Keresés

Részletes keresés

e_laca Creative Commons License 2017.02.14 0 0 1635

Dokumentálni nem tudom, de - jó régen - én is láttam Pilis-turistatérképen, hogy Ziribári-barlang.

Előzmény: [fidelio] Pirandus (1634)
[fidelio] Pirandus Creative Commons License 2017.02.14 0 0 1634

Jó lenne igazolni, hogy írásban is szerepe-e vmelyik térképen.

Előzmény: kvikszot2 (1633)
kvikszot2 Creative Commons License 2017.02.12 0 1 1633

Nekem is ez lenne a kérdésem. 

Nincs valami ötlet, hogy a Ziribár honnan eredhet? 

Előzmény: Abulafia (1581)
Onogur Creative Commons License 2012.12.09 0 0 1632

A csárda megint csak perzsa eredetű. Ott 4 boltívet jelent, azaz erkélyt vagy négyszögletű szobát (čar ţāķ > čähār). Szintén az oszmán-törökön kersztül a szerb-horvátból (čärdāk) került át a nyelvünkbe eleinte csardak formában, mint őrhely. Itt a szóvégi k, mint többesszám érződött és lekopott.

Előzmény: kzs120 (1628)
Onogur Creative Commons License 2012.12.09 0 0 1631

Zsiger szavunkat a szerb-horvát nyelvből kaptuk (džiger), ahová az oszmán-törökből került (ciğer). Végső forrása a perzsa nyelv (ĵigar). Így elvileg elkerülhetett az ujgurba is, mint jövevényszó. Innen most nem tudom leellenőrini. A perzsa szó ősi IE tőből ered.

Előzmény: kzs120 (1627)
Onogur Creative Commons License 2012.12.09 0 0 1630

Messziről jött ember azt mond amit akar, mivel nehéz leellenőrizni. Messzi nyelvekről azt mondhatunk, amit akarunk, hisz nehéz leellenőrizni.

Nem azt mondom, hogy nem igaz, amit hozol, de ilyen esetben egy tudományos rovatban illő valami forrást is adni. Ez nem traccsparti hely, hogy minden olyan dolgot bedobjunk, amiről azt mondták, hogy ...

Vagy akkor úgy fogalmazd meg a hsz-edet, hogy az legyen egy kérdés, amire itt szakmai választ vársz.

Onogur Creative Commons License 2012.12.09 0 0 1629

A csárdák helyéhez kiegészítő:

Az I. Kat. Felm térképén az országrészeket összekötő utak mentén kb. 5 km-ként WH jelzések vannak arrafelé, amerre a postakocsik jártak. Ezek gyakorlatilag az utazó  lovak és emberk pihenőhelye mellett a környék csárda szerepét is betöltötték. S így bizony nem egy a településközi szakaszon, akár erdőben vagy erdő mellett is lehetett.

Némelyeknek még a neve is rajta vana térképen, s olyan is van, mely még a III. felmérés térképén is szerepel ugyanazzal a névvel. Ez több, mint 100 év.

kzs120 Creative Commons License 2012.12.06 0 0 1628

Maga a csárda szó is védhelyet hajlékot jelent, a betyároknak is ez szolgált menedékül . 

Hasonlatos még a csorda +s csordás szó, mely szintén örzéssel foglalkozó személy.

kzs120 Creative Commons License 2012.12.06 0 0 1627

Álítólag ujgur nyelven ôrzô pár- Csardas
érdekes zsiger szavunk eredete.. ujgur nyelven májat jelent .

Előzmény: 3x (1619)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.18 0 0 1626

Az alább leírtak szerint én ezt a dalt betyárnótának tartom, egy betyár énekli a marosszéki erdőben lakó bandájáról és a csárdabeli szeretőjéről. 

Előzmény: Törölt nick (1625)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.18 0 0 1625

Népdalokban a versszakoknak, strófáknak nem muszaj témában, mélyen  összefügni.

Csak összehasonlításképen, a magyar népköltészetben nem kutattam, de a szlovákban a 12 madár az erdőben általában 12 betyárt jelent, ennyiből áll a népballadák betyárbandája.

