Keresés

Részletes keresés

Alkapánó Creative Commons License 2019.05.11 0 0 18789

...de szép is vót... :)

 

Alkapánó Creative Commons License 2019.05.11 0 0 18788

Sőt...

 

Múlt nyáron két hetet kajaktúráztunk az Égei-tengeren, szigetről szigetre. (Milos körbe - Poliegos - Folegandros - Sikinos - Ios - Santorini).

 

Este, az eldugott öblökben volt, hogy a kétrészes evezővel támasztottam alá a szúnyoghálós fedelet.

Előzmény: Ermak (18786)
Alkapánó Creative Commons License 2019.05.11 0 0 18787

Nem is kell fa, csak két túrabot és némi kötél :)

Előzmény: Ermak (18786)
Ermak Creative Commons License 2019.05.10 0 1 18786

Jut eszembe, a cserkész-megoldás, lányaim már aludtak így:

4x5 méteres takaróponyvával (aminek lehetőleg fém nittek vannak a sarkában) meg némi kötéllel elég jól lehet bivakolni, ha vannak fák a környéken. A helyszíntől függően többféleképpen kivitelezhető:

 

http://4.bp.blogspot.com/-xe1M8spY6Zw/VRWeK_lgTJI/AAAAAAAAAkY/E7aFa6hez_I/s1600/artfichier_773472_3765380_201405202645444.jpg

https://www.picclickimg.com/d/l400/pict/122920629601_/Snugpak-en-tout-temps-BIVOUAC-imperm%C3%A9able-Stasha-Basha.jpg

Előzmény: Alkapánó (18785)
Alkapánó Creative Commons License 2019.05.10 0 0 18785

Hát igen... sajnos gyártanak gyenge minőségű anyagot is.

Abszolút megértelek!

 

A vízhatlan ponyva nagyon jó ötlet. Van nekem is pár.

Van, amit talajtakarónak és van, amit tetőnek használok. Akár függőágy fölé is.

 

Jó pár éve, amikor én is agyaltam a bivizsákokon és akkor vettem meg inkább a Quechua T2 Ultralight Pro sátrat.

1,8 kg és külön-külön is használható a külső és belső része. A külső önmagában kb. 1 kg, önhordó és melegebb időben tul'képpen bivakként is jól használható, akár két személynek is.

 

Előzmény: csikosa (18782)
Ermak Creative Commons License 2019.05.10 0 0 18784

Hasogassa a fülem, persze, azért is írtam le röviden, érthetően.

Előzmény: Bikk Pubi (18781)
csikosa Creative Commons License 2019.05.10 0 0 18783

Amíg a benti H2O-molekula pára formájában van jelen, addig kifér. De ha a zsák fala hideg, akkor a vele érintkező belső levegőből ez a H2O kicsapódik, és vízként már nem fog kijutni, sőt, folyadékként prímán el is zárja a membránt a további lélegzéstől.

 

Én sokkal inkább megbarátkozom a kondenzvízzel, ha egy kicsit nedves lesz a cuccom reggelre, mint a masszív átázással. Azaz legyen biztosan vízálló, utána meg lélegezzen amennyit tud. Bár az a gyanúm, hogyha kívülről le van fedve az anyag vízréteggel (pl. esőben), azon akkor sem tud kijutni a benti vízmolekula, ha a membrán eszményien lélegző.

Előzmény: Ermak (18780)
csikosa Creative Commons License 2019.05.10 0 0 18782

Szia!

 

Ahogy Te is írtad:

A régebbi Northland bivakzsákom anyaga konkrétan sátoranyag, vízálló. Csak hát a varrások, ugye...

 

A két réteg a sátornál működik, de bivakzsáknál nem. A sátornál a sátor oldala belsején lecsapódó vízben nem fürdesz meg, mert (többnyire) nem dörgölődsz hozzá, míg a bivakzsákban ez nem kivihető. Így a bivakzsákban a kondenzvíztől és a beszivárgó esőtől hasonlóan elázhatsz. A különbség a víz mennyisége. Esőben totálisan mindenhol átázik, nem esőben a kondenzvíz mennyisége csekély, legalábbis ez a tapasztalatom.

 

A mostani TNF Assault Bivy-s élményem egyértelműen átázás volt és nem kondenzvíz. Többször használtam már száraz időben, olyankor csak néhány kisebb-nagyobb nedves folt volt benne belül és persze a hálózsákon is.

