Keresés

Részletes keresés

Alekszej1989 Creative Commons License 2024.04.15 0 0 1124

Sziasztok! Az ősszel ültettem a kertembe két szelídgesztenyét, egy Maraval és egy Bouche de Betizac fajtát. Akkor kapott káliumos tápoldatot. Mikor kellene újra adnom neki? Illetve a talaj savanyú ph-ját milyen módon tudnám szinten tartani?

Gábor72Bp Creative Commons License 2024.02.14 0 0 1123

Érdekesség: A Michigan State egyetem oldalán olvastam: (https://www.canr.msu.edu/chestnuts/horticultural_care/michigan-cultivars)

 

"Growers planting for commercial production should be utilizing the European X Japanese cultivars. Chinese and hybrid cultivars should not be planted together nor in adjacent orchards due to a pollen incompatibility that causes rot-like symptoms in the kernel of hybrid trees pollenized by Chinese trees."

 

Vagyis szerintük a kínai és hibrid fajtákat nem szabad együtt és szomszédos gyümölcsösökbe ültetni, mivel a pollen-összeférhetetlenség miatt a kínai fák által beporzott hibrid fák magjában rothadásszerű tüneteket okoz. ???

 

Valahol a neten láttam egy kérdést, hogy miért sorvad a gesztenyéjének termése belülről, de már nem emlékszem hol olvastam. Lehet ezért?

diospyros Creative Commons License 2023.12.14 0 0 1122

na, viszakerestem itt,

2018. okt. 11-én volt, amin voltam.

diospyros  2018.09.26    0 0 317

okt. 11-én lesz egy "gesztenye nap" Pölöskén (Zala megye)

a Nébih kutatóállomáson.

előadások, (kóstoló?), körbenézés...

 

Valszeg erről írtak 2019. febr. elején, "kis" késéssel... ;)

ha nem, akkor valahogy eltartották addig a gesztenyéket. vannak eljárások, bár

a fotókon friss gyümölcsök vannak, nem pl. feldolgozottak (vákuumzacskós főzött, hűtött, stb.)...

Előzmény: diospyros (1121)
diospyros Creative Commons License 2023.12.14 0 0 1121

ott voltam. úgy emlékszem, hogy ősszel volt, mert friss gesztenyét ettünk + aszalt szilva bírálat is volt. az lehet, persze h rosszul emlékszem, és 2017-ben volt az, de sztem 19-ben.

és:

Hiány van a magyarok kedvelt csemegéjéből

https://haszon.hu/haszonagrar/novenytermesztes/szelidgesztenye-termes-hiany

 

"A 2023-as gesztenyehiányt jól szemlélteti, hogy a legnagyobb hazai gesztenyefeldolgozó amíg egy átlagos évben 1200-1500 tonna gesztenyét dolgoz fel, az idén alig 500-600 tonna került az üzembe."

Előzmény: Gábor72Bp (1119)
Gábor72Bp Creative Commons License 2023.12.08 0 0 1120

Még egy gondolat az eltarthatóságról:

A 2019-es bírálatot február végén tartották. Az újabb fajták korábban érnek, mint a sativa. Tárolhatóságuk meg korlátozott. Hogy maradhatott friss az értékelésig pl. a Betisac?

Gábor72Bp Creative Commons License 2023.12.08 0 0 1119

Ezek a fajták esetleg meg is kostolhatók?

A neten elérhető információk szerint utoljára 2019 februárjában tartot "Gesztenye-kerekasztalt és érzékszervi bírálatot tartott a Nébih". Azóta megjelentek újabb fajták, amiket jó lenne közelebbről is megismerni.

Előzmény: Bánfalvi Andris (1116)
diospyros Creative Commons License 2023.12.08 0 1 1118
diospyros Creative Commons License 2023.12.08 0 0 1117

haszon.hu:
Hiába kedvelt a szelídgesztenye, kevés termett belőle  

Nem kedvezett az idei esztendő a szelídgesztenyének, az európai termés messze elmarad az átlagostól, ami a feldolgozott termékek mennyiségén is meglátszik; főként Spanyolországban és Olaszországban, illetve Franciaország egyes termőkörzeteiben jelentkeztek problémák – derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet körképéből. Noha a hazai fogyasztók körében is népszerű e gyümölcs, termesztésére csak az ország néhány tája alkalmas. Itthon 281 hektáron foglalkoznak szelídgesztenyével, elsősorban Vas, Somogy (75-72 hektáron) és Zala vármegyében (60 hektáron); az országos éves termésmennyiség 150–300 tonna között alakul. Az import évi 2000–2500 tonna, s jellemzően Olaszországból érkezik.

 

Nekem nem kellene 1 tonna, elég lenne 10 kg is :) :(

Nem tudom hol terem az a háromszázezer kiló gesztenye itthon...

bár pl. Kőszeg hegyalján 1.500 Ft-ért tudtunk venni háznál szép gesztenyét!

úgyhogy mégis él, ha nem is mindenhol virul a gesztenye...

