Keresés

Részletes keresés

Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.05.05 0 0 392
Itt megtalálható:
http://www.tit.hu/titstudio/pr_tudomanybarat.html#gombasz
üdv,
Curtis
Előzmény: Riza (390)
repagabi Creative Commons License 2001.05.05 0 0 391
Elsősorban a Csanyik-völgy és környéke, de ismerem Hollóstetőt is, meg a Gyertyánvölgyet is
Üdv
Gabi
Előzmény: lord (384)
Riza Creative Commons License 2001.05.05 0 0 390
Írnátok be időpontot, címet?!
Előzmény: Lactarius Curtis (382)
lord Creative Commons License 2001.05.05 0 0 389
Hát dehogynem: nem lesz olyan dögmeleg és kissé leülepszik a por :)
Előzmény: Lactarius Curtis (388)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.05.04 0 0 388
Az a baj, hogyha lesz is eső, annak eredményét ezen a hétvégén már nem élvezhetjük...

Curtis

Előzmény: lord (387)
lord Creative Commons License 2001.05.03 0 0 387
A hét végén meleg lesz nagyon és sok esőt ígérnek.

Ez jó dolog.

Remélem idén jó évünk lesz, nem szárad ki minden porosra, mint tavaly nyáron.

mángorló Creative Commons License 2001.05.02 0 0 386
gévagombával aztat csinéltam, hogy megtisztítottam és apróra vágtam, aztán jól megsütöttem hagymával. kicsit pikáns lett az íze.
Salax Creative Commons License 2001.05.02 0 0 385
Célzást értettem, de nem haraxom ;-)
Víztelenítés alatt én azt értem, hogy ha megmostad, (v. nagyon leves) egy tiszta, száraz, (biztonságos) konyharuhába csavarod, es felitatod, esetleg gyengeden megnyomkodod.
Szerintem a savanyú íz a pláne az egészben, és én is panírozva szeretem.
Előzmény: Lactarius Curtis (375)
lord Creative Commons License 2001.05.02 0 0 384
végre egy földi :)
a Bükkben leginkább hol?
Előzmény: repagabi (383)
repagabi Creative Commons License 2001.05.01 0 0 383
Ha a Bükkben kívánsz gombázni, szólj, kíséretedről gondoskodom...
Előzmény: Riza (380)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.04.29 0 0 382
Szerintem TIT kirándulások most is vannak...
Előzmény: Riza (380)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.04.29 0 0 381
Ma Budakeszi környékén jártam, de a szeles idő és a nagy meleg miatt a föld nagyon kiszáradt, azaz 0 májusi pereszkét találtam. Egy pisztricgomba azért akadt. Debrecen környékén viszont gondolom sarlóval lehet menni a mezőre/erdőbe.

Curtis

Riza Creative Commons License 2001.04.29 0 0 380
Üdvözlet minden gombásznak!
Szeretnék gombázós kirándulásra menni.
Régebben jártam a TIT szervezésében.
Ha tudtok ilyesmiről kérlek írjátok be.
Időpont, helyszín?
mángorló Creative Commons License 2001.04.29 0 0 379
mostmár tökmindegy, megettem
lord Creative Commons License 2001.04.29 0 0 378
Talán ha leforrázod (előfőzöd, blansírozod) eltűnik a savanykás íz, bár kérdés minek akarsz tőle megszabadulni. Pikáns. Inkább borsozd/ borsikafüvezd.

(a petrezselymet már nem is merem említeni:))

Előzmény: mángorló (376)
lord Creative Commons License 2001.04.29 0 0 377
gévagombától függetlenül tájékoztatok minden kedves érdeklődőt, hogy Bpesten csak holnap (április 30-án) indul be a hétvégi gombavizsgálók működése: a Bosnyák téri és Fehérvár úti piacokon 10-19 között.
(én egyébként gombapörköltnek készíteném. minek az a sok panír)
mángorló Creative Commons License 2001.04.28 0 0 376
oksi rántom, de előtte, hogy kell kivenni belőle a savanyú ízt? vágjam daraborkra és főzzem kicsit, vagy vajon pirítsam kicsit?
Előzmény: Lactarius Curtis (375)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.04.28 0 0 375
Hacsak nem fedeztél fel egy új fajt, akkor sárga gévagombát találtál :) Szerintem rántani kell, de kérdezd Salax-ot, ő ebben (is) szakértő! Holnap megyek kirándulni, majd beszámolok az eredményről (vagy nem :)).

Curtis

Előzmény: mángorló (374)
mángorló Creative Commons License 2001.04.28 0 0 374
Szedtem kb. 2 és fél kiló sárga gévagombát a Duna mellett, ártéri erdőben. Mit főzzek belőle? Az egyik szakkönyv víztelenítés utáni panírozást ír elő, de vajon mit értenek víztelenítés alatt? Mi a technikája pontosan?
Roston szándékoztam elkészíteni, de nem akarok nagyon félrenyúlni, adjatok tanácsot, bevált recepteket.

Nem vagyok teljesen biztos, hogy gévagombát szedtem, de nagyon sok szól mellette: a fa barnás-vöröses volt és ki volt törve, a gomba kis sárga gumóra emlékeztet, jó nedves és savanyú. Érintésre pirosodik.

