Keresés

Részletes keresés

Jesper Olsen Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41098

Nem egészen. 

Én valóban láttam, nekem tetszett is, de sejtem (és már vannak ilyen hangok 1-2 fórumon), hogy nem mindenkinek nyeri el a tetszését.

Lehet, hogy hang nélkül kellene megnézniük?

Előzmény: Törölt nick (41097)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41097

Ezek szerint Te láttad és nem volt túl pozitív az első benyomás. Jól gondolom? 

Előzmény: Jesper Olsen (41094)
Pistike Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41096

szerintem túl volt politizálva, nagyon sok szép táj kimaradt

olyan, mintha egy dekát sem mentek volna az erdei útakon... max. a Nagy-Milichez

Előzmény: Jesper Olsen (41088)
Reventlow Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41095

Mégis csak megérte elfogadni alig több mint fél éve a helyi telefonszolgáltató ajánlatát.

Visszanézhető, és már nézem is.

Előzmény: Reventlow (41092)
Jesper Olsen Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41094

Remélem nem bánjátok meg, ha megnézitek...

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41093

Kösz szépen az infót.

Előzmény: Jesper Olsen (41087)
Reventlow Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41092

Elvileg az m1 videótárban meg kell majd lennie, a Kategóriák közt meg is találtam, mint témát, és ez reményt ad, de - szerintem a hangsúly a még szón van - még nincs fenn az anyag. Valamennyi időnek el kell telnie, míg felkerül.

 

Hogy meg fogom nézni, az nem kérdés. Köszönöm a figyelemfelhívásodat:)

Előzmény: Jesper Olsen (41090)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41091

Ezek szerint nem a GDP-t termelőknek szánják a műsort. 

Előzmény: Jesper Olsen (41090)
Jesper Olsen Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41090

Jövő hétfőn reggel 7 körül ismétlik az 1. részt. (Bár nem éppen baráti időpont.)

Előzmény: Törölt nick (41089)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41089

Sajnos lemaradtam róla. :-(

Előzmény: Jesper Olsen (41088)
Jesper Olsen Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41088

Nem nézte valaki az m1-en az előző órában a Bayer Zsolt-féle sorozat első részét? A Zemplén volt teritéken, azon belül hangsúlyosan szerepelt a három kéktúra menti (igy kell irni?) vár: Füzér, Regéc és Boldogkő.

Kiváncsi lennék mások véleményére.

Jesper Olsen Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41087

Válaszaim:

- a somlói várban jelenleg semmiféle munkálatnak nincs nyoma

- Hölgykőn a tábla megvan, de fényképet nem készitettem róla

Előzmény: Nagyon Várbarát (41085)
comix1976 Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41086

Kanázsvár - 1.rész

 

 

A túra utolsó állomása a mátraderecskei Kanázsvár.  Megvallom őszintén, hogy erre a kis várra a Várak Várromok fórum hívta fel a figyelmemet. Ezen belül is eric7 fórumtárs kutatás sorozata.

Elhatároztam hát, hogy megnézem, ha a jövőben szó lesz erről a piciny erősségről, párhuzamot tudjak vonni a személyes emlékeim és a leírtak között. Sajnos a műszakrendem nem teszi azt lehetővé, hogy az esetek 80%-ban hétvégére essen a szabadnapom, így sokszor hétköznap túrázom. Sajnos itt mindenfajta szakértői kalauz nélkül kerestem fel utolsó célpontunkat.

 

                                                      

 

 

Ebben a piciny ismertetésben a személyes tapasztalatokat igyekszem ötvözni ez eddig megjelent tanulmányok adataival.

Információt kaptam eric7-től az odajutást illetően, hiszen egy picit gondolkodóba ejtett a Várak útján – Zolesz oldal vonatkozó mondata: Az utolsó szakasz rövid, de ember feletti faladat. Lejutni nehezebb, mint felmenni. Nos, hála istennek az önkormányzat kiirtotta a bokrokat és a gazt a középkori út nyomvonalán, így a feljutás rendkívül egyszerűvé vált. Szinte felperdültünk a toronycsokhoz, hajtva a Kanázsvár megismerésének izgalmától. Mondjuk a perdülésnek egy másik sokkal prózaibb oka is volt. A toronycsonk felett esőfelhők gyülekeztek, így sietősebbre vettük a lépteinket, nem akarva, hogy a vár felkeresésének élménye egy elázással is gazdagodjon.

