Keresés

Részletes keresés

Töck Jenő Creative Commons License 2020.02.27 0 0 66596

"

Még Beckóban is, pedig az elég romos.

 

Azért ez erős túlzás!"

 

Amelyik épületbe nem lehet bemenni az romos. Van jobban és kevésbé romos. Pár éve jártam Beckóban, lévén romos nem sok beugrót szedtek. Viszont adtak magyar nyelvű ismertetőt.

Előzmény: Shingen (66594)
Törölt nick Creative Commons License 2020.02.27 -1 0 66595

Teljesen érthető és elfogadható módon szednek, és szedjenek is belépőt. Pontosan úgy ahogyan a magyarországi várak esetében is, ahol elérnek egy szintet a visszaépítés terén ott szednek. 

Szlovákiában és Magyarországon egyaránt így van ez, tehát nem állja meg a helyét az az érv hogy bezzeg a tótok ingyenesek...

Ami romos az itthon is ingyenes, ha már körbe van építve, és van némi attrakció az belépős, itt is és ott is ennyi. 

Előzmény: Shingen (66594)
Shingen Creative Commons License 2020.02.27 0 0 66594

Még Beckóban is, pedig az elég romos.

 

Azért ez erős túlzás!

 

Kezdjük ott Beckó nem romos! Rom vár, de elég nagy kiterjedésű és elég jól konzervált, valamint elég magasak a falai.

Aztán Beckóban rendszeresen vannak solymász bemutatók a közönségnek, van sok madár is telepítve az udvarban kis odukkal meg lehet tekinteni. Van kúltúrált wc is!

Valamint újítják a kápolnát, ajtót, ablakokat kapott, újítottak a csigalépcső soron is.

Valamint fa ácsolatot is készítettek már ahol egy komplett boltívet építenek vissza.

Szóval van értelme belépőt szedni!

 

solymász bemutatók helye

helyreállítási folyamatban lévő kápolna

Előzmény: Töck Jenő (66591)
Shingen Creative Commons License 2020.02.27 0 0 66593

zsolnalitva

Előzmény: M62 165 (66585)
Törölt nick Creative Commons License 2020.02.27 -1 0 66592

A romos várainknál egyébként nálunk sem kell fizetni, pl Salgó, Szanda, Vitány Nógrád stb... 

Sajnos van belőlük bőven.

Ha ez lenne az ára hogy restaurálják őket szívesen fizetnék belépőt, csak ne pusztuljanak tovább.

Bujáknál akármennyit, csak látnám hogy megmenekül...

 

Előzmény: Töck Jenő (66591)
Töck Jenő Creative Commons License 2020.02.27 0 0 66591

Már amelyik. Ahány várban voltam mindegyikben kellett fizetni. Még Beckóban is, pedig az elég romos.

Előzmény: casiopeanet (66589)
Törölt nick Creative Commons License 2020.02.27 -1 0 66590

Egyáltalán nem mind látogatható ingyen. Ahol én már jártam, Fülek, Somoskő, Krasznahorka belépős biztosan, de szerintem van még jó pár. És teljesen rendben is van ez így.

És amúgy őszintén:  kinek jó ha nincsen belépő? Fent lehet tartani így egy várat hosszú távon? Támogatások nélkül aligha.

 

Egy restaurált vár funkció nélkül csak idő kérdése és újra az enyészeté. Ezeknek a váraknak ma az egyik legfőbb funkciója lehet egy adott kis település, falucska éltetése. Kvázi megmentik a falujukat.

De ha más nem akkor a belépődíjból fedezni lehet bizonyos költségeket, rá lehet költeni a várra, vagy legalább azoknak a költségeit fedezni akik megóvják.

Meg kell tanulni hogy ingyen semmi nincsen. Ez a múlt rendszer öröksége. Hazugság.

 

Regécen van belépő, az alig 100 fős falucska szinte a sírból jött vissza a vár látogatottsága, népszerűsége által, az erdő és mezőgazdaság mellett a fő munkaadó és bevételi forrás lett a vár és a hozzá kapcsolódó látogatóközpont. 

 

Ugyanez Füzéren. Ott belátom már kissé borsosnak is mondható a belépődíj, ugyanakkor a vár egyik funkciója az hogy kb 8-10 embernek ad közvetlenül is munkát. 

Évente nagyjából 80 000-en látogatják, a látogatók nagyon jelentős része szlovák, de ukránok és románok is megjelennek olykor, továbbá németek stb.

És kifizeti mindenki, ez pedig azt jelenti hogy van egy érdek, egy funkció amely működteti a várat. 

 

Ahol van belépő ott van érdek a vár karbantartására, működtetésére, ahol nincsen támogatások híján hamarosan újra az enyészet lesz az úr, persze a helyzet nem ilyen fekete vagy fehér, de nagyjából így van.

És akkor már inkább fizessük ki azt a belépőt, egy üdítő, két liter benzin, vagy éppen egy doboz cigi árával hozzájárulhat minden látogató egy-egy nemzeti örökség megmentéséhez, fenntartásához. 

