18+5, de ez semmit nem von le érdemeiből, mert tök mindegy hány évesen játszol a Barcelonában, pláne ilyen stattal, az akkor is hatalmas dolog. Sok sikert Neki!
A Zollner - Alba téma elég furcsán, mondhatni magyarosan alakul, mindenesetre ha rendesen beleállnak a meccsbe, a mi zseniális védekezésünk alsó hangon 90 pontot fog engedni nekik.
Az Alba dobott pontátlaga a bajnokságban 90,65. Ebből az első 12 forduló 95,5 - az azóta eltelt 5 meccsen 79. Ezt a legutóbbi 5 meccset megelőző 5 találkozón 99,6 volt az átlag. "Némileg" beesett.
Az ilyesmi - sérüléshullám nélkül - egészen ritka.
Ilyen tippek leadásánál azért mindig kíváncsi vagyok, hogy vajon ugyanígy nézne-e ki a mix, ha mondjuk a családi költségvetés egy kisebb hányada forogna kockán. :-)
450 milliós városi támogatásból akkor van esélyed nb1-be jutni ha a többi tulaj mellérak még 1,5 - 2 milliárdot. ezzel talán bennmaradsz az nb1-ben
A város azért szállt ki a fociból, mert nem tudta és jogosan nem is akarta milliárdokkal támogatni a focit, hogy ingázzanak az nb1-2 között. A foci Ner nélkül most nem tud megélni. Elvileg van Ner nálunk is a Haliban de pénz nincs
Az meg a világon mindenhol igaz, ha van két ugyanolyan szintű foci és kosár csapat akkor a focin sokkal többen vannak. Berlinben sincs több néző az Alba meccseken mert az Euroliga a Hertha meg vergődik
Hidd el Körmenden ha lenne nb2-es csapat lenne 5.000 néző ami volt is ha jól emlékszem arra senki nem mondja, hogy le lett építve a körmendi foci
Az megvan, hogy az önkormányzat nem arra nem tudott pénzt adni, hogy legyen korcsolya, hanem hogy egy teljesen elhibázott komcepció miatt épült egy fedett jégpálya, amibe több a villany, drágább a jégkészítés stb
Sőt tudom überelni a demagóg dumádat, szombathelyi vonatkozású a short track is, Szántó Kornél az első short track olimpikon, Lajos Zsolt, Brányi testvérek ezek a nevek ellenére sem kellett soha fedett pálya
a szombathelyi városkörnyéki bajnokságot nem városi feladatként hoztam szóba, hanem amiatt, mert nem a város feladata a tömegsport intézése és látszik is, hogy alig van csapat a városi bajnokságban
Igen, és az előző hsz-edre is igen, az előző hozzászólásommal sem az ellent mondás volt a célom.
A Falco esetében az önkormányzati tulajdon, illetve az abból következő közvetlen önkormányzati támogatás az, ami amolyan kuriózum, de igazából máshol meg közpénzből gazdálkodó cégek vagy azok tulajdonosai, különböző szerződésekbe rögzített kötelező "társadalmi szerepvállalások", ilyen-olyan állami beruházásokból lecsipegetések stb. vannak, meg ugye a tao, a Szerencsejáték - a vége nagyjából mindenhol ugyanaz, hogy az állampolgárok fizetik a cirkuszt.
Nektek azért jó és ez nem tetszhet sokaknak (és ez az, amire a Haladás esete is rávilágít), hogy ez a közvetlen önkormányzati támogatás, valamint a szinte vég nélküli pótbefizetések lehetősége az egyik legbiztosabb még az ilyen-olyan állami pénzeken belül is és ez ugyanannyira tudja borítani az erőviszonyokat, mint amikor a kiválasztott focicsapathoz odairányítják a legtöbbet fizető """piaci""" szponzorokat. Hiszen a Falco a szintén bajnoki címet eredményező 2019-es naptári évben ugyanezen táblázat szerint 285 milliót kapott (pótbefizetéssel együtt) az önkormányzattól (a Haladás ugyanúgy 50-et), akkor az azóta egymást érő válságok idején vajon miért olyan evidens, hogy az amúgy is bajnok csapat támogatását még megemeljük 427 millióra, azaz szinte forintra pontosan 50 (!) százalékkal? Merthogy ugyanezen időszak alatt a "városi kulturális intézmények és színház összesen" sorokban 2 570 millióról 2 965 millióra "ugrott" a város, ami meg egy olyan 15 százalékpontos differencia összesen, miközben a legnagyobb saját bevétel, az iparűzési adó csökkent is. Szóval lehet is mondani, hogy kb ugyanaz van nálatok, mint mindenhol, meg nem is. A klubnak fel nem róható előnynek tűnik ez a fajta pénzforrás.
Ez sem ilyen egyszerű, az önkormányzatok bevételeinek nem elhanyagolható része a központi (állami) költségvetésből (jelen témában: javarészt nem szombathelyi állampolgárok adóforintjaiból) érkezik. Viszont visszacsavar, hogy azt nem költhetik ilyen célra.
És itt, a részletek szintjén igazából azt látjuk, hogy az önkormányzat a nem kötelezően ellátandó feladataira fordított összeg vonatkozásában (amikre nem jön közvetlen központi forrás), tehát szabad kézzel messze nem 2%-ot költ profi sportra, hanem sokkal-sokkal nagyobb arányban. Tehát nem arról van szó, hogy 33 milliárdból mennyi megy a Falcónak, hanem igazából ennek legfeljebb fele fölött dönthet az önkormányzat, hogy mire költi. És így máris máshogy lehet értékelni a prioritásokat.
