Az alábbiakban egy Gödréről szájhagyomány útján elterjedt, Bakócán is gyakorta asztalra kerülő étek receptjét közöljük.
A kovásszal készült kenyértésztát kinyújtjuk, majd jócskán megtejfölözve, kockára vágott szalonnából kisütött pörccel vastagon teleszórva, összevágott hagymával, vagy lilahagymával (ízléstől függően) meghintve forró kemencébe tesszük, majd kisütjük. Ezt követően tálaljuk.
A hegyháti lepény receptjét a bakócai Zsirmon Endréné Ildikó adta közre, aki egyéb finomságok mellett a lepénnyel is sikeresen szerepelt a közelmúltban az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállításon.
Tegnap délután összekevertem 2 deci étolajat egy zacskó flekken fűszerkeverékkel, egy szép evőkanál mustárral, és bekentem vele két egykilósra hagyott, megsózott oldalas darabot. Az egész "masszát" (Sóos Tibi után szabadon) betekertem alufóliába.
Ma kilenckor begyújtottam a sütőt, és az oldalasokat tepsibe rakva, lealufóliázva két órát sütöttem, majd még fél órát fólia nélkűl.
Az eredmény rizzsel, friss puha Nacsa-kenyérrel, és céklasalátával kőrítve fenomenális lett.
Hozzávalók:
4 libacomb 10 dkg aszalt szilva 2 jonatán alma 1 evőkanál paradicsompüré só bors szegfűszeg
Elkészítése:
Az aszalt szilvát szegfűszeges - ízlés szerint cukros - vízben megfőzzük. Lecsöpögtetjük, kimagozzuk és összekeverjük a meghámozott, lereszelt almával. A libacombok bőrét késsel óvatosan fellazítjuk, az így nyert üregbe dugdossuk a gyümölcsöt. A húst sózzuk, borsozzuk és tepsibe fektetjük. Kevés vizet aláöntve, sütőben pirosra sütjük. A keletkező pecsenyelével gyakran locsolgatjuk. Ha megsült, a húst kivesszük, a pecsenyelevet paradicsompürével elkeverjük, kevés húslevest aláöntünk és felforraljuk. A húst a mártással leöntve tálaljuk. Párolt rizzsel körítjük
0,5 liter tej, 1 csomag pudingpor (legjobb a csokis, de nagyon finom az új rumos puncsból is), 1 doboz babapiskóta, 4-5 evőkanál cukor, ízlés szerint kevés mazsola, 1 rumaroma.
Elkészítés:
A pudingport az elöírás szerint elkészítjük. Egy mélyebb tálba kevés tejet öntünk, elkeverjük a rumaromával. Ebbe forgatjuk a piskótákat. Egy közepes méretü tálat kirakunk körben ezekkel a piskótákkal úgy, hogy az alját is befedjük. Erre szórunk egy kevés mazsolát, majd ráterítjük a puding felét, befedjük piskótával. A rétegezést addig folytatjuk, amíg a hozzávalóink engedik. Kb 4-5 órára hűtőszekrénybe tesszük. Ha vállakozó szelleműek vagyunk, ki is boríthatjuk, torta-szerűen szeletelhetjük.
A szervezetünk számára nélkülözhetetlen vizet nem mindegy hogyan pótoljuk. Fogyasszunk sok ásványvizet, gyümölcslevet, tejterméket és persze friss gyümölcsöt. Gondoljunk csak a görögdinnyére, a zamatos sárgadinnyére, amelyek többet érnek, mint egy pohár üdítő.
Görögdinnye Afrikából származik, lehet gömbölyű vagy hosszúkás, héjának színe sötétzöld vagy világos zöld csíkos. Húsának színe piros, ritkábban sárga, de mindkettő rendkívül üdítő, víztartalma 90-95%. Éretten a legédesebb, ekkor szárának vége száraz, a szár felőli oldala kissé behorpadt és kérges, a héj többi részének felső rétege könnyen lekaparható.
Sárgadinnye Az ázsiai eredetű növény többféle nemesített változatát termesztik. Héja lehet sima, rücskös, hálós, vagy barázdált. Húsa narancsszínű vagy zöldes árnyalatú, egyes fajtáknál a dinnye érésével a zöld szín aranysárgára változik. Az érett sárgadinnye már felvágás előtt is rendkívül illatos, szárának töve puhább, ujjal benyomható. A sárgadinnyét lehűtve fogyasztjuk, de sokáig nem szabad hűteni, mert elveszti ízét. Az érett és lehűtött dinnyét tálalhatjuk jégkrémmel vagy fagylalttal, Tokaji Aszúval, de kitűnő ízharmóniát alkot egy szelet füstölt sonkával, esetleg sajttal is: a sós, füstölt íz tökéletesen kiemeli a dinnye zamatát.
Sárgadinnyeleves Hozzávalók: 1 darab kb. 1 kilós sárgadinnye, 2 dl tejszín, 1 l tej Elkészítése: A sárgadinnyét kettévágjuk, magjait eltávolítjuk. A dinnye húsát kivájjuk, összeturmixoljuk, ezután hozzáadjuk a lehűtött tejszínt, és kihabosítjuk. Hozzáadjuk a hideg tejet, alaposan összekeverjük, átszűrjük és pár csepp Tokaji Aszúval ízesítjük, majd azonnal tálaljuk.
Sárgadinnye füstölt sonkával Hozzávalók: 60 dkg sárgadinnye, 20 dkg pármai sonka Elkészítése: A dinnyét meghámozzuk, cikkekre vágjuk. A vékonyra szeletelt sonkát föltekerjük és egy fogvájóval a dinnyébe szúrjuk, lehűtve tálaljuk.