 

 

                                                        

 

 

Megközlítése:  Mátraderecske és Recsk között félúton egy a műúthoz csatlakozó földútra kell behajtanunk.( A torony csonkját Recsk felöl már a műútról is megpillanthatjuk). Száraz időben használhatjuk ezen utat, egy tisztáson parkolhatunk autónkkal. Ha sáros vizes a talaj, személy szerint én a műút melletti füves placcok valamelyikét ajánlanám parkolásra. Természetesen a tulajdonos egyetértésében. A tisztástól az önkormányzat áldásos tevékenysége nyomán kialakított ösvényen Kb.15 perc séta a toronycsonk területe.

 

A megközelítés módja néhány képen:

 

     

 

    

 

        

 

    

 

Leírása: (Forrás-Nováki Gyula: Középkori várak új felmérése a Mátrában 7-20. Gyöngyös 1997)

 

„Kanázsvár Mátraderecske templomától dél-délkeletre 1,2 km-re, Recsk templomától északnyugatra 1,5 km-re van. Nyugat irányába kinyúló, keskeny hegygerinc végét foglalja magába. A hegy nyugati és déli aljában kanyarog a Recsk - Mátraderecske közötti vasútvonal. A hegyoldal rendkívül meredek, helyenként függőleges, megmászhatatlan sziklafalakkal.

A vár belső területe rendkívül keskeny, erősen egyenetlen, sziklás felületű gerincen van.

 

                                   

                             

 

 

 Falmaradvány csak a keleti végében található, ahol egy többszögletű toronynak még ma is kb 15 m magas csonkja áll. Külső oldalán a szép kváderköves borítás fenn a magasban egy nagy felületen ma is épen látható. Egyébként a fal síkja is követhető négy, egymásra tompaszögben csatlakozó részen. A torony belső oldala erősen töredékes….”

 

        

 

                                                  

 

„…az északi oldalon négyzet alakú kiugrás (kaputorony?) sem található ma már, ennek csak a külső fala látszik kis csonk alakjában.

 

                  

 

Egyéb fal az egész vár területén nincs a felszínen. A régi alaprajzon feltételezik az udvart körülvevő várfalat, ennek körvonalát azonban a valóságos helyzethez képest túl szélesre vették. A toronyhoz csatlakozó belső terület igen egyenetlen, sziklás, legnagyobb szélessége 7 m, de ennek is egy része már erős lejtőt jelent. Egy helyen pedig 2 m-re szűkül össze. A déli és nyugati oldalon a pontos szélét nem lehet megállapítani. A várbelső hossza kb 25 m.

A belső várat keletről, a hegynyúlvány folytatása felől, részben sziklába vágott árok védte, szélessége 10 m körüli volt, de ma már erősen feltöltődött. Ehhez csatlakozik egy sziklás plató, kis elő várként, területe mindössze 8 x 4 m, nagyobbrészt sziklás meredek fogja körbe. E kis plató alatt újabb árok következik, szélessége 16, mélysége 8 m. Az árok a déli oldalon a meredek oldal felett végződik, a másik vége azonban átkanyarodik a meredek északi hegyoldalra és itt még 25 m hosszan, terasz alakjában követhető.

E második, nagy árkon túl, a meredeken lejtő gerincen 20 méterrel lejjebb újabb árok következik, kb 45 m hosszan választja el a várat a hegygerinc folytatásától. Ez azonban máig-erősen feltöltődött, csak elmosódott alakban követhető. „

 

 

Folyt. köv...

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41085

Ide kívánkozik:

 

http://jupiter.elte.hu/forras_main.php?id=354

 

Meg van még a tábla?

 

Előzmény: Jesper Olsen (41077)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41084

Amikor 2010 májusában, a Castrum Bene Egyesülettel a somlói várat megközelítettük, egy vészesen közelgő hatalmas vihar miatt nem tudtam felmenni. De azt látom a friss fotóidon, hogy alakul a vármentés. Pl. a falakat erősítő támpilléreket kijavították. Ez dícséretes.

 

A számomra a somlói vár 2 különlegességgel rendelkezik:

 

-- A bejárati felvonóhídat csak egy lánccal működtették. Érdekes...

 

-- Ebben az erősségben maradt fenn majdnem teljes mértékben a konyhai kürtő.

 

Kérdésem: jelenleg látni valami munkálatokat a somlói várban?

Előzmény: Jesper Olsen (41076)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41083

Kösz szépen, Dénes József cikkei alapján készítettem el. Persze, jó lenne az egyes helyszíneket alaposan megvallatni. Nekem úgy tűnik, hogy a mátrai várakkal mostanában nem foglalkoznak.

 

Persze, tisztelet a kivételnek!  :-)

Előzmény: Törölt nick (41074)
Jesper Olsen Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41082

A képeket a kedvező időjárási körülményeknek köszönhetem.