 

 

 

Előzmény: casiopeanet (66589)
casiopeanet Creative Commons License 2020.02.27 0 0 66589

Talán csak anyit tennék hozzá hogy félvidéken ezek ingyen látogatható várak.

Előzmény: Törölt nick (66588)
Törölt nick Creative Commons License 2020.02.26 -1 0 66588

Ez nem a várak helyreállításában mutatkozó különbség, csupán a támogatókéban.

Ebből elég egy is ha sokat ad.

 

A kiindulási pont az építkezések minősége volt, ebben mindenképpen Eger a mélypont, ez igaz.

Ugyanakkor nem szabad elfelejteni a nagyszerűen sikerült zempléni, és egyéb hasonlóan szépen épülő várunkat.

Innen indult ki a diskurzus. Van nekünk is mire büszkének lenni, nem kell mindig a másé után sóvárogni.

Előzmény: karako-hid (66584)
karako-hid Creative Commons License 2020.02.26 0 0 66587

Hricsó és Zsolnalitva.

Előzmény: M62 165 (66585)
Töck Jenő Creative Commons License 2020.02.26 0 0 66586

Reklamálni kell a magyarországi multinacionális cégeknél.

Előzmény: karako-hid (66584)
M62 165 Creative Commons License 2020.02.26 0 0 66585

Akkor az "ellenfotó", nem gondoltam, hogy ilyen nehéz feladvány lesz; mondjuk nehéz volt kiszúrni a várat, itt a tisztás is a fenyőfával:

 

Előzmény: branyiszko (66538)
karako-hid Creative Commons License 2020.02.26 0 0 66584

Pedig van különbség. Elég erre a táblára pillantást vetni. Ez Revistye.

Hol tudunk mi ennyi támogatót egy várhoz?

Töck Jenő Creative Commons License 2020.02.25 0 0 66583

'18-ban jártunk Lengyelországban. A lengyel várak (legalább is amiket láttunk) nagyon szépen újjá voltak építve poraikból. Az anyagi fedezetet háborús jóvátétel biztosította. Úgy sokkal könnyebb.

Előzmény: Törölt nick (66582)
Törölt nick Creative Commons License 2020.02.25 -1 0 66582

Magam részéről nem is igazán értem ezt a szlovák várakat ajnározó a magyart pedig leszóló hozzáállást.

Tény hogy a felvidéki váraink szépen rendben vannak de ebben a tótok keze munkája mellett azért vastagon benne van az is hogy alapból sokkal szebben, épebben megmaradtak mint a mai Magyarország területén lévők.

 

Aki pedig nem veszi észre az elmúlt években gyönyörűen helyreállított Regécet Diósgyőrt Füzért Zádorvárat, a szádvári törekvéseket, Sirokot, Sümeget stb az nagyon egyoldalúan látja a világot, helyesebben ő így akarja látni.

 

Sajátos dolog mindig a magunkét szidni, olyan magyaros.

Talán éppen ez az a mentalitás ami nem jellemző például a szlovákokra sem. Szerintem ez a legelső dolog amin változtatni érdemes utána aztán egészen biztosan sok más dolog is megváltozna.

 

 

 

 

 

Előzmény: Töck Jenő (66580)
Töck Jenő Creative Commons License 2020.02.25 0 0 66581

"Pedig lehet jól be kellett volna neki olvasni."

 

Egy nyugdíjasnak? Minek? Olvass be az aktívaknak ha akarsz, annak lenne értelme.

Előzmény: Shingen (66579)
Töck Jenő Creative Commons License 2020.02.25 0 0 66580

Nem rosszabb csak más. Próbáld meg most egy kicsit a külföldet szidni, csak úgy változatosság képpen. 2006 körül voltam Máltán, azóta jónéhány erődöt, várat lebontottak és szálloda épült a helyére. Nem örülök neki, de megértem őket. Ha Máltát nem akarod szidni tudok más országot is mondani. Lehet szidni a magyar műemlékvédelmet is, de azért az előző kormányzatot sem szabad kihagyni, nem tapasztaltam, hogy költöttek volna várakra, még annyit sem mint a jelenlegi. Hányan szidják a Liget projektet, pedig az újonnan épített részek nagy népszerűségnek örvendenek. Hiába, nem lehet mindenkinek a kedvére tenni. Vannak akiknek a lényeg az, hogy szidalmazhassák a kormányt.

Előzmény: Shingen (66578)
Shingen Creative Commons License 2020.02.25 0 0 66579

Nyáron összefutottam egy nyugdíjas kartás műemlékes építésszel! Vissza kellett nyelnem amit mondtam volna, de nem bántam, hogy már nem aktív!

 

Pedig lehet jól be kellett volna neki olvasni.  :)

Előzmény: Törölt nick (66576)
Shingen Creative Commons License 2020.02.25 0 0 66578

Miért az jobb amit itthon művelnek?

Ez még vállalható.

