Keresés

Részletes keresés

Bencuc Creative Commons License 2019.07.07 0 0 139269

Tiszafüreden az erdőben gombásztatok, vagy a réten?

Előzmény: bovista72 (139261)
nagypapi51 Creative Commons License 2019.07.07 0 0 139268

Eszembe nem jutna sört vinni az erdőbe, legtöbbször vizet sem viszek.

(gomba híján a sörösdoboz is jó fogás, a hiperekben 'visszaváltja' a automata, 2 Ft/db.).. :P

Előzmény: nyúlfüligomba (139265)
Gamma Leonis Creative Commons License 2019.07.07 0 1 139267

 

Szombaton a Béli-hegységben gombásztam három gombásztársammal, ahová 2014 májusa óta járok. Én nem gyűjtöttem gombát, húsz év alatt elégszer lakattak jól a kedvenceim, inkább fotóztam, gyönyörködtem a gyertyános-bükkösben.

A házi vargánya aszalót a völgy egyik tanyájánál fotóztam le. A románok imádnak gombászni.

Úgy néz ki, hogy a hidegfront pont jókor érkezik, száradásnak indult az élőhely, és július lévén meleg is, de a front esőt ad és hűvösebb levegőt hoz. Kíváncsi vagyok, hogy egy hét múlva milyen lesz az egyik kedvenc gombászhelyem. Láttam bimbós nőszőfüveket, amiket jó lenne virágzásban fotózni.

Bencuc Creative Commons License 2019.07.06 -1 0 139266
Jól gondolod, nem is sejtenéd 3-4 hete mennyi ember volt az erdőkben arrafele gombát keresve, lépten-nyomon köszöngetni kellett valakinek. Idén elég sok esőfelhő találta meg a Mátrát, ezért volt olyan jó menni most arrafele. Tavaly a Börzsönyben meg Pest fele többet esett. A Mátrában akkor csak itt-ott volt. A dobozokat eldobálni még az erdei munkások szokták mikor gallyaznak. Szerintem a szezon vége fele sokan azt hitték már kifutott a dolog és nem mentek ki, mert én is voltam a héten több helyen ahol látszott hogy voltak, mégis volt gomba.
Előzmény: nyúlfüligomba (139265)
nyúlfüligomba Creative Commons License 2019.07.06 0 2 139265

Kedden VH-ben Budapestre menet reggel megálltam pár percre az autóval és 3 vargányán akadt meg a szemem. Délután hazafele jövet még találtam párat, meg pár még éppen ehető rókagombát is hozzá. Szerdán kimentem a tuti helyemre hátha ott is lesz valami, de semmi sem volt, csak szárazság.Gondoltam vége a szezonnak.

 

Sógorom az örök optimista addig rágta a fülem míg ma délután el  nem mentünk a Mátrába. Szárazság, zörgő avar, de azért egy réten megálltunk, hogy a kutyák kifussák magukat. Szélén öreg száraz és friss galambgombák,száradásnak indult, de tulajdonképpen egyáltalán nem idős, még ehető vargányából jó pár darab, meg csomó öreg elszáradt is. Találtam még 2-3 fiatal piruló galócát, meg elég sok változékony tinórut viszonylag jó állapotban, viszont a a keresűgombák mind teljesen ki voltak száradva.

 

Nosza bővítsük az ismerteinket, nézzünk olyan helyeket, ahol majd ősszel gombászunk és Északról is betámadtuk a Mátrát. Első jónak tűnő helyen az út szélén ott várt minket egy száraz vargánya, de aztán találtunk még 6-8 fogyaszthatót, köztük egy teljesen fiatalt is. Itt galamb alig volt, viszont annál több szétszáradt keserűgomba és valamennyi változékony tinóru is.

 

Mindkét hely teljesen száraz, semmi feltételezhető víztartalék. Érdekes, hogy a vargánya, a többi gombához képest mennyivel életerősebb és a kedvezőtlen körülmények között is képes termőtestet növeszteni. Eddig is volt ilyen feltételezésem, de ez most mintha beigazolódni látszana.

