Keresés

Részletes keresés

bovista72 Creative Commons License 2019.07.17 0 1 139344

Üdv, sajna egy ideje ritkábban tudok erre járni mint az szokásom volt. Tiszafüreden réten, legelőn jártunk, illetve az azokat övező kis fasorokban. Az ott tartózkodás célja a horgászat és sörözés jegyében lett meghatározva. Én - nyilvánvaló - nem horgászom. A szeánszra vittem egy rakat vareszt, egy tojásos gombához. Gondolván, ne legyen oly prosztó, abrakolni kívántam bele szegfűgombát is. Ezen szándék lőtt rá a füves turkálásra. Valamiféle kempingek közelében, lovak nyargaltatásra tendált helyütt kötöttem ki, ahun elsőre kaszaszám borulni látszott a szegfűgomba. Egy asszonyka kosarával már szorgalmasan ott billegett. Alig volt egy-egy nyelet sör, nem fért bé a csipegetésbe. Feszengtem is kissé emiatt. Jó idő volt, a sör meg foglalkoztatás nélkül a melegben gyorsan behal, lelkét veszti. Ha nem vigyázunk posvány langgyá válik, már üdíteni tovább nem képes. Így jött az ésszerű  kármentés minek közepette, ellazultam, a sietős betakarítás béklyójából fölocsúdtam s letisztultan a kosaramra tekintve szinte felsikoltottam,  hogy mi mindent pakolásztam a kosaramba ez ideig amit nem kívántam.  Ott találkoztam először Mycena olivaceomarginata jószágokkal.

Ja, szóltam a néninek is. Aszonta, ha nem ismerem ne szedjem. Ez mind jó, mióta az eszét tudja fogyasztja. El is huzagoltam a p-be, mert erősen szemezett a sörömmel.

Előzmény: Bencuc (139269)
bovista72 Creative Commons License 2019.07.17 0 0 139343

Bakker, elcsesztem és fellőttem egy képet magamról egy gigamega jószággal és a kannáim a háttérben meg kifittyentek. Áááá, már régtől mormolja a család, hogy tőgyem lészen a sok téjtől.

Előzmény: homerx (139263)
hal40 Creative Commons License 2019.07.17 0 4 139342

Az elmúlt napokban a László Kálmán Gombászegyesület által szervezett 20. gombásztábor vendégei voltunk Koltón, mely a korábbi évekhez hasonlóan Erdély gombavilágát hivatott feltérképezni. A résztvevők száma meghaladta a 130 főt, a talált gombafajoké viszont alig a 260-t. Koltó majdhogynem az utolsó magyar többségű község a bányavidéken. Ápolják magyarságukat és Petőfi emlékét, kultuszát.

A helyiek szerint a tábor időpontja nem volt ideális, az előző gombahullám már lefutott. A közepesnek mondható fajlétszám mellett hasgomba szinte alig akadt, de egy-két érdekesebb faj azért került a kosarakba. 

Idén  Locsmándi Csaba, Vasas Gizella, dr. Rimóczi Imre, dr. Jancsó Gábor és Fődi Attila, Kőszeginé Tóth Judit voltak a meghívott előadók.

 

Néhány fotó.

Jó kis tábor volt :)

 

Ui:

A kvíz gombát Fődi Attila találta, éger toboz parazitája, Taphrina alni névre hallgat :)

öreg_néne_b Creative Commons License 2019.07.17 -1 0 139341

A szokásos "Ez milyen gomba?" típusú kérdésektől igyekszem mindenkit megkímélni

Ne kímélj minket. Ha tudunk, segítünk. :)

Előzmény: Gemeiner Riesenschirmling (139340)
Gemeiner Riesenschirmling Creative Commons License 2019.07.17 0 0 139340

Sziasztok!

 

Látom, sikerült beleérkeznem a nyári uborkaszezonba, nem számítottam rá, hogy három Veterán is kommenteli a megérkezésem. :)

Igyekszem majd megszolgálni a figyelmet.

