Keresés

Részletes keresés

nyinaaa Creative Commons License 2019.06.17 0 0 139102

Kedves Gombázók!

Vajon milyen tinóru fajba botlottam ma bele?

Fiatal tölgyes/fenyves határán, változékonyságra utaló jelet nem mutat. Köszönöm!

trombitagomba Creative Commons License 2019.06.17 0 2 139101

Tart még a vargányaszezon:) A feldolgozás üteméhez igazítjuk a gyűjtést.

trombitagomba Creative Commons License 2019.06.17 0 0 139100

Ügyes:)

Előzmény: homerx (139095)
Bencuc Creative Commons License 2019.06.16 0 0 139099

"Az elmúlt tíz napban hatszor voltam a VH-ban és Dél-Börzsönyben, de mindig ilyen fél kosarak jöttek össze, pedig a jól ismert, jól termő helyeimet jártam végig."

 

Ez teljesen jellemző kép a mostani szezonról. El kell menni más helyekre vagy újakat keresni. A szokásosak nem biztos, hogy most úgy adják. Bár mostmár kicsit késő, mert a meleg betett nekik, nem úgy van mint másfél hete. De ez a viharos idő talán megint fordít a helyzeten. 

Előzmény: nyúlfüligomba (139098)
nyúlfüligomba Creative Commons License 2019.06.16 0 0 139098

Ma délután fél óra kutyasétáltatással egybekötött gombászás VH-ban. Róka nagy marékkal, pár galamb, kicsit több piruló és csomó fiatal keserűgomba, öreg és fiatal érdestinorú, végül három négy jó állapotú vargánya, na meg egy jó pár öreg használhatatlan is. Igazából szeretem az ilyen vegyes összetételű félig telt kosarat eredményező sétákat, különösen ha róka is van benne.

Múlt vasárnap és előtte is pénteken voltam ezen a helyen és akkor nem volt ennyi gomba, akkor azt gondoltam, hogy nem érdemes ide mégegyszer kijönni pedig pont csütörtök-péntek lett volna a jó időpont. Nemrég mondta valaki itt fórumon, hogy jókor jó helyen kell lenni. Az elmúlt tíz napban hatszor voltam a VH-ban és Dél-Börzsönyben, de mindig ilyen fél kosarak jöttek össze, pedig a jól ismert, jól termő helyeimet jártam végig. Volt ahol elég sok, de fiatalka vargánya fogadott, másutt meg már mások jártak előttem, vagy éppen nem volt kedvük kidugni a fejüket a vareszoknak.

Remélem lesz még eső és meg lesz az eredménye, de eddig sem volt rossz eddig a szezon, végül ha kis eredménnyel, de lehetett gombászni, két héten belül találkozhattam lila pereszkével és trombita gombával.

Bencuc Creative Commons License 2019.06.16 0 0 139097

Eléggé megsínylették ezt az időt. De mihozzánk már megjött a vihar, jó ideje tombol. Ha lesz még a héten egy kettő, biztos lesz jó szezon ennek is. 

Előzmény: homerx (139095)
homerx Creative Commons License 2019.06.16 0 0 139096

pufokhivok hajra :)

homerx Creative Commons License 2019.06.16 0 0 139095

reggel ott folytattam, ahol tegnap abbahagytam.

 

Előzmény: homerx (139076)
Bencuc Creative Commons License 2019.06.15 0 0 139094
Ez kellet már csak, hogy jobban legyek.
Előzmény: beetee (139093)
beetee Creative Commons License 2019.06.15 0 0 139093
Előzmény: Bencuc (139091)
Törölt nick Creative Commons License 2019.06.15 0 0 139092

3 darab kisróka, egyetlen bokor. Nulla. Olyan helyeken jártam, ahol máskor ilyenkor már van. Lesz! Júliusban, de lesz! Kicsit pár nappal július előtt talán már.