Sárgadinnye rákfarkakkal Hozzávalók: 60 dkg sárgadinnye, 30 dkg koktélrák, néhány saláta levél Elkészítése: A meghámozott sárgadinnyét kockákra vagy cikkekre vagdaljuk. Hozzáadjuk az előfőzött rákfarkakat, sóval és egy kevés konyakkal ízesítjük, hűtve saláta levélre tálaljuk.
Sajtkoktél sárgadinnyével Hozzávalók: 20 dkg füstölt sajt, 20 dkg ementáli sajt, 40 dkg sárgadinnye Elkészítése: A dinnyét cikk-cakkban kettévágjuk, magjait eltávolítjuk, a húsát kivájjuk, és kockákra vágjuk. A füstölt sajtot kockára vágjuk, összekeverjük a dinnyével és a lereszelt ementálival rétegezve töltjük az előkészített dinnyehéjba.
"Rántott" sárgadinnye Hozzávalók: 60 dkg sárgadinnye, 10 dkg búzacsíra, 1 dl tejszín, 2 evőkanál méz Elkészítése: A tisztított dinnyét gerezdekre vágjuk és megforgatjuk a búzacsírában. Tányérra helyezzük és mézzel ízesített tejszínhabot adunk hozzá.
Egye meg mindet! De előbb kattintson a Mindmegettére: http://www.mindmegette.hu
Elkészítés: A gyümölcsöket értelemszerűen megtisztítjuk, megmossuk, húsukat kisebb kockákra, a narancsét és citromét karikákra vágjuk. Összekeverjük a citrom- és narancslevet, a vörösbort, a narancslikőrt és a cukrot egy nagy bólés tálban. Beletesszük a gyümölcsöket, lefedjük a tálat, és legalább egy órára betesszük a hűtőbe. Csak ezután kínáljuk, hogy jól összeérjen.
Készítsen egy frissítőt a Mindmegitta.hu segítségével! Kattintson ide:
Sült rizs - Nasi Goreng Hozzávalók: - 4 csésze hideg főtt rizs - 1 tojás, enyhén felverve - 2 evőkanál olaj - 5 fej mogyoróhagyma, megtisztítva és csíkokra vágva - 2 gerezd fokhagyma, megtisztítva és csíkokra vágva - 3 piros chilipaprika, csíkokra vágva - 1 teáskanál szárított rákpaszta, sütve - 1/2 teáskanál só - 1 evőkanál édes szójaszósz - csíkokra vágott uborka és paradicsom a díszítéshez
Indonézia egyik legismertebb étele, az egész szigetvilágban igen népszerű. A nasi gorengnek számtalan elkészítési módja ismert, függően a felhasznált alapanyagoktól és a szakácsok találékonyságától. Az alább közölt alapváltozat tetszés szerint kiegészíthető sült tojással, sült csirkével, rákszirommal. Ha a sült rizsbe magába nem is keverünk semmi egyebet, hozzá tálalhatunk csirke- vagy sertéshúst, garnélarákot, apróra vágott káposztát is. Az étel kiadós vacsorává alakítható valamilyen szósszal tálalt satay kíséretében.
Elkészítés: A főtt rizst villával enyhén szétnyomkodjuk, hogy a szemek elváljanak egymástól. Egy teflon serpenyőt néhány csepp olajjal kikenünk, és a tojásból egy könnyű omlettet sütünk. Ha kihűlt, apróra vágjuk. A maradék olajat wokban felmelegítjük, és megsütjük benne a csíkokra vágott mogyoróhagymát és a fokhagymát, a chilit, és belekeverjük a rákpasztát is. (Ha gazdagabban szeretnénk elkészíteni az ételt, akkor itt adjunk hozzá csirkét vagy rákot.) Pirítsuk puhára. Emeljük maximumra a hőfokot, és a már illatozó zöldségekhez keverjük hozzá a rizst. Sóval ízesítsük, adjuk hozzá a szójaszószt, majd folyamatos kevergetés mellett pirítsuk tovább. A feldarabolt omlettel, illetve a csíkokra vágott uborkával és paradicsommal tálaljuk. Tipp: Fontos, hogy a rizst hidegen dolgozzuk fel, mert így a szemek könnyebben szívják magukba az olajat. Ázsiában legtöbbször a másnapos rizst használják az ilyen "fried rice" típusú ételekhez.
Előkészítés: A gombát megtisztítjuk, megmossuk, majd nagyobb lyukú reszelőn lereszeljük.
Elkészítés: Felforrósítjuk az olajat, megpirítjuk benne gombát, majd a szerecsendióval, őrölt fehér borssal, sóval fűszerezzük, és belekeverjük a petrezselymet. A levét és 3 evőkanál gombát külön edénybe teszünk. Az egészet félretesszük hűlni. Kikeverjük a tojások sárgáját a liszttel és kevés tejjel. A maradék tejet feltesszük főni, amikor forr, beleöntjük a lisztes keveréket, és habverővel, gyors kevergetés mellett sűrűre főzzük. Félretesszük hűlni. Amikor kellően kihűlt a krém, összekeverjük a gombával. A tojásfehérjékből kemény habot verünk, és óvatosan beleforgatjuk a gombás krémbe. A sütőt 180 fokra (gázsütő 2. fokozat) előmelegítjük. A formákat vajjal kikenjük, zsemlemorzsával kiszórjuk Beletöltjük a masszát, és a sütőben 15-20 percen át sütjük. A félretett gombás levet és a tejszínt felforraljuk, és amikor kicsit besűrűsödött, levesszük. A kész felfújtakat a formából kivéve ezzel a mártással tálaljuk.