Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2023.08.31 0 0 68

Átgondoltam.

Klasszikus módon az erő a potenciális energia gradiense.

Mármint hármas gradiens.

 

Ha vesszük a négyesgradiensét, az idő szerinti változás képes lendületet átadni valaminek.

Majd még törpölök rajta.

Előzmény: szabiku_ (67)
szabiku_ Creative Commons License 2023.08.31 0 0 67

Nincs nyomás benne. Impulzus átadása van. 

Előzmény: Törölt nick (65)
szabiku_ Creative Commons License 2023.08.31 0 0 66

kT...ik

Előzmény: Törölt nick (65)
Törölt nick Creative Commons License 2023.08.31 0 0 65

Tenzor divergenciáját hogyan számolják?

 

A fénynek van nyomása.

Viszont az nem konstans erő/felület, az energia hullámzik.

Ezt még átgondolom.

Előzmény: szabiku_ (64)
szabiku_ Creative Commons License 2023.08.30 0 0 64

Egyelőre csak annyit, hogy az EM-mező energia-impulzus tenzorának divergenciája negatív előjellel egyezik a töltésmező kinetikai energia-impulzus tenzorának divergenciájácal. Ezt általában úgy szokták értelmezni, mintha erő-ellenerő pár lenne, de szerintem ez téves értelmezés. Egyszerűen csak ugyanazt adja negatív előjellel. És azért, mert az előbbi e-i tenzor komplementere az utóbbinak. Kifordítottja. Az EM-mező nem olyan dolog, hogy erővel ellenáll a töltésnek, mint érintkező testek egymásnak gyorsuláskor. 

Előzmény: Törölt nick (62)
Törölt nick Creative Commons License 2023.08.30 0 0 63

Elvileg az erő a potenciál gradiense. Most a sallangoktól eltekintve.

(Van egy negatív előjel. A próbatöltés pedig állandó. Ezeket leadjuk a csomagmegőrzőben, hogy ne kellljen cipelni.)

 

A potenciál retardált.

Például a forrástól L távolságban annyi, mint amikor a potenciált okozó töltés L/c idővel korábban volt.

Ez a potenciálfelület gömbszimmetrikusan halad fénysebességgel.

Na de a fénysebesség minden inerciális megfigyelő szerint azonos.

 

Vegyünk fel egy tetszőleges sebességgel mozgó harmadik megfigyelőt.

Ezt rajzoltam fel Minkowskiban.

Egyik eset, ha a mező forrása áll és a próbatöltés mozog. Nincs is retardált potenciál!

A másik eset, ha a forrás áll és a próbatöltés mozog.

Harmadik esetből pedig végtelen sok lehetséges. És ezekhez az egyidejűség különböző.

 

Most elővehetnénk a kvázi-tudatos megfigyelőt.

Nem elég egy inerciális vonatkoztatási rendszer? Tényleg kell benne lenni megfigyelőnek?

ÍVagy legalább egy porszemnek vagy elemi részecskének?

 

 

Ha ide belekavarod a mező lendületét, azzal két baj van.

Egyrészt akkor az erő már nem tisztán a potenciál gradiense, mert a mező tehetetlenségét is hozzá kell venni a lendítő hatáshoz, a csatolási állandón keresztül. Másrészt ezzel a mezőt összenyomható közegként értelmezzük, és esetleg az összenyomhatóságának van korlátja. :DDDD

Előzmény: szabiku_ (60)
Törölt nick Creative Commons License 2023.08.30 0 0 62

Ezt majd leszel szíves kifejteni, mint a szemes babot. :D

Előzmény: szabiku_ (61)
szabiku_ Creative Commons License 2023.08.29 0 0 61

Annyiban módosítok, hogy a relativitáselméletben is stimmelnie kell az erő-ellenerő egyensúlynak, de ezt az elektrodinamikában nem lehet lokálisan nyomon követni. 

Előzmény: szabiku_ (60)
szabiku_ Creative Commons License 2023.08.29 0 1 60

Ja, így már sejtem, min dilemmázol. Meg hogy próbálod idevonatkoztatni az erő-ellenerő N3 törvényt... Nem lehet. És ez egy nehézkes és mélyreható dolog.

 

Newton harmadik törvénye a newtoni fizikában van, ahol azonnali erőhatás van távolra is.

 

Az elektrodinamika pedig relativisztikus, és nem alkalmas arra, hogy értelmezzük benne az n3 törvényt. Legfeljebb a sztatikus esetben lehet. 

Előzmény: Törölt nick (59)
Törölt nick Creative Commons License 2023.08.29 -1 0 59

A lényeg az, hogy nem ott van, ahol látszik.

És az erőhatás nem akkora, ahol éppen van, hanem ahol L/c idővel korábban volt.

(És ezt ki lehet mérni az Einstein-deHaas módszerrel, ha fázisérzékenyen mérjük.)

 

 

Próbáljátok már megérteni, hogy ez paradoxon.

Nem mindegy, hogy a próbatestet mozgatom, vagy a forrást.

