Keresés

Részletes keresés

caran Creative Commons License 2023.02.18 -1 0 54306

Gyanítom, hogy teljesen más élethelyzetben élünk. Nem a klasszikus értelemben vett lustaságról van szó, 12 éve kandallózok, minden évben teljesen egyedül megoldottam a fa tárolását, hasogatását, fűtést stb. Viszont a rengeteg meló, ház körüli munka (falun élek), 3 gyerek mellett kezd kevés lenni a 24 óra egy napban, és a kevés "szabadidőből" elvesz a fatüzelés is, ezért érzem már kicsit tehernek.

Előzmény: Babfaló Béla (54302)
ZmZ356 Creative Commons License 2023.02.18 0 0 54305

December végén vágtam össze a gyertyán tűzifát, utána össze is lettek rakva a fahasábok. Ma kezdtem a rakást átpakolni, és találtam több hasábot amin fehér penész van. Ez ki fog száradni, vagy még jobban össze fog penészedni?  Téglákon lécek vannak, vagy raklapok, arra vannak rápakolva a fa hasábok és csak a teteje van a rakatnak letakarva.

Előzmény: caran (54297)
sankó36 Creative Commons License 2023.02.18 0 0 54304

Ha 150ft/kg-ért tudsz venni fabrikettet az nagyon jó ár,az jelentősen javítja az arányokat.

A hatósági áras keményfa ára 30000 ft/em3,fuvarral együtt legyen 40000.

1 em3 száraz fa súlya 650-750 kg falytától függően. A gyertyán lehet 800 is.

40000/650=61,5 ft

40000/750=53 ft   + a feldolgozás

Csak halkan mondom: tavaj vettem 13 em3 tölgyet kedvező áron. Tele volt 50-60-70 centis

rönkökkel.Vért izzadtam mire ezeket a hatalmas rönköket feldogoztam! De edzésnek jó volt.

Előzmény: irreverzibilis (54296)
Babfaló Béla Creative Commons License 2023.02.18 0 0 54303

Fűthetnék gázzal is, a lehetőség adott. Valamennyit fűtök is, amióta a tűzifa jelentősen megdrágult. Tavaly ilyenkor még hasonló árban volt a kettő. A fának más a melege. A gáz, vagy a klíma addig fűt, amíg működik. A fafűtéstől viszont átmelegszenek a vastag falak és órák múltán is kellemes közérzetet biztosítanak. Ma eddig csak reggel gyújttottam be egy rakat fával. Most fogok ismét.

Előzmény: Babfaló Béla (54302)
Babfaló Béla Creative Commons License 2023.02.18 0 1 54302

Én ezt nem értem! Kéthetes öregember vagyok, de alig vártam, hogy végre kiszabadulhassak a négy fal közül. Az udvaron vár most is 10 erdei köbmérer fa feldolgozásra. Szívesen csinálom! És bírom! Olyat, hogy lustaság, vagy unatkozás nem ismerek! Főzök magamra, saját magam sütöm a kenyeret, mindíg találok elfoglaltságot, vagy szórakozást magamnak. Három napja például egy fűrészelő kalodát csinálok. Ma lettem kész vele. 20 folyóméter vasanyagot dolgoztam fel hozzá.

Hogyha csak egyik fotelból a másikba ülnék, akkor valószínűleg már nem élnék!

Előzmény: caran (54299)
irreverzibilis Creative Commons License 2023.02.18 0 0 54301

egyértelmű hogy a fa az igazi,de nem nagyon tudok vele foglalkozni:felújítás, hely sincs kialakítva, van egy kisebb mennyiségű diófa és vegyes alapanyag,azzal nekivágok majd a következő szezonnak fabrikettel kiegészítve és lepróbázom mennyire van kedv a szilárd tüzeléshez

