Ez az első része ? Babylon 5 Hd S01/01 Harckészültség
ChatGPT
Igen, ez az első része a Babylon 5 című sorozatnak. "Harckészültség" címmel fut a sorozat első epizódja a 1. évadban. A sorozatot 1994-ben kezdték el sugározni, és a tudásom 2022-ig terjed, így az esetleges újabb fejleményekről vagy kiadásokról nincs információm.
User
Mikor is csinálták a Babylon 5 filmet ?
ChatGPT
A "Babylon 5" egy televíziós sci-fi sorozat, amelyet J. Michael Straczynski készített. A sorozat eredeti epizódjainak forgatása 1993 és 1998 között történt. Az első epizód bemutatása 1994 januárjában történt, és a sorozat összesen öt évadot tartalmazott. A sorozatban valószínűleg gondolhatott olyan televíziós filmekre vagy különleges epizódokra, amelyeket a sorozat készítői a sorozat futása során készítettek. Ezek a filmek például:
"Babylon 5: The Gathering" (1993) - Ez az eredeti pilotfilm, amelyet a sorozat elkészítése előtt készítettek.
"Babylon 5: In the Beginning" (1998) - Ez a film a sorozat előzményeit mutatja be.
"Babylon 5: A Call to Arms" (1999) - Egy független film, amely a sorozat eseményeivel kapcsolatos.
"Babylon 5: The Legend of the Rangers" (2002) - Egy későbbi időben játszódó történet.
További kiegészítő filmek és szériák is készültek a "Babylon 5" univerzumában, de a fő sorozat a 90-es években készült.
User
Mikor csinálták a Csillagkapu filmet ?
ChatGPT
A "Csillagkapu" (Stargate) című sci-fi sorozatból készült egy nagyjátékfilm is, amely az eredeti sorozat indulása előtt készült. A "Csillagkapu" című film bemutatása 1994-ben történt. A film rendezője Roland Emmerich volt, és az alapötletből későbbi "Csillagkapu SG-1" című televíziós sorozat született.
Az eredeti "Csillagkapu" film a következő évben, 1997-ben vezetett a "Csillagkapu SG-1" című sorozat elindulásához. A sorozat hosszú éveken keresztül futott, és további "Csillagkapu" című sorozatok, filmek és melléksztorik is készültek a franchise keretében. Az első film egy eredeti, önálló történetet mutatott be, amelyet a televíziós sorozatok később továbbfejlesztettek és bővítettek ki.
User
Van hasonlóság a Babilon 5 és a Csillagkapu közt !
ChatGPT
Bár a "Babilon 5" és a "Csillagkapu" (Stargate) sorozatok mindkettő a sci-fi műfajhoz tartoznak, és hasonló témákkal foglalkoznak, mint az űrutazás és az idegen civilizációk, vannak különbségek is a két sorozat között:
Történet és világépítés: A "Babilon 5" egy űrállomás körül zajlik, ahol különböző űrvilágok és fajok közötti diplomáciai és politikai eseményeket követhetjük nyomon. A sorozat fő hangsúlyt helyez a karakterfejlesztésre és a mély történetre.
Karakterek és karakterfejlődés: A "Babilon 5" sok időt szentel a karakterek fejlődésének és a kapcsolatoknak, valamint a főszereplők és mellékszereplők közötti interakcióknak.
Hangulat és stílus: A "Babilon 5" gyakran komorabb és drámaibb hangulatú, amelynek sötétebb témái vannak, például háború és konfliktus.
A "Csillagkapu" sorozatok, kezdetben a "Csillagkapu SG-1," és a későbbi folytatások, például "Csillagkapu Atlantisz" és "Csillagkapu Universe," az űrutazás és idegen világok felfedezése köré épülnek. A sorozatok a földi katonai szervezet, a Csillagkapu Parancs tevékenységeit követik, ahogy különböző bolygók és civilizációk között utaznak a csillagkapu segítségével.
