Keresés

Részletes keresés

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.05.28 0 1 32830

Az Amistar Top nincs engedélyeztetve a szőlőre, ahogy a Score sem.

Vagyis elvben nem mehet az Amistart Top szőlőben, gyakorlatban viszont igen. Ezekben az esetekben véleményem szerint kizárólag üzletpolitikai okok állnak a háttérben. Én is ezzel szórtam a múlt héten.

Vicces dolog ez, mert az Amistar Top szerkombinációt az engedélye alapján zöldségekre "találták ki". Közben meg látjuk, hogy a difenokonazol (Score) hatóanyag összetevője önállóan nincs is engedélyeztetve zöldségben... Kombinációban meg mégiscsak jó? :-)

Szóval az Amistar Top mindkét összetevője elég általános hatásspektrumú szer, nyilván gond nélkül alkalmazható szőlőben.

 

Szürkerothadásra felszívódó szerből az azoxistrobin hatóanyag jó, azaz ha az előbbi Amistar Top-ot használod, akkor az elvben megvédi. Ha már közeledik az érés, akkor pedig használhatsz Teldor-t, ami ugyan nem teljesen felszívódó szer, de a leírása szerint hosszú hatástartamú, mert részben azért transzlamináris.

Borszőlőnél a gombaölők használata külön fejszámolgatást igényel, de ha jól értettem, Neked a csemegeszőlőre kell kalkulálnod.

 

A 4x használható Topas bőven elégséges kell, hogy legyen lisztharmat ellen. Az úgy két hónap védelmet ad. Köztes időben rezisztenciatörésnek használhatsz kontakt szereket is: ként külön (Thiovit) vagy inkább célszerűen valami komplexebb formában, mint Rézkén 650 SC, vagy "Bordóilé + kén"-t vagy Karathan-t. Ennek azért bőven elégnek kell lennie!

 

Előzmény: arsenalfan007 (32828)
Tomo75 Creative Commons License 2020.05.28 0 0 32829

Csemegeszőlő topicban azt ajánlották, nem szabad olyat használni, ami nincs engedélyezve. Én betartom. Szőlpőre vegyél Quadrist, ha arra van szükség. Szőlő és Csemegeszőlő topicban segítenek.

Előzmény: arsenalfan007 (32828)
arsenalfan007 Creative Commons License 2020.05.28 0 0 32828

Szia!

 

Annyi kérdésem lenne, hogy az Amistar Top is jó-e a szőlőbe? Engedélyezve ugyan nincs, de a hatóanyaga egyezik a Quadriséval (bár ebben kevesebb van belőle) illetve a Score/Alfa Solo hatóanyaga is benne van, ami szintén nincs engedélyezve szőlőre.

 

Illetve mivel lehetne kiegészíteni szürkerothadás ellen?

 

Ill. még egy kérdés - talán tudsz, vagy tud valaki segíteni. Topast használok szőlőben lisztharmat ellen. De elvileg csak 4X engedélyezett a felhasználása. Milyen más hatóanyagú szert tudnál/tudna valaki javasolni, ami felszívódó, és alkalmas szerrotációnak/rezisztencia kialakulásának elkerülésére?

 

Köszönöm!

Előzmény: The Dark Side of the Moon (32812)
beetee Creative Commons License 2020.05.28 0 0 32827

Ez nem lehet, hogy tetves volt? De leirtottad? És a deformáció megmaradt?

 

Előzmény: lapar (32824)
beetee Creative Commons License 2020.05.28 0 0 32826

6 lábuk van. Tetvek. Más faj.

Előzmény: lapar (32822)
beetee Creative Commons License 2020.05.28 0 0 32825

Levélpirosító levéltetű.Ribizlifajtától is függ, hogy mennyire pirosodik be... A ribizli tipikus károsítója. A dudorokban laknak egy ideig alulról a tetvek, de lehet, hogy már kiköltöztek... nem emlékszem mikor, de nyárra levonulnak a ribizliről egy másik (nem haszon) növényre.

 

Mivel nehéz őket kontakt szerrel eltalálni, felszívódó jó ellenük.

Hivatalosan szabad forgalomban a Mospilan van... viszont tervezd be, hogy mennyi idő van érésig, és belefér-e egy ilyen kezelés...