 

Mit csinál egy nyugalomban lévő töltés, ha őt egy gyorsuló vonatkoztatási rendszerben akarjuk leírni?

Hasonlóan a tehetetlenségi erőkhöz.

Előzmény: szabiku_ (57)
Törölt nick Creative Commons License 2023.08.29 0 0 58

Olyan gyorsan nem repül, hogy elszíneződjön. :DDDD

 

A frekvencia kismértékű megváltozása csak fázisváltozás.

Előzmény: szabiku_ (56)
szabiku_ Creative Commons License 2023.08.29 0 0 57

Amúgy nem csak a retardált, hanem a Liénard-Wiechert-potenciál is jó ugyanahhoz az esethez. Nagy különbség nincs a fettő között

Előzmény: Törölt nick (55)
szabiku_ Creative Commons License 2023.08.28 0 0 56

Nem kielégítő a válaszod. 

(... a repülőgép sebességét.) 

Előzmény: Törölt nick (55)
Törölt nick Creative Commons License 2023.08.28 0 0 55

Mert a retardált potenciálban az van.

 

Ha kiküldesz egy radar jelet, valamennyi idő múlva eléri a repülőgépet, Visszaverődik. Újabb ugyanannyi idő után tudod venni a reflektált jeleket. Időméréssel megkapod a távolságot. Fázisméréssel a sebességet.

Előzmény: szabiku_ (54)
szabiku_ Creative Commons License 2023.08.27 0 0 54

Mi az, hogy fénysebességgel változik? Miért vonatkoztatod ide a sebesség fizikai fogalmát? Ami eredetileg anyagi objektum mozgását méri. 

Előzmény: Törölt nick (53)
Törölt nick Creative Commons License 2023.08.26 -1 0 53

A vektorpotenciál minden vonatkoztatási rendszerben fénysebességgel változik. Mindegyikben.

 

Kivéve, amelyikben a töltés már végtelen ideje nyugszik.

Előzmény: szabiku_ (52)
szabiku_ Creative Commons License 2023.08.26 0 0 52

Nem tudod jól elmondani, hogy mit nem értesz. Valami totál tévkép van a fejedben a vektorpotenciálról, és annak retardáltságáról.

 

Koncentrálj az alapokra! A négyesvektor, és []A = -4pi források. Ennek ok-okozat helyes megoldása a retardálással felírt vektorpotenciálok. Ez matematika. Utána kell nézned ezek részleteinek. (pl. Landau II 211-212 o.) 

Előzmény: Törölt nick (51)
Törölt nick Creative Commons License 2023.08.26 -1 0 51

"Még mindig a retardált potenciálon rágódsz? Nem tudom, mit nem értesz azzal."

 

Amit nem magyarázott el Feynman.

Newton 3. törvénye megsérül, mert nincs abszolút egyidejűség.

És akkor melyik megfigyelő szerint kell nézni?

 

Lerajzoltam úgy, amikor egyiket sem tekintem állónak. Ilyenből számtalan változat létezhet.

Berajzoltam az egyidejűségeket is, három szempont szerint.

Abban a pillantban milyen távol lennének egymástól, illetve a retardált potenciál melyik pillanathoz tartozik.

De nehogy azt mondd, hogy az indikátrix kompenzálja. A rajz alapján az még rá is tesz egy lapáttal.

 

Azt hiszem, rájöttem.

Klasszikus módon ezt a paradoxont nem lehet feloldani.

(Klasszikus alatt Susskind azt érti, hogy nem kvantumos.)

 

Ez lenne az "oka" annak, hogy a kvantumfizika csak valószínűségeket tud mondani?

Előzmény: szabiku_ (47)
Törölt nick Creative Commons License 2023.08.25 0 0 50

:DDDD

 

Úgy látom, van több előadása is.

Előzmény: szabiku_ (48)
Törölt nick Creative Commons License 2023.08.25 -1 0 49

Nem értem.

 

Az egy dolog, hogy az elektromágneses mező hiperbolikusan befordul a sebesség miatt.

Számoljuk át valamilyen abszolút értékbe, amely invariáns.

 

Viszont a retardált potenciál minden vonatkoztatási rendszerben fénysebességgel terjed.

Legyen egy forrás és egy próbatöltés. A harmadik megfigyelőt tekintsük állónak.

Az állóhoz képest a mező forrása mozogjon különböző sebességgel.

Viszont a forráshoz képest a próbatöltés mindig sebessége minden esetben legyen ugyanaz.

Előzmény: szabiku_ (47)
szabiku_ Creative Commons License 2023.08.24 0 2 48

 

https://youtu.be/A5sHJ3zTTu4?si=UIE0UR_3nXvIizya

 

Ez a fazon haláli! xDDDD

 

Amúgy nagyon jó, meg totál vicces is. 

szabiku_ Creative Commons License 2023.08.24 0 2 47

Még mindig a retardált potenciálon rágódsz? Nem tudom, mit nem értesz azzal.

