Keresés

Részletes keresés

Mr. Fuji Creative Commons License 2005.11.17 0 0 537
Az e-mailon ugye nem jó?
Előzmény: rumci (536)
rumci Creative Commons License 2005.11.17 0 0 536
e-mailen
Előzmény: Mr. Fuji (535)
Mr. Fuji Creative Commons License 2005.11.17 0 0 535
Sziasztok!

Lenne egy-két hejesírási kérdésem (ez direkt volt:-))
Szóval azt, hogy "e-mail-en küldtem valamit" azt hogyan kell helyesen írni?
rumci Creative Commons License 2005.11.17 0 0 534
Címszövegnek szerintem jobb. Az nagyon vicces tud lenne, ha két-három nagyobb betű kilóg a többiből. Szerzőpárosok tagjai közé meg amúgy is jó egy kis köz. (Bár az is igaz, hogy én meg az utóbbi időben arra szoktam rá, hogy címbetűnek se használok verzálist, csak igen nagy kurrenset. A kiskapitálist én nagyon szeretném, csak az a baj, hogy a hamis kiskapitális nem az esetem, márpedig mást csak extrém esetben produkál a Windows.)
Előzmény: Kis Ádám (533)
Kis Ádám Creative Commons License 2005.11.17 0 0 533

Kösz.

 

De miéret használsz verzális szöveget?

 

Én az utóbbi időben rászoktam arra, hogy a verzális kiegészítés helyett kiskapitálist használok.

 

Kis Ádám

Előzmény: rumci (530)
rumci Creative Commons License 2005.11.17 0 0 532
Ésszerű.
Azért, mert A magyar helyesírás szabályai így rendelkezik. A -szerű képzőszerű utótag, e tulajdonsága a képzőkét követi. A dzsessz-szerű esetében viszont az utótagságot tartották erősebbnek.
Előzmény: Csiperke Panni (531)
Csiperke Panni Creative Commons License 2005.11.17 0 0 531
Sziasztok!

Egy kisebb vita alakult ki, segítség kellene.
ésszerű vagy észszerű
És miért?

Köszönöm előre is:)
CsP
rumci Creative Commons License 2005.11.17 0 0 530
A matematikai mínusz en-dash szélességű, de valamivel magasabban áll, és egy kis beosztás van jobbról, balról. Verzális szövegben nagykötőjel helyett szoktam még használni.
Előzmény: Kis Ádám (528)
Kis Ádám Creative Commons License 2005.11.17 0 0 529

Kedves Dulifuli!

 

Amióta Word van, azóta be lehet állítani, abban viszont igazad van, hogy nem volt mindig gyári beállítás, de mostmár az.

 

Annyiban tévedtem, hogy a -- (két kötőjel) nagykötőjelre való átállítása opció.

 

Amúgy az alapértelmezések egy rész is megváltoztathat, az Automatikus javítási beállításokban.

 

Kis Ádám

 

 

Előzmény: Dulifuli (526)
Kis Ádám Creative Commons License 2005.11.17 0 0 528

Kedves rumci!

 

Ezek csak kódok, de látványban mennyire különböznek?

 

Kis Ádám

Előzmény: rumci (527)
rumci Creative Commons License 2005.11.17 0 0 527
Azért még van egy-két vízszintes vonal (az alsó, illetve felső állásúakról, valamint az áthúzó mellékjelekről nem szólva, illetve a nem latin betűs írásrendszereket, grafikai elemeket sem említve, mert ilyenekből vannak bőven):
U+2012 ‒ matematikai mínusz (mint kötőjel)
U+2212 − matematikai mínusz (mint matematikai jel, ez a javallott matematikai szedéshez, tulajdonképpen áthúzatlan + jel)
U+2015 ― vízszintes vonal
Előzmény: Kis Ádám (525)
Dulifuli Creative Commons License 2005.11.17 0 0 526
A nagykötőjelre való automatikus átváltás nem alapértelmezett beállítás a Wordben, akárki megváltoztathatja, beállíthatja.

Lehet, hogy ez a verziótól függ, nem tudom. Nekem Office XP van, abban tényleg lehet állítani, de az biztos, hogy én nem állítottam rajta semmit, és nálam megy az automatikus csere. Ebből feltételezem, hogy – legalábbis ebben a verzióban – mégiscsak ez volt a default beállítás.
(Na, most legalább kipróbáltam ezt az Alt-0150-et.)
Előzmény: Kis Ádám (525)
Kis Ádám Creative Commons License 2005.11.16 0 0 525

Nem vitatva rumci helyzetképét, a következőt szeretném hozzátenni.

