Annak földesurai Baas fia Márk és János. Talán hozzájuk köthető a mély szárazárokkal oltalmazott, udvarának két végében öregtoronnyal és lakóépülettel tagolt erődítmény létrehozása. De már 1386-ban a közeli Gimes váruradalmához tartozónak említik a jobbágyfalut, így lehetséges, hogy addigra már sorsára hagyták Feketevárat. Régmúltjának megismeréséhez további ásatások szükségesek.

Nagyon Várbarát Creative Commons License 4 napja 0 0 65881

Szerintem attól jobban kell félned, hogy valamelyik Kassára tartó repülőgép lezuhanva pontosan a fejedre esik, mint egy medvetámadástól Szádvár térségében. Annak nagyobb az esélye!

Én már amúgy láttam közelről egy medvét az erdélyi Herkulesfürdőn:

Előzmény: ujbubo (65869)
jazd Creative Commons License 4 napja 0 0 65880

A Felvidéki várromok zöme kint van távolabb a településektől. Őszintén,mennyi szlovákiai medvetámadásról hallottál az utóbbi 10-15 évben? Én egyről sem. Tehát sokkal nagyobb eséllyel halhatunk meg egy közúti balesetben,mint egy medvetámadásban.

Emiatt ne hagyd ki ezeket a várakat,mert talán a legszebb várak,várromok. Persze oda kell figyelni,de görcsölni kár ezen.

Előzmény: ujbubo (65878)
karako-hid Creative Commons License 4 napja 0 0 65879

Csabrágon tán kígyók vannak.

Régen Füzéren is voltak viperak.

Előzmény: ujbubo (65878)
ujbubo Creative Commons License 4 napja 0 0 65878

kösz ez megnyugtató

akkor Csábrág váráról már nem is akarok semmit kérdezni....

Előzmény: jazd (65877)
jazd Creative Commons License 4 napja 0 0 65877

A medve úgyis utólér,ha azt akarja. :-)

Előzmény: ujbubo (65875)
vigi6868 Creative Commons License 4 napja 0 0 65876

...jaj de jó!
Akkor legalább az (Torna vára) maradhat a programban. Bár..., ha a (középkori) szekénynyomokkal sűrűn jelzett, úton ballagsz felfelé a várhegyre..., és ott lesz a medve, akkor..., ...akkor csak arra vigyázz, hogy ne te legyél leghátul, a falu felé futva!

HAHAHAHAHAHHAHAAAAAAAA 

Előzmény: ujbubo (65875)
ujbubo Creative Commons License 4 napja 0 0 65875

igen de ahhoz közelebb van a lakott település.

Előzmény: vigi6868 (65874)
vigi6868 Creative Commons License 5 napja 0 0 65874

...akkor csak jelzem, hogy Torna vára szinte csak egy köpésre van.

:D

Előzmény: ujbubo (65872)
jazd Creative Commons License 5 napja 0 0 65873

Nyugodtan mehetsz Szádvárra. Nincs ott medve. Néha át téved szlovkiából egy két medve az észak közép hegységbe,de kerülik az ember álltal látogatott helyeket. 

Előzmény: ujbubo (65872)
ujbubo Creative Commons License 5 napja 0 0 65872

szia

ez nem vicc lécci ird meg hogy most ez komoly vagy csak viccelődsz? az a medve Szádvárnál most oda vitték vagy tényleg van arra?

Sikerült elérned hogy kihagyjam azt a várat.

Előzmény: vigi6868 (65871)
vigi6868 Creative Commons License 5 napja 0 0 65871

...szóval a medvék Szádvár alatt? ...hát igen, azok is vannak, íme:

https://www.youtube.com/watch?v=GE5RtnSQcls&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3HbbZdnO_booe5xw1TzGOtoB_a-2hu8nv0s-Dt02bf4mNeTA60lCQPPFo

(még szerencse, hogy a videós, Bubenkó Gábor el tudott -időben- menekülni) :D :D :D

vigi6868 Creative Commons License 5 napja 0 0 65870

...én nem csak a medvék miatt aggódnék. ;-)

Van itt ordas farkas:

https://www.youtube.com/watch?v=wXGcPrHqfT4

És most már hiúz is:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=uHDDzciwA6Y&fbclid=IwAR07V3TmzC2ZquDZDLb5xYCUKpHM_FEsvbElEdNycTSX16rqBgTCFYpr_Ps

...és akkor még a vérmókusokról nem is beszéltünk! :D

ujbubo Creative Commons License 5 napja 0 0 65869

sziasztok

Augusztusban tervezem Szádvár, Torna, Füzér vár meglátogatását

Szádvár esetében mennyire kell aggódni a medvék miatt? Mostanában elszaporodtak a medvék a várakhoz vezető utak környékén lehet e számítani rájuk?

Köszi

vlacko Creative Commons License 6 napja 0 0 65868

Honnan ismerős nekem a Jicsin helységnév?

csak nem Rumcájsz?

Előzmény: vjano (65848)
Töck Jenő Creative Commons License 6 napja 0 0 65867

Viszont a gyökerek savat is termelhetnek ami nem tesz jót sok kőnek.

Előzmény: Gabe86 (65845)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 6 napja 0 0 65866

Az egyik várbaráti szemem örül, a másik sír: hiszen remek, hogy annyi minden régi tárgyat és épületrészt kiástak az Erdélyi-bástya területén, de vajon miért nem folytatják országunk fővárosa, Budapestnek az első királyi rezidenciának, a korabeli oklevelekben említett Kammerhofnak a feltárását? Hiszen most még "csak" a török korig jutottak el a szakemberek. Hol van még Árpád-házi IV. Béla királynak a "lába nyoma?"

Előzmény: Shingen (65865)
Shingen Creative Commons License 6 napja 0 0 65865

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!