Keresés

Részletes keresés

ötfelezős Creative Commons License 2012.07.16 0 0 53

Semmi. Hogy a hátsó L betűnek mi a jelentése, azt nem tudom 101%-ra, de lehet a pol-ból is, és  lens-ből is.

Előzmény: Kindax (52)
Kindax Creative Commons License 2012.06.06 0 0 52

Lehet hülye a kérdés, de mi a különbség a CP és a CPL szűrők között? A CPL nem cirkuláris polár szűrő?

 

Köszi!

 

u.i.: inkább kérdezek mint hülyén haljak meg...

dookie2 Creative Commons License 2002.07.29 0 0 51
Próba szerencse, egy kezdő felhasználónak érdemes megpróbálni mindkét módszert. A látható eredmény úgyis nagymértékben a laboron múlik, hacsak nem dián ellenőrzi a CP hatását. Egyébként egy sötét tónusú témánál úgyis érdemes alulexponálni, így ha CP-vel fényképez, akkor az általam leírt módszer jó eredményt okoz.
Előzmény: Free Bird (50)
Free Bird Creative Commons License 2002.07.26 0 0 50
Ez szerintem nem így van. Ha beállítottad izlésed szerint a polárt, utána mérj fényt és úgy exponálj. A CP-nek nem az a feladata, hogy szürkeszűrőként sötétítse a képet, hanem hogy kiszűrje a felesleges szórt fényt. Ekkor kapsz helyesen exponált képet a polártól elvárt kellemes hatásokkal.
Előzmény: dookie2 (48)
EOS33 Creative Commons License 2002.07.26 0 0 49
Köszönöm a segítséget, sokat segítettetek.
Most megyek haza méricskélni.

Eos33

dookie2 Creative Commons License 2002.07.26 0 0 48
Ha nem voltam világos akkor még egyszer :-) a szűrőt nem levenni kell (!), hanem tekerj a legvilágosabb állásba, és úgy mérj, majd tekerj vissza az expozíció tartásával, és úgy exponálj.

Az 1-2 FÉ veszteség a szűrő feltételével keletkezik, nem pedig a szűrő beállításával.

Előzmény: EOS33 (44)
powirqw Creative Commons License 2002.07.26 0 0 47
Nem volt spoton a váz? Nekem úgy tünik, hogy igen, mert a fiú pontosan vax exponálva. Viszont a háttér ami világosabb a testnél az beégett.
Előzmény: EOS33 (46)
EOS33 Creative Commons License 2002.07.26 0 0 46
A francba!
Lehet hogy igazad van és csak zoomoláskor nem forog. Eddig fel sem tünt, úgyhogy most sokat segítettél.
Viszont ez még mindig nem mentség a túlexpozíciókra.
Előzmény: powirqw (45)
powirqw Creative Commons License 2002.07.26 0 0 45
Szerintem a Canon 28-90 obi frontlencséje forog, nem IF-es obi!
Előzmény: EOS33 (44)
EOS33 Creative Commons License 2002.07.26 0 0 44
Köszönöm a válaszokat.

Az objektív front lencséje nem forog.
Egyszer?en arra törekedtem a kar tekergetésénél, hogy a legsötétebb legyen a keres?ben az ég, majd rögtön lenyomtam az expo gombot. Tehát a fénymér? az expozíciós fényviszonyokat kellet hogy mérje, ezért nem értem, hogy miért lett olyan sok világos kép. Pláne, hogy egy csomó kép meg nagyon jó lett.

dookie2:
Ezt hogy érted? Tekerjem a legvilágosabb állásba és úgy mérjek, vagy levett sz?r?vel mérjek?
Nem lesz akkor meg túl sötét a kép az 1-2 fé veszteség miatt?

