Keresés

Részletes keresés

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61942

Ezek az emberi erőn {taposáson} működő emelők bizonyára elterjedtek lehettek az építkezéseknél, meg úgy a várakban is. De mivel fából voltak a rommá dőlt várakban nyomuk sem maradt. Példát tudok azért írni a fraknói várból vagy éppen Somló szőlőtermő hegyén is megmaradt egy taposókút. Míg a murányi vár magasába a szakadékos oldalán kinyúló daru kötelére akasztott tárgyakat is taposókerékkel húzták fel, erről korabeli rajz árulkodik.

 

                                   

Előzmény: Töck Jenő (61937)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61941

Két dolgot tudok elképzelni.

-súly és anyag takarékosság Ebbe belefér, hogy építés közben jöttek rá, hogy az eredeti torony túl nehéz, nem bírja el az alapozás. A milleneum környékén még a téglafalakat fölülről lefelé vastagítva építették. Ezt megkövetelte az, hogy fafödémet használtak, a fát meg nem jó befalazni. Így a fagerendát úgy lehetett a falra fölfektetni, hogy levegőzött a vége is. Másrészt a tégla teherbírása sem volt végtelen, takarékoskodni kellett a súllyal. És nem utolsó sorban olcsóbb volt. Akkor is tudtak "spórolni", ez nem mai találmány. Elő volt írva az egész tégla méretű (29 vagy utóbb 25 cm vastag) tűzfal. Ha tudták, hogy mellé épül egy másik épület akkor csak féltégla vastag falat építettek, mondván ha megépül mellé a másik ház akkor meglesz a tégla vastag fal.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61938)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61940

Szerintem is minden elismerés illesse a régi mesterembereket, meg úgy általában véve a várépítőket. Hiszen iszonyatos munkát végeztek el a számunkra primitívnek tűnő szerszámokkal.

 

Tehát megkezdem a "virtuális várépítést".

 

Írj rám, ha valamit kihagynék:

 

1 = A várhegy várépítésre szánt részéről kivágatom a fákat, jók lesznek majd gerendáknak.

 

2 = Mészkőből meszet égetek ki.

 

3 = Ásatok ciszternát, hogy felfogjam az esővizet.

 

4 = Ahol kell ott alapot ásatok, ahol pedig szikla, ott egyből rárakatom a várfalat a talajra.

 

5 = A kőmívesek szépen rakják a mészhabarcsba ágyazott falakat.

 

6 = A kőfaragók elkészítik az ajtók és ablakok kőkereteit.

 

7 = Az ácsok kifaragják a kivágott fákból az épületek gerendáit. A kisebb darab fák jók lesznek a

      tetőzetek zsindelyeinek.

 

8 = Idővel felépült a kör alaprajzó lakótorony, lábánál egy épülettel, körülötte várfallal. A legkülső

     védőművet mély szárazárok jelenti, amelyen felvonóhíd ívelt át. Nem nagy vár ez, olyan 

     kisnemesi erődített szállás.

 

Előzmény: Töck Jenő (61936)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61939

Bevallom, nem mindegyik kép (tevékenység) között tudok különbséget tenni. Régebben olvastam egy könyvet, ha minden igaz Ktedrális a címe. Ebben foglalkozik a munkások életével is, de meg kellett állapítanom, hogy jobb volt megrendelőnek lenni. A firenzei dóm építésével foglalkozó múzeumban van néhány, a kivitelezést segítő modell amit eltettek.

Néha eljátszom a gondolattal, hogy mikor lett volna a legjobb élni, általában nekem a Millenium tűnik a legrokonszenvesebbnek, de nem munkásként.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61934)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61938

A számomra a legmeglepőbb ennél az egykori Német Lovagrendi várnál az a torony. Alul vaskos négyzetes rész, felette pedig kör alaprajzú karcsúbb felsővel. Vajon miért ilyenre építették?