Most az esőben (ami gyenge, szitáló eső volt): kitettem, bele a hálózsákot, majd bezártam a bivakzsákot (úgy, hogy ne folyhasson bele a víz). Kb. 20 perc után bújtam csak bele (addig élveztem az eső hangját és a sötétedést :-), de addigra óriási összefüggő felületeken nedves volt a zsák belseje a hálózsákkal együtt, alul és felül is, egyszerűen áteresztette a vizet kívülről befelé. Azért naivan belebújtam, remélve, hogy "rendben lesz a dolog". További 10 perc után a hálózsákon át is éreztem a nedvességet. Ekkor láttam tisztán, hogy a bivakzsák belseje MINDENHOL tiszta víz. Na, ez nem kondenzvíz, hanem az esővíz. Erre mondjuk azt, hogy szar anyag, hiába a TNF gyártja és hiába q..a drága, egyszerűen szar anyag. És ez alól az sem menti fel, hogy "már" több, mint 2 éves (jaj, de aggastyán, szegény...).

 

Nem tudhatom, hogy a vásárlás napján újonnan is beázott volna-e. Ha igen, akkor maga az anyag vízáteresztő. Ha nem ázott volna be, akkor pedig ilyen röpke idő alatt elöregedett. Mindkettő szégyen a gyártóra. Szart sem ér eső ellen.

 

Mivel egyébként ettől eltekintve teljesen jó állapotú, el fogom adni mint ismerten nem vízálló bivakzsákot (baráti áron), és visszatérek a Northlandhoz, az esőben alvást persze kerülni igyekszem majd. :-/

Bár azon gondolkodom, hogy van 2x2 m-es igen erős sátoralátétem lukakkal a szélein, azt vinném magammal és abból eszkábálnék esőtetőt. Ott még a szellőzés is meg lenne oldva... :-)

Előzmény: Alkapánó (18776)
Bikk Pubi Creative Commons License 2019.05.10 0 0 18781

Jaj, Ermak! Neked nem bántotta a szemed a más méretű molekula? Az enyémet nagyon, pedig nekem minden ujjam megvan még. A membránok működési elvét pedig ismerem.

Előzmény: Ermak (18780)
Ermak Creative Commons License 2019.05.10 0 0 18780

Röviden: a H2O pára formájában kifér mert kicsi (egy bizonyos mennyiség, ezért izzadunk bele a Gore-Texbe is futás közben), vízcsepp formájában nem fér be, mert nagy.

 

Hogy aztán melyik bivakzsák mennyire jó, azt nem tudom, de nemrég olvastam egy esőkabát-tesztet, ott elég siralmasan szerepelt szinte mind, pedig volt köztük drága/márkás bőven. Úgy tűnik, 10-15 éve jobb minőségű cuccokat gyártottak ezen a téren is.

Előzmény: Bikk Pubi (18778)
bouquetk Creative Commons License 2019.05.10 0 0 18779

Nem vagyok a téma szakértője, de csak Neked kerestem egy közérthető leírást.

 

http://trekdirection.hu/478/magazin/mi-is-az-a-gore-tex-anyag/

 

Ha ez az egész kamu lenne, akkor nem lenne tele az ilyen ruházatokkal az összes prémium kategóriás cég ( Arteryx, Mammut  stb.)

 

Egyébként tegnap reggel és délután is kiadós esőben bringáztam dolgozni és haza alul-felül gore-tex ruhában, és tökéletesen működött. 

Előzmény: Bikk Pubi (18778)
Bikk Pubi Creative Commons License 2019.05.09 0 0 18778

Pedig belemehetnél a részletekbe, például hogy honnan tudja az a molekula, miből is származik.

Előzmény: bouquetk (18777)
bouquetk Creative Commons License 2019.05.09 0 0 18777

Ezt a véleményt kb. 40 éve meghaladta a tudomány. Ma már az összes igényesebb technikai ruházat légező -  a gore-tex membrán a legismertebb. Nem mennék bele a részletekbe, de az elv az, hogy a külső nedvességet összetevő molekulái más méretűek, mint az izzadságé. Az egyik kifér, a másik nem fér be.  Nyilván vannak határok, pl. hiába van rajtad ilyen cucc ha futsz, bele fogsz izzadni, de ez nem kamu. Az élettartam nem örök, akár mennyire is vigyázol, pár év alatt a membrán tönkremegy.  Egyébként anno készült ilyenből egyrétegű sátor is, de nem vált be. Baromi drága volt, hamar tönkrement stb. Sátornál a két réteg teljesen jól működik.  Sőt régen az egy rétegű ponyva  is jó volt, csak nem szabadott hozzáérni, és baromi nehéz volt.