 

Még egy érdekes tapasztalat a mai napról, a második helyen ahol a legtöbb elszáradt és viszonylag ép varesz volt indokolatlanul sok eldobott sörös doboz volt az erdei avarban. Erdei munkának semmi nyoma, turisták sem járnak arra. Egyedül arra tudok gondolni, hogy ez a környék bejáratott vargányás helye lehet, ahová sörrel a kézben érkeznek  gombázni és amit az elfogyasztás után eldobnak. Szomurú.

homerx Creative Commons License 2019.07.06 0 0 139264

igen. az egyik legszebb gomba. nehany evig a hazunk elotti nyar tuskojan sok nott. mostanra teljesen bedaralta, nincs mar elesege. sajnalom. szepek voltak.

Előzmény: Higrométer (139262)
homerx Creative Commons License 2019.07.06 0 0 139263

mar-mar megijedtem, de aztan felfedeztem a kannakat is :)

Előzmény: bovista72 (139261)
Higrométer Creative Commons License 2019.07.06 0 0 139262

Sziasztok!

Az alábbi gombákat Budapesten egy forgalmas út mellett juharfa tövében találtam ma. Szép nagy kb 10 cm-es kalapjuk volt. Nem volt nálam csak telefon, kifordítani nem akartam őket és mivel egész a fa tövén nőttek, csak ennyire sikerült alájuk kukucskálni. Jól gondolom, hogy védett Óriás bocskorosgomba?

bovista72 Creative Commons License 2019.07.06 0 1 139261

A güzülő permanensen bedarált az utóbbi időben, a fórumra is csak hébe-hóba kukkantottam be. Szerencsére az elmúlt két hónapban azért a terepre sikerült többször is kijutnom és gombák is akadtak rendesen. Szegfűgomba, vargánya, csiperkefélék és keserűgomba bőségesen került a terítékre. Képes beszámoló formájában összegzem a májust és júniust Debrecen, Földes, Kaba, Tiszafüred és Sikfőkút gombáival ( fényképezőgépem megdeglett, így telefonnal próbáltam képeket lőni, jellemzően kisebb sikerrel és több bosszúsággal).

 

laelia0326 Creative Commons License 2019.07.05 0 0 139260
Köszönöm. Főzöm. 😃
Előzmény: nagypapi51 (139259)
nagypapi51 Creative Commons License 2019.07.05 0 0 139259

Ehető, finom, de csak 20 perc hőkezelés után.

(egyébként mérgező>hányás-fosás)

 

Előzmény: laelia0326 (139258)
laelia0326 Creative Commons License 2019.07.05 0 0 139258
Sziasztok. Olyan kérdésem lenne, hogy a bíbor tinorú ehető vagy nem ehető. Az egyik helyen 20 perces főzést ír, a másik helyen meg hogy mérgező.
Bencuc Creative Commons License 2019.07.04 0 0 139257

Ja, egyébként a gombás erdőrész egy kis medencét ölelt körül, ahol sáros volt a talaj. valami cserje borította be az egészet. Lehet hogy azon a részen megrekedt a víz, és azért nőttek a gombák is. de az egész dél fele volt nyitott.

Bencuc Creative Commons License 2019.07.04 0 0 139256

Csak azért mentem oda, mert emlékeztem, hogy egyszer mondta valaki, hogy ott sok gombát talált, na gondoltam ha úgyis a közelben vagyok megnézem. És rengeteg volt. másfél hete nagyszerű példányokat lehetett volna szedni. Ráadásul mindez úgy, hogy félbevágott gomba is volt a helyszínen, szóval előttem valaki már járt ott. 

Előzmény: deszegregator (139255)
deszegregator Creative Commons License 2019.07.04 0 0 139255
Bexaras.. Delies lejtőn...
Előzmény: Bencuc (139254)
Bencuc Creative Commons License 2019.07.04 0 0 139254

2-300 méter körülre saccolom. Tölgyes, déli tájolású lejtő. Sok volt a helyszínen, de a képen látható volt csak szednivaló. A legtöbb már elrohadt. Ez már nagyon az utója. Északi lejtőn viszont voltak új gombák is, csak nem tinóru. Pl. galambgombák. De azért nem tobzódtak azok se. 

