Keresés

Részletes keresés

ujbubo Creative Commons License 2024.02.15 0 0 4748

Sziasztok

ez egy nagyon érdekes videó

https://www.youtube.com/watch?v=beakj767uG4

 

Gergo73 Creative Commons License 2024.02.04 0 1 4747

Gyakori családnév Indiában (ami nagyobb ország, mint Magyarország). Lásd https://en.wikipedia.org/wiki/Pillai_(surname)

Előzmény: Új Testaccio (4746)
Új Testaccio Creative Commons License 2024.02.04 -1 0 4746

Pillai? Fura név...

Előzmény: Gergo73 (4744)
drill123 Creative Commons License 2024.02.02 0 1 4745

Köszönöm!

Előzmény: Gergo73 (4744)
Gergo73 Creative Commons License 2024.02.02 0 0 4744

A Pillai-sejtés következik az abc-sejtésből, ezért elég széles körben elfogadják. Egyébként még soha nem beszélgettem erről a sejtésről. Az én témám elég távol áll a diofantikus egyenletektől.

Előzmény: drill123 (4743)
drill123 Creative Commons License 2024.02.02 0 1 4743

Köszönöm a választ! Még azt szeretném megkérdezni, hogy a számelmélészek többsége mit gondol a Pillai-sejtésről. Igaznak gondolják többen?

Előzmény: Gergo73 (4742)
Gergo73 Creative Commons License 2024.02.02 0 0 4742

Egyelőre nem tudni, hogy van-e végtelen sok barátságos számpár. Tehát az első kérdésedre az a válasz, hogy igen, lehetséges, hiszen nem tudjuk, hogy mi az igazság. Szerintem a második kérdésre sem tudjuk a választ.

Előzmény: drill123 (4741)
drill123 Creative Commons License 2024.02.02 0 0 4741

Reális-e azt feltételezni, hogy több páratlan barátságos számpár van, mint páros? Egyre nagyobb számokig nézve az arányuk fokozatosan nő, de a legnagyobb ismert tartományban még csak 45,9%. Lehetséges, hogy bizonyos határ felett már 90% feletti lesz a páratlanok aránya?

 

A barátságos számpárok a társas számok speciális esetei, amikor a sorozat hossza 2. Eddig 1, 2, 4, 5, 6, 8, 9 és 28 hosszúságú sorozatokat találtak. Bizonyítható-e, hogy van olyan szám, amilyen hosszúságú sorozat nem létezik?

Gergo73 Creative Commons License 2024.01.29 0 5 4740

Ez a topik a számelméletről szól. Az elmúlt 5 üzenet (amik közül 4-et te írtál) nem ebbe a topikba tartozik.

Előzmény: Törölt nick (4739)
Gergo73 Creative Commons License 2024.01.04 0 1 4734

A zeta(3), zeta(5), zeta(7), stb. értékekről valóban keveset tudunk. Pl. ezek közül csak a zeta(3)-ról tudjuk, hogy irracionális, tehát értelemszerűen azt se tudjuk, hogy a pi-nek racionális együtthatójú polinomjai-e.

Előzmény: ujbubo (4733)
ujbubo Creative Commons License 2024.01.04 0 0 4733

szia

köszönöm a választ és a linket

 

Nekem , igaz ez szubjektív az 'elegánsan' kifejezhető számok valami miatt speciálisak

A kérdés hogy nem lehet kifejezni vagy nem tudjuk jelenleg és van e valami mélyebb jelentése.. ezek mégiscsak az osztókhoz kapcsolódnak , azaz a primekhez is..

 

pl. ha jol tudom azt sem tudjuk van e olyan páratlan n egész szám amire kszi(n) kifejezhető e úgy mint a kszi(x) ha x páros

(kszi a Riemann zéta)

 

 

 

 

Előzmény: Gergo73 (4732)
Gergo73 Creative Commons License 2024.01.04 0 2 4732

A "speciális szám" inkább pszichológiai fogalom. Pl. minden további nélkül mondhatjuk, hogy a sum 1/s(n)2 egy speciális szám, hiszen megegyezik a sum 1/s(n)2 összeggel. Minden attól függ, hogy melyik számot tartjuk fontosnak, "speciálisnak"; ez egy szubjektív dolog. Mindenesetre ne várj olyan szép tömör formulát, minthogy sum 1/n2 = pi2/6.