A sítúra-freeride ruhám gore-tex, két szezont húztam le benne, kb. 80-90 nap, tökéletesen működik, pedig volt pár extrém igénybevétel. 

Van gore-tex bivakzsákom is, régebben többször aludtam benne, igaz nem szakadó esőben, és nem volt gond vele. Ma már lehet nem lenne jó. 

 

Úgyhogy a dolog létezik.

Előzmény: Alkapánó (18776)
Alkapánó Creative Commons License 2019.05.09 0 0 18776

Szia!

 

Előrebocsátom nem használtam még bivakzsákot. :)

...de sokat olvastam róla és ismerőseim is megosztották tapasztalataikat.

Mi más lehet a vízhatlan anyag... Ugyanaz, mint amit a sátor külső rétegénél is használnak.

Ezek valóban vízhatlanok. Egy neves gyártó, drága termékénél nem spórol ezen. Főleg, ha sátrat is gyárt...  

Néztem közelről egy ilyen zsákot. Tul'képpen ugyanaz volt az anyaga, mint a Zajo trekking sátram külső rétege.

 

Szerintem a probléma pont az egyrétegűségből adódik. Minél jobban szigetel, annál jobban vizesedik belülről (kondenzvíz).

Nem véletlen, hogy a sátraknál is két réteget használnak.

No, és ha vizesedik a belseje, akkor minden más is vizes lesz, amihez hozzáér, és persze le is folyik a "padlóra".

Minél nagyobb a hőkülönbség, annál több víz csapódik ki benne, plussz amit a benne lévő személy kipárologtat.

 

Ez a vízálló, de lélegző dolog... hát ez fikció :) Vajon milyen irányban képes "lélegezni"?

Ha képes is, annyira biztos nem, hogy egy nagyon kis légtérben, a hőkülönbség és az élő szervezet által termelt víz keletkezését megakadályozza.

Hisz' még a vízszintesen kifeszített, oldalak nélküli fóliatető alján is keletkezik kondezvíz! Az pedig minden oldalról szellőzik :)

 

Szóval, nem hiszem, hogy az anyagminőséggel van gond.

Egyszerűen fizikai képtelenség...

Előzmény: csikosa (18775)
csikosa Creative Commons License 2019.05.06 0 0 18775

Sziasztok!

 

Szeretnék véleményt, tapasztalatot kérni:

 

Ismertek-e tapasztalatból olyan vízálló bivakzsákot, ami a valóságban is vízálló? Ez alatt azt értem, hogy nem ereszti át a vizet sem az anyaga, sem a varrása, és ezt a képességét esőben is villogtatja.

 

Korábban egy (egyébként nagyon praktikusan használható) Northland zsákot használtam. Egyszer kapott el egy masszív eső éjszaka, a varrásain folyt be a víz, ronggyá áztam. (Mondjuk a varrásai nem voltak sem ragasztva, sem hegesztve.)

 

Ezután kerestem "valóban vízálló" bivakzsákot, ezt vettem meg (még 2016-ban), mert a leírása szerint vízálló és lélegző az anyaga:

https://www.mountex.hu/termek/10171255/the_north_face_assault_bivy/co%3As%C3%A1rga-s%C3%B6t%C3%A9tsz%C3%BCrke%7Csi%3Aegy+m%C3%A9ret

https://www.tengerszem.hu/felszereles-1910/bivakzsak-halozsak-kiegeszito-2042/tnf-assault-bivy-summit-gold-asphalt-grey-4233

Most a hétvégén mutatta meg vízállóságát élesben az esőben: kb. fél óra alatt a teljes felületén, alul és fölül is teljesen átázott. A lélegzőképességét már korábban is mutogatta: kb úgy lélegzik, mint egy nejlonzsák.

 

Momentán azt vagyok kénytelen elkönyvelni, hogy VÍZÁLLÓ bivakzsák nem is létezik. Két ilyen élmény után nem szívesen próbálkoznék egy harmadikkal, már csak azért sem, mert több tízezres árban játszanak, és ezek szerint a gyári, ill. a forgalmazói speckók, leírások nem igazak.

 

Mi a tapasztalatotok ezen a téren?

