Keresés

Részletes keresés

NevemTeve Creative Commons License 2010.05.12 0 0 57
papír-előállítás: három tag, hét szótag, kötőjel
papirusztekercs-gyártás: három tag, hét szótag, kötőjel
a másik kettő egységesen rövid 'dz'
Előzmény: zabheyezom (56)
zabheyezom Creative Commons License 2010.05.12 0 0 56
Sziasztok!Nagyon megköszönném, ha tudnátok segíteni. Ma írtunk tollbamondást,és sok mindenben elbizonytalanodtam.Négy szó volt,ebből majdnem biztos vagyok abban, hogy kettőt elrontottam. Örülnék ha kijavítanátok:) Az első: papír-előállítás, a második: papirusztekercs-gyártás, a harmadik eddzett- vagy edzett, és a negyedik : titkolóddzott vagy titkolódzott...:) előre is köszönöm a segítséget!
rumci Creative Commons License 2004.05.25 0 0 55
A -d nem módjel, hanem igei személyrag. A rázd igében a felszólító mód zéró fokon van jelölve.
Előzmény: fontoloncs (54)
fontoloncs Creative Commons License 2004.05.25 0 0 54
Kedves Nyelvtársak,
Azon gondolkodtatok már, hogy a magyarban, miért a -d vagy/és a -j betű a felszólító mód jele E/2 ben? Ráadásul ez még a birtokos ragja is E/2-nek. Pl. szavad,farkad,betűd,tűd,tetűd,(e-tűd :)). Segítségül annyit, hogy birtokolni valamit igencsak nehéz. Egyébként a -z végűeknél alanyos esetben -zz (Rázz(ál) meg engem! de Rázz(a)d a fát! és Rázzd meg magad bébi!) Ha elvétettem a heljesírást, előre is boccs! Ha meg rosszul rázzuk, akkor én hiába parázok.
fontoloncs Creative Commons License 2004.05.25 0 0 53
Hiába szólítasz fel, éppen nem tudok. Te viszont csukolj össze! Na varrjad a gombot! De ne az én var(r)jammal!
Előzmény: kear (52)
kear Creative Commons License 2004.05.25 0 0 52
csuklani,csuklik... csukolj ? :) erre varrjon valaki gombot :)
Oszi Creative Commons License 2004.05.08 0 0 51
Vond, mint ahogy írd, lásd, kérd (=kérjed), varrd.
Van persze mondd, kérdd (=kérdezd), vidd, hordd, de ott már amúgy is volt egy d a töben (a visz esetében kissé rejtetten), a von esetében viszont nem ez a helyzet.
Oszi Creative Commons License 2004.05.08 0 0 50
Vond, mint ahogy írd, lásd, kérd (
Van persze mondd, kérdd (, de ott már amúgy is volt egy d a töben (a visz esetében kissé rejtetten), a von esetében viszont nem ez a helyzet.
Előzmény: LaiChee (49)
LaiChee Creative Commons License 2004.05.08 0 0 49
Sziasztok!

Nosza, verjünk egy kis életet ebbe topikba (szép magyar szóval ;-))!

Tegnap egyik kollegámmal hosszas vitába keveredtünk a tárgyas ragozású felszólító módú igékrol. Mi már csak ilyen mozgalmas munkakörben dolgozunk... :)
A vita tárgya a 'von' szó volt. Szerinte a 'vondd' alak a helyes, szerintem viszont csak egy 'd'-vel kell írni: 'vond'. Pl.: 'Ne vond fel a szemöldöködet!'

Melyik a helyes és miért?

Elore is köszi,
LaiChee

rumci Creative Commons License 2003.11.04 0 0 48
Az ecet nem jó példa, ugyanis abban rövid, míg az edzés szóban hosszú mássalhangzó áll. Csak míg mondjuk a vicces szóban szét tudjuk dobni a hosszú mássalhangzót, az edzés szóban nem. Ha valóban konzekvens lenne a helyesírás, akkor eddzés-nek kellene írni, s edz-dzés-nek elválasztani. A másik lehetőség, hogy a dz-t fonémakapcsolatnak tartjuk.
Előzmény: Oszi (47)
Oszi Creative Commons License 2003.11.04 0 0 47
Azt hiszem, az ellenérzésed nem az önálló betű miatt, hanem az elválasztásban való alkalmazása miatt lehet, ugyanis ez a 11. kiadásban (1985)változott meg.
Az bizony lehet. Szerintem, ha egy szótagolni már tudó, de helyesírást még nemigen tanult gyereket megkérdeznénk, éppúgy nem jutna eszébe az e-dzés felbontás, mint ahogy (a másik irányban) az ecet szót viszont nem bontaná et-szet tagokra.

