Keresés

Részletes keresés

vrobee Creative Commons License 2019.01.22 0 0 6989

én úgy tudom, hogy a rezsicsökkentés után a most aktuális lépés az állománycsökkentés...

Előzmény: 3x_ (6988)
3x_ Creative Commons License 2019.01.22 0 0 6988

Rezsicsökkentés után itt az állítmánycsökkentés

Előzmény: vrobee (6987)
vrobee Creative Commons License 2019.01.22 0 0 6987

van a kettőben összesen pont elég alany meg állítmány, a többit rakd össze ;)

Előzmény: Laja73 (6986)
Laja73 Creative Commons License 2019.01.22 0 0 6986

Ez így egymás alatt a címoldalon

 

Hatalmas meglepetés a Barcelona első téli szerzeménye

Egy 31 éves botrányhős ghánait a Sasuolo csapatából.

 

Eltűnt a Kivégzés című főszereplője, Moldován Katalin

A látássérült lány két hete ment el egy tiszakécskei lakásból, azóta nem ad életjelet magáról.

vrobee Creative Commons License 2019.01.14 0 0 6985

szívesen, de ez csak a véleményem. szakmai magyarázatot rumciék adhatnak esetleg, ha járnak erre...

Előzmény: FASIRT (6984)
FASIRT Creative Commons License 2019.01.13 0 0 6984

Köszönöm a szakszerű magyarázatot. Utánagondoltam, ha nyelvtanórán fölszólítanának, hogy ragozzam el, valószínűleg én is a támadtam, támadtál, támadott sort mondanám. Mégis, az ezzel és a Google statisztikával alátámasztott igazság elfogadása ellenére az a gyanúm, hogy a hátra levő kis időben már csak megmaradok a renitens 10%-ban, akiknek a támadt (talán a maradt, hasadt, száradt igékhez, no meg az igekötős alakokhoz való hasonlóság mián) nekiment értelemben sem igényli a keletkezettől való ilyetén megkülönböztetést.

Előzmény: vrobee (6982)
vrobee Creative Commons License 2019.01.13 0 0 6983

az információ (ezzel a többlettel) átmegy.

Igen, nagyjából erre gondoltam... Az alapvető tényközlés persze többnyire átmegy, de ha nem az adott környezetben semleges szót választod, azzal "metaszinten" további infót osztasz meg. Ha egy köznapi mondatban "mindjárt" helyett azt mondod, hogy "üstöllést", akkor valszg. keresni kezdem az okát. Ami nem feltétlenül bunkóság, lehet humor/irónia/referencia, mindenesetre az ember ilyenkor keresi az okát.

Előzmény: FASIRT (6981)
vrobee Creative Commons License 2019.01.13 0 0 6982

a szavak fölöslegesnek ítélt elemei hajlamosak először a beszédben, aztán írásban is kikopni

 

Amiről írsz, az a hangtani egyszerűsödés.

Ezek vagy egyetlen szót, morfémát érintenek; ilyen az, hogy a "miért" szó "mért", "mér", "mié", "mé" alakokban előfordul a nem köznyelvi/gyorsabb/gondozatlan beszédben, vagy a "-ban" rag "-ba" alakja.

Vagy pedig rendszerszerűen a teljes szókincset, vagy annak egy jelentős részét: mint a szóvégi magánhangzó eltűnése (utu > út), Horger-szabály (malina>málna) stb., a teljes hasonulás stb.

 

Szerintem a támadt/támadott problémakör nem ide tartozik. Ezek a szavak több morfémából állnak, a beszélő a szótő+múltidő jele recept alapján hozza létre. A zűr onnan származik, hogy a múltidő jele alapból -tt, viszont a mássalhangzóra végződő igetövek után nem jöhet hosszú mássalhangzó. Ennek a dilemmának kétféle feloldása a kétféle múltidőjel: -t és -ott (-ett,-ött). Hogy egy szóhoz melyik tartozik, arra nincs egzakt szabály, nyelvjárásonként is változik, pl. ami a köznyelvben "nyúlt", a egy nyelvjárásban lehet "nyúlott"*. A támadt/támadott közül mindkettő szabályos, mindkettő mellett szól egy kalap analógia, hangtanilag egyiket sem tünteti ki semmi.

