Sziasztok! az alábbiakban szeretném kikérni a tisztelt hozzáértők véleményét: adott egy téglagarázs mögé anno sebtiben összedobott deszka tároló kb 3x3 méteres méretben, Mivel ezen befú a keleti meg a nyugati is, ezért ezt most megcsinálnánk egy fokkal komolyabb kivitelben: 20-as ytong fal, ami a legmagasabb pontján is max 2,5m, erre pedig majd egy könnyűszerkezetes tető kerül (trapézlemezes cucc). És itt jön a kérdés: vasalt sávalapot mindenképp tolunk alá, de morfondírozok rajta hogy milyen mély legyen? Tudom hogy tisztességes sávalap legalább 80 cm mély - a fagyhatár miatt - de ezt ebben az esetben most egy kicsit túlbiztosításnak gondolom a rákerülő viszonylag kis súly miatt. Mekkora szentségtörés mondjuk egy 40-50 cm mély sávalap ehhez? Nagyon köszi minden választ előre is!
ez bonyolultabb kérdés, de hátha tud valaki egyszerűbb támpontot adni.
Falu szélén van egy telek ami külterület. Közművek szinte a telekhatáron, csak "rá kell kötni".
Erre a területre szeretnék a 1 lónak fából beállót egy kis társalgó helyiséget szintén fából, beton alappal, trapézlemez tetővel, wc-mosdóval. Illetve egy kis szénatárolót szintén faszerkezetből.
Ehhez kellene építési engedély?
Méreteket direkt nem írtam, tudom hogy fontos, de az most legyen másodlagos. Hanem hogy faszerkezet lenne, illetve az helyiségek alja beton alapzatú.
Szóval a telken szeretnénk egy kerítés szakaszt építeni. A régi egy részét elbontani és a helyére az újat.
1 éve földmérőket is hívtunk 2-3 cm pontossággal ki is mérték hivatalosan. 1+ méterrel beljebb is vagyunk. A régi kapuk maradnak így nem is változtatunk a nyomvonalon.
Na és itt jönne a csavar. Méghozzá, hogy az önkormányzat rendezési tervbe 3 méterrel beljebb tette a határt. Ezt a szembe szomszéd mondta, sőt mutatta is a rajzot. (Ő építkezik is majd.)
Na ilyenkor most hova kellene tenni az új kerítés szakaszt?
Ha megint földmérőket hívnánk ugyan az lenne szerintem a sarkoknál (földhivatalnál nincs a -3 méter bejegyezve a tulajdoni lapon).
Egyáltalán mikortól aktuális egy rendezési terv? Vagy az még változtatható is?
Ismét a nálam jobban értőktől kérdeznék egy dolgot.
Adott egy árok feletti híd.
A hidat meg kellene magasítsam úgy, hogy a fenti földsíkhoz igazodva egy egyenest adjon ki (photoshoppal durván megkreáltam, hogy látszódjon mit akarok)
Oldalnézetben talán jobban látszik. A sárga vonal lenne a cél.
6 centi vastag térkövet raknék rá, csak a megoldásban vagyok bizonytalan. Homokágy esetén a híd két oldalára előtte hozzá kellene betonozzak. Flexibilis csemperagasztóra gondoltam még, de az lehet, hogy hülyeség.
Üdv! tetősuerkezet talakításával kapcsolatos kérdésem lenne, hátha valaki tudja:
Mellszorító gerendát szeretném feljebb helyezni 30-50 cm-rel. kb a székszelemen magasságába. Lehet ezt büntetlenül? (mármint rámdől-e a tető, vagy nem:)
Hát ha állattartó telepen használták, akkor én sem gondolnám, hogy veszélyes.
Amúgy passz, hogy mi ez. A poliuretán lángra, hőre zsugorodik, mint minden műanyag, amit az építőiparban használnak hőszigetelésnek. Ha ez is zsugorodik, olvad, akkor valószínűleg műanyag.
Belekezdtem egy tetőfelújításba. Jönnek a problémák. A tetőszigetelő anyagot nem tudjuk beazonosítani. A cserép alatt van kátránypapír. A kátránypapír alatt pedig olyan habszerű anyag ami morzsalékosra összetörik. A tetőfedő pedig fél tőle, hogy mérgező. Tanácstalan vagyok , hogy ki azonosítja be ezt a hőszigetelő anyagot. Beszéltem egy pur habot szóró szigetelő vállalkozással. Azok szerint nem pliuretán hab. Emlékszik, hogy van ilyen anyag látott is ilyent állattartó telepeken is használták. A nevét nem tudja. Szerinte nem veszélyes. Mi lehet ez?
Sziasztok, hozzáépites előtt allok. Kb 45 m2-rel böviteném a házat. Kérdés a födém. Milyen alternativak lennének az e-gerendás+kefnis megoldashoz képest? Árban egyszerűségben, gyorsaságban stb.
Másfél éve költöztünk be az új családi házunkba és azt vettem észre, hogy a padló minden helységben süllyed 2-3mm-t. Padló és falfűtés van minden helyiségben. Legjobban a járólap szegélyeknél látszik mert ott elrepedt a sziloplast. Kérdeznem, hogy mennyire normális ez?
Jurtát építünk. Lesz egy fogadó szint, ami palló vagy gerenda vázszerkezetre épül. A kérdésem: a vázszerkezet szintezett, apró köves ágyon való alátámasztásához mit használjak: zsalukő, blokktégla, térkő, ytong, 40x40-es járólap, stb. ?
A lányom beollózott nekem egy cikket, amelyben valaki azt tárgyalta, hogy a zsalukő azért nem jó, mert néhány év múlva elporlad, megroppan. Ebben van valami? Számtalan videóban láttam ezt használni erre a célra. Terhelés szempontjából mindkét helyzetben láttam lerakva: az oldalára fektetve is és a normális, "felülről belelátok" helyzetben is. Melyik a jó irány?
