Keresés

Részletes keresés

GPF Creative Commons License 2008.09.07 0 0 58
De még a találkozó előtt is lesz egy számomra még fontosabb esemény!

Elkészült és meg is jelent az abszolut témába illő könyvem:













Ez úton is szeretnék meghívni minden érdeklődőt a bemutatójára:

http://www.olvasokboltja.hu/magyar/rendezvenyek.php

Egy csomó játékot ki lehet majd próbálni és Mérő László mutatja be a könyvet. Minden résztvevő kap egy általam készített fa ördöglakatot. (Azt hiszem, kaja-pia is lesz :))
Marci58 Creative Commons License 2008.09.03 0 0 57

Ismét lesz Ördöglakat Találkozó Bakonysárkányba.

www.furfang.hu

Várunk mindenkit aki játszani akar.

mrt-666 Creative Commons License 2008.01.03 0 0 56
Az IKREK lakat megoldását szeretném megtudni.
Kérem aki teheti segítsen.

Köszönöm

Tamás
Lalo Creative Commons License 2007.08.31 0 0 55
MEGHÍVÓ

I. Országos Ördöglakat Találkozó
Bakonysárkány 2007. szeptember 29. 10 óra
10.00 Furfangos mesék: az iskola színjátszó csoportjának előadása, Székely Emese vezetésével

10.20 Szakmai fórum, előadások:
• Csányi János: "Játékóra foglalkozások - http://www.homoludens.hu"
• Mátrai Zsolt: A játék és a kommunikáció http://www.matraiwood.com
• Elekes Sándor: Divergens gondolkodást fejlesztő programról
• Bordi Zsuzsanna: Vándorlánc, játék bemutatása
• Dr. Kriston Vízi József: A játék útja ma
• Székely Márton, Rosta András: Változatok Meledára http://www.furfang.hu
Fórum, ördöglakat bemutatók: Hátha valaki nem ismeri? Hozz egy ördöglakatot és mutasd be!

12.00 Ebédszünet: Mindenki vendégünk ebédre a Faluházban

13.00 Ördöglakat készítés 5 helyszínen:
• Hat, hét gyűrűs Meleda; patkó-lakat: Rosta András
• Kettes és hármas ikrek: Székely Márton és Knaurek Róbert
• Karikás lakat – 2 változat: Fett Gábor és Spohn Gábor

15.00 Ördöglakat kert avatása – játékok kipróbálása

15.20 Logikai játszóház: Mátrai Zsolt http://www.matraiwood.com

13-15.30 Sport: Női foci a bakonysárkányi, móri, bősárkányi csapatok részvételével (szervezés alatt)

16.00 Néptánc: Bakonyvölgye Néptánc-együttes – Bakonysárkány, Súri Ifjú Táncosok, Vérteskethelyi Néptánc csoport (szervezés alatt)

17.00 Rock koncert: Cross Borns együttes játszik

Szervezők: Bakonysárkányért Alapítvány, Bakonysárkányi Önkormányzat, Teleház, Bakonysárkányi Faluház, Bakonysárkányi Iskola, Polgárőr Egyesület, Nyugdíjas Klub
További info.: http://www. furfang.hu
Támogatók:

ALCOA - AFL Mór

Nemzeti Civil Alapprogram
GPF Creative Commons License 2005.10.20 0 0 54

Akkor máris itt a képe a megoldhatatlan ördöglakat kicsit módosított és már megoldható párjának.

 

 

Előzmény: GPF (51)
gligeti Creative Commons License 2002.01.11 0 0 53

Igen, ez látszik.

A sejtésemet arra alapozom, hogy én a drótváz kibogozását úgy képzelem, hogy van egyszer a tér, benne az összebogozott drótvázzal, egyszer meg a tér, a kibogozott drótvázzal. A két tér között szerintem van topologiatartó izomorfia, ha kibogozható a drótváz. Nos, a kibogozottra ráhúzzuk a karikát, és megnézzük, hogy az izomorfia mit csinál a ráhúzással (t-ben, azaz időben). Ez sose fogja elszakítani a gumikarikát, csak nyújtani és hajtogatni, azaz épp megkonstruálja a helyes leszedést.

Fordítva, ha le lehet húzni a gumikarikát, akkor a nyújtott, csavart lehúzás útvonalát próbáljuk egy üres térben egy sima, egyszerű botról való lehúzásnak megfeleltetni t-ben, és ezt a topológiatartó izomorfiát terjesszük ki a karika útvonaláról a térbe. Nézzük meg, hogy hogyan néz ki a drótváz képe: bizonyos értelemben kibogozott kellett hogy legyen, ha a karika lehúzható.

Persze vannak gondok, pl. asszem be kell látni, hogy a lehúzáskor nem kellett metszenie a saját útvonalát a karikának (azt sejtem, hogy ha le lehet húzni, akkor úgy is). Továbbá, a drótváz teljes kibogozhatósága sem kell igazán, az helytelen állítás volt, csak valami olyan, hogy ahol a karika rá van fűzve, ott legyen botszerű, az át nem fűzött részeken maradhat bog, ezt precízebben kéne definiálni.