Szombathelyen , talán több mint 10 évig nagyon jól működött, hogy a szombathelyi jégpályát decembertől novemberig délelőttönként a szombathelyi általános és középiskolák ingyen használhatták, szülőknek csak a buszt kellett fizetni. Szinte az összes helyi iskola élt a lehetőséggel és dupla tesi óra keretében megoldották. Hosszú ideig működött az ovikori, amikor délelőttönként szakképzett oktatók tanították az ovisokat korcsolyázni. A jégbérlést az önkormányzat fizette a Szova-nak. Idén közölte, hogy nincs rá pénz. A közel 500 milliós profi sporttámogatásból nem tudtak lecsípni pl.25 milliót ami a profi sportra fordított támogatás 5% és több ezer gyerek mozgását biztosította volna és segítette volna az iskolákat, hogy ne a folyosókon kellett volna télen tesi órát tartani. Így nézve "picit" sok az 500 millió és a támogatás nem Falco,Körmend, Haladás szurkolóknak járt volna, hanem szombathelyieknek.
Majd jössz azzal, hogy Szombathelyen gyökértelen sport a jégsport. Egy két adalék:
- A legnevesebb hazai jégkorong akadémia U-16 csapatának első számú kapusa szombathelyi.
- A most véget ért téli Universiade legsikeresebb magyar sportolója egy szombathelyi korcsolyázó hölgy. Legalább elvitte Szombathely hírét mint a Falco Bl szereplése.
- Az egyik helyi klubban kezdte a gyorskorcsolyát egy most 14 éves fiú, aki 2019-ben diákolimpia országos döntőn ismeretlenül megnyerte a döntőt. A következő szezont már a Fradiban kezdte, jelenleg magántanuló és benne van az olimpiai reménység programban.
A Szombathely környéki kosárlabda bajnokságot, a megyei szövetség szervezi, köze nincs hozzá a városnak !!
Az említett kézilabda klub, nem gondolom, hogy sokban különbözik a többi Taos egyesülettől csak a Haladás való konfliktusa miatt jobban előtérbe kerül, amúgy amíg első osztályú volt a város jelenlegi vezetése büszkén szelfizett a kézi mérkőzésen.
Kiragadok dolgokat a mondandódból, nem kötekedésként. Arra próbálok rávilágítani, hogy mennyire összett amúgy ez a kérdés:
"egy néző mennyibe kerül az állampolgároknak, az átlagnézőszámok alapján" --> melyik állampolgároknak? A szhelyieknek. De kik is járnak Hali-meccsre? --> "a Hali a megye csapata"
Szombathely város által adott támogatásról beszélünk, ahol a város tulajdonos.
Vki itt írta, h választásokkor kell gondolni erre. Egyrészt talán nem kizárólag attól függ minden választó döntése, h mennyit és melyik csapatra költ az önkormányzat. Másrészt jelen helyzetben sztem az ellenoldal is tolná a pénzt a sportba, max esetleg más leosztásban. Viszont két langymeleg csapatot nem lehet sikerként kommunikálni (azaz NBI-es, a kiesést épp csak elkerülö Hali, 8ba épp bejutó Falco), ellentétben pl. az utóbbi 5 év Falcojával. Csak az arányok eltolásával pedig más nem nagyon jön ki.
Vas megyén kívülről egyébként annyira szerintem nem is különösebben érdekes ez a téma, Marci a sok sületlenség (a megtérülési tervek emlegetése gyenge provokáció vagy azok megléte egy valóban remélt dolog nála? - bármelyik is, nem jó) mellett legalább azt jól leírta, hogy ebben semmi kiemelkedő nincsen országos szinten.
Ami viszont nagyot csavar a szombathelyi történeten, az a klubok támogatottságának egymáshoz viszonyított aránya és ez viszont már Körmend (és Haladás) szurkolóként nyilván sokakat (jogosan) rosszul érint.
A Haladás kérdést anno bizonyos emberek hosszú időre elcseszték. És mivel nem 100%-os tulajdonos az önkormányzat, erre (jogosan) hivatkozva kapnak nagyságrendekkel kevesebb pénzt is. Aztán jön az újságíró és kiszámolja (ráadásul a Falco részét rosszul, a pótbefizetéssel nem számolva), hogy egy néző mennyibe kerül az állampolgároknak, az átlagnézőszámok alapján. Igen ám, de ha a Haladás kapna évi 420 milliót és a Falco évi 50-et, akkor előbbi jó eséllyel lenne élvonalbeli csapat (de feljutásra pályázó mindenképpen), utóbbi meg B-csoportos és akkor mondjuk járna talán 600 ember a kiscsarnokba. A futball az futball, ha a feje tetejére áll a világ, akkor is, Szombathelyen is, ráadásul a Hali a megye csapata, ha lehet ilyen kifejezést használni, a szombathelyi és környéki utánpótlásklubokban játszók számát pedig össze se hasonlítsuk. Így ha az állampolgárok szórakoztatása/kielégítése és/vagy a fiatalok előtti példamutatás lenne az önkormányzati sportpénzek elköltésének fő mozgató rugója, akkor itt ez a 420/50 ha nem is a fordítottjára változna, de az utóbbi szám lenne a magasabb. De jött a politika meg az "üzletemberek"... Az elmúlt évek alatt többször változó környezet után jelenleg egyébként úgy áll a helyzet, hogy a Haladást üzemeltető Kft többségi tulajdonosa egy olyan Kft, amelynek a többségi tulajdonosa Mészáros Lőrinc veje. Na hogy egy másik oldali városvezetés nem fogja 10%-os tulajdonrész mellett egy ilyen Kft-be önteni a pénzt, az eléggé érthető. A szurkoló meg így járt.