Mindkét sorozatnak megvannak a saját egyedi vonásai és stílusa, de a közös pont az űr és a sci-fi műfaj, amelyen belül egyedülálló történeteket és világokat hoznak létre. A választás a néző preferenciájától függ, hogy melyik sorozat tetszik jobban neki.
User
Mikor csinálták a SterTrek sci-fi filmet ?
ChatGPT
A "Star Trek" című sci-fi univerzumhoz több film is készült az évek során. A legelső "Star Trek" nagyjátékfilm a "Star Trek: The Motion Picture" címmel készült, és bemutatása 1979-ben volt. A film az eredeti "Star Trek" televíziós sorozat alapján készült, és az első alkotása volt a "Star Trek" mozis franchise-nak.
Ezután további "Star Trek" filmek készültek, amelyek a különböző televíziós sorozatokhoz és az azokban szereplő karakterekhez kapcsolódnak. A "Star Trek" filmek száma és címei folyamatosan változtak az évek során. A filmekben szereplő karakterek között megtalálhatóak az eredeti sorozat szereplői, valamint a későbbi sorozatok szereplői is.
Az utolsó film, amely az én tudásomnak a 2022-es évig terjedő időszakában készült, a "Star Trek Beyond" címet viselte, és 2016-ban mutatták be. Azonban további "Star Trek" filmek is elkészülhettek azóta, és a franchise bővülthetett újabb alkotásokkal a későbbi években.
User
Milyen más nagyszabású sci-fi filmeket is csináltak 1979 és 1994 között ?
ChatGPT
Az 1979 és 1994 közötti időszakban számos nagyszabású sci-fi film készült. Néhány ismert és jelentős sci-fi film ebből az időszakból:
"Star Wars: The Empire Strikes Back" (1980) - A "Csillagok háborúja" eredeti trilógia második része, amely a sci-fi műfaj egyik ikonjává vált.
"Blade Runner" (1982) - Ridley Scott rendezte ezt a kultikus film-noir hangulatú sci-fi alkotást, amely alapműve a műfajnak.
"E.T. the Extra-Terrestrial" (1982) - Steven Spielberg filmje egy barátságos idegen lényről szól, és hatalmas siker volt.
"Return of the Jedi" (1983) - A "Csillagok háborúja" eredeti trilógia harmadik része.
"The Terminator" (1984) - James Cameron filmje az emberi ellenállás és gépi uralom harcát mutatja be a jövőben.
"Dune" (1984) - David Lynch rendezte ezt a Frank Herbert azonos című regényén alapuló sci-fi film adaptációt.
"Back to the Future" (1985) - Robert Zemeckis készítette ezt a kalandos időutazásról szóló sci-fi vígjátékot.
"Aliens" (1986) - James Cameron második részt készített a "Földönkívüli" című film sorozatban, ami egyik legjobb sci-fi akciófilmként számon tartott.
"RoboCop" (1987) - Paul Verhoeven filmje egy kiborg rendőrről szól a jövőbeni Detroitban.
"The Abyss" (1989) - James Cameron rendezte ezt a mélytengeri felfedezésekről szóló sci-fi filmet.
"Total Recall" (1990) - Paul Verhoeven filmje Philip K. Dick regényének adaptációja.
"Terminator 2: Judgment Day" (1991) - James Cameron újra rendezte Arnold Schwarzeneggerrel a főszerepben.
"Jurassic Park" (1993) - Steven Spielberg filmje az élő dinoszauruszok létrehozásáról és megelevenítéséről szól.
Ezek csak néhány példa a 1979 és 1994 közötti időszakban készült fontos sci-fi filmek közül. Az említetteken kívül is számos más izgalmas és emlékezetes sci-fi alkotás született ebben az időszakban.
User
javítom magamat: Milyen más nagyszabású sci-fi filmsorozatokat is csináltak 1979 és 1994 között ?
