Keresés

Részletes keresés

Dumás Sanyi Creative Commons License 2007.02.14 0 0 177
armagnac Creative Commons License 2001.04.06 0 0 176
SzVSz a vöröshadsereg áldozatainak emlékére is lehetne emlékművet állítani.
Derek Creative Commons License 2001.04.06 0 0 175
" Szerintem bizonyitek... (a szlav jelkenletre!)"

A Kanizsa név szláv eredetű szó Knysa, jelentése ("a fejedelemé, hercegé") arra utal, hogy a térség egy ilyen főrangú személy
birtoka volt. Az ásatási leletek alapján ismertté vált, hogy a mai Nagykanizsa területén ősidők óta éltek emberek. A Római
Birodalom hódításának emlékei is ezen ásatások során kerültek elő. A környék egyik legfontosabb romai kori lelőhelyét a
város északi részén az Inkey-kápolna melletti dombtetőn találták meg, ahol egy 3-4 századbeli település maradványait tárták
fel.
Kanizsa nevével 1245-ben találkozunk először oklevélben. Alispánja az Osi nemzettségből való Lőrinc, aki a Kanizsai család
megalapítója.
http://www.sienet.hu/kanizsa/kanizsaf.html

Előzmény: mao ce gueara (174)
mao ce gueara Creative Commons License 2001.04.06 0 0 174
Igayad volt, utananeztem, a torok is agglutinalo nyelv. Mas okok vannak a haterben, ezek viszont egy kicsit bonyolultak, most eppen probalom felfogni oket. ha sikerult elmondom.
Szavard: a regeszeti leletekrol. Zalavar? Szerintem bizonyitek... (a szlav jelkenletre!)
Előzmény: Serp (168)
Subiaco Creative Commons License 2001.04.06 0 0 173
Kedves Sumér,

rég olvastam a topicot, de úgy hallottam, hogy máshol találták meg az országzászló helyét, mint ahol most a szovjet emlékmű áll.

Szerinted/tek ott fog állni a Szabadság tér igazi dísze a közeli önkényuralmi jelképpel díszített emlékmű árnyékában???

Előzmény: Törölt nick (172)
Törölt nick Creative Commons License 2001.04.06 0 0 172
Kicsit mintha elkanyarodott volna a topik...

Vissza a tárgyhoz: Karsai hozzájárult a helyreállításhoz, miután Demszky lepasszolta a kerületnek a döntést.

LESZ ORSZÁGZÁSZLÓ A SZABADSÁG TÉREN!

mao ce gueara Creative Commons License 2001.04.06 0 0 171
Én nyelvészeti oldalról tudom megközelíteni a problémát, és innen nézve jelentős szláv populáció volt a kárpát-medencében. Mi magyarázná az átvételek sokaságát, a keresztelás irányát - nyelvészeti szempontból vizsgálva ott is a szláv/horvát keresztelés valószinűsíthető, ld. Asbóth - A magyar nyelv keresztény terminólógiája, in: segédkönyv. Vagy egyszerű problémakörként a hét napjainak magyar nevei, nemcsak hogy szláv szóátvétel, de még innovációátvétel is (hétfő) - Melich: a hét napjainak magyar nevei; in. Segédkönyv, stb.

Most viszont télleg lefekszem.
Jó éjt!

Előzmény: szavárd (166)
morbiczer Creative Commons License 2001.04.06 0 0 170
Jó éjt! Jó kis beszélhetés alakult ki, tanultam egyet s mást. Majd holnap még benézek.

(Jól eltérítettük ezt az "irredenta" topikot.)

szavárd Creative Commons License 2001.04.06 0 0 169
Ne gondold, hogy tudom a válaszokat. Senki sem tudja.

Azt sem állítom, hogy törökül beszéltünk volna. Azt sem, hogy ne lennének finnugor elemek a magyar nyelvben.

Azt sem mondom, hogy igaz a kettős honfoglalás.

Csak azt mondom, hogy nem lehet igen - nem formában válaszolni az adódó problémákra, mert nem csak két, egymást kizáró megoldás létezhet.

Tények: a medencét főleg avar maradvánmyok töltötték ki. Hagyomány szerint, és a leletek szerint nem volt az itt levők, és a bejövők között konfliktus. Feltehetőleg nyelvi akadály sem volt. Nem tudjuk miért nem. Majd, ha egy koponya megszólal...

