Keresés

Részletes keresés

jazd Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62290

Néhány archív kép Saskőről. Forrás: net

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62289

Rendben, szerintem is alaposan "lerágtuk a gyulai csontot". Ha majd elkészülnek egyszer a Szigeterőd-projekttel, akkor visszatérünk a fejleményekre.

 

A kolléga nem jön a máltai élményeivel? Mert én nagyon várom ...

Előzmény: puntooo (62288)
puntooo Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62288

Hihetetlen, hogy még a sarkot sem omlasztotta le a találat! (De továbbra is azt gondolom, hogy ezek inkább kuruc golyók lehetnek, a törököknek ennél volt komolyabb is, ami a 4. kép tárlójában látható-hátha erre is kíváncsiak lesznek a gyulai régészek.)  Először meggyőztél a Huszárvár felőli romlottabb állapotot demonstráló képeddel, de jobban belegondolva nem valószínű, hogy a törökök 120 év alatt nem javították volna ki a romlásokat. -

De szerintem bőven túltárgyaltuk a témát, de volt haszna; a külső téglafal hibrid kiépítése a téglafal maradványát felhasználva a nyom nélkül elpusztult 2 földrondellával talán még a külső védőműveknél is kevésbé közismert része a várnak.  

Előzmény: Nagyon Várbarát (62284)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62287

Szép felvétel, bár nekem kissé gyors, beleszédültem.

 

Nagyon ideje volt már, hogy a vadregényes Garam-folyó fölé magasodó Saskő várromja restaurálásához nekiláttak. Hiszen az a kör alaprajzú ágyútorony már a lőrések mentén majd széthasadt, hogy aztán leomoljon a maradéka. Szerencsére még időben megállították a pusztulási folyamatát.

 

Előzmény: jazd (62286)
jazd Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62286

https://youtu.be/s4zDe36KBmo

 

Saskő dronról

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62285

A román műemlékes oldalon a következő vár: Zebernik {ro: Vurpar}.

 

https://relevee.uauim.ro/m499/

 

A meredek oldalú hosszúkás háromszögletű területet képező hegygerincen a régészeti feltárás szerint már a XIII. században létezett emberi kézre valló erődítés, mert Árpád-házi V. István király korában vert ezüstpénzeket találtak. A szakemberek úgy vélik, hogy a közeli Borberek és Alvinc települések lakossága használhatta menedékvárként. A vaskos kőfalakat a meredély szélén húzták fel, annak oltalmában pedig sorra építették meg a kis házikóikat a lakosok. A korabeli adatok szerint 1728-ban leégtek a hegyi menedékvár, ezután hagyták a sorsára. Az 1976-os felmérésen még szépen kivehetőek az egyek épületek romjai.

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (62201)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62284

Kösz szépen a közeli fotót. Ennyire nekem nem került lencsevégre. Ha jól nézem, akkor 1 nagyobb és 3 kisebb vasgolyóbis bújik meg a téglafalban?

 

Előzmény: Felek Ferenc (62282)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62283

A városban emelkedő zólyomi vár kívülről látványos, de a belső termei a számomra csalódást jelentettek. Sehol semmi a középkori királyokról, akik itt lépkedtek évszázadokkal ezelőtt.  :-(

 

De tudtommal a várba ingyenes a belépés, jegyet csak akkor kell venni, ha bemész az udvari épületbe, ahonnét a kiállítótermek nyílnak.

Előzmény: casiopeanet (62279)
Felek Ferenc Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62282

Megtaláltam a "golyós" fényképet:

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62281

Szerintem a szigligeti várat TELJESEN HELYRE KELLENE ÁLLÍTANI. Nem nagy méretű, a kirándulók által sűrűn ostromolt, visszahozná a belefektetett pénzt a Balaton-felvidéken. Szóval felkapott egy vár.