ChatGPT
Az 1979 és 1994 közötti időszakban több ismert és fontos sci-fi tévésorozat is bemutatásra került. Néhány példa:
"V" (1983-1985) - Egy idegen látogatók által megszállt Földön játszódó sorozat, ahol az emberek rejtélyes idegenekkel találkoznak.
"Battlestar Galactica" (1978) - Az emberi faj túlélése egy űrhajós sorozatban, ahol emberi gépek ellen kell harcolni.
"The Twilight Zone" (1985-1989) - Az eredeti sorozatnak a 80-as években készült folytatása, amely különböző antológia történeteket tartalmazott.
"The Outer Limits" (1995-2002) - Az eredeti sorozatnak a 60-as években készült feldolgozása, amely különböző sci-fi témájú epizódokat tartalmazott.
"Quantum Leap" (1989-1993) - Egy tudós, aki időutazáson keresztül különböző időszakokba ugrál és megoldja problémákat.
"Mystery Science Theater 3000" (1988-1999) - Egy kultikus sorozat, amelyben a főszereplők rossz filmeket kommentálnak.
"Red Dwarf" (1988-1999) - Egy brit sci-fi vígjáték sorozat, amely egy űrhajósokról és egy hajótiszt robotról szól.
"Doctor Who" (1963-1989, majd 2005-től folytatódott) - Az ikonikus brit sci-fi sorozat, amely az időutazó Doktor kalandjait mutatja be.
Ezek a sci-fi tévésorozatok kínáltak változatos történeteket és stílusokat az időszakban, és sokan közülük ma is nagy rajongótáborral rendelkeznek. Az említettek csak néhány példa, és további izgalmas sci-fi sorozatok is léteztek ebben az időszakban.
Szeretném felhívni a figyelmeteket egy érdekes könyves eseményre. A most induló, fikciós műfajjal foglalkozó Sygnum Code kiadó és közösségszervező vállalkozás találkozójáról van szó, ahol bemutatkozunk és megbeszélhetjük, hogyan tudjuk egymást segíteni.
Ezen a rendezvényen különböző típusú közösségek delegáltjai lesznek jelen, sajtómunkatársak, influenszerek, közösségi csoportok, iskolák, klubok és baráti körök tagjai.
A találkozó résztvevőinek ajándékkötetet biztosítunk, és itt beszélünk először a 10 millió forint keretösszegű ösztöndíj, alkotói- és fotópályázatunkról.
A weboldalunkon megtalálod a legfontosabb információkat: www.sygnumcode.hu
Utópia, sci-fi, filozófia a Nemzeti Színház új előadásában, a REX-ben!
REX
Álom, hatalom, magány, provokáció
A REX történet egy álomról, és arról, hogy mi történik, ha ez az álom meghaladja az ember léptékeit.
A történet főhőse Leewei Kaplan, az ENSZ egykori főtitkára, aki véget vetett a háborúknak a Földön, és az emberiséget egyetlen világállamban egyesítette.
Kaplan egy nagy hős. Egy legenda. Egy ikon. Kíméletlen kézzel, nem törődve a veszteségekkel, elvezette az emberiséget egy jobb korba, az Aranykorba, létrehozott egy virágzó világot s hogy mindezt elérje, önmagát teljes mértékben az ügynek szentelte.
Egész életét, minden cselekedetét, vágyát, mozdulatát, testének minden sejtjét alávetve megváltoztatta a személyiségét, hogy mindent a nagy cél a nagy álom beteljesülésének rendelhessen alá...
125 éves, mesterségesen tartják életben, de ő már szeretne meghalni. Most, amikor a remélt és kívánt halál küszöbéről visszatekint az életére, amikor túl van már mindenen, és semmin se lehet változtatni, amikor már minden döntést meghozott, és nincs értelme azokat megbánni, Kaplan felteszi magának az egyetlen kérdést, amely még megmaradt számára.
