Keresés

Részletes keresés

Gergo73 Creative Commons License 1 napja 0 0 4755

Igen. Pl. egy nagy páros számról könnyű eldönteni, hogy prím-e, annak ellenére, hogy nagy. Továbbá nem csak úgy lehet eldönteni egy számról, hogy prím-e, hogy keressük az osztóit. Valójában a hatékony prímtesztek nem is osztókat keresnek, mert túl sok potenciális osztó van.

Előzmény: amateur12 (4754)
amateur12 Creative Commons License 1 napja 0 0 4754

Ennél elemibb hiba is van benne:

"Minél nagyobb egy szám, annál nehezebb eldönteni róla, hogy prím vagy sem, hiszen az összes, nála kisebb számmal (pontosabban az összes számmal, ami kisebb mint a vizsgált szám négyzetgyöke) végig kell próbálgatni, hogy osztja-e vagy nem osztja."

Az első változatban a 'négyzetgyöke' helyett 'fele' szerepelt, az sem volt jó. Az egyik szerint a 9. a másik szerint a 4 prímszám.

 

Előzmény: Gergo73 (4750)
Gergo73 Creative Commons License 2 napja 0 2 4753

Nem. Sőt még a sűrűségi hipotézis sem következne belőle, legalábbis nem tudunk ilyen implikációról. A sűrűségi hipotézis gyengébb a Riemann-sejtésnél, itt olvashatsz róla. Egyébként Ingham, Huxley és Guth-Maynard eredményei a sűrűségi hipotézis irányába tett konkrét (és kiváló) eredmények.

Előzmény: Galfi Gergo (4752)
Galfi Gergo Creative Commons License 2 napja 0 0 4752

Ha bebizonyítaná valaki a c>1/2 esetet, akkor abból következne a Riemann-hip. igaz volta?

Előzmény: Gergo73 (4750)
drill123 Creative Commons License 2 napja 0 2 4751

Kösz, hogy beírtad ide is!

Előzmény: Gergo73 (4750)
Gergo73 Creative Commons License 2 napja 0 4 4750

Sajnos nagyon gyatrára sikeredett ez a Telex-cikk. A családomnak írtam egy jobb összefoglalót, bemásolom ide:

 

1896 óta tudjuk, hogy egy nagy x körül átlagosan ln(x) távolságra vannak a prímszámok, pontosabban ennek a becslésnek a relatív hibája nullához tart, amint x tart a végtelenbe. A kérdés az, hogy ez a statisztikus törvényszerűség az x körül milyen rövid intervallumokban igaz. Az intervallum hossza legyen xc. A Riemann-sejtésből következik a sűrűségi hipotézis, amely szerint minden c>1/2 jó. Ezt bizonyítani egyelőre csak álom. Ingham 1940-ben igazolta, hogy minden c>3/5 jó. Huxley 1972-ben igazolta, hogy minden c>7/12 jo. Guth es Maynard új eredménye szerint minden c>17/30 jó.

Előzmény: drill123 (4749)
drill123 Creative Commons License 2 napja 0 1 4749
ujbubo Creative Commons License 2024.02.15 0 0 4748

Sziasztok

ez egy nagyon érdekes videó

https://www.youtube.com/watch?v=beakj767uG4

 

Gergo73 Creative Commons License 2024.02.04 0 1 4747

Gyakori családnév Indiában (ami nagyobb ország, mint Magyarország). Lásd https://en.wikipedia.org/wiki/Pillai_(surname)

Előzmény: Új Testaccio (4746)
Új Testaccio Creative Commons License 2024.02.04 -1 0 4746

Pillai? Fura név...

Előzmény: Gergo73 (4744)
drill123 Creative Commons License 2024.02.02 0 1 4745

Köszönöm!

Előzmény: Gergo73 (4744)
Gergo73 Creative Commons License 2024.02.02 0 0 4744

A Pillai-sejtés következik az abc-sejtésből, ezért elég széles körben elfogadják. Egyébként még soha nem beszélgettem erről a sejtésről. Az én témám elég távol áll a diofantikus egyenletektől.

Előzmény: drill123 (4743)
drill123 Creative Commons License 2024.02.02 0 1 4743

Köszönöm a választ! Még azt szeretném megkérdezni, hogy a számelmélészek többsége mit gondol a Pillai-sejtésről. Igaznak gondolják többen?

