Na, kerttervező szoftverek:
Sikerült kettő félét beszereznem, ezúton megosztom a tapasztalataimat.
A programoktól azt vártam, hogy a kertet felülnézetből méretarányosan meg lehessen szerkeszteni, a kiválasztott növények növekedését, árnyékolást, benapozást el lehessen készíteni.
Nem profi szinten, csak amolyan "mi lenne ha?" tervezgetés, ne lógjon tíz év múlva a házba a fa, stb.
Az egyik program valami 3900ft körül volt, a becsületes neve pedig: 3 D Garden Designer 3.00.
A másik program: 3D Kerttervezés, Professzionális verzió, ez már 7100 ft volt.
Kezdjük a 3D garden designerrel:
Angol nyelvű program.
Új kert menüpontot nyitunk, ahol a kert nevét, talaj ph-t (savas, lugos, semleges) meg lehet adni.
Ezután a földrajzi hely kiválasztásával a jellemző maximális és minimumhőmérsékletet meg lehet adni, de ettől el is lehet térni.
Utánna a kert méretét lehet beírni, vagyis egy négyzet alapon fog dolgozni a program, ennek a négyzetnek az oldalhosszát kell megadni.
Utánna az északi irányt kell megadni, figyelem, ezek az adatok később nem módosíthatók, ami nagyon idegesítő dolog, mert könnyen el lehet nézni az észak-déli irányt, mivel betűvel nem jelölik.
Ezek után kapunk egy szerkesztői felületet.
Itt lehet akár hátteret is választani a kerthez, de lehet csak simán üres háttér előtt is dolgozni.
Amenyiben felülnézetre váltunk, rögtön konstatáljuk, hogy a kertet felosztotta a program négyzetekre, amolyan raszterhálószerűséget kapunk.
Nosza átváltjuk a Grid értéket, ámde nem történik semmi.
Csak úgy lehet átváltani, hogy először levesszük a grid megjelenítését, utánna bepötyögjük az optionsban a helyes értéket, majd visszarakjuk a grid megjelenítését, ekkor áll be megfelelő értékre.
A snap pontot kiválasztva nemcsak a raszterháló metszéspontokra tudunk rakni objektumokat.
Maga a program alapötlete és megvalósítása nem rosz, de a programozó hanyagsága miatt számtalan bosszantó hibával találkozunk.
Pl. Elhelyezünk egy objektumot a Munkaasztalunkon, mondjuk egy kerítést.
Ennek az objektumnak elvileg tudjuk változtatni a hosszát, szélességét, színét, magasságát, elforgatását, egyszóval mindent.
Viszont ez a gyakorlatban nem ilyen egyszerű.
Pl. Teszek egy kerítést, átírom az ablakban a hosszát, save gombra kattintok és láss csodát, nem változik semmi!
Egy ideig eltart mire rájövünk, hogy a program akkor menti el a megváltozott paramétert, ha bármelyik másik paramétert megváltoztatom.
Pl. ha a hosszát beírtam, save gombbal nem menti el, viszont elmenti a hossz változását ha a szélességget megváltoztatom.
Tehát ha csak a hosszt akarom megváltoztatni akkor az úgy megy a gyakorlatban, hogy beütöm az új számot, majd hozzáadok a szélességhez és visszaállítom.
Ez a fajta mondjuk ki: "baszogás" végigkíséri az egész programot bármit csinálunk, nagyon lassan halad.
Ettől az ember agya egy idő után ledobja az ékszíjat, ez az oka, hogy már nincs meg ez a cd-m, mert eltört amikor összehajtottam.
Ami a program mellett szól, hogy gazdag növényválasztéka van és ezek méretét be lehet állítani, ha az eredeti nézetben megtaláljuk véletlenül a munkaasztalra helyezett facsemetét, mivel egy gombostűfejnyi pöttyöt látunk csak.
Ha nagyítunk egy kicsit akkor már jól látszik, de a kevésbé rutinosak biztos telirakják eredeti nézetben nem látható növénypalántákkal a kertjüket. Rengeteg egyéb objektumot is találunk még a maguk egyszerűségében.
A napozás és az évszakok változásának az üteme igen gyors, csak kevés állítási lehetőségünk van egy csúszkával.
Van egy helikopter nevű opció is, ami a készítők eredeti szándékai szerint arra hivatott, hogy körbenézzük a kertünket helikoptertávlatból.
Ez nem jön össze, mert a programhoz túl gyors bármelyik mai átlagos számítógép, helyette úgy pörög a kert, mint egy ventillátor.
A növényeknél beállítható a kor és ennek megfelelően növekednek is.
Talán néhány fafajtánál kicsit eltúlozták a növekedés ütemét a szerzők.
Nem hinném, hogy egy 20 éves hegyi-juhar pl. 0 kortól indulva 20 évében 25 méter magas és 21m széles lenne, de franc tudja.
Mindent összevetve végül is meg tudtam a programmal csinálni amit szerettem volna, de rendkívül idegesítő hibái vannak, ezért ajánlott egy nyugágyat is venni a programm mellé. és ne felejtsük el, hogy max hobbiszintű program, nem hivatásos kertépítő.
Nézzük a másik programmot.
"3D Professzionális Kertervezés"
Ebből két féle van, a sima verzió ami kb 3000 ft, meg ez az elvileg "profi" verzió, amit én 7100ft ért vásároltam.
Mi a kettő között a különbség?
A leírásokat olvasva arra jutottam, hogy ez a hangzatos Professzionális verzió abban különbözik a sima verziótól, hogy ezen idő is van, növekednek a növényeink.
Mit is írnak a programról?
" A családi ház tulajdonosok bizonyára ismerik azt a szörnyű érzést, amikor gyönyörű növényeket kell kivágni mert ültetéskor nem vettük figyelembe, hogy az évek múlásával zöld barátaink kinõhetik a nekik szánt teret. A számítógépes kerttervezés segítségével mindezt elkerülhetjük. Több száz növény, kerti bútor vagy akár medence közül válogatva könnyedén
álmodhatjuk monitorra a fantáziánkban már régóta burjánzó kertet."
Ehez képest sajnos feltelepítés után konstatáljuk, hogy 29 féle virág, 5 azaz öt féle fa!, (ebből is az egyik pl pálma, ami hát nem valami életképes ezen a tájon.)
2 féle futónövény, 4 féle fű, 19 féle bokor, 6 féle kaktusz fedi a hangzatos "több száz növény közül választhatunk" lózungot.
Van 3 féle pad, két féle medence, nyári lak, meg egy összetekert önözőcső, mint további objektumok.
ezzel nagyjából a program kertészeti lehetőségeinek a határait feszegetjük, lévén, hogy árnyékokat nem sikerül modelleznünk, az idő múlása pedig csak 1 év hozzáadása szerű megoldásban látható.
A programban az objektumok beillesztése kivágása stb. könnyen megoldható, a nagy probléma viszont az, hogy alig vannak benne növények és egyéb objektumok.
Az egyetlen előnye a programnak, hogy magyar nyelvű.
Ha minden áron pénzt szeretnénk kidobni, akkor a 3D Garden Designert válasszuk, mert igaz, hogy sok hibát tartalmaz, de sok idegeskedés után megszokjuk és azután könnyebben tudunk vele dolgozni, míg ezzel a második magyar nyelvű programmal nem tudunk mit kezdeni mert tök üres.