Látom hozzám hasonlóan, vannak akik műveket keresnek, megpróbálom én is, talán... Szóval egy pár (kb 4-8) részes tv film sorozat volt vagy csak ennyi részben adtak le egy nagy filmet nem tudom kb 25-30 évvel ezelőtt adták le az m1 , m2 vagy vmi ilyesmin. szóval ami meg van belőle : Egy isten háta mögötti kisvárosba vagy faluba , ha jól emlékszem part menti, mert nagyon rémlik egy hosszan benyúló stég, ami sokszor szerepelhet a filmben, tehát ide érkezik valami természetfeletti erővel rendelkező öreg ősz hajú (talán fekete kalapos) muki, valamivel sakkban tartja ott vagy fenyegeti az ottani embereket és mindig félve várják hogy visszajön, ami rendre meg is történik ...
A film hangulata kicsit Spielberges.. Hát kb ennyi infó, tudom nem sok , de 25 év távlatából...
Ha esetleg valakinek "leesik" megköszönném ha megosztaná..
Egy valószínűleg magyar regényt keresek. Régen olvastam, már csak néhány részlet maradt meg belőle. Alapvetően humoros, két részes (a harmadik akkor még nem készült el).
- A földre érkező/ menekülő idegenek (valamilyen herceg talán) egy roncstelep és környéke alá rejtik hajójukat, de véletlenül fordítva rendezik vissza a területet. Tudnak aranyat gyártani, de olyan tisztaságú, ami feltűnést kelt a helyi uzsorásnál. Ők a pozitív szereplők.
- Vannak benne madárszerű lények, akik ősi és hatalmas piramis szerű hajókon utaznak és közben "pottyantanak", ők a negatív hősök. Ha valakinek eszébe jut valami infó, legyenszíves ossza meg velem. Köszönöm!
Létezik olyan hely-oldal a net bugyraiban, ahol profi és amatőr magyar írok sci-fi írásait lehet olvasni? A könyvesboltok kínálatával pár kivételtől eltekintve nem vagyok megelégedve.
Én végignéztem őket Netflixen, annyira nem hatottak meg, inkább csak ötleteknek hatottak, még egy novellácskára sem futotta volna egyik-másikból.
Ha már hasonlóra vágytok, inkább ajánlom a Love Death + Robots sorozatot, főleg az első évadot, ott nagyon jó ötletek voltak. Mondjuk oda kellett azért egy John Scalzi, Alastair Reynolds, meg Peter F Hamilton hogy csak a híresebb írókat említsem a forgatókönyvekhez. Plusz adalék, hogy az első évad utolsó részét magyar csapat animálta.
Segítséget kérnék egy novella címének és szerzőjének kiderítéséhez. Sajnos, csak elég homályos részletekkel tudok szolgálni.
Tartalom:Valahol a Plútón vagy környékén döntő csatára készül az emberiség egy inváziós faj ellen. Egy kisebb csoportban az egyik harcos Mózes Második könyvét olvasgatja, hogy erőt merítsen hozzá, a társai nem igazán értik, miért. Aztán a végére kiderül, hogy a túloldalon szintén van valaki a másik fajból, aki ismeri a művet és megfogta a szellemisége, fontosnak tartja az ellenség megértéséhez.
Más adat: Valamelyik antológiában jelent meg, melyben - ha minden igaz, - Kuczka P. írt rövid ismertetést a szerzőkről. A novella írója talán skót volt.
Ha valaki tudja ki a szerző, mi a cím, és milyen kiadványban jelent meg, kérem, ossza meg velem.
A KFK 100000 körüli példányszámokkal futott. Lehet, hogy többre nem is kapott volna papírt (akkor ez is szempont volt). A ponyvából sem kelt volna el sokkal több.
A Galaktika is sok tízezres volt.
Még a 80-as években az ifjabbaknak szánt Robur is hasonló példányszámú volt.
Amúgy arra akartam utalni, hogy neki lehetősége volt egy hatalmas anyagból a legjobbakat kiválogatni. Az akkori olvasókat nem zavarta, hogy több évtizeddel korábbi műveket kapnak a kezükbe. Nyilván Kuczka szemléletén is sok múlott.