Nem hiszem, hogy lenne egyszerű jellemzése az s(m)=s(n) megoldásainak. Egyébként rengeteg eredmény van az s(n) függvényről, de ezek általában nem tartoznak a fősodorba. Itt van egy cikk kezdésnek.

Előzmény: ujbubo (4731)
ujbubo Creative Commons License 2024.01.03 0 0 4731

szia

köszi a választ és ezt még értettem is :)

Szóval az 1/s(n)2 esetén az összeg semmi speciális szám vagy nem tudjuk?

 

Még 1 kérdésem lenne

vannak számok amikél az osztóösszeg azonos pl. 33, 35 (s(n)=48), vagy 30, 46 (s(n)=72) 

ez 'véletlen' vagy ezek a számok szorosabban 'összefüggnek'

Pongyolán fogalmaztam de biztos érted a kérdést.

Köszi

Előzmény: Gergo73 (4730)
Gergo73 Creative Commons License 2024.01.03 0 2 4730

Az 1-es kérdést nem értem, mert nem világos, mit jelent benne a "spéci". Pl. az s(n)=2n reláció nem valamilyen érdekes tény a tökéletes számokról, hanem maga a definíció. Hasonlóan mondhatjuk, hogy az n szám "különleges", ha s(n) valamilyen más kifejezéssel egyezik meg, pl. a 3n2+5n kifejezéssel.

 

A sum 1/s(n) divergens, mert nagyobb a prímek feletti sum 1/(p+1) összegnél, ami divergens. Pontosabban számolva kiderül, hogy az x-ig vett összeg aszimptotikusan konstansszor ln(x), és a konstans expliciten megadható. A sum 1/s(n)2 konvergens, hiszen a sum 1/n2 összegnél kisebb. Az s(n) multiplikativitása miatt az összeg természetes módon felbomlik a prímek feletti végtelen szorzatra, de nem hiszem, hogy a végeredmény könnyen kifejezhető lenne ismert konstansokból.

Előzmény: ujbubo (4729)
ujbubo Creative Commons License 2024.01.03 0 0 4729

sziasztok

ha s(n) az n pozitív egész szám osztóinak összege (beleértve magát a számot is)

pl: s(7)=8  (ha n prim akkor S(n)=n+1, ha n tökéletes akkor s(n)=2n

 

A kérdéseim (2):

 

1: van e még ilyen spéci eset mint a prim és a tökéletes szám esetében?

2:

szumma n tart 1-től végtelenig 1/s(n) konvergens e és hova tart? ha nem akkor szumma n tart 1-től végtelenig 1/s(n)^2 -el mi a helyzet?

 

Köszi

 

vurugya Creative Commons License 2023.11.29 0 0 4728

Van egy érdeklődő fiatalember, aki már hetek óta ugyanazon a problémán agyal. Tőlem is kért segítséget, de nem tudtam semmi okosat.

Leírom:

 

Egy körvonalon megjelöli egy szabályos n oldalú sokszög csúcsait, majd megrajzolja az összes olyan kört, emelynek középpontja valamelyik jelölt pont és a kerületén van valamely másik kijelölt pont. Az összes ilyen kört megrajzolja. És felteszi a kérdést, hogy hány tartományra osztják a berajzolt körök az eredeti kört.

GeoGebrával megrajzolja az ábrát és nagy türelemmel megszámolja a tartományokat.

Eredményei:

3-nál 4

4-nél 9

5-nél 21

6-nál 36

7-nél 78

8-nál 145

9-nél 208

10-nél 351

11-nél 562

12-nél 636 tartomány.

Van-e erre képlet? Ezt kérdezi.

Tudtok valami okosat mondani erre?

(A fenti eredményeket Tőle kaptam, de még az is lehet, hogy elszámolt néhány tartományt.)

Gergo73 Creative Commons License 2023.10.13 0 3 4727

Igen, ez így rendben van, és jóval egyszerűbb, mint amit én írtam. És az is látszik, hogy I egyértelmű, hiszen mindegyik I-re ugyanazt a Q->F2 homomorfizmust kapjuk (aminek a magja az I).

Előzmény: dq nevű felhasználó (4726)
dq nevű felhasználó Creative Commons License 2023.10.12 0 1 4726

> Sőt, még az sem triviális, hogy a 2 nem egység a gyűrűben (amikoris a nevezett maximális ideál nem létezik). 

 

Ezt a részt valóban kihagytam. Legyen Q=Z[sqrt(2),sqrt(3),...] a generált gyűrű. Q elemei algebrai egészek, így 1/2 nincs Q-ban, így 2Q egy valódi ideál. 