Szóval eleve van két versengő alak, mindkettő szabályos, egyik sem olyan csökevényes, mint a "mér". A konkrét esetben annyi történt, hogy a köznyelvben ezeket elkezdték eltérő jelentésárnyalatokra használni.

 

---

* És szvsz. még azt sem lehet elmondani, hogy az "-ott" minden esetben a régebbi változat, ld. Halotti beszéd "hadlaua choltat" - ami itt még persze nem a múltidő jele, de etimológiailag ugyanaz a -t.

Előzmény: FASIRT (6981)
FASIRT Creative Commons License 2019.01.12 0 0 6981

A példák mindig sántítanak, nem az alakváltozatok és jelentéskülönbségek egymásra vagy egymástól való csúszkálására gondoltam, csak arra, hogy a szavak fölöslegesnek ítélt elemei hajlamosak először a beszédben, aztán írásban is kikopni. És arra, hogy ha azt mondom, hogy a rabló hirtelen támadt, az lehet, hogy formálisan azt jelenti, hogy egy pillanat alatt a semmiből sűrűsödött össze, de nem hiszem, hogy akár még te is így értenéd, legfeljebb engem tartanál bunkónak, de az információ (ezzel a többlettel) átmegy.

Előzmény: vrobee (6978)
vrobee Creative Commons License 2019.01.12 0 0 6980

Nem azt mondom, hogy a nyelvhasználat tudatos, és nem is akarom megmondani, hogy fasirt vagy te hogyan használjátok a magyar nyelvet.

Pl. nekem is vannak ilyen szavaim, amiket csakazértsem idomítok a többség használatához, mert ezt én így szoktam meg, és miért is ne használnám.

Ilyenkor viszont jó tisztában lenni azzal, hogy valami, amit használsz, az a köznyelvben szokatlan, mert az információ nem teljesen úgy landol, mint ahogy indítod.

 

---

 

Az érdekes, amit mondasz, hogy neked összemosódik a kettő. A pontos szabályrendszer felállítására én ugyan nem vállalkoztam volna (szerencsére a Nyesten más igyekezett megtenni), de az indexes változatot olvasva eléggé elkerekedett a szemem. Nem azt mondom, hogy életemben soha nem kevertem össze, de inkább olyasminek érzem, mint a határozott-határozatlan igeragozás eltévesztését egy bonyolultabb konstrukcióban, vagy a kedvencedet, a birtok-birtokos többes-egyes egyeztetését:  gyerekek és nyelvtanulók, de beszélt nyelvben néha anyanyelviek is eltévesztik, de utóbbiak rögtön érzik, hogy valami nem okés.

És persze tegyük hozzá, hogy végig köznyelvről beszélek, simán elhiszem neked, ha mondod, hogy pl. valamelyik erdélyi tájszólásban máshogy van a dolog.

Előzmény: 3x_ (6979)
3x_ Creative Commons License 2019.01.12 0 0 6979

...csak tedd azzal a tudattal, hogy ezzel a mai magyar köznyelvtől erősen eltérő változatot használsz, és az köznyelvi környezetben nem fog semlegesen hangzani.

Szerintem ez kicsit erős így, az ember a nyelvhasználata során nem tudatoskodik, hogy "semlegesen" (?) hasson a beszéde "köznyelvi környezetben"(?).

Ezért is kérdeztem eredetileg ezt az egészet, mert az én használatomban összemosódik a megtámadt és a megtámadott.

 

Előzmény: vrobee (6978)
vrobee Creative Commons License 2019.01.12 0 0 6978

Elkényelmesedés, jaj, ne már :) . Pont fordított folyamat, mint a -ba és a -ban ragok egybeesése: két különböző alakváltozat megszilárdul két eltérő jelentésben. A 3x linkelte cikkben szerintem elég jól le van írva. Használhatod másképp, persze, csak tedd azzal a tudattal, hogy ezzel a mai magyar köznyelvtől erősen eltérő változatot használsz, és az köznyelvi környezetben nem fog semlegesen hangzani.

Előzmény: FASIRT (6977)
FASIRT Creative Commons License 2019.01.12 0 0 6977

Az a gyanúm, hogy ebben az esetben is a nyelvhasználat elkényelmesedédéről van szó, mint a -ban, -ben helyett a -ba, -be (bár ez még írásban nem terjed rohamosan), vagy a sem helyett a se, ha a kiejtésben nem zavar a kötőhang hiánya, és nem is értelemzavaró, miért (mért, sőt, mér) ne használhatnám a támadt alakot?