Előzmény: thork1 (54300)
thork1 Creative Commons License 2023.02.18 0 0 54300

Sziasztok. Van egy nagy cserépkemencénk (házon kívül van a szája és a tévő) nagy égéstér, a házban kb 2m magas és 2,5 m széles 2,5 m mély, ülő résszel, kb mint egy búbos kemence, csak kocka alakú... Valószínűleg el lett méretezve minden is ... próbáltam, küszködtem vele hogy ne füstőöjön be, mapei, samotliszt , fugázás mindent próbáltam, de a mindenem kivan vele, így ház felújításkor menni fog. Azonban nem szeretném kidobni (eladáson még gondolkodom), lehet hogy 20 év múlva újra lesz építve valami kinti bungallóban. A kérdésem az lenne, hogy hogy tudnám úgy szétszedni, hogy ne legyen baja ? Egy cserépkályhát szedett szét nekem kőműves (az említett cserépkemence volt megkapcsolva az emeleten vele), mondtam neki, hogy óvatosan, mert fel akarjuk még használni ... hát elég sok törött lett. Továbbá a szétszedést követően hogy lehet a cserepeket szépen tárolni ? Az említett cserépkályha elemeit az istenért sem tudtam szépen, igényesen raklapon tárolni, jóval kevesebb cserép volt, de 2 szintnél nem tudtam magasabbra tenni, mert nyiklettetk-nyaklottak az "oszlopok".

Köszi a válaszokat.

caran Creative Commons License 2023.02.18 -1 0 54299

Ismerős jelenség, én is lustulok szépen :), ezért is lesz klíma is már a következő télen. Elkandallózgatok én, és tényleg nem mérhető a tüzifa által adott kellemes meleg semmihez, de sokszor érzem már úgy, hogy nyűg a tüzelgetés. Megmarad a kandalló majd az igazán hideg napokra illetve azokra, amikor van kedvem foglalkozni vele.

 

Amúgy a brikett is koszol, tárolni kell, bevinni, és még mindig azt mondom, hogy jobb tüzifában gondolkodni. Hasogatva m3-ben (vagy kalodában) venni, így csak gyújtóst kell vágni, meg az esetleges nagyobb darabokon még egyet hasítani.

 

De ez persze csak az én véleményem.

Előzmény: irreverzibilis (54286)
caran Creative Commons License 2023.02.18 -1 0 54298

Ja, nálam is ez volt. Nem kellett noszogatni, égett szépen, viszont túl gyorsan, és alig maradt parazsa.

 

Szerintem ezek a brikettek akkor igazán jók, ha meg van az ember szorulva, nincs megfelelően száraz fája és jön a hideg, és valamit kell csinálni.

Előzmény: Babfaló Béla (54290)
caran Creative Commons License 2023.02.18 -1 0 54297

Mindegyiket próbáltam, és mindegyik jó a maga nemében. Azt érdemes figyelembe venni, hogy mennyi időt tudod majd szárítani! Ha csak egy nyarat, akkor a tölgy és csertölgy felejtős, ezek iszonyat lassan száradnak, tényleg kell az a 2 év, utána viszont pl. a csertölgy világbajnok tüzelő.

 

Bükk: nagyon jól tartja a parazsat, és szerintem ez a fa szárad a leggyorsabban. Viszont hajlamos a fülledésre, sok hamu keletkezik, és előszeretettel szállják meg a különböző bogarak, amik szabadrepülésbe kezdenek a házban tárolt fából :)

 

Gyertyán: hasonló a bükkhöz, viszont szinte egyáltalán nincs hamuja. Nagyon jó tüzifa, viszont hasogatni a legnehezebb

 

Akác: Akármit csinálsz vele, égni fog, könnyű vele bánni, egyáltalán nem fülled be, könnyű hasogatni. Hátránya, hogy kevesebb ideig tart parazsat, mint a többi keményfa, de ez nekem pl. egyáltalán nem gond. Nagyon szép lánggal ég.

 

Kőris: Nálam ez jött be leginkább, viszont felénk ritkán lehet kapni, eddig két telet tudtam csak fűteni vele. Egyesíti a többi tüzifa jó tulajdonságait. Ez is ég még vizesen is, viszont jól tartja a parazsat is, és van egy jellegzetes, finom illata magának a fának.

 

Ha egy nyarat tudsz csak szárítani, akkor a sorrend:

 

1. Kőris, 2. Akác, 3. Bükk, 4. Gyertyán.

Előzmény: Gambi82 (54289)
irreverzibilis Creative Commons License 2023.02.18 0 0 54296

bizti,milyen paraméterekkel számoltál? szerintem 100ft/kiló alatt mondjuk az akác se nagyon jön ki, az egyértelműbb,hogy fabrikettet raklapon /960kg-t / meg lehet venni 150ft/kg-os áron és a szállítása is egyszerűbb/olcsóbb és a feldolgozás, ha nem magadnak csinálod akkor lehet kiegyenlíti a két árat

 

Előzmény: sankó36 (54295)
sankó36 Creative Commons License 2023.02.18 0 0 54295

1 kg száraz fa ára 60-80 Ft körül van + a feldolgozás költsége.

