Keresés

Részletes keresés

van_Persil Creative Commons License 2021.04.06 -1 0 34226

A lemosózás és az egérfül állapotbeli permetezés az két egész más dolog, az almát akarod összehasonlítani a körtével. Nem véletlen, hogy lemosózáshoz más kénvegyületet (zömében poliszulfidokat) használnak, mint a "rendes" permetezéshez,l. a lemosó ha zöld részt ér, akkor perzselhet. Felszívódó szereket csak akkro tudsz érdemben használni, amikor van levélfelület, amin fel tud szívódni. A növényvédöszerek felhasználási utasítási nem véletlenül utasítások, úgy és akkor KELL használni öket, ahogy és amikor engedélyezve vannak, nincs felhasználó általi rögtönzéseknek helye.

Előzmény: Garamond (34220)
kavicsos64 Creative Commons License 2021.04.06 -1 0 34225

Itt tegnap előtt volt fagy ,de nem készültem rá ! Tegnap azért összeraktam amim volt két spré alakú szórófejet kihelyeztem a vízadagjukat megnöveltem ,erre nem lett fagy ! De holnaptól 3 napon keresztül -5 fokot jósolnak ! Jelenleg már kifehéredett a táj nagy pelyhekben esik a hó és a szél is fúj ,igazi téli idő van ! A fák meg virágba borultak ! Egy chorus van rajtuk hogy ez meddig lesz elég nem tudom ebben az időben ! A termésre vajmi kevés esély van .

Előzmény: The Dark Side of the Moon (34223)
kavicsos64 Creative Commons License 2021.04.06 -1 0 34224

A virágzásban lévő fákra az időjárás miatt csak a Chorust fújd a hidegben is működik !

Előzmény: gesszti (34221)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2021.04.06 0 0 34223

A ma hajnali fagy és a következő pár napban várható miatt egy kísérletet csinálok.

 

A kerti locsolórendszert még a múlt héten üzembe helyeztem. Ennek elfagyásától mondjuk kevésbé félek, mert ahhoz nem elég -2 oC, de a virágzó fák, mint a nektarin, vagy az éppen szirmát hullajtott kajszi már, illetve akár a mára virradó hajnalban sajnos károsodhat(ott).

 

Szóval digitális hőmérő-adatrögzítőket helyezek el a kertben, minden védendő fára egyet vagy kettőt. A kisebb fákra 1,0 m magasságban, a nagyobbakra kettőt (1 és 2 méterre). Kiteszek továbbá +1 db kontroll mérőt egy semleges helyre, hogy legyen viszonyítási alapom.

A védendő fák alatti füves területet a legkritikusabb órákban locsolni fogom 1-1 órát finom porlasztással kerti körforgós, szektoros locsolóval.

 

A kísérlet lényege, hogy mennyivel tudom emelni a levegő hőmérsékletét? A mérők precíziósak, 1/10 oC pontosságúak. Az adatok mintavételezése 1 perc lesz. Az adataik számítógépen kiolvashatók, kielemezhetők. Az eredményt itt közzéteszem.

dani64 Creative Commons License 2021.04.06 0 0 34222

Köszönöm mindenkinek  a válaszokat !

Ez egy kinti sövény tekintélyesebb mérettel (feleségem kedvence) kézzel áttörölgetni minden levelet elég időigényes lenne . Kísérlet keppen megpróbálom egy tövön - arra gondoltam hogy lemosom parafinolajjal és 1-2 nap múlva lemosnám róla az olajat valamilyen szerrel . Hátha addig elpusztulna a tetű  a növény meg kibírná addig. Kérdés hogy mivel tudnám lemosni az olajat ?  Mosogató szer  alkalmas -e erre ?

Előzmény: Catman (34215)
gesszti Creative Commons License 2021.04.06 0 0 34221

Azt mondod, érdemes lenne a vegesol-os lemosás után mégegyszer kénnel megfújni az egreseket? Pl. thiovittal? 

 

Ribizli, és josta mennyire érintett? 

 

 

Szőlő lemosásra mit ajánlatok? Mehet a vegesol natúr, vagy valami kiegészítéssel, vagy valami egészen mást? (otelló is van... ez csak később érzékeny a kénre?)

 

Barackfák pár napja, virágzás legelején kaptak 1 kör chorus-t. Ha a hét vége felé megáll a szél, érdemes lenne még egyszer megfújni őket? Van, ami még csak most kezd el virágozni. Chorus mellé kell most valami más is? (kajszi, őszi, meggy, szilva van most virágzás különböző fázisában, feltéve, ha a szél nem veri le az összes virágot...)

Előzmény: Garamond (34220)
Garamond Creative Commons License 2021.04.05 0 0 34220

Nincs nézetkülönbség közöttünk a két szer általános felhasználhatóságát illetően.