Előzmény: deszegregator (139253)
deszegregator Creative Commons License 2019.07.04 0 0 139253
Nem voltam majd egy hete... Milyen magasság, fekvés, erdőállomany? Szepek ebben a szárazságban!
Előzmény: Bencuc (139251)
deszegregator Creative Commons License 2019.07.04 0 0 139252
Most olyan helyeken is sok volt ahol máskor kevés szokott lenni. Tavaly talán még jobb rokagombas szezon volt az általam látogatott helyeken, hosszabb volt az biztos. Más években is akad általában bőven. Más években már májusban kezd, és ha gyakrabban van legalább kisebb eső, sokáig kitolodik. Ez az igen kedvező esős meleg június a vargánya esetében profitált igazán extrán. Talán 2010 júniusa adott ennyit utoljára, igaz az szünetekkel, de folytatta egész nyáron. A klíma témában egy dolog egyértelmű, a jó százötven éve tartó, de nem lineáris melegedés. Ha további melegedés lesz az a fafajok jelenlegi magassághatárain módosít, pl. a Bükk régió határa magasabbra kerülhet. Rengeteg hibás erdőtelepités történt az utóbbi évtizedekben, a homogén koru erdő maga egy ilyen koncepció, nem beszélve az idegenfaju erdőkről. Ezek döglődese nem melegedés kérdése, ez minden változás nélkül bekövetkezik, következhet. A klímahisztéria, mint minden más misztériumjáték az emberiség történetében hajlamos elszakitani a valóságtól. Szinte minden időjárási eseményt a "klímaváltozás" számlájára ír a mainstream. Pár évtizede van műholdas megfigyelés, honnan az ördögből tudhatnánk mi történt azelőtt pontosan a földön? Ez a pár évtized nevetségesen kevés bármilyen bizonyításra! Hogy mennyire békés, mérsékelt időjárást élünk ezekben az évtizedekben, érdemes elolvasni Rethly Antal meteorológus gyűjteményét az elmúlt bő ezer évről. (levéltári kutatások.)
Előzmény: Bencuc (139250)
Bencuc Creative Commons License 2019.07.04 0 0 139251

Ki hogy áll gombaügyileg? A Mátrában túra közben még találtunk. És nem is északi lejtőn. 

 

Bencuc Creative Commons License 2019.07.04 0 0 139250

Az biztos, hogy lehetne sok mindent máshogy csinálni az erdészetben ami a gombáknak is jobb. De sajnos ehhez politikai akarat is kellene. Főleg azért, hogy akik ebben látják az egyedüli jövedelemforrást a lakóhelyükön, azoknak más alternatíva is legyen. Azt mondjuk azért nem írnám, hogy viszonylag nagy erdőterülettel rendelkezik az ország, ha jól tudom Dánia után mi vagyunk a másodikok a lista végéről, de ez lehet változott azóta hogy tanultuk. Mondjuk az érem másik oldala, hogy bizonyos fajták erdőmérettől függően meg fognak ritkulni a klímaváltozás miatt. Az egy dolog, hogy most sok rókagomba volt, de ennyi eső júniusban azért nem gyakori. Ha visszatekintek az elmúlt 20 évre, ilyenekből volt inkább kevesebb júniusban. 

 

 