Devereaux Creative Commons License 2002.07.26 0 0 43
...folytatva: és ne feledd, hogy a CP-k 1-1,5 blendével csökkentik a fényerőt. Ha fénymérés után állítod be a CP-t az expoziciót valszeg korrigálnod kell.
Előzmény: dookie2 (42)
dookie2 Creative Commons License 2002.07.26 0 0 42
Hogy a legjobb eredményt kapd először mérj fényt, és fókuszálj, majd az expozíciót tartva állítsd be a polárszüröt, és csak utána exponálj. Ha az expozíció elött állítod be, akkor eliminálja a sötétebb égbolt hatását, mert ahhoz képest állítja be az expozíciót. ( ezt le is tudod ellenőrizni, mivel az utóbbi esetben hosszabb záridőt és/vagy tágabb blendéd kell kapnod )

Előzmény: EOS33 (40)
MoJo2 Creative Commons License 2002.07.26 0 0 41
A TTL fénymérőt nem könnyű átverni :-)
Forgatni probáltad?
Nem forog a 28-90-nek a front lencséje?
Mert akkor a fókuszálás után próbálkozz a polár forgatásával.
Előzmény: EOS33 (40)
EOS33 Creative Commons License 2002.07.26 0 0 40
A kékítés nagyjából világos, de eddig úgy gondoltam, hogy vagy kékít, vagy nem csinál semmit, ezzel szemben úgy tünik vagy kékít vagy fehérít, nincs kompromisszum.
Arra is gondoltam, hogy esetleg a gagyi Hama nem is cirkuláris és átveri a fénymér?t, ezért lesz fehér (túlexponált) minden.
Előzmény: MoJo2 (39)
MoJo2 Creative Commons License 2002.07.26 0 0 39
Akkor kékít a legjobban, ha az objektív tengelye merőleges a napra (remélem jól tudom).
A polár forgatásával is tudod szabályozni, hogy mennyire szürjön.
Előzmény: EOS33 (38)
EOS33 Creative Commons License 2002.07.26 0 0 38
Üdvözlet mindenkinek.

Vettem egy Hama cirkuláris(nak jelölt) polár sz?r?t, amit a nyaralás alatt ki is próbáltam, és az eredmény elég érdekes lett. Eddig azt hittem, hogy ezentúl minden képem ilyen lesz, ehelyett minden második kép ilyen lett, vagyis fehér ég, fehér víz.

Kérdésem a hozzáért?khöz, hogy ez vajon mit?l lehet és hogy hogyan lehetne a hibát kiküszöbölni?
A gép Canon Eos33 28-90 EF.

Eos33

MoJo2 Creative Commons License 2002.03.12 0 0 37
Sok dilemmázás után végre elszántam magam és megvettem: Hoya HMC CPL.
No, mostmár csak fényképeznem kell :)
Mojo
HGyuri Creative Commons License 2002.03.09 0 0 36
haggyámán! Nem értek én a szkenneléshez... ;-)
Előzmény: eke (35)
eke Creative Commons License 2002.03.09 0 0 35
embörök!
A CP és LP szűrôk mindketten ugyanarra valók egyiksem mássik sem tud többet vagy kevesebbet, a cirkopolár annyiban más hogy az elsô tétege egy hagyományos polárszűrô amivel kiszűri a kvánt rezgési tartományt a mmegszüntetve vagy felerôsítve a pl. a csillogást, amögötte levô réteg a z elsô réteg által polározott fényt ujra átrendezi, (depolarizálja) hogy a csilivili elektromos kézikészülékek AF szenzorai ne csapódjonak be!

Ennyi így azok az izé.. Pálvölgyiék ne ajángassák má a CP-t hogy az jobb a havas tájhoz mint az LP.
Csákány!
Gyurikám a hatás kefdvéért a szelektív szinkorrekciónál adhattál volna még feketét meg bíbort az égbe aztán jobban világított vaolna itt mint a dián :-))

XsaraMan Creative Commons License 2002.03.09 0 0 34
Nekem ez is tetszik :-)
Előzmény: HGyuri (33)
HGyuri Creative Commons License 2002.03.08 0 0 33
szerintem is hasznos szűrő a polár, de ahogy már mások is írták, csínján kell vele bánni. Pl éppen havas tájon nem igazán használom, mert kontrasztnövelő hatása van, és csak kiégett fehéret, meg sötétkéket fogsz látni a képen. Bár igen drámai hatásokat lehet vele elérni, és ha éppen ez a cél...
Például sokszor, ha ki akarok hagnsúlyozni egy csúcsfényt, akkor besötétítem vele az eget, és így a csúcsfény jobban kitűnik a háttérből.
Például: ENNÉL a képnél a kép jobb oldalán látható Monte Paterno csúcsgerincét éppen megvilágítja a nap, de mivel nem elég nagy a világos felület, igyekeztem a polárral mögötte az eget besötétíteni, hogy jobban kiugorjon majd a sötét háttérből a vékony kis fénycsík, ami viszonylag sikerült is. Bár az eredeti dián sokkal jobban látszik.
Előzmény: XsaraMan (28)
HGyuri Creative Commons License 2002.03.08 0 0 32
az enyém 200 USD (77-es B+W). Szerintem nem érdemes ennyit adni egy szűrőért. Én inkább az 50-esre tennék nagyon jó szűrőt, és a zoomokra meg egy jobb minőségű, de olcsóbb szűrőt. Én pl. most vettem egy 67-77-es átalakítót, pont ezért, mert eredetileg el akartam adni a 77-est, és venni egy 67-est, de úgysem adott volna senki ennyi pénzt egy használt 77-es B+W-ért, és így olcsó megoldás volt.
Előzmény: Duda (25)
XsaraMan Creative Commons License 2002.03.08 0 0 31
Te milyet használzs?
Egy 5500Ft-os Hama-tól szerintetek mit lehet várni?