Előzmény: Gergo73 (4742)
Gergo73 Creative Commons License 2024.02.02 0 0 4742

Egyelőre nem tudni, hogy van-e végtelen sok barátságos számpár. Tehát az első kérdésedre az a válasz, hogy igen, lehetséges, hiszen nem tudjuk, hogy mi az igazság. Szerintem a második kérdésre sem tudjuk a választ.

Előzmény: drill123 (4741)
drill123 Creative Commons License 2024.02.02 0 0 4741

Reális-e azt feltételezni, hogy több páratlan barátságos számpár van, mint páros? Egyre nagyobb számokig nézve az arányuk fokozatosan nő, de a legnagyobb ismert tartományban még csak 45,9%. Lehetséges, hogy bizonyos határ felett már 90% feletti lesz a páratlanok aránya?

 

A barátságos számpárok a társas számok speciális esetei, amikor a sorozat hossza 2. Eddig 1, 2, 4, 5, 6, 8, 9 és 28 hosszúságú sorozatokat találtak. Bizonyítható-e, hogy van olyan szám, amilyen hosszúságú sorozat nem létezik?

Gergo73 Creative Commons License 2024.01.29 0 5 4740

Ez a topik a számelméletről szól. Az elmúlt 5 üzenet (amik közül 4-et te írtál) nem ebbe a topikba tartozik.

Előzmény: Törölt nick (4739)
Gergo73 Creative Commons License 2024.01.04 0 1 4734

A zeta(3), zeta(5), zeta(7), stb. értékekről valóban keveset tudunk. Pl. ezek közül csak a zeta(3)-ról tudjuk, hogy irracionális, tehát értelemszerűen azt se tudjuk, hogy a pi-nek racionális együtthatójú polinomjai-e.

Előzmény: ujbubo (4733)
ujbubo Creative Commons License 2024.01.04 0 0 4733

szia

köszönöm a választ és a linket

 

Nekem , igaz ez szubjektív az 'elegánsan' kifejezhető számok valami miatt speciálisak

A kérdés hogy nem lehet kifejezni vagy nem tudjuk jelenleg és van e valami mélyebb jelentése.. ezek mégiscsak az osztókhoz kapcsolódnak , azaz a primekhez is..

 

pl. ha jol tudom azt sem tudjuk van e olyan páratlan n egész szám amire kszi(n) kifejezhető e úgy mint a kszi(x) ha x páros

(kszi a Riemann zéta)

 

 

 

 

Előzmény: Gergo73 (4732)
Gergo73 Creative Commons License 2024.01.04 0 2 4732

A "speciális szám" inkább pszichológiai fogalom. Pl. minden további nélkül mondhatjuk, hogy a sum 1/s(n)2 egy speciális szám, hiszen megegyezik a sum 1/s(n)2 összeggel. Minden attól függ, hogy melyik számot tartjuk fontosnak, "speciálisnak"; ez egy szubjektív dolog. Mindenesetre ne várj olyan szép tömör formulát, minthogy sum 1/n2 = pi2/6.


Nem hiszem, hogy lenne egyszerű jellemzése az s(m)=s(n) megoldásainak. Egyébként rengeteg eredmény van az s(n) függvényről, de ezek általában nem tartoznak a fősodorba. Itt van egy cikk kezdésnek.

Előzmény: ujbubo (4731)
ujbubo Creative Commons License 2024.01.03 0 0 4731

szia

köszi a választ és ezt még értettem is :)

Szóval az 1/s(n)2 esetén az összeg semmi speciális szám vagy nem tudjuk?

 

Még 1 kérdésem lenne

vannak számok amikél az osztóösszeg azonos pl. 33, 35 (s(n)=48), vagy 30, 46 (s(n)=72) 

ez 'véletlen' vagy ezek a számok szorosabban 'összefüggnek'

Pongyolán fogalmaztam de biztos érted a kérdést.

Köszi

Előzmény: Gergo73 (4730)
Gergo73 Creative Commons License 2024.01.03 0 2 4730

Az 1-es kérdést nem értem, mert nem világos, mit jelent benne a "spéci". Pl. az s(n)=2n reláció nem valamilyen érdekes tény a tökéletes számokról, hanem maga a definíció. Hasonlóan mondhatjuk, hogy az n szám "különleges", ha s(n) valamilyen más kifejezéssel egyezik meg, pl. a 3n2+5n kifejezéssel.