Előzmény: lapar (32821)
lapar Creative Commons License 2020.05.28 0 0 32824

És végül, kajszi. Nem sok ilyen van, de van.

 

lapar Creative Commons License 2020.05.28 0 0 32823

Dió.

Ez, ha jól tudom, atka:

 

 

Ezt viszont nem tudom mi. Olyan pajzstetű kinézete van.

 

lapar Creative Commons License 2020.05.28 0 0 32822

Ezek a tetvek a levél hátoldalán a fekete tetvek "kölykei", vagy más faj?

 

lapar Creative Commons License 2020.05.28 0 0 32821

Üdv az Uraknak!

Több kérdés is lenne.

Ez mi? És mivel? (fújjam)(ribizli)  

 

alfi13 Creative Commons License 2020.05.28 0 0 32820

Nem csak a szer de a permetezés időzítése is nagyon fontos. A virágzás előtt nálam az Acrobat MZ és a Karathane star esetleg Topaz 100 vált be. Acrobatba van egy fölszivódó és egy kontakt szer  ami fokozott védelmet nyújt a peronoszpóra és a botritisz ellen. A virágzás után ha nagyon csapadékos lesz az irő akkor kb két hét múlva ismételd meg a védekezést.

Előzmény: Benedek János (32810)
dombay63 Creative Commons License 2020.05.28 0 0 32819

Almafa varasodás elleni védelmével kapcsolatban kérdezném, hogy ilyen naponta többször eleredő esős időjárásban milyen gyakorisággal és mivel célszerű permetezni? Tavaly is hasonló jellegű volt az időjárás és elég rendesen pöttyös lett a termés nagyobbik része, tehát a gomba nyílván jelen van idén is.

Egy tavaszi rezes lemosó volt induláskor, legutóbb 11 napja kapott Topast és Dithant. Úgy néz ki, legjobb esetben Pünkösd után lesz lehetőségem permetezni, 15 napot követően, félek ez így már megint késő lesz. Ha gyakran esik, a kontakt szert érdemes egyáltalán használni? Score elvileg zölddió méretig mehet csak, (miért?) most kicsit ennél már nagyobb lehet, de talán még belefér. Vagy maradjak a Topasnál?

szicsu1007 Creative Commons License 2020.05.28 0 0 32818

No igen! Mert még a felszívódó sem akar "kanyarban" áramlani:-)

Előzmény: The Dark Side of the Moon (32817)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.05.28 0 0 32817

Én azért belülre is benyomom néhányszor a lombkoronába a szórófejet középre az ágak közé. Biztos, ami biztos!

Előzmény: szicsu1007 (32816)
szicsu1007 Creative Commons License 2020.05.28 0 0 32816

Ezt a finom permetködöt nappal is szoktam látni. Amikor a lenyugvó nap sugarai nyalábokban áthatolnak az egyébként "sötét" cseresznyeágak között. Egész meglepő, hogy lágy szellőben méterekre beborítja a köd a leveleket.

Ja és saját tapasztalat: csak lemosó permetezésnél tartsam közel az ágakhoz a szórófejet. Vegetációban (különösen felszívódó szernél) akár két méterre is lehet a szórófej a lombtól. Ha van némi enyhe légmozgás (és "látom is" a ködöt, még a lombkorona belsejébe is beszállingózik a permetszer.

Amúgy kézi permetezőm van...

Előzmény: The Dark Side of the Moon (32809)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.05.28 0 0 32815

A kézi permetezőhöz képest mindenképpen kell, hogy legyen megtakarítás.

 

Nekem "csak" akkus gépem van (MAROLEX RX 12), de az ebbe töltött 10 literrel annyit permetezek le, mint a szintén Marolex kézivel 12-13 litert felhasználva. Feltételezem, ha ez még komolyabb porlasztású motoros lenne, akkor a megtakarítás még magasabb lenne.

Előzmény: gesszti (32814)
gesszti Creative Commons License 2020.05.28 0 0 32814

Általában sima kézivel, és most ezzel a motorossal is úgy permeteztem, hogy megnéztem mennyi az, ami már folyik, és annál valamivel kevesebbet próbáltam fújni egy helyre. 