A kilátóhoz felmentünk, de nem volt nyitva (csak péntek-szombat-vas. látogatható). Pedig reméltem, hogy onnan is lehet jó képeket csinálni a várról.

Előzmény: comix1976 (41080)
comix1976 Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41081

Hölgykőnél a ciszternáról is készítettél fotót?

Előzmény: Jesper Olsen (41077)
comix1976 Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41080

Nagyon jó képeket csináltál. Somlóvárnál a kilátóba is felmentetek?

Előzmény: Jesper Olsen (41079)
Jesper Olsen Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41079

Hölgykő megtalálása után eljutottunk Döbröntére is, ahol a már sokak által ismert(etett) Szarvaskő romjait néztük meg. Szimpatikus hely, de nem árt az embernek a lába alá nézni, mert a fűkarbantartók otthagyják a névjegyüket.... A továbbiakban beszéljenek a képek:

 

                    

 

                    

 

                    

 

                               

 

                                

Jesper Olsen Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41078

A geocaching-os oldalon lehet találni téli, kora tavaszi képeket.

http://geocaching.hu/caches.geo?id=1133&show_logs=i

Előzmény: Jesper Olsen (41077)
Jesper Olsen Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41077

Mint emlitettem, comix útmutatójának köszönhetően simán odataláltunk Hölgykő várához.

 

 

Ez a fura alakú domb/hegy rejti a várromot (lombmentes időszakban talán nem annyira).

 

 

Néhány turistajelzés segit, de a leágazáson kivül mi csak a vár közvetlen közelében találtunk párat.

 

 

Klasszikus kép a "lyukkal". Nem voltam olyan formában, hogy felmásszak és beleálljak.

 

 

A lyukas falrésztől balra eső falmaradvány - oldalnézetben.

 

 

Ez pedig a lyukas falrésztől jobbra eső várrészlet.

 

 

Ez pedig a falak tetejéről készült kép, a mélyben megcsillan a patak vize.

 

Tanulságos lenne egy február végi, március eleji látogatás a romnál, akkor szerintem több részlet látható. A nagy meredekség miatt csúszásmentes időjárás szükséges hozzá!

 

Jesper Olsen Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41076

További képek Somlóvárról, a teljesség igénye nélkül...

 

           

 

           

 

           

 

           

 

                   

Maszat-hegy Creative Commons License 2012.07.09 0 0 41075

Budapesten,a Teréz körút - Szondi utca sarkán készültek fotóim,melyek régóta várták aktuális megjelenésük időpontját,július 9-ét. :(  

 

 

                  

 

 

 

 

 

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2012.07.08 0 0 41074

Jó ez a térkép! 

 

A Recskiek kapcsán nem olyan régen figyelmembe ajánlották a Turul 2011/4-es számát. 

Egyenlőre nem jutottam még hozzá, de igyekszem beszerezni. Te már olvastad? 

Előzmény: Nagyon Várbarát (41064)
Jesper Olsen Creative Commons License 2012.07.08 0 0 41073

Rendhagyó módon azzal kezdeném, ami nem (annyira) tetszett Somlóvárnál.

 

 

Az első ilyen a bejáratnál fekvő, szeméttel teli rozsdás hordó. Megjegyzem, a vár területén viszont nem láttunk szemetet.

 

 

A másik a kürtős helyiség (vsz. konyha) ablakánál a téglás megoldás, talán lehetett volna valami mással is megoldani ezt a helyzetet.

 

 

A harmadik: észak felől nézve látszik a nemrég újjáépitett falszakasz a régi maradványokkal. Egyelőre szembetűnő a különbség, de az idő majd megoldja ezt a "problémát"...

 

Egyébként nagyon tetszett, hogy ilyen jelentős falmaradványokkal biró romhoz jutottunk el, amelynek van egyfajta "romantikája" (pl. a sok megmaradt ablakkeret).

 

                           

 

Előzmény: comix1976 (41055)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.07 0 0 41072

Ágasvár és a szomszédos Óvár legkorábbi és tegyük hozzá, a legnagyobb kiterjedésű erődítményeit még az őskori népek emelték. Akik nagy létszámban {törzsenként?} lakták a védett területet.

 

Ami a középkori kiépítettségét illeti, még nagy a bizonytalanság. Elméletileg az Óvár tekinthető a korábbinak {tatárjárás előtti?}, míg az Ágasvár legfelső kőfalát már 1242 után létesíthették királyi parancsra.

 

                                         Erről Dénes József véleménye:

 

                

 

Nincs mit tenni: "ásni, ásni és sokszor ásni"...