 

Az OpenType és a TrueType fontok, amennyire ismerem, 3-féle vízszintes vonalat használnak

 

-       egydivizes      kötjel billentyű vagy mínuszbillentyű    Alt+45

–      kétdivizes       Ctrl+mínuszbillentyű                             Alt+0150

—     háromdivizes                                                               Alt+0151

 

 

A gyakorlatban mind a háromféle kötőjelre szükség van:

 

-       kötőjel, elválasztójel, mínusz (?)

–      nagykötőjel, szóközökkel gondolatjel

—     angol gondolatjel (szóközök nélkül)

 

 

Ezen kívül van még egy ún. nem törhető kötőjel, amely

Természetesen nyomdaii technikával

 

A nagykötőjelre való automatikus átváltás nem alapértelmezett beállítás a Wordben, akárki megváltoztathatja, beállíthatja.

 

 

Kis Ádám

Előzmény: Törölt nick (522)
Dulifuli Creative Commons License 2005.11.16 0 0 524
Szerencsére némelyik szövegszerkesztő (pl. a Word) automatikusan kicseréli a kötőjelet, ha elé és utána is szóközt írunk, majd beírunk még egy szót. Így nem kell vacakolni az ASCII kódokkal, illetve görcsölni a kötőjel hosszán.
Előzmény: Törölt nick (522)
rumci Creative Commons License 2005.11.16 0 0 523
Ha már szóba került, pontosítanék. A magyar helyesírás szabályai tartalmilag 1984-ben változott utoljára, de a példákon végrehajtott rendszerváltás miatt 1994-ben (11. lenyomat) újraszedték, egyébként is akkor tértek át a számítógépes tördelésre. Nos, ekkor cserélték le a kvirtmínuszokat félkvirtmínuszra. Nagyjából ezzel egy időben történt tipográfusberkekben is egy váltás: korábban ugyanis az volt a közmegegyezés, hogy tudományos-ismeretterjesző művekben kvirtmínusz, szépirodalomban félkvirtmínusz (egy szövegen belül azonban akkor is egységes ábrázata kellett, hogy legyen a nagykötőjelnek és a gondolatjelnek), nagyjából ekkortájt alakult ki az új konszenzus, mely szerint mindig félkvirtmínusz. Ez esztétikailag maximálisan támogatható, hiszen így jóval egyenletesebb az oldal szürkehatása.
Egyébként még a mai napig megvan még a kettősség, hiszen a Magyar Nyelvőr félkvirtmínuszt használ, a Magyar Nyelv kvirtmínuszt.
Előzmény: Törölt nick (522)
Törölt nick Creative Commons License 2005.11.16 0 0 522
Én ugyan abszolúte laikus vagyok (sőt itt rumci mellett mondhatni labdába sem rúghatok), de hadd jegyezzem meg, hogy az akadémiai helyesírási szabályzatban látható nagykötőjel hosszúságának nem annyira az ALT 0150 (–), hanem sokkal inkább az ALT 0151 (—) felel meg. A legtöbb betűtípusban ez utóbbi túlságosan is hosszúnak hat, ezért  — meg talán külföldi minták hatására is — terjedhetett el a rövidebb változat, amelyet az Osiris Helyesírás is használ, mi több, mintegy szentesít.
Előzmény: rumci (521)
rumci Creative Commons License 2005.11.16 0 0 521
Örülök, hogy kedvenc olvasmányaid közé tartozik. :-))
A nagykötőjel és a gondolatjel a magyarban egyaránt félkvirtmínusz, azaz n-dash, Windows alatt az Alt+0150-nel vihető be, ha másképp nem.

A smiley-k elé-mögé én szoktam szóközt tenni, de szerintem ez jobb, ha legalábbis egyelőre a kodifikálatlan dolgok közé tartozik.
Előzmény: fumigo (520)
fumigo Creative Commons License 2005.11.16 0 0 520
Köszönöm! Igazából a kezem ügyében van mindkettő - mostanában kedvenc olvasmányaim közé tartozik:) -, de nem is gondoltam, hogy erre van szabályozás. Azt hittem csak a szaknyelv szőrhasigatása.
Azt is hadd kérdezzem meg, ha már leírtam, hogy a gondolatjelpár rövid vagy hosszú vonalka, illetve a mosolyjelek előtt van-e szóköz?
Előzmény: rumci (519)
rumci Creative Commons License 2005.11.16 0 0 519
A nagykötőjel használatára vonatkozó tudnivalókat A magyar helyesírás szabályainak 263. pontja tartalmazza.