Mint minden hosszabb sorozatban, itt is voltak nagyon gyenge művek (Endogén expedíció, Itt a bobókat is megölik, a Stevenson-biozmagória, Surayana, Kozmikomédia, Éjszakai utazók, A kozmosz tüneménye)
És hát Sztrugackijéknak sem volt minden műve csúcskategóriás (ettől függetlenül örülök, hogy mostanában újra kiadják az életművüket).
na de miért nem döntött úgy hogy ponyva scifit ad ki mert gyagyás bulvártudományos izéket? mert az akkor is nagyobb eladást generált volna, az tuti... hiszen akkor már párhuzamosan megjelentek ilyenek is regények tömegeiben...
Igy van. Kuczka Peter egyszenelyben vallan vitte az akkor tudomanyos-fantasztikus konyvkiadast: szerkesztette a Galaktikat, Metagalaktikat, Kozmosz Fantasztikus Konyveket, Kossuth Fantasztikus Sorozatot - s mindezt elkepesztoen magas szinvonalon.
Kuczka a hazai fantasztikus konyvkiadast nem vilagszinvonalura hozta fel - annal sokkal magasabbra emelte. Errol akkor gyozodhettem meg igazan, amikor angol nyelvteruletre erkezve, deliriumosan elkezdtem felvasarolni kedvenc irom azidaig szamomra ismeretlen novellas-kotetetit. Azt a kovetkeztetest vontam le, hogy azokat az irasokat, amiket o anno nem valogatott be valamely' altala szerkesztett kotetbe, azt nem is erdemes elolvasni.
"Gysrekkoromban meg csak.Lemet olvashattam magellanfelhoileg, nem volt rossz valasztas az akkori cenzoroktol hogy csak ot engedelyeztek."
Hat igen, valo igaz, az atkosban kizarolag Lem-nek jelenhetett meg konyve... es a lengyel iro milyen talalekony volt az iroi alneveivel?! "Ray Bradbury", "Isaac Asimov", "Arthur C. Clarke"... hogy csak nehanyat emlitsek a sok tucatbol...
Ez a régi Galaktika japán számában volt (58. vagy 59. lehetett).*
Ráadásul az összevarrt rész elfelejtett űrhajót vezetni és egy földi prof gyorstalpalón megtanítja, hogyan kell a Vénuszon leszállni. Már minden rendben van, amikor ... jön az, amit írtál.
* tök jó lenne, ha mostani Galaktikákban is lenne ilyen és időnként bemutatnák egy-egy ország scifijét. Sajnos a META/HIPER is leállt pár szám után.
na de mást akarok írni. régen olvastam egy novellát, hasonló szitu. a két szerepő úgy dönt, hogy az űrhajó orvosi robotjáva ketté vágatják magukat és a két felet összevarratják. így egy ember kevesebb oxigént fogyaszt :))
viszont mégis ugyanúgy fogy az oxigén! nem tudnak rájönni hogy miért, csak amikor már késő: az orvos robot a másik két felet is összevarrta, valahol a szemétben megtalálják :D
Keresek egy filmet, filmcímet. Van egy gyerek testvérpár, akik valószínűleg idegenek. A kislány uzsonnásdobozában van egy térkép ami lapján kell eljutni egy hegyhez, ahol felszedik őket az űrhajóval.
A Boszorkányhegy nagyon hasonlít rá, de nem az, régebbi film. Elképzelhető, hogy néhány dolog keveredik, mert régen volt már.
A.E. van Vogt-tól olvasom Az űrfelderítő fedélzetén-t. Vogt-ot jó írónak ismertem eddig Galaktikákból.
Na most ebben valami borzalmas a magyar fordítás. Előszedtem az eredeti angolt és kiderült hogy Vogt is elég furcsa (ponyva) stílusban írta, de ezt a fordítónak sikerült tovább rontani. A galaktikás magyar fordítások inkább javítottak a színvonalon.