Ha blokktégla, akkor mi a jó terhelési irány? Falazáskor a nyitott résszel felfelé helyezik fel, gondolom, ebben az esetben is így kell, mert ez lehet a terhelési irány.
Térkőnél, ytongnál, járólapnál nincs ilyen kérdés, mert tömör anyagok.
Szia tervem a kovetkező adott egy 6 méter 10centi hosszú sáv ahol most egy tonkre ment kerítés áll szerencsére a dróthálló kihúzó drót jó azt nem kell vennem .A6 méter 10centi hosszba rakok 5 darab 2méter 50 centi 48x3.2 vascsovet két végnél merevítéssel zárom egyik végére vaskapu megyen vissza .
A lábazati rész széllesége 22centiméter ettől nem hiszem szélesebb kéne a vascsovek oldalaira hegesztek 3 oldalról fuleket ez a része megy a betonba érdmes e minimum 1 métere lerakni ezeket inkább ? Lábazati részbe 10 centi szélesű kengyelt gondoltam csinálni .A lábazati része a fold felszinétől 10, vagy 15 centit lessz ki zsaluzást meg 35 vagy 40 centi mélyen gondoltam. Elég e szerinted ez a lábazati rész így ezeknek a vascsoveknek nem e torik ki stb az a tervem még nem kulon gondoltam betonozni hanem egybe a lábazati részt a vacsovekkel .
Általában 4db minimum 8-as bordás betonvas fut körbe. De én vastagabbat tennék, minimum 10-est. A hosszanti vasak kengyelekkel összekötözve 25 cm-enként. Kengyel 8-as vasból, esetleg 6-osból.
Az egész födémen pedig a felbeton síkhálója, azaz rátakar a koszorú vasalásra/kengyelekre is.
Köszönöm szépen! Megnéztem a leírást, ők a habarcsot írják. Valószínű akkor így lesz. Még annyi kérdés, hogy milyen vasalatot szoktatok rakni bele? Felül a 80cm-es, alul meg a félkör lezárásos?
Szia. Nézd meg a Protoherm alkalmazástechnikai útmutatóját.
Ha jól értem a kérdést, akkor a következőt tudom mondani emlékeim szerint:
A betongerenda végei nem ülnek fel a fal tetejére, hanem körben végig alá van támasztva. Vagyis a betongerenda alsó síkja X cm távolságban van a tégla felső síkjától. Tehát erre a támasztékra teszik fel a gerendát a kiosztásnak megfelelően, betonvasakkal kialakítják a vasalást. Ebbe a vasalásba tulajdonképpen "belelóg" a gerenda vége.
Berakják a béléstesteket.
Ezután kivülről bezsaluzzák, valamint belülről is bezsaluzzák, hiszen az épület belseje felé van egy rész, mivel ezen a támasztékon ülnek a gerendák. Na ez után szépen kiöntik betonnal az egészet, betartva a gerenda tetején szükséges betonvastagságot.
A falak tetején lévő beton valamilyen szinten lecsurog a téglák üregeibe, de így legalább jobban tart, belekapaszkodik. Bár a mostani porotherm tégláknak már nincs olyna nagy lukacsozása, túl sok beton nem folyhat el.
Vagyis felesleges akár habarcsozni, akár betonozni a téglafal tetrejére. Sőt inkább káros, mivel akkor nincs meg az a lehetőség, hogy a födém betonja a téglákba kapaszkodjon.
Sziasztok. Porotherm téglából építkezek, és porotherm béléstestes födémet szeretnék. Az a kérdésem, hogy tégla és a gerendák közé kell-e szerelő betont rakni, vagy elég csak habarcsot rakni a gerenda alá. A kőműves akar betont, a leírásban nincs erről szó. Köszönöm a segítségeteket!
Sziasztok. Pár fórumon már feltettem a kérdést de minél több a segítség annál jobb. Szóval kocsibejárót szeretnék 20 méter hosszan. Van pár járdalapom amit hézagolva szeretnék letenni és a közét feltölteném zúzott kővel. problémám hogy a járdalapok alá mi legyen ? HA a szélére ráhajtok a kerékkel, megbillen. Hogyan oldjam meg,? csatolok képet, ami hasonló ahhoz amit megálmodtam.
Statikus tervező a 38- as falazat alá 60 cm széles és 90 cm mély alapot tervezett, közbenső 30- as teherhordó fal szintén 90 cm mély, de 50 cm széles.
Vasalatot nem tervezett bele, viszont kerül rá egy 30 cm széles és 35 cm magas vasalt talpkoszorú. Más tervezővel is beszéltem, aki azt mondta, hogy az alapot felesleges vasalni.
Viszont árajánlatkérés időszakában vagyunk, és több kivitelező azt mondta, hogy szerintük ez így nem jó, és az alapot kellene vasalni. Mi erről a véleményetek?
Időnk már nincs arra, hogy módosítsunk a terveken, tehát ez a szerkezet marad hivatalosan.
Ilyen tetőknél általában a léceket és a héjalást cserélik, a szarufákat és a szelemeneket / ezek a gerendák / azokat nem. Csak tisztítják és fertőtlenítik ( konzerválják... bekenik valami gombaölővel ).
És újabb 50 -80 évig jó a tető.
Természetesen csak a helyszínen lehet objektíve megmondani, de a koszosság ne tévesszen meg !!
Sziasztok! Adott egy 1940-ben epűlt ház 150 nm-es tetővel. Tervezzük a homlokzat és a tető felújitását. Kérdésem az, hogy a gerendákat érdemes-e lecserélni a lécek és a cserepek mellett vagy ezek a gerendák még simán birják 50 évig?