 

Előzmény: Töck Jenő (61935)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61937

Itt a kép a gdanski daruról. Bár ezzel hajóból emelték ki az árút. Két kerekes, igen komoly fékrendszere van, hogy vissza ne ejtse a terhet.

Előzmény: Töck Jenő (61936)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61936

Abban az időben is tudtak építeni, sőt, ha figyelembe vesszük a rendelkezésükre álló eszközöket akkor nagyobb teljesítmény volt mint ma egy nagyobb épület. Ilyen lábhajtású daru fönnmaradt Gdansk-ban, van is róla fényképem. Meglepően nagy teheremelő képessége volt, talán még most is megvan neki.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61934)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61935

Olsztyn, úgy emlékszem nem tudtunk bemenni, mert későn értünk oda.

és ez az egyik megmaradt városkapu.

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61934

Lám már most tanultam tőled... plasztifikátor... szép, furcsa egy szó.

 

Játszunk el a gondolattal, hogy a középkorban vagyunk. Egy győztes csatában hősiesen vitézkedtünk ezért a királyunk birtokadományban részesített minket. A hegyes vidéken a völgyekben megbújva most már a mi kettőnk földesúri hatalma alá tartozik 8 falu lakossága. De át csak nem élhetünk a pórnép között, mi nemesi földesurak?

 

Így hát elhatározzuk, hogy várat építünk! Kiszemeltünk egy meredek oldalú hegycsúcsot és oda kirendeltük a népeinket VÁRAT ÉPÍTENI!

 

De hogyan kezdjünk bele?

 

Segítségül itt vannak a népeink:

 

Előzmény: Töck Jenő (61932)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61933

Rendben, akkor ezt a témát lezárom.

Előzmény: Töck Jenő (61931)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61932

Ha a fal metszetének vázlata arányos akkor szerintem 9000 tojás kevés lenne egy ekkora építményhez mint kötőanyag. Sokkal valószínűbb, hogy plasztifikátornak használták. Plasztifikátor alatt sikosítót, folyósítót kell érteni. Betonba is szokás keverni kb a cement súlyának néhány százalékát. Ezzel azt érik el, hogy könnyebb a betont bedolgozni. Ha víz hozzáadásával érnék el ugyanezt akkor az a beton minőségének komoly ROMLÁSÁVAL járna. Híg beton sokkal jobban reped mint a földnedves.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61929)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61931

Én inkább úgy fogalmaznék, hogy én vagyok a paciens aki előadja a tüneteket, te vagy az orvos, aki értékeli a bemutatottakat. De itt hagyjuk ezt abba. Én egy kicsit felszínes vagyok vár témában, érdekelnek, de a történetüknek nem megyek utána az utolsó részletig. Valami fogalmam persze van, de nem sok a történetükről és az is nagyon hézagos.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61930)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61930

Az elnézésedet kell kérnem, mert ezek szerint félreérthetően fogalmaztam. Te leszel az orvos {azt jelenti, hogy te mutatsz be egy várat} én pedig az asszisztens {vagyis, ahol tudok ott segédkezem, kiegészítem} a mondókádat. Ha nem is értesz a várakhoz, de legalább jártál sok olyanban, ahol én nem, így rendelkezel helyismerettel.

Előzmény: Töck Jenő (61928)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61929

Magyarországon már nagyon régen nem használják..

 

Ez így van, de a középkori várépítéseknél ezek szerint használták. Nézzünk egy konkrét példát a várak falazására. Mondjuk a Bükk-hegységbeli Szilvásvárad község melletti Szalajka-völgy egyik oldalán rejtőzik a napjainkra szinte teljesen lepusztult Éleskő vára. Abból már csak az egykori kerek torony csonkja dacol az évszázadokkal. De azon még most is jól kivehetőek a belső, vastag habarccsal falazott réteg és a külső, nagy méretű kövekből rakott réteg.

