Keresés

Részletes keresés

Mungo Creative Commons License 2016.02.21 0 0 255

Sokakban nem tudatosult még, hogy eddigi élete során az emberiség tranzisztorból gyártott legtöbbet. (persze koromszemcsék, porszemek, és üvegszilánkok előállításában is élen jár)

 

Aham. És akkor ettől mennek tönkre a tranzisztorok?

Előzmény: Bétaverzson (254)
Bétaverzson Creative Commons License 2016.02.21 0 0 254

Sokakban nem tudatosult még, hogy eddigi élete során az emberiség tranzisztorból gyártott legtöbbet. (persze koromszemcsék, porszemek, és üvegszilánkok előállításában is élen jár)

 

Bétaverzson Creative Commons License 2016.02.21 0 0 253

Tanulságos esetet olvastam hajdanán e remekműben : Motchenbacher-Fitchen: Kis-zajú elektronikus áramkörök tervezése (1977).

Bipoláris tranzisztor rongálódásához vezet, ha bázis-emitter diódája a megengedettnél nagyobb zárófeszültség hatására lavina-áramot produkál.  Ettől azonban nem megy okvetlenül tönkre a tranzisztor, hanem valamelyest csökken a bétája (maradandóan), és ezzel együtt zajosabbá válik az eszköz.

Ha az említett káros behatás sokszor éri, úgy a béta lemehet akár 1-re is. ( Az ilyen tranzisztor egyébként zajforrásként még kiválóan használható lehet).

A káros behatás ellen gondos tervezéssel lehet védekezni. Ügyelni kell pl. arra, hogy áramkörünk tápfeszültségének erőteljes csökkenésekor ne juthasson pl. feltöltött csatolókondenzátorokról kártékony zárófeszültség a tranzisztorok bázisaira.

Ha erre nem ügyelünk, készülékünket minden kikapcsoláskor kártékony "sokkhatás" éri, és idővel  használhatatlanná válik.

Bétaverzson Creative Commons License 2016.02.20 0 0 252

"Nomost, ez valszeg nem a tranyók, hanem a forrasztások hibájából történt.

Nagy hőterhelésnek/ingadozásnak kitett helyeken rendszeres a forrasztások kirohadása."

 

Nem hinném, ugyanis a tranzisztorok egyáltalán nem reagáltak se a kézzel rángatásra, se kemény kocogtatásra, és persze az se javított a helyzeten, hogy viszonylag zárt helyéről kiemelve a kb. 10 éves TV-t,  leszedtem a hátlapját.

 

(Évekkel később viszont kirágta magát a forrasztásából egy termetes nagyfeszültségű kondenzátor egyik kivezetése. A kép ekkortól vonallá töpörödött, valamint magas hangú sípolás hallatszott. )

Előzmény: XRive (250)
XRive Creative Commons License 2016.02.20 0 0 251

Szimplán a félvezető mérete ebben nem sokat jelent. Fejlettebb tech -> kisebb méret. A modern power-FET megoldások sem feltétlen laknak nagyobb 'vason'...

 

Ha jól látom, a bondhuzal adta meg magát - vagy túlterhelésre, vagy elhibázott (modern követelményeknek nem megfelelő) védelemre gondolnék inkább.

Előzmény: Eupan (246)
XRive Creative Commons License 2016.02.20 0 0 250

Nomost, ez valszeg nem a tranyók, hanem a forrasztások hibájából történt.

Nagy hőterhelésnek/ingadozásnak kitett helyeken rendszeres a forrasztások kirohadása.