 

> Igen, de bizonyításra szorul, hogy a generátorokon vett leképezés (amit megadtál) kiterjed homomorfizmussá.

 

Az volt a tervem, hogy veszem az I-vel vett h homomorfizmust az F := Q/I  testbe, megmutatom hogy a Q generátorelemei a 0-ba meg az 1-be mennek. Amihez szerintem elég az, hogy sqrt(2k) képe h szerint 0-osztó F-ben vagyis 0, illetve sqrt(2k+1)-1 képe 0-osztó így 0 F-ben, sqrt(2k+1) = 1 F-ben. Homomorfizmus, mert maximális ideállal faktorizáltam gyűrűt, így alapból értelmezve van az egész Q-n. Minden más elem képe is 0 vagy 1, mert a generátorrendszer generál minden elemet a gyűrűben (akár többféleképpen), és a generálást h-n áttolva F-be 0-t vagy 1-et kapok. 

 

Előzmény: Gergo73 (4725)
Gergo73 Creative Commons License 2023.10.12 0 2 4725

és nem is nehéz: a 2-t tartalmazó maximális ideállal vett kép az test

 

Igen, de apriori ez a test lehet F2-nél nagyobb (akár végtelen is). Sőt, még az sem triviális, hogy a 2 nem egység a gyűrűben (amikoris a nevezett maximális ideál nem létezik). Lásd alább.

 

Így minden generátor képe 0 vagy 1, így minden elemé is.

 

Igen, de bizonyításra szorul, hogy a generátorokon vett leképezés (amit megadtál) kiterjed homomorfizmussá.

 

Itt egy bizonyítás arra, hogy valóban van homomorfizmus az általad tekintett S gyűrűből az F2-be. Belátható (de nem triviális), hogy az S minden x eleme egyértelműen írható fel pozitív négyzetmentes számok négyzetgyökeinek egész együtthatós lineáris kombinációjaként. Ebből következik, hogy 1 nem eleme a 2S-nek (vagyis a 2 nem egység az S-ben), majd az is következik, hogy van egyetlen y elem a {0,1} halmazban, amire x2 kongruens y modulo 2S. Az y-t jelöljük f(x)-szel. Belátjuk, hogy a kapott f:S->F2 leképezés egy gyűrűhomomorfizmus. Legyen x és x' eleme S-nek. Ekkor x2 = f(x) mod 2S és x'2=f(x') mod 2, amiből

 

(xx')2 = x2x'2 = f(x)f(x') mod 2S,

 

illetve

 

(x+x')2 = x2+x'2 = f(x)+f(x') mod 2S.

 

Tehát f(xx') = f(x)f(x') mod 2, ill. f(x+x') = f(x)+f(x') mod 2, és készen vagyunk.

Előzmény: dq nevű felhasználó (4723)
dq nevű felhasználó Creative Commons License 2023.10.12 0 0 4724

*pozitív egész számok négyzetgyökei által generált gyűrűben

Előzmény: dq nevű felhasználó (4723)
dq nevű felhasználó Creative Commons License 2023.10.12 0 0 4723

Köszi! 

 

Igazából nekem elég, hogy az egész számok négyzetgyökei által generált gyűrűből van homomorfizmus F2-be, ami viszont szerintem már igaz, és nem is nehéz: a 2-t tartalmazó maximális ideállal vett kép az test, sqrt(2k) nullosztó így 0, sqrt(2k+1)-1 szintén nullosztó az sqrt(2k+1)+1 révén így szintén 0. Így minden generátor képe 0 vagy 1, így minden elemé is.

 

És ezzel be tudom látni, hogy egy rácssokszög oldalhossza nem lehet páratlan egész: L = sum( sqrt(dx_i^2 +dy_i^2) ). Par(L) = par( sum( dx_i^2 +dy_i^2 ) ) = par( sum dx_i + sum dy_i ) = 0, az előbbi gyűrűben. (Ezt lehet közvetlenül F2-ben, ha kihasználom hogy nem egész gyökszámok összege nem lehet egész, ami igaz, de nem akartam használni.)

Gergo73 Creative Commons License 2023.10.11 0 1 4722

Létezik a valós algebrai egészekből homomorfizmus Z/2Z-be?