Előzmény: Shingen (62277)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62280

Gyula várával kapcsolatban igazat adok neked, miszerint a bővizű Körös folyót nehezebben lehetett volna elterelni, mint azt a törökök tették Szigetvárnál az Almás-patakkal. A gyulai ostromnál a támadók a külsővár felől nyomultak előre, amit sikerrel véghez is vittek. Majd következett a belsővár, előtte a vizesárok + palánkfal leküzdésével.

 

Gyanúm szerint a Szigeterőd-projektnél nem lesz visszaállítva a belső vizesárok {a külső és belsővárat elválasztó} mert ott lenne továbbra is a nagy tömegeket mozgósító rendezvények {várjátékok} helyszíne. Tehát a közel jövőbeni tervek szerintem az 1722-es egységes területű várat fogják felidézni. Pedig "magyarosabb" lenne a Kerecsényi-féle vár {külső + belső)

 

                                                     

 

Még a török ágyúk általi sérüléseket taglaló mondókámhoz tartozna a Műemlékvédelem szaklap 1960 / 3-as lapszámából egy nyúlfarknyi hír, amiben jelentik, hogy többek között a pártázat sérüléseit is kijavították. Sajnos csak a kész műről közöltek fotót, de hogy milyen rongálások léteztek a téglaváron előtte, arról nincs kép.

 

                                  

Előzmény: puntooo (62276)
casiopeanet Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62279


Parkolásé fizetni kell 1€ egy napra, vasárnap ingyenes a parkolás, zólyomi várban csak festmények vannak , minden hónap első vasárnapja több vár és múzeumok ingyen látogathatóak talán érdemes kihasználni (de azt hogy a külföldieknek is igy van ezt nem tudom megmondani)

Előzmény: Shingen (62257)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62278

Tőlem jöhet, dobd be az élményeidet + fényképeidet a Topik műtőasztalára, majd együtt kivesézzük.

 

Persze az én kis mondókáimat attól függetlenül mívelem...

Előzmény: Töck Jenő (62272)
Shingen Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62277
puntooo Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62276

Szerintem a mostani feltárások a lenti restaurációs terv képén látható módon eléggé jól feltárták a külső védműveket (a várárok kivételével nyilván-az (még?) nem szerepel a terven.) Szigetvárnál is kitárgyaltátok, hogy egy új alapozás elkészítése komoly munkát igényel, így a török fal nagyjából az ostrom-kori állapotokat tükrözi-Szigetvárnál is, egyszerűsítve. Tehát az 1722-es alaprajz szerint, a Mirandoli rajznál komolyabb bástyák vonalára építhette ki Kerecsényi a várat-sőt ahogy leírtad, a török inkább befelé javíthatta ki a romlásokat. -Még egy valami jutott eszembe: igaz, a gyulai árkok, mocsarak biztosan kisebb területűek voltak, mint a szigetiek, azonban Gyula vizeit a Kőrös táplálta, Szigetét pedig csak az Almás patak. Ez a különbség esetleg még az akkori szárazságban is meggátolhatta, hogy ágyúkat elbíró szintre száradjanak ki a belső vár környéki árkok, ezért tudták esetleg csak a Huszárvár felől lőni a téglavárat.  

Előzmény: Nagyon Várbarát (62252)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62275

Nekem is az volt, de ilyen töményen nekem kicsit sok volt. Mondjuk a Nagy Fület megnéztem volna, de már lebontották akkorra.

Előzmény: Töck Jenő (62272)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62274

Akkor siess, mert nagyon bontják őket. Kevés a hely és kell a szállodáknak. Kézezre évek elején jártam ott, már addigra is jónéhányat lebontottak. Azóta se hagyták abba. Pl. repülőtérből autópálya lett, meg hasonlók.

Előzmény: Shingen (62273)
Shingen Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62273

Egyik vágyam oda eljutni.....és végignézni mindent....

Előzmény: Töck Jenő (62272)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62272

Mi a vélemény Máltáról? Az 1500-as években kezdték építeni és a második vh. után hagyták abba. Fél Bp.-nyi területen van 20-30 vár vagy erőd.