Tehát, az odafele irány az valóban egyértelmű. A visszafele az általam megfogalmazott formában nem jó, nem szükséges feltétel, de javítható szerintem valahogy.

- g

Előzmény: vurugya (52)
vurugya Creative Commons License 2002.01.11 0 0 52
Az odafele irány számomra nyilvánvaló: bogozzuk ki a drótvázat egy nyújtható karikával, ezután a karika egy elnyűtt rágógumi lesz, ami összevissza tekeredve fityeg a dróton, nos, ezt húzzuk le róla és kész, tehát (ha a méretek engedik), akkor ennek a mozgatásnak a megfelelőjét kell csinálni az eredetin. Nyilván a méretek nagyonis számítanak, de gligeti állítása egy elméleti állítás szupernyúló anyagokra...

vurugya

Előzmény: gligeti (45)
GPF Creative Commons License 2002.01.09 0 0 51
Megcsináltam fából. Kicsit máshogy néz ki, persze, de lényegében ugyanez. (Majd lefotózom és beteszem. Szép lett.)

Ha nincs bumszli a kötélen, akkor meg tudtam oldani, ha van, akkor nem. Ez persze nem jelenti azt, hogy nem lehet.

Azért az a sejtésem, hogy ha bumszlival megoldható egy ilyen feladvány, akkor bumszli nélkül is. Igaz lehet ez?

Előzmény: GPF (47)
Lalo Creative Commons License 2001.07.04 0 0 50
Az nem érdekes, ha elég hosszú a kötél.

Lalo

Előzmény: GPF (49)
GPF Creative Commons License 2001.07.04 0 0 49
Szerintem is megoldható, de azért van egy apró bibi a gondolatmeneteddel! A kötél végén van egy nagy bumszli, ami valószínűleg nem fér át a lukakon.
Előzmény: Lalo (48)
Lalo Creative Commons License 2001.07.04 0 0 48
Ez nem ugyanaz!

Ez szerintem megoldható! Ha flexibilisnek képzeljük a figurát, akkor egy rúd, két végén hurokkal, s a rudon lóg a kötél, tehát egyszerűen lehúzható!

Lalo

Előzmény: GPF (47)
GPF Creative Commons License 2001.07.04 0 0 47
Találtam egy újabb verzióját a már elemezgetett ördöglakatnak. Ehhez mit szóltók?
(Sókerámia ez, vagy mi?)
Lalo Creative Commons License 2001.06.06 0 0 46
Azt írod, hogy

"már csak azt kellene belátni, hogy igaz az én sejtésem, hogy a merev drótvázról lehúzandó végtelenül vékony és nyúlós karika lehúzhatósága izomorf a merev drótváz hajlékony/nyúlékony megfelelőjének kibogozhatóságával"

Ebben az esetben valószínűleg igazad van, bár általában a drótból készült ördöglakatoknál fontos szerepe szokott lenne az alaknak ill. a méreteknek. (Mi min húzható át, meddig ér el, stb.)

Lalo

Előzmény: gligeti (45)
gligeti Creative Commons License 2001.06.06 0 0 45

Azért a "hát még kettő" nem teljesen nyilvánvaló. Pl. a bűvös kockán egy sarokkocka nem elforgatható, de kettő igen.

Nos, GEZA ezt ha jól sejtem azért kérdezte, mert valóban, ez szerintem sem bontható ki, de ekkor viszont a szét nem vágott változat pláne nem bontható ki, és akkor már csak azt kellene belátni, hogy igaz az én sejtésem, hogy a merev drótvázról lehúzandó végtelenül vékony és nyúlós karika lehúzhatósága izomorf a merev drótváz hajlékony/nyúlékony megfelelőjének kibogozhatóságával.

- g

Előzmény: tcs (44)
tcs Creative Commons License 2001.06.06 0 0 44
Szerintem a mutatott drótkeret nem bontható szét.
Ha egyanezt megcsináljuk spárgából, akkor némi átalakitás után kapunk egy karikát, rajta két csomóval. Tudomásom szerint egy zárt karikán egy csomó sem bontható ki, hát még kettő!
Ha az eredeti feladatot adaptáljuk ugyanigy spárgára (a rátett karika is spárga) akkor tapasztalhatjuk, hogy szintén lehetetlen a kettőt szétválasztani. Én úgy gondolom, hogy spárgából megcsinálva túl egyszerű az egész, hogy valamiféle bonyolult hurkolásokat-bujtatásokat megcsinálva szétszedhető legyen. De azért lehet próbálkozni!
Előzmény: GEZA (42)
GPF Creative Commons License 2001.05.31 0 0 43
Nekem megvan. Elég durva.
Előzmény: GEZA (42)
kifli Creative Commons License 2001.05.30 0 0 41
hol lehet ilyeneket kapni???
gligeti Creative Commons License 2001.05.30 0 0 40

A német szöveg fordítása, szerény német tudásommal:

Erre az ördöglakatra véletlenül akadt rá a nagy amerikai rejtvénykészítő, Steward T. Coffin. A mellékelt ábrán a madzagot kell lehúzni a nyolcas alakú fémalakzatról anélkül, hogy a zsineget kikötnénk. De vigyázat! egyszerűbbnek látszik, mint amilyen...

