Keresés

Részletes keresés

Vargham Creative Commons License 2023.05.02 0 0 11806

Elképzelhető ilyen probléma. Lásd VSP bugot is.

A különböző komponensek, mint RAM, VIC-II, PLA, stb gyártási szórásaiból összeállhat olyan kombináció, hogy pont nem jön ki valamelyik időzítés.

Nálam a Mayhem in Monsterland például nem működik mindegyik gépen. Volt olyan, amelyiken segített a DRAM IC-k cseréje más gyártóéra... Amúgy a DRAM-okban semelyik teszt nem jelzett hibát.

Ezzel lehet tesztelni a gépet, hogy érintett-e a VSP hibában:

https://csdb.dk/release/?id=120810

kiggyo Creative Commons License 2023.04.29 0 0 11805

sok ilyet javítottam anno, vár a polcon is egy jópár még, újra fel kéne eleveníteni az emlékeket lassan.

 

A CPU, RAM, PLA és egyéb dolgok könnyedén kizárhatóak tesztprogikkal, volt már hogy RAM chip szívatott.

 

Én a VIC II-re gyanakodnék, az szokott furcsaságokat csinálni. Relatíve egyszerű átrakni egy másik gépből és mengézni változik-e valami.

Előzmény: ksanci (11804)
ksanci Creative Commons License 2023.04.28 0 0 11804

Tisztában vagyok a felépítésével :) Talán majd szakítok rá időt és csinálok egy videót a jelenségről. Ahogy írtam, a szervízben sem találtak semmit, pedig akkoriban még igazi szervizek voltak hozzáértőkkel, nem úgy, mint manapság.

A túlmelegedés nyílvánvalónak tűnne, csak sajnos semmi sem melegedett. Másik gépen beolvasva ugyanazt a lemezt/szalagot semmi gond nem volt.

Mindegy, eltűnik ez is a történelem süllyeszőjében :)

 

Előzmény: ergoGnomik (11803)
ergoGnomik Creative Commons License 2023.04.25 0 0 11803

Nem állítom, hogy nem azt tapasztaltad a valóságban, amit leírtál, de szerintem ilyen nincs. Szegény C64-ben nem létezik semmilyen olyan összetevő, elem vagy alkatrész, ami érzékenyebb lenne a vektorgrafikus játékokra, mint bármi másra. Nincsnek semmilyen három dimenziós számolásokat támogató képességei a hardvernek, így azok specifikusan nem is hibázhatnak. Valószínűbbnek tűnik, hogy hosszú menetek alatt valami elkezdett túlmelegedni és ettől hibázott a gép. Vagy szerencsétlenségedre maga a játék volt hibásan rögzítve. Nem nagyon, csak annyira hogy nálad néha kicsit megkergüljön.

Előzmény: ksanci (11802)
ksanci Creative Commons License 2023.04.25 0 0 11802

De menő :)

 

Működik a gép, de van egy nagyon egzotikus hibája, annó sem sikerült rájönni, mi okozza: vektorgrafikus játékoknál teljesen véletlenszerűen hibázik a végpontok koordinátáival, így a vonalak össze-vissza ugrálnak. Nem sűrűn, de pl. repülsz bármivel és az addig vízszintes talajból hirtelen egy hegy lesz, amibe bele is szállsz.

Volt annó szervizben is, semmilyen hibát nem találtak. Csak játék közben jön elő a probléma, nagyon vicces meg látványos, csak sajnos így használhatatlan :D

 

Előzmény: bati67 (11799)
Albert Creative Commons License 2023.04.22 0 0 11801

Helló, nekem TheC64Mini van, a Bomberland-hez nekünk van 4 kontroller, de még nem sikerült 3-nál többet használnunk hozzá (a negyedik nem csinál semmit), viszont a TAB-al hozzá lehet adni plusz egy gépi játékost is.

De hogy a Bomberland-et mennyire jól megcsinálták, leesett az állam, a színek, az animációk, minden a helyén.

Előzmény: ksanci (11798)
Albert Creative Commons License 2023.04.22 0 0 11800

Dohi: Itt említenek téged a kommentekben: https://www.gamesthatwerent.com/gtw64/angel-of-hell-2/

Amúgy eszembe jutott, hogy A Pokol Angyala játékot illene kijátszanom, régebben egész messzire eljutottam, csak tényleg kifutott a gép iránti lelkesedés akkoriban egy ideig.

bati67 Creative Commons License 2023.04.17 0 2 11799

Ha megvan az eredeti C=64-es (és működik), akkor nyertél! :-)

Mert csak egy SD kártyaolvasós kütyü kell hozzá és mehetnek a NET-ről leszedett programok az eredeti hardveren!!!