 

Előzmény: Törölt nick (45)
szabiku_ Creative Commons License 2023.08.24 0 0 46

Annak nincs ehhez köze. Az egy objektív dolog, hogy részecskék vannak. A kvantumtérelméletben a részecskék összszáma egy objektív tény. Nincs olyan, hogy egy másik megfigyelő szerint az nem annyi, vagyis hiányzik vagy több részecske van. 

Előzmény: Törölt nick (44)
Törölt nick Creative Commons License 2023.08.24 0 0 45

"Már csak ez az egy dolog is teljesen aláássa a Hawking-, Unruh-, kozmológiai horizontos sugárzásokat."

 

Van egy megoldatlan problémám. A retardált potenciál.

Csakhogy a relativitás elve szerint lehet bármelyik test nyugvó, és hozzá képest a másik mozgó.

 

Ráadásul a töltést és a próbatöltést nézhetjük gyorsuló vonatkoztatási rendszerből.

Nem kellene valamiféle fiktív tehetetlenségi sugárzásnak fellépni?

Amely ráadásul befelé megy.

 

Szóval ez a Hawking-Unruh dolog nekem nem tiszta, amíg az alapjelenséget nem zsugázzuk le.

Előzmény: szabiku_ (41)
Törölt nick Creative Commons License 2023.08.24 0 0 44

"Amúgy meg a részecskék objektumok."

 

Ezt erősen kétlem.

Gondolj arra, hogy két elektron megkülönböztethetetlen.

Persze matematikailag le lehet írni két diszjunkt hullámfüggvény találkozását. Csak sajnos nem igaz.

Előzmény: szabiku_ (41)
szabiku_ Creative Commons License 2023.08.24 0 0 43

Amit a csaj mond, hogy forgó fekete lyuk eseményhorizontja alatt stabil körpályát számolnak, az nem biztos, hogy ok... 

Előzmény: szabiku_ (42)
szabiku_ Creative Commons License 2023.08.24 0 1 42

Említgeti azokat a stabil körpályákat. Nos az a helyzet, hogy az akár legkisebb mértékben is forgó fekete lyuk nem könnyű eset. A Schwarzschild-féle, azaz a legisebb mértékben sem forgó fekete lyuk pedig olyan szűk fizikai specialitás, hogy ezért mondhatni, nem is létezik. Tehát a könnyű Schwarzschild-metrikát el is felejthetjük. Forgó esetre a Kerr-metrika van felírva, de ez egy kitaláció (melyet elsősorban perturbációs matematikai vizsgálatok erősítenek meg), a forgásra egységes vonatkozását bonyolult és furfangos tétel csak erősíti. Fizikai jelentésének megfelelő, konstruktív analitikus levezetése nincs(/vagy nem ismert). A lényeg: ez a metrika értelmét veszti egy bizonyos (az impulzus momentumot jelentő) paraméter érték felett, valamint az eseményhorizont alatt. Az előbbi felső határ impulzus momentumra vonatkozó korlát fizikaiságát nehéz bizonyítani, lehet nem is sikerült még. 

Előzmény: szabiku_ (41)
szabiku_ Creative Commons License 2023.08.24 -1 2 41

Na, megnéztem. Hja, igen tetszik a csaj. Jó nagyon az előadása. (DGy-éhez képest ég és föld..) Meg a diái is nagyon tetszenek, a haja is tök jó. Szal bejön. Engem nem csak a fekete, hanem a színes lyukak is érdekelnek.. xd

 

Jól adja elő a Hawking-sugárzást, meg hasonlóakat, meggyőző, adnám neki én is élő, ami a tarsolyomban van. Hogy pl. ehhez az kellene, hogy keményen definiálni kell pre a kvantumtérelméletet nem specreles kiterjedt és még nem inerciális háttéren, vonatkoztatási rendszeren. Ez nincs meg. (persze vannak ilyen zagyvaságok, de az értelmetlen...) Amúgy meg a részecskék objektumok. Azok bármilyen (gyorsuló vagy nem gyorsuló, álló, vagy fekete lyukba zuhanó) megfigyelő számára vannak, vagy nem vannak. Azok nem szubjektumok. Már csak ez az egy dolog is teljesen aláássa a Hawking-, Unruh-, kozmológiai horizontos sugárzásokat. A téridő fura szerkezetét, ilyesmi furcsaságait meg szerintem semmilyen turbulens nemrelativisztikus folyadékmechanizmus nem tudja modellezni, főleg nem teljesen analóg módon... Szóval nehogymár hanghullámokkal, fononokkal bizonyítsuk a Hawking-sugárzâst! xd De lehet, hogy ez a lány meg tudna győzni... Asszem bejelölöm. 🙂 

Előzmény: Törölt nick (29)
szabiku_ Creative Commons License 2023.08.24 0 0 40

Ok, el fogom olvasni. Melyik oldal is érdekes most? 

Előzmény: pk1 (38)
szabiku_ Creative Commons License 2023.08.24 0 2 39

Csak az egyik az eseményhorizont, a másik az nem az. 

Előzmény: Törölt nick (37)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!