 

Nincs ilyen homomorfizmus, mert az x2-x-1 polinomnak van gyöke a valós algebrai egészek körében, de nincs gyöke a Z/2Z-ben. Általánosabban, ha R jelöli a valós algebrai egészek gyűrűjét, akkor nincs R-ben olyan I ideál, amire R/I véges lenne. Ugyanis tegyük fel, hogy I egy ilyen ideál, és legyen J egy őt tartalmazó maximális ideál. Ekkor R/J véges test, aminek elemszáma valamilyen q prímhatvány. Az R/J-ben minden x elemre fennáll az xq=x azonosság, tehát az xq-x-1 polinomnak nincs gyöke az R/J-ben. Ugyanakkor az xq-x-1 polinomnak van gyöke az R-ben, ellentmondás.

Előzmény: dq nevű felhasználó (4721)
dq nevű felhasználó Creative Commons License 2023.10.10 0 0 4721

Üdv!

 

Létezik a valós algebrai egészekből homomorfizmus Z/2Z-be?

 

"Párosságról" szeretnék beszélni egy valós/diofantoszi egyenlethez. Jó lenne, ha a '2' által generált ideál szétosztaná a valós algebrai egészeket páros és páratlan számokra, és fennállnának a szokásos összefüggések, hogy páratlan + páratlan az páros, és páratlan * páratlan az páratlan, meg tudnék gyököt vonni, meg ilyenek. Hátha a valós algebrai egészek tudják ezt? Bár ez jó erősnek tűnik, biztosan ismert lenne ha igaz lenne.

 

Egy másik kérdés, hogy ezt meg tudnám-e kérdezni valamilyen algebrai programtól, hogy hogyan néz ki a '2' által generált ideál a valós algebrai egészek között? 

Gergo73 Creative Commons License 2023.07.14 0 0 4720

Egy Dirichlet-sor inverz Mellin-transzformáltja az x (nemegész) változóban azt adja meg, hogy az együtthatóknak mennyi az összege x-ig. Az inverz Mellin-transzformált két apróság erejéig a Fourier-transzformált (miután a függvényt egy alkalmas függőleges egyenesre megszorítottuk). Lásd Perron-formula.


Példák. A zeta(s) inverz Mellin-transzformáltja az egészrész függvény, a -zeta'(s)/zeta(s) inverz Mellin-transzformáltja a prímhatványokat számláló (második) Csebisev-függvény.

Előzmény: ujbubo (4718)
szabiku_ Creative Commons License 2023.07.13 0 0 4719

Szerintem nem felel meg a szingularitásai miatt a transzformálhatóság feltételeinek. 

Előzmény: ujbubo (4718)
ujbubo Creative Commons License 2023.07.13 0 0 4718

sziasztok

lehet hülye kérdés vagy értelmetlen de megkérdezem:

 

a Riemann zéta függvény fourier transzformálható? ha igen ,van bármi jelentpsége, alkalmazása?

Köszi

Bölcs Árnyék Creative Commons License 2023.05.16 -1 0 4717

Van az interneten olyan program, ami megmutassa, hogy egy számnak mi az érdekességei ?

Törölt nick Creative Commons License 2023.05.16 0 0 4716

Leesett. Mostanra. Röhögök magamon.

Ekkora marhaságot szándékosan sem tudtam volna kitalálni.

Előzmény: Gergo73 (4715)
Gergo73 Creative Commons License 2023.05.15 0 2 4715

A kérdés az volt, hogy melyek azok az egész (x,y) számpárok, amelyekre 2x=y3+24.

Előzmény: Törölt nick (4714)
Törölt nick Creative Commons License 2023.05.15 0 0 4714

Engem egy kicsit megzavart, hogy ez most az y=f(x) függvény implicit alakja,

vagy pedig x és y egymástól független két egész szám? Nem tudtam eldönteni.

(Néha túlkombinálom. Pedig abból ki lehetne indulni, hogy középiskolában valószínűleg nem adnak fel túl nehezet.)

 

Egyébként az algebrai bizonyítás mellett néha érdemes felrajzolni az egyenlet két oldalát.

 

Egyébként az Alfa szerint ez implicit.

https://www.wolframalpha.com/input?i=2%5Ex%3Dy%5E3%2B24

(Ha két független egész szám lenne, akkor inkább a és b lenne az egyenletben. Erre utólag jöttem rá.)

Próbáljuk ki:

https://www.wolframalpha.com/input?i=2%5Ea%3Db%5E3%2B24

Előzmény: raka82 (4711)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!