Előzmény: 3x (1621)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.18 0 0 1624

Bizony úgy van ahogy írod, a "csárdás lányok" a csárdákban dolgoztak, felszolgáltak és azon kívül mulatásra és azáltal költekezésre bírták a vendégeket (főleg utazókat, pásztorembereket és betyárokat) no meg más szolgáltatást is nyújtottak. Sokszor ők voltak a betyárok szeretői (mert ki másnak kellett volna egy üldözött , szó szerint ágrólszakadt vagyis akasztófáravaló). Ezekről általánosult a léhákra. Természetesen nem a "csárdás" saját lányai voltak. (nem muszaj elhinni, nincs időm bizonyítékot keresni)

Előzmény: 3x (1622)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.18 0 0 1623

Mintha erdőben ne lehetne csárda ;-) Hát még pláne galamb :-DDD

Előzmény: 3x (1621)
3x Creative Commons License 2012.03.18 0 0 1622

Goppá, előbb körül kellett volna néznem off line:

II. melléknév (népies) <Főleg állandósult szókapcsolatokban.>
1. Hetyke, betyárkodó, magát kellető <nő>. Csárdás galambom; csárdás menyecske: kackiás, kikapós m.  Eressz be hát, csárdás kis angyalom, Mert megvesz a hideg. (népköltés) || a. (tájszó, régies, rosszalló) Laza erkölcsű <nő>.

Előzmény: NevemTeve (1620)
3x Creative Commons License 2012.03.18 0 0 1621

Ennek ellentmond némileg, hogy amiről te beszélsz, az egy kocsmában "játszódik"

Itt viszont egy erdőben járunk, ahol sehol egy csárda.

A gyengébbek kedvéért:

Erdő, erdő, erdő
marosszéki kerek erdő
Mardár lakik abban
Madár lakik tizenkettő

ll:Cukrot adnék annak a madárnak,
dalolja ki nevét a babámnak
csárdás kisangyalom, érted fáj a szívem nagyon:ll

Előzmény: NevemTeve (1620)
NevemTeve Creative Commons License 2012.03.18 0 0 1620

Szerintem ez pont olyan, mint a 'kocsmárosné, aranyvirág', vagyis szó szerint csárda a csárda.

Előzmény: 3x (1619)
3x Creative Commons License 2012.03.18 0 0 1619

Ezt már valaki feltette a gyakorikérdések.hu-n

A "csárdás kisangyalom" kifejezésben mi lehet a csárdás?

Ez a kérdés ma merült fel bennem, rákerestem az interneten, de nem elégedek meg azzal, hogy a csárdás tánccal vagy a csárdával kapcsolatos.

Valamiért nekem az az érzésem, mintha valami más jelentene...

scasc Creative Commons License 2012.03.06 0 0 1618

ugyanakkor közvetlenül csak nem függhet össze a Görgényi-havasokkal, mert azok nagyon máshol vannak.

Előzmény: scasc (1617)
scasc Creative Commons License 2012.03.06 0 0 1617

Első tippként minden további nélkül lehetne, mindenesetre a Ґ mutatja, hogy nem lokális (ukrán-ruszin-keletszlovák) etimológiával van dolgunk...

Előzmény: 3x (1616)
3x Creative Commons License 2012.03.06 0 0 1616

Nem magyar etimológia, de érdekelne (ha valaki tud segíteni), hogy az ukrajnai Kárpátokban található Gorgany (Ґорґани) neve kapcsolatban lehet-e a Görgényi-havasokkal?

Törölt nick Creative Commons License 2012.03.04 0 0 1612

Figyelem, nem a "Az igazság odaát van" féle dolgokra gondoltam, vagy a bessteller célú "tudományos felfedezésekre". Elég naivan látod a tudóstársadalom belső viszonyait, vagy szándékosan ilyennek rajzolod és tudod milyen módszerekkel tudnak harcolni egymás ellen az egyetemi (akadémiai) tisztségek viselői, ha professzionális ellentétekről és érdekekről van szó. Szakmai féltékenység, presztízs megtartása, feljebbjutás a ranglétrán, ha más nem akkor az "öreg" nem hagyja az élete munkájának eredményét megkérdőjelezni. Ezek között a legártatlanabb a publikálás gyakorlata, amikor az első helyre kell írni az "öreg" nevét a szerzői névsorban akkor is ha az el sem olvasta a munkát. De ezzel már messzire távolodtam.

Előzmény: Törölt nick (1605)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.04 0 0 1611

Ez most off, de... pont az otelló és az izabella részleges tiltás alatt van... nem csoda, h alig kapni és q drága... lásd wiki... pfff...

Előzmény: Törölt nick (1610)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.04 0 0 1610

:-)

Akkor az othello sem? Pláne, h a párja nem is desdemona, hanem izabella :-)

Előzmény: 3x (1609)
3x Creative Commons License 2012.03.04 0 0 1609

Mielőtt egymásnak esnétek, inkább mondok egy érdekes etimológiát: a Shiraz szőlőfajtáról azt hittem, hogy sima ügy mert van egy ilyen nagyváros Iránban és még szőlőt is termesztenek ott. De kiderült, hogy semmi köze hozzá csak bizonyíthatatlan legendák kötik össze a perzsa várossal.