 

A sum 1/s(n) divergens, mert nagyobb a prímek feletti sum 1/(p+1) összegnél, ami divergens. Pontosabban számolva kiderül, hogy az x-ig vett összeg aszimptotikusan konstansszor ln(x), és a konstans expliciten megadható. A sum 1/s(n)2 konvergens, hiszen a sum 1/n2 összegnél kisebb. Az s(n) multiplikativitása miatt az összeg természetes módon felbomlik a prímek feletti végtelen szorzatra, de nem hiszem, hogy a végeredmény könnyen kifejezhető lenne ismert konstansokból.

Előzmény: ujbubo (4729)
ujbubo Creative Commons License 2024.01.03 0 0 4729

sziasztok

ha s(n) az n pozitív egész szám osztóinak összege (beleértve magát a számot is)

pl: s(7)=8  (ha n prim akkor S(n)=n+1, ha n tökéletes akkor s(n)=2n

 

A kérdéseim (2):

 

1: van e még ilyen spéci eset mint a prim és a tökéletes szám esetében?

2:

szumma n tart 1-től végtelenig 1/s(n) konvergens e és hova tart? ha nem akkor szumma n tart 1-től végtelenig 1/s(n)^2 -el mi a helyzet?

 

Köszi

 

vurugya Creative Commons License 2023.11.29 0 0 4728

Van egy érdeklődő fiatalember, aki már hetek óta ugyanazon a problémán agyal. Tőlem is kért segítséget, de nem tudtam semmi okosat.

Leírom:

 

Egy körvonalon megjelöli egy szabályos n oldalú sokszög csúcsait, majd megrajzolja az összes olyan kört, emelynek középpontja valamelyik jelölt pont és a kerületén van valamely másik kijelölt pont. Az összes ilyen kört megrajzolja. És felteszi a kérdést, hogy hány tartományra osztják a berajzolt körök az eredeti kört.

GeoGebrával megrajzolja az ábrát és nagy türelemmel megszámolja a tartományokat.

Eredményei:

3-nál 4

4-nél 9

5-nél 21

6-nál 36

7-nél 78

8-nál 145

9-nél 208

10-nél 351

11-nél 562

12-nél 636 tartomány.

Van-e erre képlet? Ezt kérdezi.

Tudtok valami okosat mondani erre?

(A fenti eredményeket Tőle kaptam, de még az is lehet, hogy elszámolt néhány tartományt.)

Gergo73 Creative Commons License 2023.10.13 0 3 4727

Igen, ez így rendben van, és jóval egyszerűbb, mint amit én írtam. És az is látszik, hogy I egyértelmű, hiszen mindegyik I-re ugyanazt a Q->F2 homomorfizmust kapjuk (aminek a magja az I).

Előzmény: dq nevű felhasználó (4726)
dq nevű felhasználó Creative Commons License 2023.10.12 0 1 4726

> Sőt, még az sem triviális, hogy a 2 nem egység a gyűrűben (amikoris a nevezett maximális ideál nem létezik). 

 

Ezt a részt valóban kihagytam. Legyen Q=Z[sqrt(2),sqrt(3),...] a generált gyűrű. Q elemei algebrai egészek, így 1/2 nincs Q-ban, így 2Q egy valódi ideál. 

 

> Igen, de bizonyításra szorul, hogy a generátorokon vett leképezés (amit megadtál) kiterjed homomorfizmussá.

 

Az volt a tervem, hogy veszem az I-vel vett h homomorfizmust az F := Q/I  testbe, megmutatom hogy a Q generátorelemei a 0-ba meg az 1-be mennek. Amihez szerintem elég az, hogy sqrt(2k) képe h szerint 0-osztó F-ben vagyis 0, illetve sqrt(2k+1)-1 képe 0-osztó így 0 F-ben, sqrt(2k+1) = 1 F-ben. Homomorfizmus, mert maximális ideállal faktorizáltam gyűrűt, így alapból értelmezve van az egész Q-n. Minden más elem képe is 0 vagy 1, mert a generátorrendszer generál minden elemet a gyűrűben (akár többféleképpen), és a generálást h-n áttolva F-be 0-t vagy 1-et kapok. 

 

Előzmény: Gergo73 (4725)
Gergo73 Creative Commons License 2023.10.12 0 2 4725

és nem is nehéz: a 2-t tartalmazó maximális ideállal vett kép az test

 

Igen, de apriori ez a test lehet F2-nél nagyobb (akár végtelen is). Sőt, még az sem triviális, hogy a 2 nem egység a gyűrűben (amikoris a nevezett maximális ideál nem létezik). Lásd alább.

 

Így minden generátor képe 0 vagy 1, így minden elemé is.