Előzmény: deszegregator (139249)
deszegregator Creative Commons License 2019.07.03 0 0 139249
Egy szánalom ez a "megújuló" erőlködés. Valahol ott utat, amikor a karbon felhasználás útjára léptünk a gőzgéppel,majd a robbanó motorral. Tulajdonképpen ennek köszönhető, hogy az emberiség ki tudott törni az eke szarvai közül, ennek köszönhető a szédületesen fejlődő, egyre nyitottabb világ. Nagyon komoly képzelőerő kell ahhoz, hogy mindezt a forradalmat a megújuló hajtotta volna végre, gyanítom teljes képtelenség. Ahogy képtelenség belatható időn belül a karbon leváltása megújulóra. Egy gyökeresen más, ma felfoghatatlan világban lehet elképzelni, ami ha el is jön valaha, arra nem ismernénk rá. Csak egy dolgot emelnék ki ; globális kereskedelem. Erről garantáltan le kellene mondanunk, azt az iszonyat energiát képtelenség még csak elképzelni is a mai ismereteink, belatható idő intervallumunk keretében. Érdekes a Mátra körüli hercehurca. Gyakorlatilag az egyetlen jelentős energiaforrasunkról, a lignitről mond le a rezsim, miközben kétes megalapozottsággal orosz függő atomerőművet épít (kiegett futoelemek tárolása?), és megújulóról álmodozik. A németek bezartak az atomerőműveiket, és szenes erőműveket üzemeltetnek,mert az óriási beruhazasú megujulő képtelen biztonságos, stabil ellátásra (Ehhez alaperőművek kellenek. atom, szén). Rezsimünk kiállt a lengyel. cseh érdekek miatt a 2050 - re CO semleges uniós törekvések ellen,ez jórészt a szenes erőművek miatt volt, miközben itthon be kívánja szüntetni a szentüzelést visontan 2030 - ra. A dolog a CO kvóta drágul lásán, és uniós vállalásokon dől el végül is,azt viszont nem egészen értem, hogy a cseheknek, lengyeleknek, németeknek akkor hogyan is éri meg mégis, mert eszük ágában nincs kivezetni a szenet 2030 - ig! Az ország több mint hatvan százalékát atomerőmű fogja ellatni 2030 után. Személyes vélemény, de fukusima után, a precíz, csucstechnologia csődje után egyenesen merénylet atomerőművet építeni. Nincs abszolút biztonság! A németek ezt tudják... És a japánok is. Egyébként az egész CO humbuk eldől Kínán, és az USA-n, nem beszélve a további feljetlenebb régiók fejlődéséről, bármennyire cinikus is ezt leirni! Magyarország viszonylag nagy arányú erőterületekkel rendelkezik. Ha rajtam múlna, az őserdők területet jelentősen növelném, őshonos erdőprogram az idegen fajuak fokozatos leváltásával, illetve további nagy arányú erdősítési programok, főleg a kamutámogatású földterületek bevonásával.. Ha ezt hagyjuk az utókorra tévedni nagyot nem lehet! (bocs az offért).
Előzmény: homerx (139242)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.07.03 0 0 139248

A Gyulaj Zrt-nél a legmagasabb az egyéb bevétel az országban, náluk a vadgazdálkodási ágazat nagyságrendileg tíz százalékos bevételt hoz a fakitermeléshez képest. Ez kiemelkedő az országban, mindenhol máshol ennél sokkal alacsonyabb az egyéb bevétel. Beleértve a Tomi erdőt is. (Az egyik legismertebb szarvasgombás hely.)

Előzmény: homerx (139242)
homerx Creative Commons License 2019.07.03 0 0 139247

nem minden zold sotetzold. erti?

Előzmény: Bencuc (139245)
heyderia Creative Commons License 2019.07.03 0 0 139246

Egy a lényeg, legyen hol nőnie! Akkor fogunk találni is.

 

Én az őzlábon is csodálkozom, szegényt bolondnak nézik, pedig nagyon kellemes ízű, jó gomba.

 

Réges-régen vélték annak, sok helyen ugye nem volt benne az ismert és gyűjtött 10-15 fajban, az összekeverés lehetősége miatt is kerülték, mint ismeretlent. Anno kevés gombászkönyv volt, gombatanfolyam nem létezett és nagy biztonságot nyújtott az ismeretlen gombáktól való félelem. Ma már a sötét trombitagombát is szedik olyan helyeken, ahol pár éve még észre sem vették vagy ha látták is, a színe miatt nem foglalkoztak vele. Két pólus létezik, az egyiken élnek a hagyományok, az erős beidegződések: pl. kékülő tinórúk, mint disznópesze, stb, mint haszontalan, fölborítandó gomba, míg a másik póluson a szakiktól tanulók, akik majdnem "kinézik és lenézik", aki nem különíti el a hamis céklatinórút, a csalóka tinórút a hasonmásaiktól, a sárga és halvány rókagombáról nem is beszélve, közben meg könnyen elkülöníthető nemzetségeket kevernek egymással.

Előzmény: s-ombre-ro (139234)
Bencuc Creative Commons License 2019.07.03 0 0 139245

Túlzásba viszik néha a dolgot a zöldek, de én nem szeretem sötétnek nevezni őket, mert mégis csak ez az a mozgalom ami a 70-es évektől ráirányította a figyelmet a környezettudatosságra. És szakértelem ide vagy oda, van a hazai erdészetekben is van azért min javítani, amire jó ha olykor felhívják a figyelmet. 