1 kg fabrikett ára 250-300 Ft,durván 3-szoros ár. Ezt azért nem árt figyelembe venni.

Előzmény: irreverzibilis (54286)
irreverzibilis Creative Commons License 2023.02.18 0 0 54294

valszeg,mert könyebben tudnak csalni a fabrikett összetételén, mondjuk keményfának eladottba, zömében nyárfa forgácsot tömörítenek össze és már nem klappol a fűtőérték

Előzmény: Babfaló Béla (54290)
Babfaló Béla Creative Commons License 2023.02.17 0 0 54293
Előzmény: Gambi82 (54289)
Babfaló Béla Creative Commons License 2023.02.17 0 0 54292

A tölggyel két telet fűtöttem. Az is jó fűtőanyag, de vastag a kérge és kétszeres a hamuja, mint az akácnak. Hasítva az akáchoz képest inkább törik, mint hasad. Viszonylag könnyen, hogyha nem csomós. Import fa volt, talán Ukrajnából.

Előzmény: Babfaló Béla (54291)
Babfaló Béla Creative Commons License 2023.02.17 0 0 54291

Ezekből én csak akáccal és tölggyel fűtöttem. Leginkább akáccal. Felénk ez a választék. Jellemzően inkább akác. Az az Alföld keményfája. Most, januárban választhattam volna az akác és a tölgy között. Akácot választottam.

A többivel még nem fűtöttem. Nem ismerem.

 

 

Előzmény: Gambi82 (54289)
Babfaló Béla Creative Commons License 2023.02.17 0 0 54290

egyszer próbáltam, nekem meg sem közelítette semmilyen szempontból a tüzifát

 

Én többször is kipróbáltam. Több helyről vásárolt fűrészpor brikettet. Amikor még negyedébe-ötödébe került, mint a mostani ár. Gyors meleget ad, de nincs parazsa.

Ugyanarra az eredményre jutottam. A kandallókályha tüzelője a légszáraz keményfa.

Előzmény: caran (54285)
Gambi82 Creative Commons License 2023.02.17 0 0 54289

Gyertyán, bükk, tölgy, akác, kőris, ezek közül bármelyik?

Van köztük valami sorrend, parázs, éghetőség szempontból? 

Előzmény: Babfaló Béla (54288)
Babfaló Béla Creative Commons License 2023.02.17 0 0 54288

Keményfát. Amilyet helyben, vagy közelben lehet kapni. Felvágni és szárítani legalább a jövő év őszéig. Akkorra lesz belőle tüzelő.

Előzmény: Gambi82 (54287)
Gambi82 Creative Commons License 2023.02.17 0 0 54287

Cserép kályhába, illetve vegyes kazánba milyen fajta tűzifát érdemes venni? 

irreverzibilis Creative Commons License 2023.02.17 0 0 54286

az a baj,hogy baromi lusta vagyok:) felvágni, a fabrikettet csak be kell hordani, bedobálni, ideális a mérete illetve egy másik rossz tulajdonságom, hogy türelmetlen vagyok: ezt a házat még fel sem újítottuk,de nyomatnám már a fűtést, próbának biztos hogy még ebben az idényben még valamit be fogok állítani és később jövőre,két év múlva majd rágyúrok egy cserép/tégla kályhára,de az álom egy kemence volna

 

érdekes, h nem érezted a fabrikettet olyan "erősnek", pedig az adatok alapján ugyanúgy 18-19MJ/kg mint a tölgy vagy az akác, mondjuk összevissza írnak  fűtőértéket, de elvileg kg-ra vetített fűőérték ár is szinte azonos 2,9Ft/MJ a fabrikett 3,0 a keményfa

Előzmény: caran (54285)
caran Creative Commons License 2023.02.17 -1 0 54285

Az a baj, hogy a szén, és a különböző brikettek ma már szó szerint aranyárban vannak, ha egyáltalán lehet kapni. Nálunk pl. a minőségi, hengeres fabrikett most 4050 ft/csomag, ami annyit jelent, hogy 1kg=270 ft. Azért na... (és hozzáteszem, hogy egyszer próbáltam, nekem meg sem közelítette semmilyen szempontból a tüzifát)

 

Én mindenképpen azt ajánlanám, hogy elsősorban tüzifában gondolkodj, és ahhoz passzoló készülékben. OK, hogy a tüzifa ára is jelentősen emelkedett, de ott talán az a veszély nem fenyeget, hogy nem lesz, és beeshetnek egyéb, "alternatív" megoldások is a beszerzést illetően.