Azért biztos ami biztos holnap bevizsgáltatom, de addig is eszem kicsit belőle, majd írok ha nem lesz semmi baj, ha lesz nem írok:)

Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.04.26 0 0 373
Azér' is a beszámolókat először a galócára fogom megírni, ne öljük meg a levlistát! :)

Curtis

Előzmény: Salax (372)
Salax Creative Commons License 2001.04.26 0 0 372
Én viszont köszntök mindenkit, akit a "galócáról" már ismerek, és méginkább akiket még nem.
Előzmény: pandorr (371)
pandorr Creative Commons License 2001.04.25 0 0 371
Nem tul fontos, de megis:

a galoca nem moderalt.

attila

Előzmény: Lactarius Curtis (363)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.04.25 0 0 370
...na de a tavalyi szakellenőri tanfolyamon azt tanították, hogy a gyapjas tintában alig van koprin (ezért lehet utána alkoholt is fogyasztani), a koprint a ráncosból kellene kivonni.

Curtis

Előzmény: Törölt nick (365)
Törölt nick Creative Commons License 2001.04.25 0 0 369
Van egy érdekes oldal (bár úgy rémlik, mintha már szóba került volna), ami ilyeneket ír pl.:
Éppen te ajánlottad Lelley János könyvét a gombák gyógyító hatásáról.
Előzmény: lord (351)
Törölt nick Creative Commons License 2001.04.25 0 0 368
Még valami, azután nem láttok már itten. Bükkszentkereszten ősszel lesz valami gombásztalálkozó. Akit érdekel, az tegye magát szabaddá szeptember valamelyik (második?????) hétvégéjére. A többit majd az idő haladtával megbeszéljük - tán szervezhetnénk ott egy talit?
No majd lássuk.
Törölt nick Creative Commons License 2001.04.25 0 0 367
Én még a fák friss leveleit és rügyeit is meg szoktam rágogatni, finomak ám ha nagyon keserű akkor is igen jókat lehet utána köpködni. - Bocsánat a hölgy-gombásztól.
Előzmény: bd (358)
Törölt nick Creative Commons License 2001.04.25 0 0 366
Hét végén kutyás barátainkkal túráztunk találtunk két darab szilva nagyságú Nyári szarvasgombát, több darab Változékony szarvasgombát (semmire nem jó), Rőt szarvasgombát (semmire nem jó, bab nagyságú vöröses), 5 db Vörös szarvasgombát és ún. Hymenogaster citrinust, ez egy erősen citromillatú szarvasgomba-féle. Fűszernek kiváló, de senki nem használják, picai értéke nincsen.
Értéke a Nyári szarvasgombának lenne, de mivel még alig-alig volt kifejlett és illata sem volt különösebben csak egy barátunk vitte el, aki még nem látott ilyesmit.
Most a tavaszi erdőben kiszúrhatjátok a szarvasgombás helyeket. Egyszerűen úgy, hogy figyelitek hol sarjad a fű, ahol nincs fű aljnövényzet nincsen, sőt ha figyelitek a fákat meg kell hogy lássátok, hogy erősebben sarjadnak mint másutt, nagyobbak a levelek, erősebbek a rügyek.
Sőt ha a területen csészegomba, kucsmagomba, papsapka gomba is van, akkor hurrázhattok, tutti, hogy van a gyökereken valami, legalábbis micélium. Nem kell kutya, a fák környékén kicsit kaparjátok le az avart, ill. a humuszt, a földnek olyan "főtt kukorica" illatának kell lennie, az erősebb hajszálgyökereken láthatóak a barnás-vöröses V alakú micéliumok.
Nos a többit a már beidézett Hollós László könyvből pár év "szívás és betlizés" után el lehet könnyedén sajátítani.

Az előbb még elfelejtettem, hogy papsapkagombákat is találtam, persze ezeket általában nem szoktam megenni.

Előzmény: lord (351)
Törölt nick Creative Commons License 2001.04.25 0 0 365
A Gyapjas tintagombából a coprin kivonásával készítenek gyógyszert, ezt alkoholistáknál használják információm szerint a nagyfai "táborban" is.
Előzmény: mángorló (353)
Törölt nick Creative Commons License 2001.04.25 0 0 364
Májusi pereszkét sokat lehet találni. Meg azután Szent György gombának is mondják. György napja pedig ugye április 24-én van. Én találtam még a hét végén lila pereszkét, júdásfül gombát, csészegombaféléket, sőt még kucsmagomba is van. Tövisaljagombát egy haverom talált nagy mennyiségben. Az alföldi trágyadombok közében pedig oly' sok kétspórás csiperkét találunk, hogy már-már unjuk. Én a fákat is figyelem: sárga gévagomba most kezd előjönni. Egy helyen pedig már pisztricgombát is láttam. Tintagombákat is láttam, azokat otthagytam másnak, most Kánaán van úgyis, mint látszik.
Régen volt módon ennyit dicsekedni.
Előzmény: Lactarius Curtis (363)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.04.25 0 0 363
A moderátor úr jól megfogalmazta!

Emitt meg egy link a pusztai kucsmagombás képekhez:

http://speedy.mht.bme.hu/04210169.JPG

Hétvégén irány a Budai-hegység (májusi pereszke)!

Curtis

Előzmény: pandorr (361)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!