Bánfalvi Andris Creative Commons License 2023.12.01 0 3 1116

Kedves Szelídgesztenye barátok !

 

Szeretném felhívni a figyelmeteket az Érsekvadkerten működő szelídgesztenye faiskolánkra.

 

Fajtáink közt megtaláljátok : 

Marsol

Maraval 

Marlhac

Marigoule

Precoce Migoule

Bouche de Betizac 

Bournette

Ferosacre

Bruttó 7620.- forint / darab áron

 

És a klasszikus magyar fajtákat is. 

Bruttó 6985.- forint / darab áron 

 

Elérhetőség : 06 30 7600 210

 

Postázunk is !

---------------------------------

Más

 

Sok helyen olvastam a Szego fajtát.

Nos mi megpróbáljuk beszerezni az USÁ-ból növény útlevéllel és származási igazolással. Bízunk benne, hogy átmegy a vámon. A nébih segítségét kértük ez ügyben. Nem is hozzánk fog érkezni hanem hozzájuk és karanténba teszik amig meg nem vizsgálják nincs e bármilyen egyéb betegsége, hiszen a kéregráknak is van 200 fajtája természetesen az összes vizsgálati költséget mi fizetjük pluszban / darab (többe kerül a leves, mint a hús esete, súlyos százezrekről beszélünk.)

Ha pedig valami nem stimmel a pénz kuka.

Szóval.

Látom a behozatali nehézségeit és aki szerintem ma Szegot árul ebben az országban az valami teljesen mást ad el vagy veszélyezteti az országban található többi gesztenyést. 

Állítólag lehet kapni már az osztrákoknál szegot, de származási ott sincs. Nos akkor , hogyan hozta be ?

 

Az alábbi fajtákat próbáljuk beszerezni növény útlevéllel és származási igazolással. Majd a nébih fajta jegyzékbe veszi amennyiben mindent rendben talált.

Szego

Pandora

Torakuri

Silverleaf

Marrisard

Colossal

Basalta #3

Red Cap

 

Amit még várunk és amire még várni kell :

Ace

Big Euro

Skookum

Kaiboutsu

Belle Epine

Luvall's Monster

Bergantz

Gillet

 

 

 

 

Gábor72Bp Creative Commons License 2023.12.01 0 0 1115

Még egy pár kérdés a ágról történő gyökereztetéssel kapcsolatban:

Írtad, hogy leginkább az 1 éves, vagy azévi hajtások gyökeresednek. Az azévit hogy érted? Maga a rügy benne legyen a palack földben és úgy hajt ki?

Egy éve már volt róla szó, hogy az ágat érdemes elkötni, esetleg megsérteni, illetve gyökerezést elősegítő adalékot keverni a földbe. Te milyen technikával érted el ezt az eredményt?

Előzmény: Table grape (1103)
Table grape Creative Commons License 2023.11.17 0 0 1114

Valamikor Áprilisban még a rügyfakadás elött a vesszőre lehet húzni egy megfelelő méretű per palackot . 

Előzmény: Gábor72Bp (1113)
Gábor72Bp Creative Commons License 2023.11.17 0 0 1113

Nagyon szépen begyökeresedett. Így már sativa mentes.

Mikor raktad rá a palackot?

Előzmény: Table grape (1112)
Table grape Creative Commons License 2023.11.17 0 0 1112

Közeli kép a leválasztott begyökeresedett Marlhac vesszőről. 

Előzmény: Gábor72Bp (1105)
Table grape Creative Commons License 2023.11.17 0 0 1111

Bekonténerezett BdB / Szego oltvány

Előzmény: Gábor72Bp (1106)
Table grape Creative Commons License 2023.11.17 0 0 1110

Az anyafáról leválasztott gyökeres BdB/ Szego oltvány 

Előzmény: Gábor72Bp (1106)
Table grape Creative Commons License 2023.11.17 0 0 1109

Begyökeresedett egy éves BdB/Szego oltvány

Előzmény: Gábor72Bp (1106)
Table grape Creative Commons License 2023.11.17 0 0 1108

Begyökeresedett Marlhac egy éves vessző

Előzmény: Table grape (1107)
Table grape Creative Commons License 2023.11.17 0 0 1107

Előzmény: Gábor72Bp (1106)
Gábor72Bp Creative Commons License 2023.11.15 0 0 1106

Szego gesztenyéről most hallottam először. Kutyafuttában ránéztem, nem sokat találtam róla. "Hatalmas termés méretű, kiváló pollenadó, jó ízű, jól pucolható" Elég reklámszagú. Ettől még lehet igaz.

Mekkora a Szego fád?

Előzmény: Table grape (1103)
Gábor72Bp Creative Commons License 2023.11.15 0 0 1105

Ez remek hír! A képeket nem látom, felraktad valahova?