Előzmény: Bétaverzson (249)
Bétaverzson Creative Commons License 2016.02.20 0 0 249

20 éve jártam úgy, hogy elment a TV-nk egyik színe. Lenyitva a hátulját, találtam egymás mellett 3 db kis tranzisztort (R, G, B) - alattuk sötétbarna folttal (pörkölődéssel).  Kézzel megrángatva őket - egyikük műanyag tokja lötyögött. Megvan a bűnös! Kéziműszerrel rámértem a kollektorára, ám az rendben volt. Ezután a másik kettőére is ráléptem, erre megjavult a kép, de csak 1 napra. Aztán minden este ezt kellett tennem, hogy vissza jöjjön a hiányzó zöld. 1 hét múlva már a vörös is elment, s csak a kék maradt, amit amúgy a lötyögő sapkájú tranzisztor produkált makacs kitartással. :)  Addigra vettem újakat (helyettesítő típust) majd kicseréltem mind a hármat, teljes sikerrel. A régieket sajnos felelőtlenül kidobtam, holott jobb lett volna laborvizsgálatra küldeni őket, jelezvén, hogy a három közül kettő képes titokzatos jelenséget produkálni!

 

 

mmormota Creative Commons License 2016.02.19 0 0 248

A minőségbiztosítási rendszer gyakran formális, bosszantó és kicsinyes, de az ilyen esetekből látszik, hogy nem felesleges. Ha ilyen meghibásodás előfordul, vissza lehet követni hogy ki követte el a szélhámosságot, és megnézheti magát, legyen az gyártó, vagy hamisítványt beszerző kereskedő.

Előzmény: Eupan (246)
Bétaverzson Creative Commons License 2016.02.18 0 0 247

Hajdanán azt tanultam a tranzisztorról, hogy az ember által kibocsátott sós pára is tud ártani neki, már ha az bele tud diffundálni.

A germánium alapú tranzisztorokról annak idején feljegyezték, hogy felületük repedezett.

A szilícium alapú tranzisztorokról meg azt tanultam, hogy  Holdra szállni nélkülük képtelenség lett volna.

Eupan Creative Commons License 2016.02.18 0 0 246

Sziasztok!

 

Új nyákkal építettem APT100 tip. végfokotkat hídba, de mindig elszált a vége ha terheltem. Mire kiderült egy kis fűrészeléssel hogy mi is lehet a baj.

 

 

A végtranzisztor MALAYSIA   ami  2N3055 van eladva.

 

 

ST gyártmányú 2N3055 tranzisztorral is adódtak problémák!

 

 

 

És utánna beépített jól működő tranzisztorok a 2N3055 Tungsram gyártmányból.

És megszünt a rejtélyes probléma.

 

Sajnos egyre több az alkatrész hamisítás. Remélem tudtam segíteni, hogy mások ne essenek ebbe a hibába és költségbe.

 

 

rafkó Creative Commons License 2006.08.12 0 0 245

sziasztok!

én új vagyok itt, ne haragudjatok meg rám ha nem úgy teszek dolgokat, mint ahogy kéne.....ilyesmi fórumilag meg számítógépileg meg technikailag sajna pöttyett visszamaradott vagyok...:)ezért is fordulnék Hozzátok!

lenne nekem itt egy beag aet 215 stereo erősítőm és a bal sávja torzítottan adja ki a hangot.....az a nagy szűrőkondi a bibis(a 4 nagyból melyik) vagy mi?hogyan tudnám behatárolni a hibát?meg pl egy kondit hogy tudok megnézni h jó-e?

ha tudnátok segíteni azt megköszönném!!!

üdv minddenkinek,jó bütykölést!:)

ddl Creative Commons License 2002.11.01 0 0 244
Az...:-)

Üdv: DDL

Előzmény: tere (243)
tere Creative Commons License 2002.11.01 0 0 243
Persze, ahogy elnézem, ez lehet, hogy az egész kapcsolás seggbekúrása. :))
tere Creative Commons License 2002.11.01 0 0 242
27-28...
tere Creative Commons License 2002.11.01 0 0 241
És ha a bemenet közvetlenül kapná a visszacsatolást R 27-ről egy ellenálláson, vagy osztón keresztül? Akkor elmaradhatna egy csomó alkatrész. És elkó sem kell az első fokozat tranzisztoraihoz.
Hopp, a fázist nem néztem, hogy akkor ez hogyan jönne ki.
tere Creative Commons License 2002.11.01 0 0 240
A rajz szerinti C7 - C8 ugye nem baj? Azok csak pufferek.
ddl Creative Commons License 2002.11.01 0 0 239
A kondenzátor önmagában a baj.
Ha találsz 470uf/25V tantált az ok. De még mindig van.