 

Minden (építő) gondolatot, ötletet szívesen fogadok, amiket előre is köszönök.

janibácsi2194 Creative Commons License 2019.01.18 0 0 18774

Köszönöm

 

Előzmény: Túramoderátor (18773)
Túramoderátor Creative Commons License 2019.01.18 0 1 18773

Ide ugyan nem tettél fel, mert folyamatosak a sorszámok, meg ez amúgy sem a hirdetős topik. Ha tennél fel, törölnénk. Felül olvashatod a szabályt:

Kizárólag Túrafelszerelés - Útiholmi szakmai témákra.
Adás-vétel a Túrafelszerelés adok-veszek topikban.

Előzmény: janibácsi2194 (18772)
janibácsi2194 Creative Commons License 2019.01.18 0 0 18772

hy. tettem fel hirdetést és törölve lett, tudna valaki segíteni ,miért? és kitöröltette, köszönöm

kavicsos64 Creative Commons License 2018.11.29 0 0 18771

Á nagyon köszönöm !

Előzmény: bsyl (18770)
bsyl Creative Commons License 2018.11.29 0 0 18770

Mértem:

Camp O karabiner: 11,5 cm hosszú, átmérő a terhelt résznél 12 mm.

Camp D: 11,5 cm/11 mm

Edelrid D: 10 cm/10 mm

Austrialpin: 10,5 cm/13 mm

Előzmény: bsyl (18769)
bsyl Creative Commons License 2018.11.27 0 0 18769

Bakker. Na majd estére beállítok emlékeztetőt.

Előzmény: kavicsos64 (18768)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.11.26 0 0 18768

Előre is köszönöm ! Egyenlőre míg nem látok ,vagy írsz valamit nem veszek semmit ! Úgy is ráér esik az eső ,és hó jön ,meg kell várnom míg megint normalizálódik az időjárás ! Hátha addig még a dekatlonba is eljutok és ott is látok valamit !

Előzmény: bsyl (18767)
bsyl Creative Commons License 2018.11.26 0 0 18767

11,5 cm de ez egy HMS. Simán előfordul, hogy egy kevésbé hájpolt márka záras O karabinere karcsúbb és kisebb. Esetleg egy acél O karabiner is lehet karcsúbb de az mindenképpen nehezebb. Ha nem felejtem el, lemérem holnapra az enyéimet, de már rég (8+ éve) nem láttam ezeket a boltokban.

Előzmény: kavicsos64 (18766)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.11.23 0 0 18766

Ugyanezt találtam én is ,ezeket irják a neten ! Köszönöm ! Már csak egy kérdésem volna mekkorák ezek ! Melyik van 100mm közelében ? Trilok záras kéne ha van kis méret !

Előzmény: bsyl (18764)
bsyl Creative Commons License 2018.11.23 0 0 18765

William-ból van csavaros, automata, triactlock és még ki tudja hányféle záras.

Előzmény: bsyl (18764)
bsyl Creative Commons License 2018.11.23 0 0 18764
Előzmény: kavicsos64 (18763)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.11.22 0 0 18763

Helló mindenkinek ! Karabinerekről szeretnék kérdezni ! Ha lenne valaki aki sokat látott ilyen holmikat . Olyan 100 mm nagyságú automata záras ,esetleg csavarzáras karabiner érdekelne ami a pirana ereszkedőbe belemegy ,eléggé kicsi a lyuk rajta ! Sajnos a web áruházakban a képről megállapítani hogy a keresztmetszet milyen vastag szinte lehetetlen ,de sok helyen még a méretek is hiányoznak ! Van itt már vagy 5 darab ami esetleg kutyát megdobni jó ,de azokkal felmászni valahová ! Előre is köszönöm !

SzaLev Creative Commons License 2018.08.19 0 0 18762

Sziasztok!

Erről a hátizsákról van valakinek tapasztalata, véleménye?

https://www.mountex.hu/termek/10174735/omnis_26_hatizsak/co%3Afekete%7Csi%3Aegy+m%C3%A9ret

Köszi előre is!

 

SzaLev Creative Commons License 2018.08.15 0 0 18761

Köszi.

Előzmény: H_G (18760)
H_G Creative Commons License 2018.08.15 0 0 18760

Szerintem is teljesen jó lehet a decathlonos is (olyan cuccaim is vannak bőven), az ajánlás csak annyi, hogy mind a 4 szóba jött modellt nézze-tapogassa meg vásárlás előtt személyesen. A hát és szíj tapintása, zsebekbe nyúlás könnyűsége eldönthetetlen kép alapján.

 

Előzmény: SzaLev (18759)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!