OK, értem én, hogy dz hang hallatszik, nem pedig külön d+z. De a c-t is jelöljük néha tsz-vel, aztán mégis azt írjuk, hogy játsszunk! (nem pedig *játtszunk!), akkor miért nem lehet *edzzünk! a (szerintem mesterkélt) eddzünk! helyett?

Előzmény: Kis Ádám (45)
Laja73 Creative Commons License 2003.11.03 0 0 46
Köszönöm mindenkinek!
Kis Ádám Creative Commons License 2003.11.02 0 0 45
Kedves Oszi!
A 10. kiadásban (1954) már így volt.
A 6. kiadásban (1937) már így volt).
Balassa József 1929-ben kiadott Az egységes magyar helyesírás szótára és szabályaiban (1929) már így volt.
Az 1922-es nevezetes kiadásban már így volt.
Régebbi anyagom nincs

Azt hiszem, az ellenérzésed nem az önálló betű miatt, hanem az elválasztásban való alkalmazása miatt lehet, ugyanis ez a 11. kiadásban (1985)változott meg.

Kis Ádám

Előzmény: Oszi (43)
rumci Creative Commons License 2003.11.02 0 0 44
Ez egy hosszabb folyamat, amely a hosszú dz, dzs rövidként való jelölése miatt még ma sem fejeződött be a helyesírásban.
Ha jól néztem meg a régi helyesírási szabályzataimat, a dz, dzs önálló betűként való felsorolása először 1922-ben fordult elő akadémiai szabályzatban, az 1896-os a dz-t nem veszi fel, a dzs akkori jelét, a ds-t viszont igen. Ez utóbbi betű írásmódját 1903-ban Simonyi Zsigmond változtatta meg az Iskolai helyesírásban (vélhetőleg azért, mert nem tartotta betűnek, csak betűkapcsolatnak).
A mai strukturalista fonológia úgy gondolja, hogy a dz fonémakapcsolat, míg a dzs inkább fonéma.
Előzmény: Oszi (43)
Oszi Creative Commons License 2003.11.02 0 0 43
Mióta van a magyar nyelvben a dz és dzs önálló betüként definiálva, abc-be besorolva?
Ezt valahogy mindig olyan mesterkélt dolognak éreztem, kisiskolás koromtól.
Tévedek, ha azt gondolom, hogy ez 30-40 évnél nem régebbi kreáció?
Előzmény: rumci (42)
rumci Creative Commons License 2003.11.01 0 0 42
A kérdésfelvetés nem teljesen jó, hiszen teljes hasonulás eredményezi a ddz kettőzött kétjegyű betűt. A kérdés valójában az, hogy dz fonémakapcsolatról (ekkor csak a z-t kell kettőzni) vagy dz fonémáról (ekkor a dz-t, melynek az egyszerűsítő írásmód értelmében csak az első jegyét kettőzzük) beszélhetünk-e. A helyesírás egy aspektust leszámítva az utóbbit vallja, a modern fonológiák az előbbit. Az egyetlen kivételes aspektus, hogy a magánhangzóközi helyzetben kötelezően hosszú dz-t rövid mássalhangzóként kell jelölni.
Előzmény: Laja73 (40)
Tecs Creative Commons License 2003.11.01 0 0 41
edz edzi, eddzük, edzd v. eddzed
(A magyar helyesírás szabályai)
Előzmény: Laja73 (40)
Laja73 Creative Commons License 2003.11.01 0 0 40
Üdv!

"Edzzünk együtt!" vagy "Eddzünk együtt!"?
Edz --> teljes hasonulás (edz-jünk), vagy
Edz --> hosszú kettősbetű (e-ddzünk)?