Majdnem pontosan ugyanez a helyzet az olasz Montepulciano szőlőfajtával is.

Hogy mik vannak és hogy kell vigyázni!

Törölt nick Creative Commons License 2012.03.04 0 0 1608

Amíg nem tiszták az alapok, bele se megyek, h fa v háló, bár sztem akkor már az epergyökerek informásiós hálózata jobban passzol ide.

Előzmény: Onogur (1603)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.04 0 0 1607

Utolsó figyelmeztetés: Ne strapáld magad, nem vagy olvasva.

Előzmény: Törölt nick (1604)
Onogur Creative Commons License 2012.03.03 0 0 1603

Most lovagolhatunk a szavak jelentésén. De a vélelmezés és elmélet jelentésmezői között azért van egy kis különbség, mégha létezik is átfedés.

S eredetileg a vélelmezés volt kihangsúlyozva egy eredetileg tudománytalan elképzeléstől való félelemre adott válaszomra.

Ha jobban értelmezitek az előző hsz-emet, abban felvázoltam a paradigmaváltást is. S ez általában nem a korábbi elmélet igazságtartalmának megszüntetésével jár, inkább egy nagyobb elméleti kör 'ráépülésével'.

Pl. most Fehér Krisztina doktori értekezésében többek között a családfa elméletet is 'támadja'. De ezzel nem tagadja azt a tényt, hogy pl. a latin nyelvek egy vulgáris latinból eredeztethetőek, hanem a most kialakuló új 'hálózatos' jellegű leírásáaban majd más elemeket is mellévesz, finomítja azt. Persze ezzel együtt a nyelv változásának mibenlétét is más szemszögből fogja tekinteni. Értekezését biztos százak fogják ízekre szedni és minden felmerülő kételyre magyarázatot kell majd adnia. S ha ez sikerül, akkor megtörténhet a paradigmaváltás. De ezalatt sok-sok tudóst meg kell majd győznie igazáról. Ez nem csak egy vélelmezés, ez sok-sok magyarázattal alátámasztott elmélet lesz.

Én ezennel ezt a parttalannak tűnő és kissé mintha félreértélmezett hozzászólásomon  lovagoló vitát befejezem.

Törölt nick Creative Commons License 2012.03.03 0 0 1602

Minden tudományágban előfordul, sőt mondhatnám gyakori, ha új elmélet merül fel, az "öregek" mindent megtesznek az elelhetetlenítésére, csak az az elmélet ne dőljön meg, vagy ne szenvedjen csorbát, amit ők alkottak, esetleg amiből ők "habilitáltak".

Előzmény: Törölt nick (1601)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.03 0 0 1601

Minden elmélet csak elmélet. Vagyis vélemény. Új "bizonyíték" bmikor akadhat. Az egész tudomány nem más, mint aktuális elméletek és vélemények halmaza. Akkor is, ha ezt fáj tudomásul venni. Legalábbis a nem igazán okosaknak. Egyik zseninek sem derogált tudomásul venni, h smit sem tudunk tutira biztosan. Épp eleget beszéltek erről az igazán nagyok. És ha ez a természettud-ban így van, a nyelvészetben mitől lenne másképp?!

Előzmény: Onogur (1600)
Onogur Creative Commons License 2012.03.03 0 0 1600

A tudomány nem vélelmeken alapszik, hanem bizonyítékokon, s ezek le vannak írva. Bár nem feltétlenül ismeri/akarja megismerni ezeket mindenki.

Természetesen a tudományon belül is vannak többesélyes ill. még nem teljes mértékben igazolt elképzelések, de akkor ez jelezve van.

Továbbá a társadalomtudományok területére inkább jellemző, de a természettudományok területén sem ismeretlen a meghaladás. De ekkor nem lesz elvetve a korábbi elfogadott állítás vagy nézet, hanem szemléletmódváltás miatt egy bővebb ismeretkör részeként tovább él egy tágabb vagy részletesebb elméletben.

De itt most egyrészről a gyökelmélet hozódott fel, mely tudománytalan, s másrészről egy kb. 10.000 évvel ezelőtti állapot, amiről sejtéseink vannak, de még kiforratlanok az ezzel kapcsolatos elképzelések, ismereteink.

Előzmény: Törölt nick (1599)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!