 

Előzmény: Töck Jenő (61927)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61928

Ugyan miben lennék én orvos és te aszisztens? Valószínűleg ha nekem a statika a tanult szakmám akkor valamennyire kell, hogy értsek hozzá, de főleg vízépítéssel és ipari épületekkel foglalkoztam/foglalkozom. A várakhoz viszont alig értek, úgyhogy van még mit tanulnom azon a téren. Várakban én csak egy kezdő vagyok.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61926)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61927

A tojásban van olyan anyag ami magában is megköt. a szerves anyagról viszont megoszlanak a vélemények. Azt hallottam, hogy Jemenben állítólag (!) több emeletes házakat építettek tojás mint kötőanyag felhasználásával. Magyarországon már nagyon régen nem használják tudtommal. Egyébként nem építész hanem építőmérnök volnék.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61925)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61926

Ahogyan gondolod. Te leszel az orvos, én pedig ajánlkozom melléd asszisztensnek.

Előzmény: Töck Jenő (61924)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61925

Értem, egy építőmestert {építészt?} tisztelhetek a személyedben.

 

Akkor szeretném is kitárgyalni az alábbiakat. Szombathy Viktor írta az alábbiakat le a csehszlovákiai {még akkor az volt} útikönyvében Kapi váráról:

 

                                 

 

Tehát tényleg használ, erősít a tojás a várfal köveit összefogó mészhabarcsban?

Előzmény: Töck Jenő (61923)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61924

A két legnagyobb kívánságom az olasz várnégyszög és Málta volt. Ezekről van sok fénykép. Írni írhatok azokról az élményeimről is amiről nincs fénykép, de megelégszem - ha lehet - az írással.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61922)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61923

Nekem viszont ez a tanult szakmám, érzékeny a szemem a hibákra.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61921)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61922

Viszont személyes élményed van! Tehát nyugodtan halássz a NET végtelen óceánjából képeket. Én sem teszem másképpen, ha valami olyanon kell magyarázni, ami éppen nincs a saját gyűjteményemben.

Előzmény: Töck Jenő (61919)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61921

az építőiparban nem volt otthon

 

Ha jól emlékszem azt mondta Taródi úr, hogy a fonógyárban villanyszerelőként dolgozott. Bevallotta, hogy az egyik tornya építés közben ledőlt. Szerencsére nem sérült meg sem ő, sem valamelyik felesége. Több is volt neki az idők során, mert nem bírták elviselni ezt a várépítkezős természetét.

Előzmény: Töck Jenő (61917)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61920

Kösz szépen a fordítást. Ami megerősítette az alábbi teóriámat:

 

Az 1708-as vesztes trencséni csata után a kurucok kivonultak Hrussó várából, amit a megérkező császári katonaság lerombolt. Ekkor robbantották fel puskaporral azt a kerek alaprajzú bástyát is.

 

1928 -- 1930 között a hrussói várromon renoválásokat végeztek {kik?}. Ekkor egy "lyukas" támpillér építésével akadályozták meg, hogy a kerek bástyának a kifelé dőlő fala tovább dőljön.

 

Már régebben töltöttem le ezeket az archív fotókat a NET-ről:

 

Előzmény: casiopeanet (61916)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61919

A régebbiekről nincs fénykép. A nyolcvanas évek első felében Afrikában dolgoztam, hazafelé jövet sok várat láttunk, de nem nagyon fényképeztem. Ma már sajnálom. Egyszer még La Rochelle-be is elkeveredtünk, de csak egy-két kép van róla. Az Atlanti-falról pedig egy se. Besancon-ról sincs. Heidelbergről van.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61918)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61918

Ha gondolod, rakd fel bármelyik vártúrád fényképeit, de egyszerre csak 1 várról. Nagy örömmel venném, ha a Német- Lovagrend erődítményeit is folytatnád.

 

Még sokáig tervezem üldögélni a számítógép előtt. A TV-t már régen lemondtam, nagyon meguntam a rengeteg reklámot. A TV-nézés passzív elfoglaltság, míg itt a Topikban aktívan élünk.