 

Igen, de bizonyításra szorul, hogy a generátorokon vett leképezés (amit megadtál) kiterjed homomorfizmussá.

 

Itt egy bizonyítás arra, hogy valóban van homomorfizmus az általad tekintett S gyűrűből az F2-be. Belátható (de nem triviális), hogy az S minden x eleme egyértelműen írható fel pozitív négyzetmentes számok négyzetgyökeinek egész együtthatós lineáris kombinációjaként. Ebből következik, hogy 1 nem eleme a 2S-nek (vagyis a 2 nem egység az S-ben), majd az is következik, hogy van egyetlen y elem a {0,1} halmazban, amire x2 kongruens y modulo 2S. Az y-t jelöljük f(x)-szel. Belátjuk, hogy a kapott f:S->F2 leképezés egy gyűrűhomomorfizmus. Legyen x és x' eleme S-nek. Ekkor x2 = f(x) mod 2S és x'2=f(x') mod 2, amiből

 

(xx')2 = x2x'2 = f(x)f(x') mod 2S,

 

illetve

 

(x+x')2 = x2+x'2 = f(x)+f(x') mod 2S.

 

Tehát f(xx') = f(x)f(x') mod 2, ill. f(x+x') = f(x)+f(x') mod 2, és készen vagyunk.

Előzmény: dq nevű felhasználó (4723)
dq nevű felhasználó Creative Commons License 2023.10.12 0 0 4724

*pozitív egész számok négyzetgyökei által generált gyűrűben

Előzmény: dq nevű felhasználó (4723)
dq nevű felhasználó Creative Commons License 2023.10.12 0 0 4723

Köszi! 

 

Igazából nekem elég, hogy az egész számok négyzetgyökei által generált gyűrűből van homomorfizmus F2-be, ami viszont szerintem már igaz, és nem is nehéz: a 2-t tartalmazó maximális ideállal vett kép az test, sqrt(2k) nullosztó így 0, sqrt(2k+1)-1 szintén nullosztó az sqrt(2k+1)+1 révén így szintén 0. Így minden generátor képe 0 vagy 1, így minden elemé is.

 

És ezzel be tudom látni, hogy egy rácssokszög oldalhossza nem lehet páratlan egész: L = sum( sqrt(dx_i^2 +dy_i^2) ). Par(L) = par( sum( dx_i^2 +dy_i^2 ) ) = par( sum dx_i + sum dy_i ) = 0, az előbbi gyűrűben. (Ezt lehet közvetlenül F2-ben, ha kihasználom hogy nem egész gyökszámok összege nem lehet egész, ami igaz, de nem akartam használni.)

Gergo73 Creative Commons License 2023.10.11 0 1 4722

Létezik a valós algebrai egészekből homomorfizmus Z/2Z-be?

 

Nincs ilyen homomorfizmus, mert az x2-x-1 polinomnak van gyöke a valós algebrai egészek körében, de nincs gyöke a Z/2Z-ben. Általánosabban, ha R jelöli a valós algebrai egészek gyűrűjét, akkor nincs R-ben olyan I ideál, amire R/I véges lenne. Ugyanis tegyük fel, hogy I egy ilyen ideál, és legyen J egy őt tartalmazó maximális ideál. Ekkor R/J véges test, aminek elemszáma valamilyen q prímhatvány. Az R/J-ben minden x elemre fennáll az xq=x azonosság, tehát az xq-x-1 polinomnak nincs gyöke az R/J-ben. Ugyanakkor az xq-x-1 polinomnak van gyöke az R-ben, ellentmondás.

Előzmény: dq nevű felhasználó (4721)
dq nevű felhasználó Creative Commons License 2023.10.10 0 0 4721

Üdv!

 

Létezik a valós algebrai egészekből homomorfizmus Z/2Z-be?

 

"Párosságról" szeretnék beszélni egy valós/diofantoszi egyenlethez. Jó lenne, ha a '2' által generált ideál szétosztaná a valós algebrai egészeket páros és páratlan számokra, és fennállnának a szokásos összefüggések, hogy páratlan + páratlan az páros, és páratlan * páratlan az páratlan, meg tudnék gyököt vonni, meg ilyenek. Hátha a valós algebrai egészek tudják ezt? Bár ez jó erősnek tűnik, biztosan ismert lenne ha igaz lenne.

 

Egy másik kérdés, hogy ezt meg tudnám-e kérdezni valamilyen algebrai programtól, hogy hogyan néz ki a '2' által generált ideál a valós algebrai egészek között? 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!