Hű de rég jártam erre, bocs, ha hülyeséget írtam!

rumci Creative Commons License 2003.10.07 0 0 39
A felszólító mód jele valóban a -j, de az E/2-es határozott ragozású rövid alakokban a módjel zéró fokon jelenik meg, s a kijelentő módtól csak a személyrag előhangzójának elmaradása különbözteti meg a felszólító módú igealakot.
Előzmény: TamasS (37)
Kis Ádám Creative Commons License 2003.10.07 0 0 38
Kedves TamásS!
Azt hiszem, átugrottad Rumci hozzászólásait az ügyhöz. Amúgy a felszólítás is lehetséges alanyi és tárgyas formában. Ez utóbbi a tárgyas.
Kis Ádám
Előzmény: TamasS (37)
TamasS Creative Commons License 2003.10.07 0 0 37
Kedves Kis Ádám!

Írod:

"Azt hiszem, a problémát magad is könnyen megoldod, ha olyan szavakkal próbálsz felszólítani, amelyek történetesen nem d-re végződnek az alapalakjukban.

Például:

kér - kérd azaz kér+d
áll - álld (ki a próbát) azaz áll + d..."

Nem akarok kötekedni és a nyelvtant is régen tanultam már, de nem úgy volt valahogy, hogy a felszólítás jele a "j"?

Kér -> Kérj
Áll -> Állj

stb...
A nálad alkalmazott +d (kérd, álld) az nem egészen az, amit sugallni akarsz...

Tamás

Előzmény: Kis Ádám (0)
playboy2002 Creative Commons License 2003.01.16 0 0 36
Kedves lejárt playboy2002!

Lásd például Arany Szondi két apródját:

„Sátrában alusztok, a széltül is ó:
Fiaim, hozzá köt a hála!”


Előzmény: playboy2002 (34)
rumci Creative Commons License 2003.01.13 0 0 35
Egész pontosan.
Előzmény: playboy2002 (34)
playboy2002 Creative Commons License 2003.01.13 0 0 34
rumci (1)... , ó : ódd, ...

Mi a fészkes fotonágyú az az ó ige. Talán az óvnak a régies alakja?