Megoldhatatlan? Egy pillantás az alábbi ábrára segít.

Kövesse az nyilakat: a madzaghurkot a baloldali láncszemen és az alsó dróthurkon kell átvezetni. Ekkor a madzagnak ki kellene szabadulnia. Vagy mégsem? Mindenesetre nem lehetetlen.

Még mindig azt hiszem hogy nem lehet. A feladat szerintem még mindig ekvivalens azzal, hogy ha csak a drótkarika lenne, de az hajlékony és rugalmas anyagból (de a két láncszeme össze van hegesztve) akkor ki lehet e nyitni O---O alakúra.

- g

Előzmény: Lalo (28)
GPF Creative Commons License 2001.05.30 0 0 39
A Logikai feladványos topicban írtam Martin Gardner oldaláról, ahonnan letölthető egy könyv.
Abban a könyvben is vannak ördöglakatok.
Egy külön fejezet foglalkozik az én megoldhatatlannak hitt ördöglakatommal, az is azt írja, hogy megoldhatatlan. De...!

A cím:

www.g4g4.com

GPF Creative Commons License 2001.05.25 0 0 38
Persze, hogy megnéztem. A fél cég azt próbálgatja. Az angol szöveg utolsó két mondata kicsit más, mit a németé:

Now the cord should come free - or should it?
After all, no one has proved it impossible!

Tényleg gyanús.

Előzmény: Lalo (37)
Lalo Creative Commons License 2001.05.25 0 0 37
Vígasztaljon a tudat, hogy olvasóközönségünk azért van. A kep.tar.hu 41 belépést regisztrált, s gondolom, nem te léptél be ennyiszer. Viszont megnézted azt a rajzot és német szöveget, ami az állítólagos megoldást jelentené? Nekem gyanús nagyon, hogy misztifikálnak, mert pl. a rajzon - ellentétben a többi feladat megoldásának megadásával - nincsenek sorszámozott lépések, csak egymásba tűnő, zavaros fázisrajzok. Szóval szerintem átverésről van szó.

Lalo

Előzmény: GPF (36)
GPF Creative Commons License 2001.05.24 0 0 36
Jól elvagyunk itt ketten.
Előzmény: Lalo (35)
Lalo Creative Commons License 2001.05.24 0 0 35
Valóban az, most hogy jobban megnéztem, derült ki számomra, hogy fordítás. Tehát az eredeti kiadása: Pieter van Delft - Jack Botermans: Creative Puzzles of the World, s csak a német címe Denkspiele der Welt. Mindenesetre jól kiállított és tartalmas mű. Csak sajnos németül...

Lalo

Előzmény: GPF (30)
Lalo Creative Commons License 2001.05.24 0 0 34
Átfutottam rajta. Nagyon jó! Érdemes ezt a címet http://www.johnrausch.com megnézni!

Lalo

Előzmény: GPF (33)
GPF Creative Commons License 2001.05.24 0 0 33
Megint nem jó.

Új kísérlet helyett:
www.johnrausch.com.

Előzmény: GPF (32)
GPF Creative Commons License 2001.05.24 0 0 32
Elszúrtam.
Ez az oldal!
Előzmény: GPF (31)
GPF Creative Commons License 2001.05.24 0 0 31
Tekinthetjük bibliának és ramek referenciának e témában ezt a remek oldalt:


GPF Creative Commons License 2001.05.24 0 0 30
Nagyon úgy tűnik, hogy ez a könyv ugyanaz, mint a Creative Puzzles of the World. Ezt sikerült Magyarországon fellelnem 1 példányban a Pedagógiai könyvtárban.
Most már bevallom, hogy onnan vettem az ötletet.
Megcsináltam drótból, de ronda lett.
Megpróbálom követni a leírást.

Előzmény: Lalo (28)
Lalo Creative Commons License 2001.05.23 0 0 29
Kinek lehetne szólni, hogy a 27. hozzászólásomat töröljék ki? Nagyon elszúrtam...

Lalo

Lalo Creative Commons License 2001.05.23 0 0 28
Na, beszkenneltem és felraktam egy csomó képet a http://kep.tar.hu/lalo/-ra. Az egyik ugyanaz mint a 12. hozzászólásomban látható saját példány, csak az elegánsabb...



[A hivatkozott kép már nem található meg a tar.hu-n]



És itt van GPF Logika topic-beli fából készített csodájának ekvivalense fémből:



[A hivatkozott kép már nem található meg a tar.hu-n]



Szerintem megoldhatatlan.

A német tudorok megnézhetnék a teljes lapot, és lefordíthatnák az erre vonatkozó szöveget.

Lalo

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!