Üdv: Xsaraman

Előzmény: aattila (29)
MoJo2 Creative Commons License 2002.03.08 0 0 30
A polárszűrő a fény bizonyos irányú rezgéseit szűri ki. Azt hogy melyiket, a forgatásával tudod szabályozni. Így csillogásokat, tükröződéseket tudsz megszüntetni, például átlát kirakatüvegen, illetve növényzet színe is természetesebb lehet tőle. Ja, meg megfelelő helyzetben az ég kékjét is mélyíti.
Biztos lehet havas tájon is használni, nem akarlak se lebeszélni róla, se összezavarni.
Mojo
Előzmény: XsaraMan (27)
aattila Creative Commons License 2002.03.08 0 0 29
A jó polár szerintem a legfontosabb szürő. Nem állandóan persze, de érdemes használni. Attila
Előzmény: XsaraMan (28)
XsaraMan Creative Commons License 2002.03.08 0 0 28
Ha havas tájhoz nem is érdemes CP szűrőt venni, akkor most mondjátok, akkor visszaviszem és veszek inkább helyette 1 fotóstáskát, arra még úgy is szükségem van.

Köszi: Xsaraman

Előzmény: XsaraMan (27)
XsaraMan Creative Commons License 2002.03.08 0 0 27
Sziasztok!

A Dynax5-t (28-80 alapobjektívvel) a Pálvölgyinél vettem és rögtön vettem hozzá UV szűrőt is. Hama HTMC-t. Szóval UV van, Sky-t meg nem ismerem.
A cirkuláris polárszűrőt is a Pálvölgyiben ajánlották havas táj fényképezéshez. Mivel túl sokat nem tudtam rászánni megvettem Hamaból, de ez nem HTMC, hanem az alap, amit mindenhol lehet kapni.

A célom, hogy minél jobb fotók készüljenek, de mivel nincs tapasztalatom, félek tőle, hogy esetleg sötét lesz a kép ezzel a CP szűrővel ill. még azt sem tudom, hogy az UV szűrőből nem B+W-t kellett volna vennem. Az utóbbi cseréjét, még meg tudnám oldani, de nem tudom, hogy érdemes-e foglalkozni vele.

Üdv: Xsaraman

Előzmény: MoJo2 (19)
aattila Creative Commons License 2002.03.08 0 0 26
A HAMA-nak többféle minőségü van, én a IV-est vettem, az az elég jó, de a kép nem olyan éles - részletgazdag, mint szürő nélkül. Ez méretben, minőségben is más, mint a többi, de jóval drágább is. A HAMA csak forgalmazó cég, nevesít különböző termékeket így nagyon jó és kevésbé jó szürői is vannak. A HOYA, B+W, Canon, Nikon stb. kiváló, de drága. A szupervékony szürőket csak 24mm-től érdemes megvenni, mert nagyon drágák. Ha mindenképp kell UV szürő is akkor legyen rajta többszörös tükrözésmentesítő bevonat!!! (ebben viszont jó a HAMA is)
A
Előzmény: XsaraMan (17)
Duda Creative Commons License 2002.03.08 0 0 25
Ennyire dragak a 70mm es szurok?
Előzmény: HGyuri (23)
HGyuri Creative Commons License 2002.03.08 0 0 24
Hoya helyett esetleg Hama C14-est
Előzmény: HGyuri (23)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!