 

Galasznak: Hát nem homerx és öreg_néne_b Popenkával folytatott polémiája. :)

 

Már régen terveztem, az utóbbi időben egyre gyakran lett volna véleményem az olvasottakkal kapcsolatban, és mivel most a felénk tapasztalható szárazság miatt nem sok értelme van bármerre is terepre menni, végre vettem magamnak a fáradtságot, és meg is csináltam a regisztrációt.

 

A szokásos "Ez milyen gomba?" típusú kérdésektől igyekszem mindenkit megkímélni, sőt, ha számomra egyértelmű a válasz, akkor előfordulhat, hogy belekotyogok a nagyok dolgába.

 

Tervezem, hogy teszek fel pár érdekesebb fotót is, tavaly például szeptember 1-én sikerült téli fülőkét fotóznom, azt szívesen feltettem volna, de nem volt időm foglalkozni vele. (A próbálkozók hozzászólásából úgy tapasztaltam, hogy az átlagosnál egy picit bonyolultabb a fotók beszúrása, így bele sem kezdtem. Egyszer azért majd kipróbálom...)

 

GR

nagypapi51 Creative Commons License 2019.07.17 0 0 139339

Hajrá!

Előzmény: Gemeiner Riesenschirmling (139336)
heyderia Creative Commons License 2019.07.17 0 0 139338

Üdv! Kíváncsian várjuk a másodikat:-))

 

Előzmény: Gemeiner Riesenschirmling (139336)
galasz01! Creative Commons License 2019.07.17 0 0 139337

Üdv!

 

Már csak az a kérdés, hogy mi késztetett erre?

 

Remélhetőleg nem ez a világvége hangulat!.... :-))))))

Előzmény: Gemeiner Riesenschirmling (139336)
Gemeiner Riesenschirmling Creative Commons License 2019.07.16 0 2 139336

Sziasztok!

 

Bár évek óta olvasom a topicot, most döntöttem úgy, hogy regisztrálok. Ez az első hozzászólásom. :)

Bencuc Creative Commons License 2019.07.16 0 0 139335

Pont ezért gondolom mostanában, hogy ideje lenne elkezdeni tározókat építeni falvak-városok környékén, ahol felfoghatják a monszonszerű esők vizeit, és aszályos időben felhasználhatják. Mert ugye ilyen időjárás fele mutat a változás. Pont olyan módszer, mint amit anno az egyiptomiak okosan csináltak. Ennek kellene lennie az új trendnek.

Előzmény: Törölt nick (139318)
Bencuc Creative Commons License 2019.07.16 0 0 139334

Szomorú. Én még 96-ban voltam ott, gyönyörű táj, gyönyörű erdőkkel. 

Előzmény: Gamma Leonis (139333)
Gamma Leonis Creative Commons License 2019.07.16 0 2 139333

 

Vasárnap a Béli-hegységben jártam, nem gombásztam, fotóztam. A kosár gombásztársé volt, csak megörökítettem a szép nyári termőtesteket. Nőnek a tölgyesekben az idei pecsétviaszgombák. Hazafele úton még egy tubát is sikerült észrevenni.

Én úgy tapasztalom, hogy a mi generációnk az utolsó, ami még láthatja a fajunk jólétét biztosító növénytársulásokat, illetve végignézheti ezek hanyatlását. Olyan helyeken is zajlik fakitermelés a Béliben, hogy csak néztem. Teljesen le fogják tarolni a hegyeket. Nincs semmiféle erdőterv. Aki kapja marja a zöld aranyat. Ez van. Az általános melegedés miatt pusztulnak 1000 méter felett a lucfenyvesek, de a bükkösök sem érzik jól magukat. Aki szereti a katasztrófaturizmust, jöhet velem a hegyekbe.

hal40 Creative Commons License 2019.07.16 0 3 139332

Te jó ég, mi folyik itt :(

 

Erdély gombásztábor Koltó.

 

És egy kvíz:

 

öreg_néne_b Creative Commons License 2019.07.16 -2 0 139331

A történelemnek nincs köze a földtörténeti korokhoz. A fizikához elég jól értek. Mindenesetre sokkal jobban, mint te, aki magyarázni akarja a termodinamikát. Én sem értek mindenhez, de amihez nem, azt nem akarom tanítani.
A populációdinamika egy összeomlást vetít előre, aminek köze nincs a kihaláshoz. Pl. a lemmingek elég régóta gyakorolják. ;)
Eddig nedves meleg és száraz hideg periódusok voltak. Semmi sem indokolja, hogy ez változzon.
Az egész nem gombás témát sem én hoztam fel.
Tudod, felköptél és aláálltál. Van ez így néha, nem kell megsértődni.

