Keresés

Részletes keresés

e1111 Creative Commons License 2010.05.13 0 0 9

Igen, nekem is átsuhant az eszemben ez a megoldás...

 

Talán saját maga, kedves Bumburnyák felfedi-e a titkot? Hiszen szivességet kér, és nem olyan egyszerű bárhonnan hozzájutni egy korabeli újság címlapjához. Fokozza a drámai feszültséget, hogy Bumburnyák számára bármelyik napilap megfelelő. Július 25-én, reggel adta fel a segélykérő levelet, vagyis 21 nappal a kérdéses dátum után.

 

Munkahipotézisként tegyük fel mégis, hogy 1950. július 4-én volt a születésnapja. Ebben az esetben még alig töltötte be az 50. életévét a topic megkezdésekor.

Elképzelhető-e, hogy egy 50 évesnek éppen a születésnapját követő 21. nap reggelén támad égető szüksége egy bármilyen napilap címlapjára, amelyik a születésének napján látott napvilágot? Elképzelhető-e, hogy nem csak szüksége van rá, hanem - ráadásul - sürgősen kell neki, időben viszonylag messze a születésnapján túl?

 

A sürgősség, valamint a feltett születésnap - de mindenképpen jeles nap - arra a következtetésre ad alapot, hogy a július 4-i dátumnak Bumburnyák számára aktualitása volt még július 25-én is! Mikor szokott ilyen helyzet előállni? A leginkább tipikus előfordulása a parallel helyzeteknek az úgynevezett halasztott ünnepnapok esetén van. Vagyis, amikor valakinek - például - a születésnapját nem a valódi születésnapján ülik meg, hanem akkor, amikor a családjának, baráti körének a leginkább alkalmas. Az ehhez hasonló ünnepségek természetes velejárója az ajándékozás, ami alól egyetlen kivétel van - maga az ünnepelt. Jó ajándék-e egy 1950. július 4-i újság címlapja? Azt kell mondjam, hogy egy családtörténet iránt érdeklődő valaki számára ideális. Ki ne ismerne olyanokat, akik éjt nappallá téve igyekeznek feltárni családjuk történetét? Következésképpen Bumburnyák aligha a saját maga számára keresett címlapot, sokkal inkább valamely rokon számára. Érdemes tekintettel lenni arra a szempontra is, hogy ő maga még poétikusan fiatal volt. Azonban a szülei úgy a hetvenes éveiket taposták, vagyis pontosan a múltba révedés, a családtörténetkutatás időszakát élték. Kerek évfordulója a két szülő közül inkább az édesanyának lehetett (75. életév), jóllehet a családfakutatás inkább férfias elfoglaltság.

 

Minden szempontot alaposan mérlegelve megállapítható, hogy Bumburnyák a 75 éves, családtörténet iránt érdeklődő édesanyjának kereste az 1950. július 4-i újság címlapját, születésnapi ajándékként.

 

Előzmény: qdz (8)
qdz Creative Commons License 2010.04.28 0 0 8
Valszeg akkor született a topicnyitó...persze, csak úgy gondolom...
Előzmény: e1111 (7)
e1111 Creative Commons License 2010.04.27 0 0 7

Miért érdekel téged 1950.július 4.? Mi történt akkor?

 

Amit Peter Altanberg írt erről a témáról, az általánosítás.

Előzmény: Bumburnyák (-)
Pater Altenberg Creative Commons License 2005.08.12 0 0 6

Magyarországi napilap kellene? Objektiv hirt nem közöltek, csak ideologikus fejtágítást, propagandaizét, ilyesmit. Adat-értéke nulla, kivéve, ha valaki propaganda-közleményeket gyűjt, elemezne, stb.

Így első blikkre: a Grösz-per volt akkor, azon a nyáron. Meg gyujtogató, leleplezett kulákok, szabotázsok, jugoszláv határprovokációk, ilyesmi.

Nem kell.

Menroting Creative Commons License 2005.08.11 0 0 5
Valaki belinkelhetne egy aznapi napilapot topikzárásként ..:-)))
zálycsik Creative Commons License 2005.08.09 0 0 4
:DDDDDDDDDDD

Jó kis topik volt.
Előzmény: eMM (3)
eMM Creative Commons License 2005.02.11 0 0 3
5 év alatt, talán:)
Előzmény: nyman (2)
nyman Creative Commons License 2002.06.20 0 0 2
sikerult?
Előzmény: Bumburnyák (-)
Wágner úr Creative Commons License 2000.07.25 0 0 1
Küldj egy emilt GLászlónak - a Politikában megtalálod -, a múltkor villogott mindenféle Szabad Népekkel, össze-vissza bekötve, de mivel szódavíííízet... brrr... ivott közbe', ezér' én elfordultam és nem tudom a továbbiakat...
Előzmény: Bumburnyák (-)
cinquecento Creative Commons License 2000.07.25 0 0 0
0 másik könyvtár?
Előzmény: Bumburnyák (-)
Bumburnyák Creative Commons License 2000.07.25 0 0 topiknyitó
keresek 1950.július 4-i magyar napilapot sürgősen, a lap nem kellene, csak egy scan, vagy egy jó fénymásolat a címoldalról. Segítsen aki tud, mert a központi könyvtár október 4-ig zárva van. Égetően kellene.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!