Előzmény: Töck Jenő (61914)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61917

Jártam én is a Taródi várban kétszer is. Egyszer a fénykorában, egyszer nem sokkal halála előtt.Végtelenül tiszteltem az elhatározásáért, az elszántságáért és az igyekezetéért, de az építőiparban nem volt otthon.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61915)
casiopeanet Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61916

... a 1708 csaszar hegysereg pusztitasa utan a var romlas allapotat csak 1928-30 evekben sikerult lelassitani konzervalalni

Előzmény: Nagyon Várbarát (61907)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61915

Jómagamat büszkén írhatom a Taródi lovagok sorába tartozónak, hiszen maga a várúr adott róla oklevelet:

 

                                         

 

Amikor Zoli barátommal annak idején elhatároztuk, hogy biciklis vártúrát teszünk Várvidéken {Burgenlandban}, akkor ragaszkodtam hozzá, hogy a hosszú vonatozáskor leszállva a bicikliszállító vagonból Sopronban, nézzük meg a Taródi-várat. Mert erről már olvastam és persze kíváncsi voltam, ki az aki magánvárat épít? A város Főterén érdeklődve a következő válaszokat kaptam: Ja, a Bolondvárat keresik? Amiből megértettem, hogy "senki sem szent a saját hazájában" tehát Taródi Istvánt nem értik meg a helyiek, miért épít várat. Végül is a járdára festet jelzések alapján eljutottunk a fákkal és repkénnyel benőtt várig. Köszönésünkre hamarosan előjött egy asszony, majd maga a várúr Taródi István is. Röviden elmondta az épület történetét, amiről adott nekünk egy ismertető lapot. Kérdésünkre, hogy hol szállunk meg az feleltük, majd valahol a közeli hegyen vadkempingezünk. Mire ő felajánlotta a hátsó udvarát. Ezt szerettem volna meghálálni valami pénzzel {talán 2000 Forinttal} mire elővette a fenti oklevelet és aláírva átnyújtotta nekem. Majd mentegetőzött, hogy sajnos mennie kell várat építeni, mert megköt az előkészített beton. Nekünk mondta, hogy nyugodtan nézzünk körbe a sátorverés előtt. Sajnos a Taródi-várban nem készítettem fotókat, mert még a régi 36 kockás hagyományos gépen volt és nagyon kellett tartogatni a várvidéki várakra, mint például Fraknó, Lánzsér, Borostyánkő, Kabold, Léka.

 

Hát ez az én élményem a megboldogult Taródi Istvánról. Sajnos nem becsülték meg életében ezt az elhatározását konokul, haláláig betartó embert.

Előzmény: Felek Ferenc (61908)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61914

Régebben a Vauban és holland/németalföldi esetleg 1500-as évek beli ó és újolasz rendszerű erődítmények jobban érdekeltek, de rá kellett jönnöm, hogy a korábbi várak változatosabbak és emiatt érdekesebbek is lehetnek. Bár majd megevett a fene Narden-ért és amikor Hollandiában jártunk asszonnyal el is mentünk megnézni. Tetszett, nem is kicsit, de ezek a síkvidéki erődök kevésbé különböznek egymástól mint a hegyviudéki középkori várak. Azt hiszem, hogy a Felvidéken és Erdélyben is van még mit megnézni. Erdélyben eddig, Törcsvárt, Segesvárt, Gyulafehérvárt, Meggyest láttuk, meg egy kicsit Brassót. Amikor Németországban dolgoztam elmentünk a kollégákkal Elz várába.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61913)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.22 0 0 61913

Egyáltalán nem rossz ez a felvidéki várlista.  :-)

 

Hát igen, az idő sajnos nemcsak a várromok állapotán ront, hanem a vártúrázókén is.  :-(

Előzmény: Töck Jenő (61912)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!