Előzmény: Törölt nick (139330)
Törölt nick Creative Commons License 2019.07.15 -1 2 139330

Csak tudod a butaság. A butaság az fáj. Nem értesz te sem a fizikához, sem a történelemhez, sem a kultúrtörténethez.

Beszélj a gombákról, azt nagyon szerettem (eddig) olvasni. :(

Tippelhetek? Földrajz szakon végeztél és tanárként mentél nyugdíjba?

Ha tényleg érdekel a továbbképzés, én vállalom.

 

(én kérek elnézést mindenkitől, de a "nem hal ki az emberiség" szlogen kiakasztott, tekintve a túlnépesedést, a vízhiányt, a termőterület hiányát, a már meglévő elnéptelenedő tájakat, a sivatagosodás ütemét és még sok minden mást, ami csak annak a szemét nem szúrja, aki Trum István, azaz trumpista)

 

Jó, tiltsatok ki innen, nem tudom, ki az illetékes...

Én megyek szemetet szedni az erdőbe.

Előzmény: öreg_néne_b (139328)
Törölt nick Creative Commons License 2019.07.15 0 0 139329

Én tényleg nem akarlak bántani, de te miért teszed?

Előzmény: öreg_néne_b (139328)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.07.15 -2 0 139328

Kár. Pedig már kezdtem örülni, hogy lesz egy kis továbbképzés termodinamikából... :D

Előzmény: Törölt nick (139327)
Törölt nick Creative Commons License 2019.07.15 0 0 139327

ez egyre viccesebb, én befejeztem...

Előzmény: öreg_néne_b (139326)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.07.15 0 0 139326

Nem fenyegeti kihalás az emberiséget. Legfeljebb a fehér embert, de azt sem a klíma miatt. Amikor nem volt sarki jég és sok volt a széndioxid a légkörben, akkor buja növényzetben hatalmas állatok tömegei éltek. Sokkal termékenyebb időszak volt, mint a mostani.

Előzmény: Törölt nick (139325)
Törölt nick Creative Commons License 2019.07.15 0 0 139325

Az emberi civilizációt mégis többre kellene értékelned a karbon kornál...

A klímaváltozással ugyanis az elmúlt 10 ezer év kerül visszavonhatatlan veszélybe.

Nézd, ismerjük a viccet, nagyot röhögünk rajta, de mégis talán érdemes lenne fenntartani az emberi fajt. Vagy nem. :)

 

A vicc:

 

A Naprendszer bolygói békésen keringenek a Nap körül. Egyszer csak a Föld felsikolt:

-Jaj, Nap anyácska, emberem van!

-Nem baj, ne aggódj, majd elmúlik... - szól vigasztalóan a Nap.

Előzmény: öreg_néne_b (139320)
homerx Creative Commons License 2019.07.15 0 2 139324
A TD torvenyenek egyik folyamodvanya, hogy a penteken a menzan felszolgalt puncsszelet rendelkezik a legnagyobb entropiaval :)
Előzmény: öreg_néne_b (139322)
Törölt nick Creative Commons License 2019.07.15 0 0 139323

Jól látod. Ez van. Ami a társadalmi részét illeti.

A klímaváltozás tekintetében érdekes módon rövidtávon akár több csapadékra lehet számítani, persze egyre többször özönvíz szerűen, majd hosszabb, de nem beláthatatlan távon sivatag.

Nyilván személy szerint nem éljük meg. Csak abban bízhatunk, hogy a megváltozott környezetben is teremnek majd ehető gombák, és lesznek akik összeszedik, és ez a fórum töretlenül megmarad. :)

Előzmény: homerx (139319)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.07.15 -1 0 139322

kérlek, ne magyarázzam a termodinamikát... 