 

Nekem TapeCart-om van és Kung-Fu Flash-em... másra nem is vágyom :-)

Előzmény: ksanci (11798)
ksanci Creative Commons License 2023.04.07 0 0 11798

Sziasztok!

 

Pont aktuális a téma :) Nekem van TheC64 Maxi egy ideje, a napokban szedtem elő. Ahogy nézem, nemigen van magyar fóruma, valószínűleg nincs is belőle sok itthon.

Kicsit nekiestem már annó is, amikor vettem, de most jobban beleástam magam. Raspberry alapú emulátor egyébként.

Ha valakit érdekel, társaloghatunk róla, esetleg külön fórumban, ha van rá igény.

A lényeg, hogy bármilyen játékot lehet futtatni rajta, pendrive-ról, bele lehet tenni akár a gyári firmware-be is, de létezik egy Carousel nevezetű projekt, amivel pendrive-ről lehet futtatni ugyanezt a felületet, jóval több játékkal, persze. Saját manager programja van, elég jó kis cucc. Én egyébként nem szeretem, mert eléggé ad-hoc nálam, hogy elindul-e a pendrive-ról, vagy csak sötét képernyővel megáll.

Készíthető hozzá RS-232 kivezetés, így terminálon keresztül lehet vele kommunikálni.

Alapból rengeteg controllert, joysticket felismer, de gyakorlatilag bármilyen vezetékes kontrollert be lehet varázsolni alá. A vezetéknélküliekkel már vannak gondok, csak párat ismer fel.

Éppen most pakoltam rá egy régi kedvencemet, a Bomberland-et, két kontrollerrel és az eredeti thec64 joystickkel egyszerre hárman tudunk vele játszani. Több kontrollerem nincs :)

Egyelőre ennyi.

Van egy eredeti C64-em is, de sajnos sehol sem találom a kazettás egységet hozzá, a floppy drive-ot meg elajándékoztam egy gűjtő barátomnak még régen...

 

ergoGnomik Creative Commons License 2023.03.09 0 0 11797

Hogyne létezne. Amikről hallottam: Turbo Chameleon 64, MiST/MiSTer FPGA és a MEGA65.

Előzmény: W_B (11796)
W_B Creative Commons License 2023.03.09 0 0 11796

Köszi szépen!

 

Nem veszem meg akkor a C64DTV mellé..

 

Létezik másmilyen emulátor is?

Előzmény: STead Ler (11795)
STead Ler Creative Commons License 2023.03.09 0 1 11795

Sziasztok, nekem van pár éve egy C64 minim... Sajna csak emulált C64, ezért is van pár századmásodperces késése, ami pont gyors reflexet igénylő játékoknál bosszantó. Játék minden mennyiségben letölthető hozzá, pendrive-ról működik. USB hub nem árt, ha működő billentyűzetet szeretne az ember. Néha váratlanul lefagy. Talán pont túlterheli a 2 portot a 2 joy + bill + pendrive? 

 

Generic Jingle Creative Commons License 2023.02.21 0 1 11794

Nekem sajnos nincs, emulátorban nyomom a C64 és Amiga 500 élményt. Mivel ez az ember a legtöbbször okos dolgokat mond azokról a dolgokról, amiket magam is ismerek, gondoltam arról is okosakat mond, amiket nem ismerek, pl. a C64 Miniről.

Előzmény: W_B (11791)
ergoGnomik Creative Commons License 2023.02.21 0 0 11793

Itt szerintem megtalálod a választ a kérdésedre.

Előzmény: ergoGnomik (11792)
ergoGnomik Creative Commons License 2023.02.21 0 0 11792

Azt hiszem a CSDb-n Compyx/Focus^VICE Team ezt írta róla:
"... Basically it's an allwinner A20 with VICE 2.4, and some GPL issues."

 

Szerintem ha keresgélsz még egy kicsit, kiderül hogy lehet-e rá a gyáriakon kívül további játékokat varázsolni. Viszont a fentiek miatt és mert olyan amilyen (nagyon messze van egy teljes értékű C64-től) én nem venném nosztalgiázni. De ez ne tántorítson el! Az én véleményem általában téves... ;)

Előzmény: W_B (11789)
W_B Creative Commons License 2023.02.21 0 0 11791

Köszi!