Az lenne a megoldás ha el lehetne hagyni teljesen.
Ez azonban nem olyan egyszerű.

Üdv: DDL

Előzmény: tere (236)
tere Creative Commons License 2002.11.01 0 0 238
Barkácsbolt... sorkimenő egyenirányító... :)

Feltölthettem volna targában, béjempében, vagy .png-ben is azt a nyamvadt képet... hogy egy kétperces, pánikszerű szkennelésnek ekkora visszhangja legyen! :))

JFEry Creative Commons License 2002.11.01 0 0 237
GIF mániás!

Valaki tud valahol nagyfesz diódát? A nayg fesz olyan 5KV!!!

Előzmény: SPafi (228)
tere Creative Commons License 2002.11.01 0 0 236
:)) A monitor egy hadihajó. Szóval, milyen monitor? CGA, EGA, VGA, SVGA, TV, audio...?

A tantálcsepp se jó? Bár nekem azokkal csak rossz tapasztalatom volt. Mindegyik kivétel nélkül vagy zárlatos, vagy szakadt lett pár hét után. Erősítő bemenetén használtam, de mindig elkóra cseréltem . :)

SPafi Creative Commons License 2002.11.01 0 0 235
Igen! Egy hajó kapcsolási rajzát szeretném megkapni!
Előzmény: tere (232)
ddl Creative Commons License 2002.11.01 0 0 234
470uF bipolárisból???? Ennél már csak az unipoláris a nagyobb méret.
Jobb lenne, de még mindig ott van. Az lenne a legjobb, ha egyáltalán nem lenne.

Üdv: DDL

Előzmény: tere (225)
tere Creative Commons License 2002.11.01 0 0 233
Inkább azt áruld el, hogy mitől járhat egyenetlenül egy szervómotor... :)
Még mindig a deckemmel szarakodom. Régi VHS magnók is produkálják ezt a jelenséget, csak ott a képen is látszik. :)
tere Creative Commons License 2002.11.01 0 0 232
HOB D1450-es monitor
Milyen monitor? Hajó?
SPafi Creative Commons License 2002.11.01 0 0 231
Azt úgy írják, hogy "az az". De nem az az, mert én másról írtam!

"Most jobb? :)"

Nem. :-(

Előzmény: tere (229)
SPafi Creative Commons License 2002.11.01 0 0 230
"...nem volt a nicked mellé írva, hogy ez neked megvan CD-n"

Akkor légyszi küldd el a HOB D1450-es monitor kapcsolási rajzát is! Az sincs a nickem mellé írva!

Előzmény: tere (223)
tere Creative Commons License 2002.11.01 0 0 229
Arra próbáltam utalni, hogy azaz, amit te is mondasz, mert nekem nem jutott eszembe a típusa, csak az általam hallott darab az 250-es. Most jobb? :)
ehhh... innentől kezdve csak szépen megfogalmazott dolgozatot írok. :))
SPafi Creative Commons License 2002.11.01 0 0 228
"...miért kellett vona .gif-et csinálnom... "

Azon kívül, hogy kisebb, és jobb minőségű? Semmiért.

Előzmény: tere (223)
SPafi Creative Commons License 2002.11.01 0 0 227
"Viszont nem volt a nicked mellé írva, hogy ez neked megvan CD-n"

Miért, az kinek a nickje mellé volt írva, hogy kérem a Piret-végfokot kétszer? A másik topicban pont az derült ki, hogy már olvasták a cikket! Egyből föl is ismerték a kapcsolást! Egyébként meg Piret célja NEM a konkrét kapcsolás ismertetése volt az elsődleges célja, hanem elektronikai MÓDSZEREK használhatóságát akarta bemutatni! A lényeg NEM a kapcsolás, hanem maga a cikk!

Előzmény: tere (223)
SPafi Creative Commons License 2002.11.01 0 0 226
Node mit jelent nálad az a szó, hogy "azaz"? Nem sok múlik rajta, csak a mondat értelme.
Előzmény: tere (222)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!