 

Ha ez a mennyiség elegendő lenne ugyanakkora védettség eléréséhez, az azért vegyszerben is szép összeg. 20-30%-os megtakarítás. 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (32809)
Benedek János Creative Commons License 2020.05.28 0 0 32813

Köszi szépen! Apósomnál minden évben sok szőlő megy a levesbe...

Előzmény: The Dark Side of the Moon (32812)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.05.28 0 0 32812

Kontakt szer: Bordóilé + Kén NEO SC.

Kénre érzékeny direkt termőd van (pl Othello), akkor Bordóilé és hozzá Karathane

 

Felszívódó szerek:

-Quadris (Amistar) és hozzá Topas (Score és hasonlók lisztharmat ellen)

-Cabro Top és hozzá Topas (Score és hasonlók lisztharmat ellen)

Előzmény: Benedek János (32810)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.05.28 0 0 32811

A legfontosabb vektort hagytad ki, az embert.

 

A megbízhatatlan forrásból származó csemete, vagy oltvány, oltóanyag és a fertőtlenítetlen szerszámok ugyanúgy terjesztői a vírusoknak.

 

Ha van a kertben, vagy a szomszédodéban vírusos fa, az ellen nehéz védekezni. Nekem eddig két fa esetében sikerült, noha van 4 vírusos. Ehhez a levéltetűk ellen kell folyamatosan védekeznem, távol kell őket tartani. És persze minden fa és használat előtt fertőtleníteni a szerszámokat. Ez sem garancia és nem várok csodát. Előbb-utóbb megfertőződnek a még tünetmentes fák is, ha még nem fertőződtek.

Előzmény: van_Persil (32800)
Benedek János Creative Commons License 2020.05.28 0 0 32810

Sziasztok!

Szőlőben peronoszpóra, és lisztharmat ellen mit javasoltok?

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.05.28 0 0 32809

Valószínűleg a kézi volt "sok", de ha alaposan akarsz permetezni -főleg kontakt szerrel-, akkor ez így normális. Kézi permetezővel nem is tudsz annyira porlasztani, a "normális" fedéshez "vastagabban" szórod, számtalan helyen megfolyik az anyag.

Ugye azt gondolod, hogy a normális fedés akkor alakul ki, ha fénylik a nedvességtől a falevél. Ez tulajdonképpen igaz is. Csakhogy ezt a "fénylést" finomabbra porlasztva motorossal hamarabb és kevesebb növényvédőszer kijuttatásával éred el, mint kézi permetezővel.

Kézi permetezővel kiskertben mindenki hajlamosabb túlbiztosítani. Én is.

Korábban többször leírtam már, hogy permetezni kézi permetezővel éjszaka lehet megtanulni. Villanyfényben, lehetőleg ellenfényben kell csinálni. Abban látható az a finom permetköd, amit nappal nem látsz és pont olyan hatásos fedést ad, mint amikor csurog a növényen.

Előzmény: gesszti (32807)
LVDH Creative Commons License 2020.05.28 0 0 32808

A Novodorhoz annyi kiegészítés, hogy csak a fiatal tárvák ellen hat. Kifejlett bogarakra nem jó, tehát figyelni kell, hogy idejében legyen permetezve.

 

 

Előzmény: Sinesol (32804)
gesszti Creative Commons License 2020.05.28 0 0 32807

Konyhakerti felhasználás ( 100+ db gyümölcsfa) esetén nem egyszerű hektár dózist számolni. Pláne úgy, hogy elég ritkán van telibe fújva minden növény úgy, hogy területre lehessen permetlé mennyiséget számolni. Idén elkezdtem írni, permetezésenként a víz mennyiségét is, hogy tudjak valamiből számolni jövőre. Per pill még nem tudom eldönteni, hogy a kézi hagyományos permetező permetleve volt sok, vagy ezé a levegős-motoros gépé kevés. Maruyama MD150 gép. 