Előzmény: Töck Jenő (66577)
Töck Jenő Creative Commons License 2020.02.25 0 0 66577

"Nekem ez a fajta építés tetszik."

 

Hát...

Előzmény: Törölt nick (66576)
Törölt nick Creative Commons License 2020.02.25 0 0 66576

Lehet, hogy azért ilyen mert megint arra akarják használni mint régen. :-( Pedig más is lehetne! Lehetne benne egy pláza, jó nagy parkolóval 10 méterre a föld alatt a falakon meg naperőmű, szélkerekek uniós pénzből! Zöldre mázolva! Önfenntartó lenne, akármit is jelentsen ez.  Tán még egy nemzeti lakópark is elférne, ha mégsem akkor el kell tüntetni azt a sok régi romot. Csodás ez a kortárs építészet, olyan mintha lázálmokkal pótolnák a tehetséget. Nyáron összefutottam egy nyugdíjas kartás műemlékes építésszel! Vissza kellett nyelnem amit mondtam volna, de nem bántam, hogy már nem aktív!

Előzmény: Shingen (66570)
Shingen Creative Commons License 2020.02.25 0 0 66575

Szlovákok tudnak építeni.

Nekem ez a fajta építés tetszik.

Vaskorlát nem csúnya, ablakok fa, kovácsolt vas sarokvasakkal, ha le lenne még szépen pácolva jól mutatna.

Vmi ilyesmit szeretnék látni itthon is, de ez lehetetlen úgy látom.

Egernél is öntik a betont ész nélkül..........

 

Renovácia Bajčiovskej

 

PETYUS Creative Commons License 2020.02.25 0 0 66574

Arra tippelnék, hogy a boltozat felületébe illeszkedő lámpáknak a helyét fogják kihagyni a kiálló fadarabok által.

Előzmény: Tomazzo33 (66572)
vlacko Creative Commons License 2020.02.25 0 0 66573

szerintem az csak összekötő elem. Két deszkát így kötnek össze.

Előzmény: Tomazzo33 (66572)
Tomazzo33 Creative Commons License 2020.02.24 0 0 66572

A kiugró lécek miért vannak vajon a fa boltívben benne. Azt hittem a boltozatnak sima felületnek kell lennie, nem beugrásokkal, vagy ez valami modern megoldás?

Előzmény: Shingen (66570)
casiopeanet Creative Commons License 2020.02.24 0 0 66571

 ...hát igen nyomják a betont, ehez a romboláshoz is érteni kell.

Előzmény: Shingen (66570)
Shingen Creative Commons License 2020.02.24 0 0 66570

Eger 2020

 

 

Utolsó kép meg mi a franc?

Szádvárért Baráti Kör Creative Commons License 2020.02.21 0 0 66569

Kedves várbarátok!

 

Egy igazán önzetlen önkéntes felajánlásról szeretnélek benneteket tájékoztatni.

 

A dinnyési Várpark a facebookon az alábbiakat tette közzé és itt mi is, hogy minél többen élhessenek a lehetőséggel:

 

"A Nemzeti Összetartozás Évének alkalmából szeretném megajándékozni a 2020-as évben 9-12. osztályos Kárpát-medencei magyar középiskolás diákokat. 15.000 db ingyenes belépőt ajánlok fel ennek a korosztálynak a Dinnyési Várparkba. Szeretném ugyanis, ha minden magyar anyanyelvű fiatal ismerné történelmünk meghatározó, de mára jórészt elfeledett várait, elődeink életmódját és büszke lenne nemzeti értékeinkre. Ennek jegyében 2020. március 1. és december 31. között várjuk szeretettel a csoportokat. Nincs más teendő, mint felkeresni a honlapunkat (https://varpark.hu/#nemzetiosszetartozas) és a megadott módok egyikén bejelentkezni az ingyenes látogatásra. Naponta 2 osztályt tudunk fogadni. Tisztelettel: Alekszi Zoltán, a Várpark alapítója,alkotója"

 

 

 

Híreljétek! Köszi!

Szádvárért Baráti Kör Creative Commons License 2020.02.21 0 0 66568

 

Kedves várbarátok! Egy kis olvasnivaló az alábbi linken:

 

 

https://www.szadvar.hu/2020/02/varjaro-magazin-55-szam/

 

Shingen Creative Commons License 2020.02.21 0 0 66567

Amorosa várkastély az USA-ban, San Francisco-hoz közel. Egy sikeres, olasz kivándorolt borász család emelte, 107 szoba 8 szinten, beleértve a föld alatti és föld feletti részeket. Korhű, 12-13. századi lovagteremmel, a terrakotta építőanyag egy részét Európából rendelték. 2007-ben nyitották meg a látogatók számára. Giccs, vagy egy kivándorló család álmának méltó beteljesülése? Mindenki döntse el maga!

 

https://www.youtube.com/watch?v=yezH9UIQ00A&fbclid=IwAR36_IiDTq_bzM85Klv4bDHxcChKTwu9hNgh3D3-IZu0dMt7IreiaVojxE4

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!