Előzmény: morbiczer (164)
Serp Creative Commons License 2001.04.06 0 0 168
Majdnem biztos(99%):)Gondolom a bolgárok bolgártörökül(nem tudom,jól fogalmaztam-e) beszéltek,amikor letelepültek.
Jó éjt!
Előzmény: mao ce gueara (165)
morbiczer Creative Commons License 2001.04.06 0 0 167
Ilyenekről én is hallottam. De ha szlávok alig voltak itt, akkor kikből állt az az itt talált népesség, amit Kristó 150-200 ezerre, Györffy 400.000-re helyez. Mondjuk, ha elfogadjuk a kettős honfoglalást, akkor el tudom képzelni.

Abban egyetértünk, hogy a Nagymorva Birodalom a Garamig terjedt? Ennek és a Pribina-Kocel féle államnak nem szláv volt a lakossága? Legjobb tudásom szerint Dél-Erdély és a Maros-vidék bolgár fennhatóság alatt volt a honfoglaláskor. Itt nem élhettek szlávok? Most puskázom ki a füzetemből: Dél-Erdély egyes részein a románok közvetlenül a szlávoktól vették át a helyneveket, nem magyar közvetítéssel. Ha ez igaz, akkor ez nem arra utal, hogy itt éltek szlávok a magyarok előtt?

Előzmény: szavárd (163)
szavárd Creative Commons License 2001.04.06 0 0 166
És ez a szláv nyelv, hordozói nélkül, lebegett a levegőben?
Előzmény: mao ce gueara (160)
mao ce gueara Creative Commons License 2001.04.06 0 0 165
ezzel megfogtál, most meg nem tudnám mondani, hogy agglutináló-e vagy sem. De most már túl fáradt vagyok megnézni. Különben is, holnap éppen szerb/horvát történeti nyelvészet órám lesz, majd jól felkészülök estére :)

jó éjt!

Előzmény: Serp (159)
morbiczer Creative Commons License 2001.04.06 0 0 164
Akkor ezt most nem értem. Vagy mégis?

Ezek tehát törökül beszélő magyarok voltak, akik ugyanolyan török nyelvet beszéltek, mint a (második) honfoglaláskor bejövő magyarok törökül beszélő része és ezért nem keveredtek, ezért különültek el szállásterületeik stb. És a (második) honfoglaláskor bejövők felismerték, hogy ők is magyarok és ezért hagyták őket békén?

A kérdésem igazából az, hogyha nem finnugorul beszéltek az itt található maygarok, akkor a 220 évvel később bejövő magyarok mitől vették észre, hogy ők magyarok? Lehet, hogy a kérdésem borzasztóan primitív és naiv, mert nyilván én is érzem, hogy egy nép nemcsak nyelvén keresztül definiálja magát, de ezt most tényleg nem értem.

Előzmény: szavárd (154)
szavárd Creative Commons License 2001.04.06 0 0 163
Nemcsak a tiédet. Ugyanis nincsenek ilyen leletek. Az elmélet a valóság ellenében született az ötvenes években, politikai okokból.
Előzmény: morbiczer (158)
mao ce gueara Creative Commons License 2001.04.06 0 0 162
Ez a nazális jellemzője az ószláv nyelvnek, ráadásul a lengyelben nem is maradt meg :) a lengyel nazálisok részben megfelelnek az ősszláv/ószláv nazálisoknak,, részben innovációk. Abban igazad van, hogy a lengyel az egyetlen szláv nyelv, amiben nazális hangok vannak napjainkban, de jól tapasztalható reflexekkel megvannak minden mai szláv nyelvben az előzményeik
Előzmény: szavárd (157)
szavárd Creative Commons License 2001.04.06 0 0 161
Rendben. Azért is lett volna furcsa, mert akkor még inkább csak germánt lehetett vola írni, német helyett. Az öreg ekkora hibát nem szokott véteni.
Előzmény: morbiczer (155)
mao ce gueara Creative Commons License 2001.04.06 0 0 160
Na ezért tartom én többre Kristót. Ő nyelvészeti oldalról is megközelíti a problémát, és abból a szempontból jól dokumentálható szláv lakóság volt a kárpát-medence területén.
Előzmény: szavárd (153)
Serp Creative Commons License 2001.04.06 0 0 159
Tudtommal a török nyelvek is agglutináló nyelvek.A bolgárok mégis átvették a szláv lakosság nyelvét.
Előzmény: mao ce gueara (148)
morbiczer Creative Commons License 2001.04.06 0 0 158
Ez (messze) meghaladja a tudásomat.
Előzmény: szavárd (153)
szavárd Creative Commons License 2001.04.06 0 0 157
Ez a nazális meg a lengyelre jellemző, akik itt biztos nem éltek. De a Kijev környékén összakadhattunk.
Előzmény: mao ce gueara (148)
mao ce gueara Creative Commons License 2001.04.06 0 0 156
A bolgárszláv korai szakterminológia, a magyar nyelvészetben használatos. Szlavistáknál a hivatalos elnevezések - amik pontosabbak is: összláv (írott emlékek nélküli, egységes szláv alapnyelv)
ószláv/óbolgár (déli szláv népcsoportok közös nyelve)