Előzmény: van_Persil (32806)
van_Persil Creative Commons License 2020.05.28 -1 0 32806

Mindig minden vegyszernél a hektárdózis számít, azaz hogy az adott kultúra egy hektárjára mennyi vegyszernek kell kijutnia. A legkisebb állást én kicsinyellem. Ha pl .Stihl permeteződ van, akkor normál permetezésnél kb a 3-as jelnél kellene legyen max gáz mellett és normál (nem sietős) lépteknél, gyomirtásnál 2-es és alapgáz. A háti csettegő nem juttat permetlevet mindenhova, így értelemszerűen kevesebb lét használ fel.

Előzmény: gesszti (32805)
gesszti Creative Commons License 2020.05.28 0 0 32805

Eddig sima pumpás permetezővel szoktam permetezni. Tegnap permeteztem a gyümölcsfákat először motoros géppel. A sima kézi pumpással kb. 30 liter permetlé ment ki legutóbb. A motorossal tegnap 20 liter. A motorosnál ez volt a fúvókánál a legkisebb állás. Kifejezetten figyeltem rá, hogy teljesen lefedjem a fák lombját, és mindenhova jusson permetlé. Egy ilyen levegős-motoros technológiánál elegendő a kevesebb permetlé, vagy legközelebb növeljem a mennyiséget, hogy közelítsek az eredeti 30 literes mennyiséghez? 

 

Ha kevesebb a permetlé igény, akkor abban arányosan kevesebb a vegyszer is. Ezzel mi a helyzet? Elég a kevesebb vegyszer - adott esetben jobban szétporlasztva - ugyanannyi növényre, vagy más arányban kell motoroshoz keverni, mint sima háti permetezőhöz? 

 

Ami még furcsa volt számomra, hogy a háti permetező fúvókájával szépen körbe tudtam járni a lombot, legtöbb fánál szinte felülről is,  ennél a motorosnál meg szinte teljesen csak alulról felfelé ment a permet. Igaz, hogy a légmozgás átforgatta a leveleket. Elegendő permetlé juthat így a fák felső részére? Nem szivattyús gép, csak lefolyós, így csak korlátozottan lehet felemelni a fúvókáját. 

Sinesol Creative Commons License 2020.05.27 0 0 32804

Nem, a burgonyabogár nem azonos a levéltetűvel. 
A Mospilan nekem már évek óta semmit sem ér burgonyabogár ellen, pedig régebben talán irta is az adatlap, gondolom azert szedhették ki, mert már teljesen rezisztens.

 

Lehet a Sherpa is leviszi, régebben jó volt rá, viszont ha biztosra akarsz menni, akkor Novodor-t próbálj meg beszerezni, kicst drágább, de tavaly 1-2 permetezéssel egész nyáron semmi sem volt a burgonyán.

Esetleg még a Spintor/Laser is nagyon jó, annak még meg van az az előnye is, hogy rengeteg más kultúrára is ki tudod fujni, nem kell rájuk külön keverni szert.
A Novodor teljesen bio szer, bakteriumokat tartalmaz, gyakorlatilag biofegyver a bogarak ellen, totálisan ártalmatlan bármi egyébre.
A Spintor/Laser is bio minősítésű, mivel egy baktérium által kiválasztott anyag található bennük, viszont ez márt inkább csak kirakat, mivel ez is vegyszer. Ettől függetlenül gyakorlatilag ez is teljesen ártalmatlan emberekre.

Előzmény: arsenalfan007 (32803)
arsenalfan007 Creative Commons License 2020.05.27 0 0 32803

Bocsánat, még egy-két hülye kérdés....

 

Burgonya bogár ellen tavaly Sherpa vegyszert kaptam. A burgonyabogár az burgonya levéltetű? Csak mert a leírása szerint az utóbbira van engedélyezve. Illetve ma egy kertészeti áruházban azt mondta az eladónak, hogy a Mospilan is jó a burgonyabogárra. De arra meg nincs engedélyezve. Ti hogy' látjátok?

 

Köszönöm!

arsenalfan007 Creative Commons License 2020.05.27 0 0 32802

Köszönöm!

 

Akkor olyan, mint a kullancs és a Lyme-kór.

Előzmény: van_Persil (32800)
arsenalfan007 Creative Commons License 2020.05.27 0 0 32801

Köszönöm szépen!

 

Hülye kérdés biztosan, de a fát átoltani sem lehet ugye? Mondjuk kajszibarackra, vagy meggyre?

Előzmény: Ali-bá (32799)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!