Személyes vélemény? 

Előzmény: Generic Jingle (11790)
Generic Jingle Creative Commons License 2023.02.20 0 0 11790

The C64 Mini - Reviewed

 

https://www.youtube.com/watch?v=GXXCj5kqPcM

 

---

 

TheC64 Maxi - Full sized C64 review and disassembly

 

https://www.youtube.com/watch?v=kxx2F4ffmeE

 

Előzmény: W_B (11789)
W_B Creative Commons License 2023.02.20 0 0 11789

Sziasztok!

 

A "The C64 Mini" gépet ismeritek?

https://www.techradar.com/reviews/the-c64-mini

 

Mi a vélemény róla?

 

Én csak játszani venném (nosztalgia :-), lehet rá a netról plusz C64 játékokat tenni?

 

Köszi.

Vargham Creative Commons License 2023.02.14 0 0 11788

Ez nagyjából 30 éve volt, úgyhogy nem emlékszem. Ráadásul amúgy nem volt hozzáférésünk se a gépekhez se a lemezek tartalmához.

A C64-ek Y kábellel voltak összekötve az IEC buszon.

A tanári gépen kellett először betölteni a netet. Utánasorban az összes tanulói gépen. Mintha net ID-t is ekkor kaptak volna... Hardkódolt csak akkor lehetett volna, ha nem sima Y kábel van. Szóval tudja a fene.

Szerintem a tanári gépen keresztül ment a csetelés.

Előzmény: O.R. (11787)
O.R. Creative Commons License 2023.02.13 0 0 11787

Mármint az üzenetet kiírta a floppyra (vagy ha nem a lemezre, akkor a drive memóriájába), ahonnan a másik számítógép visszaolvasta (vagy valamiképpen a gépek kommunikáltak a floppy nélkül egymással)? Emlékszel még esetleg a program nevére? Szívesen megnézném, ha valahol még hozzáférhető a neten (éppen most egy hasonló cuccot írok ugyanis, és meríthetnék ötleteket belőle).

Előzmény: Vargham (11786)
Vargham Creative Commons License 2023.02.12 0 0 11786

Ez a chatelés ez mivel, hogyan ment?

A betöltött szoftverrel. Beírtad a címzett számítógép számát, az üzenetet, és elküldte.

Előzmény: O.R. (11785)
O.R. Creative Commons License 2023.02.10 0 0 11785

A kérdés arra irányult, hogy mi lesz, ha egy floppy drive-ba közvetlenül beledugunk két gépet. Én is arra válaszoltam.

 

Amit te írsz, már egy kicsit más (hisz eleve a kettőnél több gép jelenléte miatt kell valami plusz eszköz). Kellett legyen köztük valamilyen extra, spéci hardver, ami összeköti - vagy szétválasztja, hogyha kell - a gépeket már fizikailag.

 

Például a VIC-Switch lehetett egy hasonló eszköz:

 

https://nightfallcrew.com/06/09/2020/commodore-vic-switch-by-handic/

 

"Amikor az utolsó is végzett, lehetett csetelni. :-D"

 

Erre kíváncsi lennék... Ez a chatelés ez mivel, hogyan ment?

Előzmény: Vargham (11784)
Vargham Creative Commons License 2023.02.10 0 0 11784

> A C64 lefoglalja exkluzívan magának a buszt alapesetben

Ez érdekes. Nem néztem utána, de a gyakorlatban nem ezt tapasztaltam.

Nálunk gimnáziumban az összes tanulói gép (C64C) sorban össze volt kötve IEC buszon, a legvégén egy floppy meghajtóval. Cartridge vagy Kernal módosítás nem volt.

  1. Mindenki beírta, hogy LOAD"NET",8,1
  2. Az első gépnél RETURN, megkezdődött a betöltés.
  3. Betöltés végén hangos kurjantás: "Kész!"
  4. A második gépnél RETURN, megkezdődött a betöltés.
  5. És így tovább.
  6. Amikor az utolsó is végzett, lehetett csetelni. :-D

Szóval az összes gép egyszerre volt a buszon. Nem volt szabad egyszerre a meghajtóhoz fordulni, mert akkor lefagyott az egész.