Előzmény: vrobee (6975)
vrobee Creative Commons License 2019.01.12 0 0 6976

Azt elírtam, az igekötős alakra kerestem én is, idézőjelekkel. Onnan van nekem 10:2560 arány. A sajtótermékben igazad van ;) . A linket köszi, átfutottam és nagyjából egyet is értek a leírással.

Előzmény: 3x_ (6974)
vrobee Creative Commons License 2019.01.12 0 0 6975

latiatuc feleym :P

Előzmény: FASIRT (6973)
3x_ Creative Commons License 2019.01.12 0 0 6974

És az is tovább árnyalja a helyzetet, hogy nem mindegy, hogy igekötős vagy igekötő nélküli alakról beszélünk.

A támadt és támadott egyértelmű, de a rá-, meg- stb. -támadt esetében már nem kéne ilyen szigorúnak lenni, legalábbis itt egy vélemény erről:
https://www.nyest.hu/hirek/tamadt-es-tamadott-egy-problema

Előzmény: FASIRT (6973)
FASIRT Creative Commons License 2019.01.12 0 0 6973

Föltámadott a tenger

Előzmény: vrobee (6968)
3x_ Creative Commons License 2019.01.12 0 0 6972

A sajtótermék eléggé elavult szó, ez nem sajtótermék és már rég nem újságírók írják. A 444-nél például nekem úgy tűnik, szándékosan helyeznek el helyesírási hibákat, mert nem tudom elhinni, hogy ennyire nem megy  

Előzmény: vrobee (6971)
vrobee Creative Commons License 2019.01.12 0 0 6971

Ja, van, csak 2500 "embert is támadott"-tal áll szemben, azaz fél százalék alatti. Ez kb. az alkalmi tévesztés nagyságrendje. Ha van is, akinek nem sérti a nyelvérzékét, akkor sincs helye egy sajtótermékben.

Előzmény: 3x_ (6970)
3x_ Creative Commons License 2019.01.11 0 0 6970

Nem jól mondtam, csak 11 találat és az is csak tkp. 3. a lényeg, hogy vagy akinek nem sérti a nyelvérzékét.

Előzmény: 3x_ (6969)
3x_ Creative Commons License 2019.01.11 0 0 6969

Nyilván ingadozó a használata. Egyetlen kombinációra kerestem rá: "embert is megtámadt" és erre is 100 feletti találatot ad, szerintem rengeteg használat lehet valójában. Azért mondom, mert engem nem zavart, vagyis az én fejemben ezek már (vagy soha nem is) különülnek el.

 

Előzmény: vrobee (6968)
vrobee Creative Commons License 2019.01.11 0 0 6968

szerintem igen. feltámadt a szél, de megtámadott egy cápa.

Előzmény: 3x_ (6967)
3x_ Creative Commons License 2019.01.10 0 0 6967

Itt mi lenne a hiba, a "támadt"?

Előzmény: vrobee (6966)
vrobee Creative Commons License 2019.01.10 0 0 6966

Laja73 Creative Commons License 2019.01.10 0 0 6965
Előzmény: 3x_ (6964)
3x_ Creative Commons License 2019.01.09 0 0 6964

Nem lehet az egész cikk tartalma a címben. Szerintem teljesen érthető, miről van szó. Az M0-s keleti szektora rendesen elkerüli Budapestet.

Előzmény: Laja73 (6963)
Laja73 Creative Commons License 2019.01.09 0 0 6963

Ez volt a cím és az alcím a főoldalon; a cikkből természetesen kiderül, melyik szakasz (kifért volna az alcímben is). Nekem továbbra is furcsa a "Budapestnél" kifejezés használata az M0-s kapcsán.

Előzmény: 3x_ (6962)
3x_ Creative Commons License 2019.01.08 0 0 6962

Ez oké, de ez az egész cikk, vagy csak egy cím, mert akkor nem jogos a kritika.

Előzmény: Laja73 (6961)
Laja73 Creative Commons License 2019.01.08 0 0 6961

Csak annyi, hogy a budapesti körgyűrű általában "Budapestnél" van, így aztán sokra megyünk ezzel az információval.

Előzmény: 3x_ (6960)
3x_ Creative Commons License 2019.01.07 0 0 6960

Probléma?

Előzmény: Laja73 (6959)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!