Előzmény: comix1976 (41069)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.07 0 0 41071

A múltkorában alaposan belemélyedtem Dénes József várkutató írásaiba. Vannak olyan elméletei, amikkel sokan nem értenek egyet. De érdemes átgondolni őket:

 

" Amikor egy újdonság megjelenik, mindig a legtájékozottabbak, legjobb pozícióban lévők, legmódosabbak fogják megismerni, felhasználni, megépíteni. A tömeges elterjedés csak később következik be. Amire már széles körben ismertté válik valami, addigra a dolog primér felhasználói már a következő újdonságnál tartanak. Azt hisszük, így lehetett ez az Árpád-kori kisméretű várakkal is. Amit a király, vagy a nagybirtokos arisztokrácia a XI. században használt, az a XIII. századra a jómódú középbirtokosok jellemzője lett. Ahogy a XI. században a király és a leggazdagabb birtokosok tudtak csak monostort alapítani, úgy az Árpád-kor végére már megyei jómódú középbirtokosok váltak a kisebb monostorok, igényesebb falusi templomok építtetőivé. Mindebből helytelen lenne arra következtetni, hogy mert a legtöbb emléket a XIII. századból ismerjük, az egész típust oda keltezzük (vagy azt gondoljuk, hogy az csak valamivel korábban, a XII. század végén indult). Ilyen metodikai megközelítésben nézve a várak keltezésével kapcsolatos vitákat, azt is mondhatjuk, hogy "süketek párbeszéde" folyt. Az egyik oldal a típus (a korai sáncváraktól elütő "preklasszikus" vár) megjelenésének időpontját nyomozta és próbálta igazolni. A másik felfogás képviselői pedig a típus tömeges jelenlétének időszakát, a 13, századot emelték ki. A kettő nincs ellentmondásban egymással. További kutatások újabb részletekkel fognak szolgálni a legkorábbi magyar nemesi várakkal kapcsolatban. "

 

              

 

"Csak a magyarok által birtokolt Kárpát-medencében ne lettek volna várak? Mi, többek között a fent részletezettek miatt is határozottan úgy gondoljuk, hogy a magyar várépítészet kezdetei a 10. század első évtizedeivel indulnak. Nézetünk szerint a keresztény magyar államszervezés honfoglaláskori szerves előzmények folytatását jelenti. Maga a megyerendszer is az Árpád-féle törzsszövetség eredeti 6 x 8-as beosztását5 tükrözi. Tehát nem arról van szó, hogy - mint egyesek állítják - Szent István német tanácsadói javaslatára szervezik meg a megyei igazgatást és építik fel az ispáni várakat. Mindössze néhány helyen kerülhetett sor az ezredforduló követelményeinek megfelelő új vár felépítésére (Hont, Vasvár stb.). A többi megyeközpontban a honfoglalást követően épített nagyméretű sáncvárakat használják tovább és építik át hamarosan kőbe (Abaújvár, Moson, Sopron stb.)."

Előzmény: comix1976 (41068)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2012.07.07 0 0 41070

Még a szakemberek {régészek, történészek} között is óriási viták dúlnak ezekről a várakról. Tudom, hiszen esztendők óta járok a Castrum Bene rendezvényeire, figyelem-fülelem az ott elhangzottakat.

 

Még az elnevezésük is vitatott:

 

-- "Történelem nélküli várak". Már miért lennének azok? Volt bizony nekik históriájuk, csak nem maradt róluk okleveles említés. Így már pl. a történészek számára nem megfoghatóak.De még mindig ott volna a régész ásója...

 

-- "Kisvárak". Persze, az alapterületük kicsi. De a legtöbb vár egy-egy kis területű vármagból nőtte ki magát az évszázadok alatt, ahogyan az újabb birtokosok igénye bővítést kívánt. Így lett a várembrióból várfelnőtt, majd váraggastyán. Persze, ha előbb egy ostrom végleg pontot nem tett a vár történetére. Akkor a sorsára hagyták a romokat.

 

                                             3 könyv ebben a témában:

 

           

Előzmény: comix1976 (41068)
comix1976 Creative Commons License 2012.07.07 0 0 41069

Pl. Ágasvár kutatása talán azért is lehet érdekes mert nem illik bele abba a történeti sablonba hogy

 

a tatárjárás utáni nagy várépítési hullám során épült...etc etc. érdekes hogy ekkor a ksinemesek is építettek várakat, később aztán ezek tulajdonost váltottak, mert fenntartásuk meghaladta a kisnemes anyagi képességeit. 

Előzmény: comix1976 (41068)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!