Előzmény: rumci (1)
CoolWitch Creative Commons License 2000.10.07 0 0 33
LvT: én az a "nem tudom megérteni" dolgot úgy értettem, ne fogom fel igazán; nem értem, miért. Köszi a magyarázatokat, kicsit tisztább lett a dolog.
Előzmény: LvT (32)
LvT Creative Commons License 2000.10.07 0 0 32
rumci:
Nem gondoltam, hogy teljes analógiát mutatok fel, a hozzászólás CoolWitchnek szólt ("nem tudom megérteni") annak magyarázataként, hogy miért gondolhatta ő, hogy a piroslik felszólító módja a pirosodjon. Most visszanézve vettem észre, nem a pirosul igét, hanem a pirosodik-ot kellett volna felhasználnom, mivel az volt az eredeti példa.
De a két eset között -- az én véleményem szerint -- csak az a különbség, hogy a paradigmából hiányzó alakok pótlása már stabilizálódott-e, vagy csak alkalmi jelenség. A fenti alkalmi, de CoolWitch megjegyzéséből azt a tanulságot vontam le, hogy ez számára "természetes" (értsd: nem érzékeli azt, hogy a pirosodjon nem tartozik a paradigmájába). Ez pedig felveti bennem, hogy nem most alakul-e ki a szuppletivizmus.
Az én véleményem szerint a mosakszik ~ mosakodik, növekszik ~ növekedik stb. párok már szuppletív jellegűek. Ehhez képest igen hasonló a piroslik ~ pirosodik viszonya. Ha elég nagy lesz a nyelvi nyomás a felszólító mód képzésére, úgy egy-két emberöltő múlva már dönthetünk a kérdésben.
Előzmény: rumci (31)
rumci Creative Commons License 2000.10.06 0 0 31
A te létigés példád más. Ott tényleg szuppletivizmusról (alakkiegészülésről) van szó: két egymást kiegészítő paradigmadarabról. Itt viszont egy teljes és egy hiányos paradigma áll egymás mellett. Ez igen más esetet jelent, noha sokszor nehéz egyértelműen eldönteni.
Előzmény: LvT (30)
LvT Creative Commons License 2000.10.06 0 0 30
Pedig nem példa nélküli ez az eset: vegyük a létigét (van). Ennek nem léteznek feltételes módú, sem felszólító módú alakjai, jövő idő sem képezhető belőle, valamint egy speciális eset kivételével igenév sem alkotható hozzá. A hiányzó alakok a lesz igéből képződnek.
Ugyanígy a pirosul ige a pirosodik igétől "kölcsönözheti" a felszólító módot. A jelen nyelvállapotot tekintve hasonló a helyzet a hajlik igével is: a köznyelvben a hajlom és hajlik alakok kivételével a ragozáskor mindig a hajol ige alakjait használjuk. De ennek még műveltebb nyelvhasználatban élnek más alakjai is, így pl. az E/3 felszólítómódja: hajoljék. Ez általánosan jellemző az ikes igékre, mivel az ősmagyarban ezek még nem voltak külön igék, csak a megfelelő iktelen igék visszaható ragozását alkották; ennek "maradványai" az ilyen párok: tör ~ törik, hall ~ hallik, érez ~ érzik.
Sok ikes ige idővel iktelenné vált és iktelen ige ikes lett a történelem folyamán, egyeseknél mindkét alak párhuzamosan él (ilyen éppen a hajlik ~ hajol = le-/meghajtja magát: ikesből iktelen lett; vagy a pirosul [eredetileg: pirossá válik] ~ piroslik [eredetileg: pirosnak "mutatja" magát]: a jelentés közeledett egymáshoz), illetve rokonértelmű képzőkkel képzett párok vannak. Ilyenkor, szerintem, a "könnyebben képezhető" felszólító móddal helyettesíthetjük a problémásat. Meg merem kockáztatni, még akkor is, ha a jelentés kissé eltér, amennyiben a szövegkörnyezetből kiderül a jelentés: "Ne habozzál sört tölteni nekem" ~ "Töltsd új a sört, hogy ne habozzon". A van és a lesz igék jelentése sem teljesen fedi egymást, mégis igen meg kell erőltetnünk magunkat, hogy kétértelmű mondatokat szerkesszünk velük.
Egyes esetekben elfogadhatónak tartom a hangkivetéses felszólító módot és használom is pl. az alábbit: hámlik -> hámjék. A Nyelvművelő kézikönyv "pongyola" kitételét itt kissé sommásnak érzem, a probléma inkább az, hogy a nyelvérzék nehezen ismeri fel a kapcsolatot a felszólító módú alak és az alapige között. Mellesleg vannak szavaink amik így keletkeztek, pl. a sirám a siralm-ból (a ragozott alakokból [pl. siralmban -> siramban] való nyelvújításkori téves elvonással), siránkozik a siralmkozik-ból.
Ahogy elnézem a rumci által a szóvégmutató szótár alapján közölt listát, valóban erős korrekcióra szorul, mivel a rigmus is azt modja: "zab szemesedjék, búza bokrosodjék"...
Előzmény: CoolWitch (29)
CoolWitch Creative Commons License 2000.10.05 0 0 29
Hmmm, igazad van. De én ezt akkor sem tudom megérteni, nem is fogom valószínűleg:.-))) Köszi azért!
Előzmény: rumci (28)
rumci Creative Commons License 2000.10.05 0 0 28
Megjegyzem: az alapuljon az alapulnak a felszólító módú alakja, és nem az alapsziknak, ugyanígy fajuljon el < elfajul != elfajzik, pirosodjon < pirosodik != pirosul; a többi stimmel. A hajoljon, romoljon inkább a hajol, romol ige alakja, mint a hajlik, romlik igéé. Az utóbbinál alig van jelentéskülönbség, az előbbinél több. Amúgy vigyázz: attól, hogy két ige jelentése lényegében ugyanaz, töve és hangalakja hasonló, szóval ettől még két különböző ige. Ugyanúgy áthidalás, mint a körülíró szerkezet.
Előzmény: CoolWitch (26)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!