Előzmény: O.R. (11782)
O.R. Creative Commons License 2023.02.08 0 0 11783

Meg is találtam, a Star Commander leírása említi:

 

To use the built-in drive of a C128D or an SX64 or to use the same Commodore drive from a Commodore machine and a PC, you must execute a POKE command on the Commodore machine:

 

Commodore 64/128: "POKE 56576, PEEK(56576) AND 239" or simply "POKE 56576, 199".

 

Commodore Plus4: "POKE 1, PEEK(1) OR 1".

 

Commodore VIC20: "POKE 37137, PEEK(37137) OR 3".

 

This decouples the Commodore machine from the common serial bus, by switching the CLK line to high. Every time you access the drive from the Commodore machine, you'll have to issue this command again afterwards. Note that the Commander decouples the PC automatically from the serial bus one second after having completed a disk operation.

 

https://sta.c64.org/scdoc.html

Előzmény: O.R. (11782)
O.R. Creative Commons License 2023.02.08 0 0 11782

A C64 lefoglalja exkluzívan magának a buszt alapesetben, így addig nem fér hozzá más. Ezért először is azt kell bekapcsolni, és megmondani neki, hogy eressze el (a CIA chip két bitjét kell átállítani hozzá):

 

POKE 56576,199

 

Ha két C64 van együtt, akkor persze mind a kettőn meg kell csinálni.

 

Azt nem tudom, a Plus/4 oldaláról kell-e valamilyen hasonló előkészület, bár szerintem annak a Kernalja már úgy van megírva, hogy magától is megteszi (legalábbis abból kiindulva, hogy C128-on a 128-as üzemmódban is magától így indul a rendszer, szóval lehet, hogy már egy évvel korábban a Plus/4-nél is gondoltak rá, amikor tervezték).

 

Én úgy használtam egyszer régen, hogy C64 mellé másodiknak egy 486-os PC volt bedugva X1541 kábelen keresztül, amin a Star Commander futott. Akkor azzal ment (amit az SC kiírt a lemezre, a C64-en vissza tudtam tölteni, és viszont, anélkül hogy ki kellett volna húzni belőle a kábelt). Általában véve működött, de nem túl megbízhatóan (néha kiakadt, és nem reagált semmire a teljes kikapcsolásig).

 

Gondolom, ha a régi lemezegység helyett valami modernebb eszközt osztasz meg a gépek közt (pl. SD2IEC), illetve a gép is valami újabb kori klón lenne (pl. U64, TC64 vagy Reloaded), úgy nagyobb esélyed lehet rá, hogy szerencséd legyen.

 

Sőt, elvileg még van is olyan játék, ami elméletben támogatna ilyen több-számítógépes módot: a MicroMUD. (Bár nem tudom, ez gyakorlatban egyáltalán tényleg működött-e valaha...)

 

http://crpgaddict.blogspot.com/2018/02/game-282-micromud-1988.html

 

Meg van egy ilyen érdekes projekt:

 

https://webnet.at/c64/serielles_netzwerk.htm

Előzmény: Clavell33 (11779)
Clavell33 Creative Commons License 2022.12.15 0 0 11781

Gondolom, a (mielőbbi) válasz reményében ;) Te tudod ? :)

Előzmény: Vargham (11780)
Vargham Creative Commons License 2022.11.24 0 0 11780

Miért teszed fel egyszerre sok helyen a kérdést?

Előzmény: Clavell33 (11779)
Clavell33 Creative Commons License 2022.11.22 0 0 11779

Sziasztok !

 

Szeretnék (meglehet, butát) kérdezni. Adott egy 1541-es floppy meghajtó, eredeti, működősképes, ír, olvas, formáz, nincs módosítva. Van neki ugye két serial portja. Ha az egyik serial port össze van kötve egy Commodore Plus 4-gyel a másik serial portja pedig egy Commodore 64-gyel, ez okozhat-e gondot ? Nem szükségszerűen van egyidőben bekapcsolva a két számítógép, de a drive-ra állandóan lennének rádugva....működőképes a dolog ? Okozhat gondot, ha a két gép egyidőben be van kapcsolva, netán mindkettő "hozzányúlna" a drivehoz egyidőben ?

 

Köszönöm a választ !

 

Üdv !

ergoGnomik Creative Commons License 2022.11.22 0 0 11778
Vargham Creative Commons License 2021.11.12 0 0 11777

Ha tényleg eladod, akkor megkereshetlek emailben?

Előzmény: janobá (11774)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!