 

Kezdheted magyarázni. Én ugyan szigorlatoztam belőle, de hátha tudsz újat mondani. :D

Ha a modell nem tudja elképzelni azt, ami már többször is volt, akkor a modell rossz.
A klímakutatást ma az jellemzi, hogy minél nagyobb katasztrófát jósol valaki, annál nagyobb támogatást kap. Ez meg is látszik a kutatási eredményeiken.

Előzmény: Törölt nick (139318)
homerx Creative Commons License 2019.07.15 0 0 139321
Mernokemberkent tisztaban vagyok a td torvenyeivel. Ami sokkal, de sokkal erdekesebb, es annak van igazan hatasa, illetve inkabb lesz, az a tomegpszichozis, ahogy kezelni fogjuk a lent emlitett hatast. Velemenyem szerint a jelenlegi europai ertekrend ezt nem fogja tudni kezelni. Mar jelenleg is kezdunk a vilag vezeto, intellektualis retegetol tavolodni. A technologiairol nem is beszelve. Az elozot kellene szerintem fenntartani, de sajnos azt el fogjak venni. Pedig az hatarozza meg szerintem, hogy milyen dontest fognak hozni a nagy ugyek (ensz?) Teren. Mondok egy konkret peldat. Nehany evre elore 11 milliardos nepesseget josolnak. Nagyon jol tudjuk, hogy ezt nem birja el a fold. Ugyan mit lehet tenni? A kerdes pe4sze teoretikus. Nem szabad ezt megengedni. Ugyan hogy?
Előzmény: Törölt nick (139318)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.07.15 0 0 139320

Nagyon hosszú időszakok voltak a Föld történetében, amikor nem volt sarki jég. Ilyen volt például a karbon kor. A mai riogatással ellentétben tombolt az élet, nem kietlen sivatag volt. Akkor képződtek a mai széntelepek az akkori erdőkből...

Előzmény: Törölt nick (139316)
homerx Creative Commons License 2019.07.15 0 0 139319
Szoval a globalis felmelegedessel a legkorbe juto viznek valamit kell csinalnia. Valahol csak leesik, vagy elmegy a holdba.lehet modelleket epiteni. Letezhet-e jeges polusok nelkuli vilag, mit jelent, ha nincs jeg, tobb van,...stb. ezek hosszutavu valtozasok. En jobban felek a rovidtavutol, amikora hirtelen vizhaztartas valtozas globalis migraciot indit el, ami haboruva fog fajulni (imho). Egyszeru kis haboruk milyen vandorlast tudnak elinditani, europa ettol roskadozik, vitazik.
Előzmény: Törölt nick (139316)
Törölt nick Creative Commons License 2019.07.15 0 0 139318

senki nem tudja biztosan, hogy mi lesz

ami biztos, hogy hosszú távon szavannásodik, sivatagosodik a szárazföld belseje, ezen belül Mo. területe

a globális szélrendszerek egészen biztosan megváltoznak

ami még kinéz, a szélsőségesség, a sarki jég kiegyenlítő hatása nélkül (kérlek, ne magyarázzam a termodinamikát... )

Előzmény: homerx (139317)
homerx Creative Commons License 2019.07.15 0 0 139317
Honnan tudod? Amennyiben odaig jutunk, akkorra olyan valtozasok jonnek be a globalis klimavaltozasba, amire jelenleg semmit .nem tudunk mondani. Leginkabb kritikusnak neveznem azt a hatast, amikor mar nem lesz jeg az eszaki sarkon. Nem vagyok benne biztos, hogy akkor meg elni szeretnek.
Előzmény: Törölt nick (139316)
Törölt nick Creative Commons License 2019.07.15 0 0 139316

furcsa lenne ez kedves öreg néne, ha így lenne

a sarki jég hőmérséklet és levegő áramlás befolyásoló hatása nélkül ide még egyetlen csepp eső se fog hullni

Előzmény: öreg_néne_b (139315)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.07.15 0 0 139315

Az eső nem a sarki jégből és nem is a gleccserekből esik. A tenger (is) párolog és ebből származik az édesvíz. Németországban két hétig esik, mi meg pakolhatjuk a homokzsákokat. Semmi köze hozzá sem a gleccsereknek sem a sarki jégnek. 

Előzmény: Törölt nick (139314)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!