Keresés

Részletes keresés

Apexx Creative Commons License 2020.01.14 0 0 140411

Nagyon jó! :-))))

 

A sárgászöld pereszkénél pedig ez van leírva:

 

"A boltunkban kínált kutya felhasználásra kész. A lótenyésztés során válasszon egy helyet a tűlevelű fák között az ember számára, a legjobb feltételek általában a fiatal fenyők környékén találhatók."

Előzmény: Gemeiner Riesenschirmling (140410)
Gemeiner Riesenschirmling Creative Commons License 2020.01.14 0 0 140410

"Persze mennyiséget lehet választani, de mi egy, vagy mi kettő? 1 db spóra? vagy 1 Kg spóra? Pontosabban micélium, ahogy ott írják. De mennyi az 1 db micélium?"

 

A válaszadáshoz az ízletes rizike leírásában olvashatunk némi segítséget: "A sáfrány tej sapkákat permeábilis, savas talajba kell ültetni, így a lyukakat fel kell tölteni a tőzeg kerti szubsztrátjával, és néhány maroknyi micéliumot (a csomag 1/3-át lyukonként) el kell helyezni."

 

A micélium mértékegysége tehát a "marok". Az is kiderül, hogy a csomag egyharmada néhány maroknyi, tehát a teljes csomag micélium 3 x néhány maroknyi. :)

 

A kedvenc mondatom ugyanitt található: "A kutya táplálása gyorsabb és bőségesebb gombafejlődést eredményez." :)))

Előzmény: Apexx (140409)
Apexx Creative Commons License 2020.01.12 0 1 140409

A legérdekesebb olvasnivalót itt találjuk: link

Már előre szólok, nehogy egy szót is elhiggyen bárki az ott leírtakból!

Ez az oldal egy vetőmagokkal foglalkozó lengyel cég, ahol gomba "vetőmagot" is lehet vásárolni, nem is akármilyeneket! Lehet venni pl. mindenféle vargányát, rókagombát, rizikét, stb., sőt az egyes vidékeken (nálunk is) mérgezőnek minősülő sárgászöld pereszkét is. Többféle gombát csomagban is lehet vásárolni, alig 20-30 ezer Forintért, sőt 54000 Ft fölött már a szállítás is ingyenes. Az nem derült ki számomra, hogy pl. a hat fajt tartalmazó csomagból mit kap a vásárló a 36229 Ft akciós áron (egyébként 63000 Ft lenne), mert semmilyen mennyiségi megjelölést nem látok. Persze mennyiséget lehet választani, de mi egy, vagy mi kettő? 1 db spóra? vagy 1 Kg spóra? Pontosabban micélium, ahogy ott írják. De mennyi az 1 db micélium?

A nem kis pénzért cserébe kapunk használati útmutatót is:

"Az ehető gombák ültetése a kertbe nagyon egyszerű, és minden vegetációs időszakban - áprilistól októberig - elvégezhető. Csak egy 30-30 cm széles és 15 cm mély, egy fa körül kell ásni. A legjobb eredményeket elérve három lyukat fára készítünk (ez az ajánlás mind a régi, mind a fiatalabb fákra vonatkozik), amely a törzs átmérőjének tízszerese. Töltse fel félig a lyukakat a kerti talaj és a tőzeg és a fűrészpor keverékével. Az utolsó lépés a talaj bőséges öntözése a lyukak körül (kb. 10 liter vizet lyukonként, 10 g cukrot adhat a vízhez az első öntözés során). Javasoljuk, hogy a helyszínt moha, fenyő kéreg vagy más természetes erdei talajtakaró fedje le. Most már csak hosszabb aszályos időszakok alatt kell vízzel töltenie a helyszíneket, és várnia kell a növények megjelenését."

Szóval dobjon ki néhány tízerez Forintot az ablakon (pontosabban ássa el), aztán várja a csodát! :-)

Gemeiner Riesenschirmling Creative Commons License 2020.01.11 0 0 140408
Abu Ramla Creative Commons License 2020.01.11 0 0 140407

Plusszban a csizmagázokra még jön a folyamatos félelemérzet a kullancsoktól, ami szintén szagokkal járhat, és már meg is van a tökéletes ellenszer: gumicsma + rettegés, meg is van a mentesség  :-)! 