Én is kísérleteztem a fára felkötözött tőzeggel, de nálam nem történt semmi. Igaz fás részhez kötöztem, nem az azévihez. Most kedvet kaptam tavasszal újra megpróbálni.:)

Előzmény: Table grape (1103)
Gábor72Bp Creative Commons License 2023.11.15 0 0 1104

Nem. Maraval. Egyetlen egy szem gesztenyém termett, az is elég picike. Volt vagy 4-5 kezdemény a kupacsban, ebből az az 1 kb. 10 grammos. A többi kupacsban csak léha termések bújtak. Nem is vártam termést, mert a fák zöme idei, vagy tavaly őszi ültetésű. A tavalyi szárazság majdnem elvitte az összes fámat. (Jó drága tanulópénz volt.)

 

Előzmény: diospyros (1102)
Table grape Creative Commons License 2023.11.13 0 0 1103

Sziasztok! Nagy meglepetés ért ma ,gondoltam megosztom veletek. Megvizsgáltam a még tavasszal felrakott két lég gyökereztető pet palackot ,nemakartam hinni a szememnek! Mindkét vessző gyökeret eresztett ,szépen átszőtte a tőzeget. Az egyik fajta Marlhac a másik pedig BdB . Azt

tapasztaltam,hogy a lég gyökereztetés csak az egyéves vesszőn vagy az az évi hajtáson sikeres. A Betizac vesszőt egyébként amire ráraktam a tőzeges palackot még Májusban beoltottm egy másik fajtával /Szego/ úgy hogy most van egy Betizac alanyon lévő oltványom meg egy saját gyökeres Marlhac csemetém. Mindkettőt ma leválasztottam az anya fárol és konténerbe ültettem. Remélem,hogy szépen áttelelnek majd.

Képeket is készítettem .

diospyros Creative Commons License 2023.10.30 0 0 1102

a nagy BdeB?

Előzmény: Gábor72Bp (1094)
diospyros Creative Commons License 2023.10.30 0 0 1101

igen!

 

és:

Nagyjából tízszer annyi szelídgesztenyére van igény Magyarországon, mint amennyi itthon megterem. Ez a télen igen népszerű csemege árán is meglátszik. A gesztenye java Olaszországból érkezik, azonban ott is kevesebb termést várnak az idén:

https://haszon.hu/haszonagrar/novenytermesztes/gesztenye-dio-termeles?utm_source=brevo&utm_campaign=10%20dolog%20amit%20ma%20tudnia%20kell&utm_medium=email

Előzmény: Gábor72Bp (1100)
Gábor72Bp Creative Commons License 2023.10.13 0 1 1100

Az őshonos fajta (Castanea Sativa) nem lesz olyan drága, az íze is biztos olyan lesz, mint amilyent régről ismersz, viszont vannak hátrányai. A hibrid fajtákhoz képest kisebb termésméret, nehezebben pucolható és sajnos fenn áll aveszélye, hogy előbb utóbb elkapja a világszerte pusztító kéregrák betegséget, ami ellen tudomásom szerint még nincs hatásos védekezési lehetőség. Persze a fák idővel alkalmazkodnak, de ez elég rizikós tényező.

Ha magoncot veszel, az sokára fog teremni. (Akár 10-15 év)

 

Ha mégis hibridet választasz, mindenképp kell hozzá porzó, akármit is mondanak. Vagyis ne csak egyfajtát ültess, mert lehet úgy csak üres süniket fog teremni, vagy csak nagyon keveset. A Sativa egyébként kiváló porzó, csak ki ne pusztuljon.

 

 

Előzmény: kika anika (1099)
kika anika Creative Commons License 2023.10.13 0 0 1099

Szia!

 

Köszönöm az infót. Még nem tudom, egyenlőre tájékozódok, ismerkedek. Valamilyen őshonos fajta lenne szerintem a megfelelő.

Előzmény: Gábor72Bp (1098)
Gábor72Bp Creative Commons License 2023.10.12 0 0 1098

Szia!

Azon a környéken nem vagyok ismerős, de azt látom, hogy Miskolcon is van Oázis kertészet. Náluk szokott lenni. (Legalábbis Budapesten és Keszthelyen is láttam.) Elég húzós az ára. Kedvezőbb árat Érsekvadkerten tudok.

Milyen fajtát ültetnél?

Előzmény: kika anika (1097)
kika anika Creative Commons License 2023.10.11 0 0 1097

Sziasztok!

 

Van egy tanyánk a Hernád völgyében, kissé agyagos talajjal, nagyon jó vízellátással.

Szeretnék pár gesztenyefát telepíteni. Borsodban tudtok ajánlani valakit, vagy kertészetet, ahol be tudnám szerezni a csemetéket?

 

 

Gábor72Bp Creative Commons License 2023.10.10 0 0 1096

Üdv.

Az ország melyik részében? Milyen talajba ültetnéd?

Előzmény: bolus64 (1095)
bolus64 Creative Commons License 2023.10.09 0 0 1095

Szép napot kívánok! Szelidgesztenye fát,csemetét keresek ,ültetni szeretnék pár darabot!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!