Előzmény: Nagyon Várbarát (62268)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62271

Így van, de sokkal nehezebben mint általában gondolják.

Előzmény: Nagyon Várbarát (62270)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62270

Persze, egy darabig bírja a fa a gyűrődést, de azért heteken át ágyúzva vasgolyókkal, akkor szétforgácsolódik, szétszakad, darabokra esik.

Előzmény: Töck Jenő (62267)
Shingen Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62269

Rondella lesz, kazamata nem.......

 

 

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (62262)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62268

Természetesen olyan várat is felrakhatsz ide a Topikba, amelyet még katonai célra használtak 1711 után. Jómagam az érdeklődési területemet lezártam a szatmári békekötéssel {numizmatikában is} de ez nem jelenti azt, hogy más másféle, e korszaknál későbbi várral ne álljon ki a Topiklakók elé.

 

Tehát tessék csak ismertetni, ami van!  :-)

Előzmény: Töck Jenő (62265)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62267

Az igazsághoz tartozik, hogy a fa meglepően jól bírja a mindenféle igénybevételt. Hajlik és kitér az igénybevétel elől. Nagyon sokáig, még az SMS Szent Isvánnál is a páncéllemezeket vastag teakfa rétegre mint rugóra szerelték.

Előzmény: Nagyon Várbarát (62266)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62266

Érdemes végignézni Liska András régész kiváló vezetésével a gyulai palánkvár építésének és lerombolásának, majd újbóli megújításának részletes magyarázatát.

 

https://www.youtube.com/watch?v=4l6Sp6l8B_M

 

Ez alapján készítettem két rajzot:

 

Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62265

Nekem volna egy kérdésem. Itt az 1711. előtti várak a kívánatosak. Kérdés: Ha 1711. előtt épült a vár, de mondjuk utána (1800-as évek) modernizálták akkor az minek számít?

Előzmény: Nagyon Várbarát (62262)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62264

Passzolom a kérdésedet.

 

Nem vagyok otthon a FILATÉLIA {bélyeggyűjtés} tudományában, csak a barátom örvendeztetett meg váras bélyeg sorozattal. De bizonyára a ritkább színek, a tévnyomatok sokkal többet érnek, úgy mint a NUMIZMATIKA {éremtan} tudományában a félre sikerült veretű régi pénzek. Például szeretnék egy olyan Rákóczi-polturást, amire 1706 helyett 1766-ot vertek.

 

                                  

Előzmény: gigabursch (62249)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62263

Kösz szépen a lévai vármúzeumi képeket. Bizony nagyon sokat változott, amióta ott jártam. És előnyére, mert ilyen vártörténeti, numizmatikai   :-)   része biztosan nem volt még. Főként inkább növény és állatvilággal foglalkozó tárlókra emlékszem. Tehát ismét el kell mennem Lévára...

Előzmény: casiopeanet (62246)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62262

Kösz szépen a diósgyőri híradást. Talán átnyergeljünk ennek a várnak a kitárgyalására?

 

megtörténjen a Nagy Lajos korabeli vár hiteles rekonstrukciója...

 

Nekem az a gondom ezzel a kijelentéssel, hogy akkor mi lesz a Nagy Lajos király dicső uralkodása {1342 - 1382} után majd 200 esztendővel később épített rondellával és kazamatával? Talán le fogják ezeket bontani? Mert az ágyúk számára emelt védőművek nem illenek bele a lovagvilágba!

 

A félreértések elkerülése végett! Én a várhelyreállítás mellett vagyok, csak akkor PONTOSAN tisztázzuk, hogy melyik korszakot akarjuk bemutatni a fizető nagyközönségnek?

 

                       

Előzmény: puntooo (62245)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62261

a'la Szigetvár...

 

Ja igen! Ne felejtsük el, hogy Szigetvár ostromának végkatasztrófájában felrobbant a belsővári kör alaprajzú téglatorony, megsemmisítve a legkorábbi vármagot. Gyulánál ilyen nagy robbanásról nem tudunk.

Előzmény: puntooo (62237)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!