Ha nincs a kezed ügyében, megleled itt: http://mek.oszk.hu/01500/01547/index.phtml

NB. Amennyire ismeretlen a „köznép” körében a nagykötőjel mint írásjel, annyira jellemző humánértelmiségi helyesírási hiba a túlzott használata. Tehát a fel nem sorolt esetekben (különös tekintettel az ellentétpárokra: alany-állítmány viszony) ellenjavalt a használata. Az ilyen részletekre is kitérő bővebb leírása az Osiris Helyesírás 353–4. oldalán van, de egyéb, a tárgymutatóban megtalálható helyeken is szóba kerül.
Előzmény: fumigo (518)
fumigo Creative Commons License 2005.11.15 0 0 518
Köszönöm! Hova kell még hosszú kötőjel? Hol találok erre vonatkozó szabályt?
rumci Creative Commons License 2005.11.15 0 0 517
Pontot úgy kell tenni, ahogy tettél, a számok közé viszont nagykötőjel kerüljön!
Előzmény: fumigo (516)
fumigo Creative Commons License 2005.11.15 0 0 516
Hogy kell helyesen írni, ha valami több oldalon (10-20. oldalon található?), fejezetben (I-V. fejezetig tart?), paragrafusban (56-78. paragrafusokban?) áll? Mikor kell, kell-e a számok után pontot tenni?
Köszönöm!
rumci Creative Commons License 2005.11.08 0 0 515
Bocsánat, 50-ben:
Benkő Loránd 1950. Az i, u, ü hang írásáról. Magyar Nyelvőr 74: 257–66.
Előzmény: phls (512)
rumci Creative Commons License 2005.11.08 0 0 514
A szögletes zárójelben levő kiejtést nem törölném el, azokra még büszke is vagyok.
A hosszú í, ú, ű betűkre gondoltam – az ő még véletlenül sincs köztük. A dolog lényege, hogy a felső nyelvállású magánhangzók hosszúsága oly mértékben ingadozó a magyar nyelvterületen, ráadásul egyre tipikusabb az oppozíció neutralizációja, hogy csak (részben történeti) nyűg, és gyakorlatilag semmi előnye. Az elemzések azt mutatják, sokkal nehezebb megtanulni őket, mint a j–ly-t, és sokkal jobban ingadoztak amannál a magyar (helyes)írás történetében. Mondhatni (az írógépeken túl is) elég nagy hagyománya van az i-u-ü helyesírásnak.
Előzmény: Galgadio (511)
Törölt nick Creative Commons License 2005.11.08 0 0 513
Ad vocem ventilátor: talán mások számára is érdekes információ, hogy a ventilator szó ebben a formában az ókori latinban is létezett 'szóró', 'szelelő' (így a Finály-szótár) 'rostálómunkás?' (= vejal'scsik, így a Dvoreckij-szótár, 1976) értelemben, pl. Columellánál.
Előzmény: rumci (505)
phls Creative Commons License 2005.11.08 0 0 512
Hogy mit irt meg Benkö Loránd 1946-ban?!
Előzmény: rumci (510)
Galgadio Creative Commons License 2005.11.08 0 0 511

<Teljesen egyetértünk. Már 1946-ban megírta Benkő Loránd, hogy végképp eltörölni, de aztán nem jött össze. Pedig oltári baromság.>

 

Már hogy mit eltörölni?

A szögletes zárójelben lévő kiejtést, vagy a hosszú í, ő és ű betűket?

Előzmény: rumci (510)
rumci Creative Commons License 2005.11.08 0 0 510
Teljesen egyetértünk. Már 1946-ban megírta Benkő Loránd, hogy végképp eltörölni, de aztán nem jött össze. Pedig oltári baromság.
Előzmény: fumigo (508)
rumci Creative Commons License 2005.11.08 0 0 509
Mondtam, hogy lehet, hogy csal a memóriám. A szögletes zárójelben a kiejtés szerepel.
Előzmény: fumigo (507)
fumigo Creative Commons License 2005.11.08 0 0 508
Ja, és UTÁLOM a zút meg a zít meg a zűűűűűt!!!!!!

Bocs a kitörésért.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!