Abban azonban van, ha egy fertőzött egresbokor amerikai lisztharmat elleni lemosójánál keveslem a jelzett anyag kénmennyiségét (bár erre nem terjed ki a hozzászólás – hiányolom is). Továbbá a másik szer (Score) lisztharmat elleni hatása főleg akkor nyilvánul meg a legjobban ha nagy felületen tud felszívódni. Ezért is ajánlják sziromhullástól kezdődően. Nem tudom hol van az egresbokrotok, nálam Bp. környékén, éppenhogy egérfüles állapotban van az egres. A Score egy kitűnő szer (én is használom őszibaracknál és almánál, ha már van hol felszívódnia), de a jelzett esetben egyszerűbb, célzottabb amerikai lisztharmat elleni szer is megtenné. Privát véleményem, ez a konkrét esetben az ágyúval verébre lövés esete. Van akkus nagy permetezőm, de vannak háti permetezőim is. Inkább összekeverek 3-5 liter permetlét fapados kénnel és permetezek kétszer.
A rezisztencia kialakulásához a felhasználok is hozzájárultak nem kis mértékben.
A széles hatás spektrumú, több komponensű szereknek nagyon jó a sajtója és sokan szeretik, mert kényelmes is, de ebben az időszakban ilyen felszívódó szereket nem használnék.

 

 

Előzmény: van_Persil (34219)
van_Persil Creative Commons License 2021.04.05 -1 0 34219

A vegesol eres lemosó, a thiovit nem. A vegesol az amerikai lisztharmat ellen jó, a thiovit "lisztharmat" ellen. Egyszerüen a két szer nem összehasonlítható, mert máskor kell kijuttatni.

Előzmény: Garamond (34217)
taormina001 Creative Commons License 2021.04.05 0 0 34218

Köszönöm; igen, nekem is pontosan ez a tapasztalatom.

A legközelebbi permetezés Thiovittal lesz, de gondolom ez épp most nem lenne tanácsos, hiszen épp tegnap permeteztem Score-ral. Az amerikai lisztharmat név szerint csakugyan nem szerepel rajta, de a lisztharmat általánosságban igen. Leht, hogy ez a fajta kivétel?

Előzmény: Garamond (34217)
Garamond Creative Commons License 2021.04.04 0 0 34217

Nem ismert előttem a Score amerikai lisztharmat elleni hatása . . .
Vegesollal pedig az a gond egresnél, hogy kéntartalma csak 23 %. (Ez olyan mint a humán gyógyászatban az a gyógyszer, amely majdnem mindenre hat egy kicsit, de ha baj van semmire.)

Thiovitnél (úgy emlékezem) ez 80 %.
Konkrét kérdésedre, hogy mikor permetezzél ezzel a szerrel, az a válaszom: holnap.


Ha barna szöszmösz nélküli, fogyasztható termést akarsz, akkor egyszer még lisztharmat elleni felszívódóval le kellene szórni (időjárástól függő időpontban).


Én kb. 15 éve rendben tartom egres bokraimat, de egyszer betegségeim miatt minden permetezést kihagytam. Abban az évben egy szemet sem tudtunk evésre leszedni. Bár akkor is leszedtük a feleségemmel, de ment a kukába. Ebből azt a tanulságot vontam le, hogy az amerikai lisztharmat esetén sincs végleges győzelem. Minden évben elölről kezdődik a küzdelem, persze időjárás és fajtafüggő is kis részben. Érdekességként jegyzem meg, ezt a fajtát Apám az 50-es évek elején mentette ki a államosított szőlőből és ültettük át a kertünkbe. Soha nem ismertük ezt a betegséget, kb. a 1900 évek végén vettem még egy új fajtát, és ezzel hozhattam be a fertőzést, de lehet, hogy a szél . . .

Előzmény: taormina001 (34213)
kavicsos64 Creative Commons License 2021.04.04 -1 0 34216

Tévedés még sosem késtem el ! Amúgy is nem bokrom van hanem kis fácskám !

Előzmény: taormina001 (34212)
Catman Creative Commons License 2021.04.04 0 0 34215

Sajnos a kecskerágó ilyen. Nekem nem sikerült a tetűtől megszabadulni, úgyhogy végül a kecskerágótól szabadultam meg...

Előzmény: dani64 (34204)
wtman Creative Commons License 2021.04.04 0 0 34214

Szobanövénynél nekem a Substral rovarölős táprudacskái nagyon beváltak!

Előzmény: van_Persil (34205)
taormina001 Creative Commons License 2021.04.04 0 0 34213

Én Vegesollal mostam le, mert az volt bekeverve, ma pedig Score-ral permeteztem meg, mert (Tafrina ellen) az volt bekeverve.

Ezek is ösrégiek, de két éve annyira lisztharmatosak lettek, hogy nem csak a termés ment tönkre, kivágtam a bokrok többségét is, csak két zöldtermésüt hagytam, aztán vettem másik két újat is, meg egy valami új tüskétlen fajtát. Így aztán nem tudok annyira homöopatikus mennyiségeket kevergetni nekik. De van itthon Thiovit, legközelebb azt kapják. Ez mikor esedékes?

Előzmény: Garamond (34211)
taormina001 Creative Commons License 2021.04.04 0 0 34212

Akkor rég késö

Előzmény: kavicsos64 (34210)
Garamond Creative Commons License 2021.04.04 0 0 34211

Nálam bevált.