 

Egy száraz csertölgy, gyertyán, bükk parázstartása kiemelkedő, nem kell állandóan pakolni a kályhát. Az akác és a kőris ilyen szempontból más, cserében viszont még vizesen is tüzelhetőek. Én most akáccal nyomatom, és igaz, hogy nem tart addig parazsat mint a többi, de így is elnyújtható az égés, és nincs olyan, hogy nem ég, akárhogy teszed rá, akármit csinálsz, az akác az égni fog. Ebből kellene még pár száz m3 :)

Előzmény: irreverzibilis (54281)
Babfaló Béla Creative Commons License 2023.02.16 0 0 54284

Nem ismerem. Sohasem fűtöttem szénnel. Magyar szén, meddőhányóból újrabányászva, osztályozva, mosva. Csak ismerem, hogy milyen a jó sziléziai szén, ami hosszan tartja a parazsát és magas kalóriája van. Sokszor jártam ott. Ismerem a magyar szenet is, mert édesapám azzal fűtött. Reggelente több salakot szedett ki a kályhából. mint amennyi szenet előző nap berakott. A német brikett más. Annak csak kevés hamuja marad. A tőzegbrikettnek is.

Előzmény: irreverzibilis (54283)
irreverzibilis Creative Commons License 2023.02.16 0 0 54283
Előzmény: Babfaló Béla (54282)
Babfaló Béla Creative Commons License 2023.02.16 0 0 54282

Nem így működik. Azért írtam, hogy diószén. Abból is csak a jó minőség, ami nem porlik.

A brikett darabok között sok a levegő. Hogyha tele töltenéd a tartályát brikettel, talán még az is begyulladna egyszerre. Pedig talán 2-3 csomagot is elnyelne. 

Én még 1000 Ft/csomag (18 db, 10 kg) árban vettem házhoz szállítva 2021 nyarán. Egy év múlva, 2022 nyarán 3000 Ft/ csomag volt az utolsó ára. Azóta már nem is lehet kapni. Elfűtik a németek. Erre nem lehet fűtést alapozni. Ezt hozta a háború.

A német brikett kályhája az Ohra. Ahhoz lett kifejlesztve.

Előzmény: irreverzibilis (54281)
irreverzibilis Creative Commons License 2023.02.16 0 0 54281

sz.r így értekezni, szóval belerakok ebbe a Salgóba 5-6,8 vagy akár 10 ruf brikettet,amennyi belefér és alágyújtok, el kezd égni,akkor az egész lángra fog kapni vagy csak az alsó,majd amikor az elég,akkor lejjebb csúszik a rakat és így tovább,mert akkor ez egy klassz önetetős kályha lenne és fél napra magára lehetne hagyni 

Előzmény: Babfaló Béla (54280)
Babfaló Béla Creative Commons License 2023.02.16 0 0 54280

Nem egymás után. Egyszerre. 5-6 darabot.

Előzmény: irreverzibilis (54276)
Babfaló Béla Creative Commons License 2023.02.16 0 0 54279

A honlapjuk: Wamsler - Kandalló, kályha, tűzhely "Folyamatos üzemre alkalmas:" Én ezt ismerem.

A két kijelentés messzire elkerüli egymást.

Előzmény: Babfaló Béla (54278)
Babfaló Béla Creative Commons License 2023.02.16 0 0 54278

Akkor nem tudom, hogy ezzel mit akartak mondani. Az enyém kb. 10 éves. Nem volt, nincs rajta adattábla. 

Előzmény: irreverzibilis (54275)
irreverzibilis Creative Commons License 2023.02.16 0 0 54277

Előzmény: Babfaló Béla (54271)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!