A "kullancs-begyűjtés" azért ennél kissé bonyolultabb lehet. Vannak emberek, akik alig-alig szednek fel egy példányt is, mások u.ott tucatnyit, kicsit-nagyot! Jómagam jópár évtizede, gyermekkoromtól járom a leglehetetlenebb helyeket. Manapság is, gyakorlatilag, amint kilépek a szobámból, találkozhatnék a jószággal (ahogy egyébként már bent is találkoztam vele). Tehát, kint élek a természetben évtizedek óta. Ennek ellenére évente egy-két dögöt szedek csak fel, rendszerint az egészen apró nimfákat, nagyobbra nem is emlékszem az utóbbi 10-15 évből. Kullancsriasztót csak akkor használok, ha távolabb, "idegenbe" megyek terepezni, mert az agyhártya gondokat okozó kullancsokkal fertőzött területen rajtam is erőt vesz valami félsz! Persze ilyenkor annyi, hogy már kint a terepen is gyakrabban átnézi (átnézeti) magát az ember. Börre fújni ezeket a trutyikat egyébként egyáltalán nem ajánlatos, akkor sem, ha azt írják az ismertetőn, hogy így nem ártalmas, különösen nem a sokkal érzékenyebb nyaki, fültájéki részekre, másról nem is beszélve! Ja, és ezek ellenére is fel lehet szedni egy-szép példányt. Ma ráadásul már városi parkokban járdaszegély növényzetéből is szedhetünk fel kullancsot; nem kell gombászni menni, behordják a természetben sétáltatott kutyákkal a leglehetetlenebb helyekre is, aztán sírnak, hogy az ovis lurkón mászik a nyolclábú.

üdv, Abu Ramla

 

Előzmény: gombászok (140405)
Gemeiner Riesenschirmling Creative Commons License 2020.01.11 0 0 140406

Kedves Bencuc!

 

Kb. 15 éve túrázok rendszeresen (ilyenkor télen is, legutóbb múlt szombaton szedtem egy levesrevaló téli fülőkét, kevés kései laskát és júdásfülét), így a korábbi években én is összeszedtem szezononként 1-3 kullancsot, sőt, egy Lyme-kóron is túl vagyok már (az encephalitis ellen be vagyok oltva), vagyis nekem is van már némi tapasztalatom kullancs-témában.

 

Hozzád hasonlóan én is megúsztam idén kullancs nélkül, viszont én úgy gondolom, hogy ennek nem feltétlenül az óvintézkedéseim az oka, hanem az, hogy tapasztalataim szerint ezévben lényegesen kevesebb kullancs volt, mint a korábbi években.

 

A zárt ruházat szerintem is fontos, a kullancsriasztó hasznosságáról viszont már nem vagyok annyira meggyőződve, bár olyan meleg(ebb) napokon, amikor nedves az aljnövényzet, én is szoktam használni. Ugyanakkor a zárt ruházathoz szerintem is hozzátartozik a nadrág bokánál történő hermetikus lezárása (magam bakancsot használok erre a célra), és csak akkor tudom megfelelő megoldásként elképzelni a gumicsizmát, ha az a lehető legszorosabban illeszkedik a nadrág szárához. 

 

Szóval én úgy fogalmaznék, hogy a hosszú, a bokánál is zárt ruházat működhet ellenük. Ezenkívül én mindig világos(abb) farmernadrágban szoktam túrázni/gombászni menni, és a rizikósabb terepszakaszok (pl. magas fűvel borított rét vagy legalább térdig érő, sűrűbb aljnövényzetű, esetleg bokros erdő) átszelése után ill. közben időről időre "kullancsvizitet" tartok, vagyis végignézem a nadrágomat és a pólómat (legalább elől), és a gyanús (fekete) "szennyeződéseket" a kezemmel lesöpröm a ruhámról.

 

A gumicsizmával az a bajom, hogy nem erre a célra találták ki, és szerintem csak nedvesebb talajon, és ott is csak rövidebb távon lehet hasznos viselet.

 

Előzmény: Bencuc (140404)
gombászok Creative Commons License 2020.01.11 0 0 140405

A gumicsizmában képződnek bizonyos színtelen-szagtalan, de rettentő büdös gázok, lehet, hogy ez a megoldás!!

Előzmény: Bencuc (140404)
Bencuc Creative Commons License 2020.01.11 0 0 140404

Kullancstéma!

 

A mult évből szeretnék megosztani egy tapasztalatot, mert úgy gondolom van, akinek hasznos lehet. Bennem minden évben szokott lenni, kullancs, nem sok 1-2. Eddig úgy csináltam, hogy hosszú nadrágban és sportcipőben mentem, a nadrág szárát befújtam kullancsriasztóval, meg a cipőt, és alatta a lábamon a zoknit is, plussz a lábszáram, valamint nyakam, derekam, ez utóbbit is kívül belül. Szóval ahol be tud mászni ott a bőröm meg a ruha is be volt fújva. Így sikerült elérni, hogy minden évben csak 1-2-t találtam magamban. Viszont, idén véletlenül úgy alakult, hogy tönkrement a cipőm, és mivel nyár elején dübörgött a szezon, jobb híján az egyetlen szóbajöhető dolgot vettem fel: egy pár ezer forintos Tesco-s gumicsizmát. És mivel a kullancsriasztó is kifogyott egy idő után anélkül mentem. Ez úgy nézett ki, hogy hosszúujjú felső, alul hosszú farmer a gumicsizmába betűrve, póló a farmerbe betűrve. Így csináltam végig az egész nyári szezont, kullancsriasztó nélkül, volt mikor vállig érő gazban gázoltam, és az eredmény: 1 kullancs sem. Pedig azt nem hiszem, hogy a májusi-júniusi csapadékos időjárásban ne érezték volna jól magukat. Szóval úgy tűnik, hogy akibe megy is kullancs, a hosszú ruha - gumicsizma kombináció működhet ellenük. Ajánlom mindenkinek kipróbálásra.

