Keresés

Részletes keresés

MidiTom Creative Commons License 2010.12.01 0 0 12

A PCM szintiknél sem egységes a helyzet, mert az idők során elég sok változáson mentek át a hengkeltő rendszerek. De abban egységes a kép, hogy a hangkeltés prioritást élvez az "egyéb" eseményekkel szemben, és többnyire fixen leprogramozott algoritmusok szerint söprik ki a hangeseményeket a D/A konverterre. Ezek általában nagyon kötött algoritmusok, és a hangkeltési események kiszolgálása közti időrésekben történik a többi funkció kiszolgása. Hogy ez mennyire egyetlen mikrokontroller dolga, vagy mennyire van szétszedve célprocesszorokra, DSP-kre, ez már nagyon függ attól, hogy melyik gyártó melyik konkrét modelljét nézzük. Általánosan elterjedt gyakorlat manapság, hogy a gyártók csinálnak egy bizonyos hangkeltő "engine"-t, amit nagyon egyszerűen lehet midi szerű belső soros jelekkel vezérelni, és aköré építhetnek ilyen-olyan hangszereket.  Azoknak a billentyűzet lekezelő, panel lekezelő és kijelző meghajtó ügyei már a konkrét szintihez, zongorához, vagy modulhoz vannak passzítva szoftveresen és hardveresen egyaránt. Tehát ezekben a polifónia ügyek is magán a hangkeltő részben (többnyire külön panelen) dőlnek el. Így a hangkeltő résznél alkalmzahatnak egy olyan algoritmust, ami nagyon feszes, mindössze a vezérlő jelekre kell figyelnie, és kiadni a hangokat.

Előzmény: djuice (11)
djuice Creative Commons License 2010.12.01 0 0 11

Tom! Elvileg a PCM szintik mind hasonlóan működnek, pl Yamahában Emuban Kurzweilben Rolandban stb is vannak több mintát használni engedő presetek meg a multimód hangszínek több preset felhasználására, de ott akkor a polifóniát konstans áramköri elemek szolgáltatják (nem tudom kik lehetnek ezek mert nem vagyok műszerész) vagy ott is szoftveresen vannak leprogramozva ezek az oszcillátorok, mint egy VA esetében? Mert innentől a VA %-os polifónia terhelése érthető, de a PCM vasaknál nyilván egyéb is viszi a számítókapacitást. (sequencer, effekt, stb ha worksatationokat nézzük) Sorry az off miatt!

Előzmény: MidiTom (10)
MidiTom Creative Commons License 2010.11.01 0 0 10
A Korg PCM szintiknél a polifónia egyszerűen követhető. A hangkeltés szerkesztés menüben be tudjuk állítani, hogy hány "oszcillátor" dolgozzon egy Program-ban. Ha Combit használunk, akkor az átlapoló (együtt megszólaló) hangok esetében a polifóniaigény nyilván összeadódik. A max. polifóniára megadott 62-es szám erre vonatkozik.
A VA szintiknél pedig sok esetben az van, hogy egy adott hangszínnek van egy %-ban kifejezhető DSP teljesítmény igénye. Annyi hangot szólaltathatunk meg tehát egyidejűleg ,amíg el nem érjük a 100%-ot. Feltéve, ha valamilyen okból nincs lekorlátozva a teljes DSP teljesítmény felhasználása.
Előzmény: djuice (9)
djuice Creative Commons License 2010.11.01 0 0 9
Köszi! Bővebben is érdekelne a téma. Hol tudnék ilyen mérnöki jelleggel ennek utánajárni?
Pl. egy Korg Triton szintjén ha dual módba kapcsolok, akkor a feleződő poli csak DSP teljesítmény függő? A Waldorfoknál igaz ezek VA-k már van arra mód hogy összetettebb struktúra mellett is álljon a konstans poli.fok.
Előzmény: jurij.es.a.szakkor (8)
jurij.es.a.szakkor Creative Commons License 2010.10.17 0 0 8
djuice>> Mitől függ egy szinti (értem ez alatt a workstationöket is) polifóniafoka

A polifóniafok a hardveres és a szoftveres megvalósítástól függ.


djucie>> úgy értem az oszcillátorokat virtuálisan generálja egy DSP

A virtuál analóg szintetizátorok esetén igen. A mai munkaállomások többsége is ilyen.


Üdv,
jurij.és.a.szakkör

AudioWorks / Szfvár
Előzmény: djuice (7)
djuice Creative Commons License 2010.10.12 0 0 7
Kedves Jurij!

Csak most találtam erre a topicra, mivel most keresgélek microQ-t és egy dologra naon kíváncsi lennék.
Mitől függ egy szinti (értem ez alatt a workstationöket is) polifóniafoka, úgy értem az oszcillátorokat virtuálisan generálja egy DSP, azok nem diszkrét áramköri elemek?
(remélem megvagy még itt a fórumon) :)
Előzmény: jurij.es.a.szakkor (4)
Törölt nick Creative Commons License 2007.07.04 0 0 6
Szia,

köszi az e-mailt, már válaszoltam is rá.
Előzmény: jurij.es.a.szakkor (5)
jurij.es.a.szakkor Creative Commons License 2007.07.04 0 0 5
adamsz>> Főleg az alábbiak valamelyike, kb. ilyesmi sorrendben:


adamsz, kuldtem mail-t tobb ugyben/temaban is.
Előzmény: Törölt nick (3)
jurij.es.a.szakkor Creative Commons License 2007.07.04 0 0 4
deep presss>> Valaki mondja mar meg legyenszives,hogy mi a kulonbseg belul a WALDORF Q rack es a WALDORF Micro Q kozott?