Az ószlávot irodalmi nyelvnek tekinthetjük, Szaloniki környéki szláv nyelvjárás, Ciril és Metód nyelv, az első leírt szláv nyelv. A térítéssel párhuzamosan (Ciril és Metód felmentést kért a triglosszia alól) mint irodalmi nyelv terjedt el, és például szerbiában a 18.szd végéig maradt is. ennek ellenére ekkoriban kezdődött el a déli szláv (ószláv) nyelvek differenciálódása. Bizonyíték arra, hogy a kárpát-medence területén nem bolgár-törökök voltak a honfoglalás idején, hogy az ősszláv nyelvről egy korábbi fejlődési szakaszban leváló nyugati szláv nyelvek közül a cseh és a szlovák sok ebben a korban kialakult sajátosságban egyezzik a déli szláv nyelvekkel.

Előzmény: morbiczer (147)
morbiczer Creative Commons License 2001.04.06 0 0 155
Hát idézném, ha még lenne értelme. Ugyanis elolvastam az egész fejezetet, és kiderült, hogy a dolog a 11. századra vonatkozik. (Kniezsa térképe alapján.) Ezer bocsánat.
Előzmény: szavárd (151)
szavárd Creative Commons License 2001.04.06 0 0 154
Fogalmazzunk úgy, hogy félreértetted László Gyulát. Neked a magyar=finnugor. Neki nem.

Nekem sem.

Előzmény: morbiczer (152)
szavárd Creative Commons License 2001.04.06 0 0 153
Minimális mennyiségben. A széleken, ameddig az avarok beengedték őket, délre vonultukban. Felsorolnád az állításodat igazoló régészeti lelőhelyeket?
Előzmény: morbiczer (150)
morbiczer Creative Commons License 2001.04.06 0 0 152
Fogalmazzunk úgy, hogy félreértetted, amit írtam.

Ha magyarul beszéltek, akkor finnugor nyelven beszéltek, nem? Mert ha törökül beszéltek, akkor mitől voltak magyarok? ez a kérdéskör most tényleg érdekel.

Előzmény: szavárd (149)
szavárd Creative Commons License 2001.04.06 0 0 151
Idéznéd azt német hivatkozást?
Előzmény: morbiczer (145)
morbiczer Creative Commons License 2001.04.06 0 0 150
Szlávok éltek a Kárpát-medencében a 9. század végén. A Felvidéknek legalább a nyugati részén, a Dunántúlon és Erdélyben biztosan.
Előzmény: szavárd (146)
szavárd Creative Commons License 2001.04.06 0 0 149
Na látod. László magyart írt, nem finnugort. Ismervén írásait, látatlanban is evidens volt számomra.

Nem lecsesztelek, hanem kétségbevontam beírásod valóságtartalmát. Amint kiderült, jogosan.

Előzmény: morbiczer (145)
mao ce gueara Creative Commons License 2001.04.06 0 0 148
A nyelvcsere nem ritka jelenség a népek történelmében, a bolgártörök-szláv nyelvcsere kitünő példája. Ez ellenben nem bizonyítja azt, hogy a magyar rátelepülő lakóságnak feltétlenül át kellett volna venni a szláv nyelvet. Ennek egyik kizáró oka, hogy a magyar agglutináló nyelv, és mint ilyen, könnyen illeszt nyelvrendszerébe indegen eredetű szavakat. A magyar nyelv rengeteg szláv jövevényszóval gyarapodott ezalatt az idő alatt, és a szavak egy jelentős része jól bizonyíthatóan 10szd elöttről való. Azt hogy rátelepülő lakóság voltunk bizonyítják - nyelvészeti szempontból a luxusátvételek. Ilyen pl. a rend szó (nazális en hanggal történő átvétele 11.szd elotti átvételéről tanuskodik), amire a magyar nyelvben már volt szó - szer
Előzmény: Serp (130)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!