Előzmény: homerx (139242)
Bencuc Creative Commons License 2019.07.03 0 0 139244

Ahol én szedem ott esőtől függetlenül földes. Sok helyeütt nincs avar, ellepik őket a kis szemcsék. Ezért szedem a nagyokat, de még azokon is van szemcse, viszont úgy pucolom mostmár, hogy lehámozom a redőiket. Kissé barbár, de így lehet haladni, és teljesen tiszta lesz. egy része így elvész, de ilyen a csiperke is, ha valaki hámozva szereti enni. Meg az alma, stb. Én úgy vagyok vele...

 

ahol nagy sz avar, ott szoktam találni olyat, ami nem földes, mikor kinyúlnak a 

evelek fölé. Csak az olyan helyekre nem nagyon megyek mert nehéz olykor rábukkanni. 

Előzmény: nagypapi51 (139243)
nagypapi51 Creative Commons License 2019.07.03 0 0 139243

Eső utáni sárfelverődéses rókát inkább otthagyjuk, mert tényleg macerás a tisztítás, sokszor a zuhany sem segít. Lehetünk nagyvonalúak. :)

 

Előzmény: Bencuc (139241)
homerx Creative Commons License 2019.07.03 0 1 139242

no, igen. egy adott teruleten, mondjuk legyen 10 ha, az egysegnyi ido alatt (pl. egy ev) alatt kitermelt fa erteke tobb nagysagrendeel nagyobb, mint az ossze tobbi, amugy hasznosithato tartalom. ertsd, egyetlen, kb 30m magas bukkfa erteke tobbszorose az egy ha-n kitermelheto minden mas akarminek. legyen ez akar isztriai szarvasgomba kiloszamra. te minek minositened? raadasul szervezetten foglalkozik vele valaki? hat jol senki sem. max azt veszed eszre, hogy jaj, kivagtak a varganyasod, odaveszett evi 10 kilonyit ado terulet. a gyumolcsnek meg jot is tesz, hiszen no a szeder termoterulete. akkor meg, mirol beszelunk? kinek tettek jot? julcsineninek, aki szederlekvart foz, vagy marcsineninek, aki gombat szed? mivel ugy nagy altalanossagban azert nem vagnak tarra szazezer hektarokat ugy egyszerre, marad boven terulet a gombanak. igy julcsineni jar jobban. de ez ettol meg a collateral damage (jarulekos veszteseg) kategoria.

 

/off mas. es ezt a sotetzoldeknek is meg kell erteniok, amikre ok keptelenek. (kisse konfuz volt a minap megjelent cikk, hogy be kell zarni a matrai eromuvet). he? mondom itt valami nem stimt. se paksimogyoro, se visonta? hat mibol fog okelme melegvizet gyartani? csak nem napenergiabol? hehe, irto birkak. ehhez jon meg ez az elvetemult teszlagyaros, aki akksikat telepit a nagyvilagba. maaaaagit! kemiailag tarolni energiat nagyuzemben jelenlegi technologiaval? eeeeertelmes vagy maaaagit? ujabb cikk: valami norveg szallodahajo elektromos meghajtassal. a cikk: ideális körülmények fennállása esetén a hajó 45-60 percig is képes kizárólag az akkumulátorai által hajtva haladni. A társaság becslése szerint a hajó akkumulátorainak használatával csökkenthető a felhasznált üzemanyag, továbbá a hajó szén-dioxid kibocsátása nagyjából húsz százalékkal alacsonyabb, mintha a hajó kizárólag gázolajjal működne.

NOs, a vastagon kiemeltek kozott ugye van nemi ellentmondas.

bocs az offert

 

Előzmény: deszegregator (139235)
Bencuc Creative Commons License 2019.07.03 0 0 139241

Jahh. Az úgy könnyű.

Előzmény: nagypapi51 (139240)
nagypapi51 Creative Commons License 2019.07.03 0 0 139240

Ezeket szinte nem is kell megpucolni, mert rendszerint mohapárnákban nőnek.

Az alsó fél centit levágod, és konyhakész.

Előzmény: Bencuc (139239)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!