Gemeiner Riesenschirmling Creative Commons License 2020.01.10 0 0 140403
vizus Creative Commons License 2020.01.06 0 0 140402

Azért jókat fürödtünk benne. Igaz, mi a mezőkovácsházi Száraz-Érre is rájártunk.

Előzmény: öreg_néne_b (140399)
hal40 Creative Commons License 2020.01.04 0 3 140401

Az MNG-ben bukkantunk erre a gombára :)

Csak ajánlani tudjuk.

 

Egyébként pedig mindenkinek B.Ú.É.K!

 

Gamma Leonis Creative Commons License 2020.01.03 0 0 140400

A kései laskagombáról és déli tőkegombáról szokásos élőhelyi képet lőttem, de a téli fülőke esetében, mivel nem volt túl jó fotós helyzetben, így inkább a zúzmarára koncentráltam. A negyedik képen az Élővíz-csatorna látható, nem természetes vízfolyás.

Előzmény: homerx (140398)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.01.03 0 1 140399

Körösnek elég keskeny... 

Előzmény: homerx (140398)
homerx Creative Commons License 2020.01.03 0 0 140398

hm, nem ertem a masik harom keped. indirekt laska, indiret (talan) deli toke, indirekt korospart?

Előzmény: Gamma Leonis (140397)
Gamma Leonis Creative Commons License 2020.01.03 0 2 140397

 

A harmadik képen a téli fülőkén a zúzmarát fotóztam le. Direkt. :)

Békéscsaba gombái januárban.

hador Creative Commons License 2020.01.03 0 0 140396

Igen és úgy tűnik nem simák. 

 

Előzmény: heyderia (140393)
Télifülőke Creative Commons License 2020.01.02 0 0 140395

Üdvözlöm a tisztelt topichasználókat!

 

Előszöris Boldog Új Évet Kívánok mindenkinek!

 

A kérdésem a következő lenne, mikor lesz Budapesten legközelebb gombákkal kapcsolatos előadás?

 

Érdeklődőket vinnék. :)

 

A válaszokat előre is köszönöm!

 

További szép napot mindenkinek!

öreg_néne_b Creative Commons License 2020.01.02 0 1 140394

Ok, hogy cékla, de az igazi vagy a hamis? ;)

Előzmény: heyderia (140391)
heyderia Creative Commons License 2020.01.02 0 0 140393

A kifejlett és érett spórák ilyen aprók?

 

Előzmény: hador (140392)
hador Creative Commons License 2020.01.02 0 0 140392

:)))))

Ha ez ilyen könnyű volt akkor kérhetnélek, néznél valamelyik csoda cékla határozó könyvedben a közepes méretű pöffedt fajták között olyat ami három mikronos spórával rendelkezik? ...mert itt nagy dilemmában vagyok! Huuuuú, ezt most nehezen viselem lelkileg!)

Ha össze tudom hozni valamikor hogy veletek tartsak az észak-keleti túrán akkor megyek, köszi!

Előzmény: heyderia (140391)
heyderia Creative Commons License 2020.01.01 0 0 140391

Nem Fekete dió :)

Nem ver át minket egy cékla:-)

Előzmény: hador (140389)
heyderia Creative Commons License 2020.01.01 0 0 140390

Szia Hador!

Köszi, ha gondolsz rám, egyszer Debrecenbe is jöhetnél velünk. BUÉK!

Előzmény: hador (140389)
hador Creative Commons License 2020.01.01 0 1 140389

 

Miután újra ránéztem sajnos már ilyenek voltak. Nem tűnnek fotogénnek, de nem feledem a kérést, amint akalom nyílik rá viszek fotózni valót. Viszont tisztelettel! P.

 

Nem Fekete dió :)

 

Boldog új évet minden jó gombásztársnak!

Előzmény: heyderia (140219)
homerx Creative Commons License 2019.12.31 0 0 140388

homerx Creative Commons License 2019.12.31 0 0 140387

elozo napi volt

Előzmény: Bencuc (140385)
Bencuc Creative Commons License 2019.12.29 0 0 140386

Ilyen vállakozókból kellene minél több. 

Előzmény: Gemeiner Riesenschirmling (140380)
Bencuc Creative Commons License 2019.12.29 0 0 140385

Ez mikori?

Előzmény: homerx (140384)
homerx Creative Commons License 2019.12.29 0 1 140384

fenyvesekben a fenyopereszke meg tomeges.

 

heyderia Creative Commons License 2019.12.28 0 0 140383

Kisebbek, mint egy centi. Most keresem, hogy melyik zuzmóval él együtt.

 

 

Előzmény: Podaxis (140382)
Podaxis Creative Commons License 2019.12.28 0 1 140382

Szépségesek!

Előzmény: heyderia (140381)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!