a Q rack, ertelemszeruen a Q Keyboard rack-es valtozata.
a 16 (illetve bovitett gep eseten 32) voice a fix dsp architektura miatt allando,
azaz ezt a polifoniat a gep barmilyen bonyolultsagu patch eseten garantalja es megszolaltatja.

a microQ es a microQ keyboard papiron 25 voice polifon.
mindkettobol volt egy ugynevezett omega verzio, ezek voltak a bovitett modellek,
elmeleti 75 hang polifoniaval. a kulonbseg a "nagy" testverekhez kepest az,
hogy ezeknel a gepeknel dinamikus a dsp motor, azaz a 25 hang polifonia csak nagy
altalanossagban es kozepes bonyolultsagu patch-eknel ervenyes.
ha hasznalod mindharom oszcillatort, a sub-okat, a dual filter-t, stb...
azaz bonyolultabb a patch, igy az tobb dsp eroforrast igenyel, akkor elkepzelheto
hogy csak 10-12 voice-ot tud egyidejuleg megszolaltati a micro szeria.

nagy tevhit, hogy a "nagy" Q-ban es a microQ-ban azonos dsp program fut...
teljesen mas dsp processzor dolgozik a ket szeriaban, teljesen mas a kod is
(pl. oszcillatorok, szurok, stb.), ugyanaz a patch teljesen mashogy szolal meg
a ket gepen.

na de tovabbi kulonbseg is van a ket modell kozott, hogy csak a legfontosabbat emlitsem,
a nagy "Q"-nal szamos dolgot "audio rate"-en szamol a processzor (oszillatorok, lfo-k),
azaz sample pontosan, 48 khz-en, addig a microq-nal takarekossagi okokbol nincs ilyen
lehetoseg hiszen sporolni kellett a dsp eroforrasokkal. masik pelda, mig a Q-nal
morph-olhato a szuro soros es parhuzamos konfiguracio kozott, ez a parameter akar
modulalhato is, addig microq-nal nincs ilyen lehetoseg, ez utobbinal csak fix soros
vagy parhuzamos szuro konfig valaszthato. tovabbi kulonbsegek fedezhetok fel az effekt
szekcioban is. a nagy modellek multi modban az elso negy part-on kinalnak egyenkent
ket-ket effektet, addig a microq-nal nincs ilyen lehetoseg, ott csak az elso part-ot
lehet effektezni (majd a tobbit ide, ugyanerre az effektre route-olni).

es meg hosszasan sorolhatnam a technikai kulonbsegeket... amennyiben kivancsi vagy
rajuk szolj, es ahogy idom engedi valaszolok itt a topic-on belul.
mindezektol fuggetlenul a microq nagyon jo ar/teljesitmenyu cucc, csak ajanlani tudom, a nagy testverek pedig annak ellenere hogy nem mai darabok,
2007-ben is megalljak a helyuket.



deep presss>> Es egyebkent melyiknek mennyi az ara?


ezek a hazai disztributor altal legutobb kikuldott brutto + afas arak...

Waldorf Q+ ................................................. 599.990
Waldorf Q Classic 16 Keyboard .............................. 399.990
Waldorf Q Classic 16 Keybaord Phoenix Edition .............. 449.990
Waldorf Q voice expansion ................................... 79.990
Waldorf microQ ............................................. 124.990
Waldorf microQ Phoenix Edition ............................. 134.990
Waldorf Edition VST pack .................................... 14.990

a fenti arak nem a legfrissebbek, ezert konkret erdeklodes eseten keress meg.
tovabbi informacio, negy-ot heten belul szallitjak a vadiuj waldorf blofeld-et
amely a microq szeriat hivatott levaltani.


udv,
jurij.es.a.szakkor

waldorf viszontelado
audioworks / szfvar
Előzmény: Deep Presss (-)
Törölt nick Creative Commons License 2007.07.02 0 0 3
Eladó vagy elcserélhtő a Waldorf Q Keyboard szintim.
Eredeti sárga szín, itthon nagyon ritka.
Gyönyörű állapot.
Budapesten kipróbálható.

Az oka, hogy nekem túl sok az öt oktáv (live-actezem).
Cserébe érdekel értékegyeztetéssel 4 vagy 3 oktávos VA szinti.
Főleg az alábbiak valamelyike, kb. ilyesmi sorrendben:

Nord Lead 3 vagy 2x
Virus C esetleg B
Virus Indigo
Roland JP-8000
Waldorf XTk
Korg R3 vagy Microkorg
Talán Nord G2 is,
_wave Creative Commons License 2000.12.01 0 0 2
Akkor itt próbáld:

ad@absolute.hu
...ez Davidovics Ádám 'mélje, ő vezeti az @bsolute-ot, neki tudnia kell.

Előzmény: Deep Presss (1)
Deep Presss Creative Commons License 2000.11.30 0 0 1
Na meg me'g eppen ott nem talaltam...:((((
Előzmény: _wave (0)
_wave Creative Commons License 2000.11.29 0 0 0
A megoldásokat itt találod:
www.absolute.hu

Üdv/ _wave

Előzmény: Deep Presss (-)
Deep Presss Creative Commons License 2000.11.29 0 0 topiknyitó
Sziasztok!

Valaki mondja mar meg legyenszives,hogy mi a kulonbseg belul a WALDORF Q rack es a WALDORF Micro Q kozott?
Csak a tekerogombok menyisege es a meret,vagy gyengebb is a kisebb valtozat?Nekem a waldorf weboldalan jarva ugy tunik,hogy a Micro meg izmosabb is polifoniailag. A Micro up to 25 a nagy rack pedig csak 16. (az alap termeszetesen..Ezek bovithetok a micro 75-re a nagy rack 32-re) Ez letezik? Es egyebkent melyiknek mennyi az ara? AFA-stol mindenestol ertve..
Koszonettel
dp

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!