1. lemosás: Nevikén vagy egyéb kén.

2. leveles állapotban, virágzás előtt: Topszin metil, évenként váltogatva Topas-sal

 

Több éves tapasztalatom 6 tő ősrégi fajtánál, ellenkező esetben a termés felhasználhatósága a nullához közelít az elterjedt amerikai lisztharmat miatt.

Az sem árt ha év közben kitépjük alatta a gyomot valamit kapnak trágyát. Én el nem ítélhető módon általános műtrágyát szórok alá-köré ősszel. Kétévente a magasabb vagy száraz ágakat megmetszem illetve kivágom.

Előzmény: taormina001 (34208)
kavicsos64 Creative Commons License 2021.04.04 0 0 34210

Én a nevikénnel le szoktam mosni és csak akkor permetezem ha megjelenik a tünet valahol rajta ,valami kontakt szerrel .

Előzmény: taormina001 (34208)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2021.04.04 0 0 34209

A NÉBIH oldalán még nincs fenn.

https://portal.nebih.gov.hu/-/eseti-es-szukseghelyzeti-engedelyek-tara

 

Viszont szokás szerint a Flumite -hála Istennek!- igen.

Előzmény: Olligazda (34206)
taormina001 Creative Commons License 2021.04.04 0 0 34208

Egres amerikai lisztharmata ellen mikor kell permetezni és mivel?

szicsu1007 Creative Commons License 2021.04.04 0 0 34207
Előzmény: dani64 (34204)
Olligazda Creative Commons License 2021.04.04 0 0 34206
van_Persil Creative Commons License 2021.04.03 -1 0 34205

Nem vagyok dísznövénykertész, de nekem pajzstetünek tünik.

H.lyeséget nem akarok mondani, mert a pajzstetü az életmódjából kifolyólag eléggé védve van minden vegyszer ellen, de mintha létezne ellene valamilyen spray. Esetleg elsönek próbáld meg káliszappanos vízbe mártott szivaccsal minden levelét, ágát jól áttörölni, hadd csurogjon rajta a cucc, aztán utána megpróbálni a sprayt ráfújni. Mindenképp ajánlanám, hogy beszélj dísznövénykertésszel vagy növényvédössel. Lakásban tartott cuccnál, pláne, ha kisgyerek vagy állat van, a durva szerek eleve felejtösek, meg amik gázosodva fejtik ki a hatásukat.

Előzmény: dani64 (34204)
dani64 Creative Commons License 2021.04.03 0 0 34204

Üdv szakik ! Megtudnátok mondani mi ez a kártevő a kecskerágón és mivel irtható ki ? 

Tavaly nyáron próbáltam actarával , mospilánnal ,fasterrel - de csak gyérítette őket   Ezek a dögök talán még télen is szaporodtak.   

kavicsos64 Creative Commons License 2021.04.03 -1 1 34203

Jol tetted csak vigyázz rá és akkor meghálálja ! Nem kell magasra engedni ,mert az ember öregszik ! Az enyémak csak 25 cm törzsekkel rendelkeznek ,redelkeztek ! A régi kiment a lábvíz miatt mert meggybe volt oltva ,az újat már én oltottam onabónára de ennek sincs 25 cm-nél nagyobb törzse .

Előzmény: Törölt nick (34202)
Törölt nick Creative Commons License 2021.04.03 0 0 34202

Vettem egy Bigerau Burlatot, aztán majd elválik hogy lesz-e porzója vagy nem. Egy ezres volt, anyit nekem megér a próba. 

pikubá Creative Commons License 2021.04.02 0 0 34201

Csak egy tipp. 😁

Én régi műanyag redőnyökből vágtam 20-30 centis darabokat, azokkal védem

a damilos kaszámtól a fák szárát. Annyit tologatok össze körben, amennyi szükséges .

kavicsos64 Creative Commons License 2021.04.02 -1 1 34200

Nem olyan lényeges nem vagy egyedül ezzel ! Ahol permetezni szoktam ott a nagy fákat is felsebzi a gazda ,mondtam neki már majd levágok az újjából ((::!! Ne tudja húzni a gázt .

Előzmény: naivkezdo (34199)
naivkezdo Creative Commons License 2021.04.02 0 0 34199

Sejted nem így akartam:) de mondom ez nem így nézett ki, kár hogy előtte nem fényképeztem. Száraz illetve korhadt rész volt, ahogy leszedtem úgy tárult fel ilyenre.

Előzmény: kavicsos64 (34198)
kavicsos64 Creative Commons License 2021.04.02 -1 1 34198

Huszon éve kaszálok de még sosem kaptam el egy fát sem ,mandzsettát kell hagyni és letépni kézzel azt a kis füvet !

Előzmény: naivkezdo (34196)
öreg_néne_b Creative Commons License 2021.04.02 0 0 34197

Igen, addig, amíg a fa ki nem növi.

Előzmény: naivkezdo (34196)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!