Előzmény: Bencuc (139091)
Bencuc Creative Commons License 2019.06.15 0 0 139091

Fuhh, még mindig jó sok van :O

 

Rókákal mizu? Nekem most pihi van mert beleléptem egy tüskébe. De hét elején már tuti körbejárok.

Előzmény: Törölt nick (139090)
Törölt nick Creative Commons License 2019.06.15 0 0 139090

Én is a gyakorlati vonatkozást emelném ki. Ezt szedtem ma. Nyilván mind nyári vargánya, mert nyáron szedtem. Pont. Perdef. :P 

Ezt egyszerre kellett lehoznom a hegyről, ezért levettem a felsőruhát, abba kötöttem, ami a kosárba nem fért, ezután félpucéron futottam a szúnyogok elől, miközben két kezemmel esélyem se volt megzavarni a vérszívókat.

Mert megérdemlem. :)

(50-60 szétérett öreg vargányát otthagytam)

Előzmény: Bencuc (139087)
Bencuc Creative Commons License 2019.06.15 0 0 139089

Most hogy így nézem ezeket a fotóidat: nagy régen még a kezdetek kezdetén találtam 2 nagy nyálkás fénylő kalapú tinórut az erdeifenyvesben ősszel, akkor azt hittem fenyőtinóru, meg is ettem, de utána mikor több fenyőtinórut találtam rájöttem nem az volt. Azóta se tudtam mi lehetett, most a képeid láttán nagyon gyanús hogy ízletes volt.

Előzmény: homerx (139078)
Bencuc Creative Commons License 2019.06.15 0 0 139088

De az legalább nem szerepel főcímen egyik könyvemben sem a tinóruknál a nyári vargányát marginalizálandó. De nem is ezért feszegetem a témát, hanem inkább azért mert ha kezdő gombászként a könyv alapján próbáltam volna belőni a talált vargányát, eléggé összezavarodtam volna így, hogy egyik könyvben a nyárit még az ízletesbe veszi, másikban külön, de csak pár mondatban említi, miközben meg azzal van tele a kosár. Hál istennek ez nem okozott nekem gondot, mivel ilyeneket kezdetben mások társaságában gyűjtöttem, akik kiműveltek így vagy úgy, de ha a könyvre kell támaszkodjak, biztos átsiklottam volna a nyárivargánya fölött. Ahogy egyébként hittem ezt mind a mai napig, hogy az a ritkább. 

Előzmény: heyderia (139080)
Bencuc Creative Commons License 2019.06.15 0 0 139087

Van azért gyakorlati vonatkozása mit hogy emelnek ki a könyvben. Nyári időszakban azért nem ez a jellemző felhozatal. 

Előzmény: homerx (139078)
hal40 Creative Commons License 2019.06.15 0 2 139086

A héten folytattuk a DDK-t, Zalakarostól mentünk Simonfáig. Gyönyörű a Boronka vidék, a zselici táj. Komfort érzetünket  sajnos eléggé lerontotta a brutális meleg, ami az árnyékos erdőben elviselhető lett volna, ha nem társult volna hozzá pokoli szúnyogtámadás. 

A kosaras kép nem saját gyűjtés, egy helyi bácsi szedte.

Jelentősebb gomba mennyiséggel a Zselicbe érve találkoztunk, itt már galamb, tinórú is akadt a túraútvonal mellett.

 

üdv

homerx Creative Commons License 2019.06.15 0 0 139085

Ezek kozul a sotedehusu rokaval szoktam soxor osszefutni.

Előzmény: heyderia (139082)
heyderia Creative Commons License 2019.06.15 0 0 139084

Má megint itt van a .............

Lehet, hogy ki leszek tiltva egy időre.

Előzmény: heyderia (139083)
heyderia Creative Commons License 2019.06.15 0 0 139083

Szerencsés ember:-)))

 

Előzmény: homerx (139081)
heyderia Creative Commons License 2019.06.15 0 2 139082

Mikor Rimóczi prof. 2-es vöröslistás fajnak jelölte az számomra elég furcsa volt, ráadásul az egyik gombásztárs kérdésére megerősítésre került, hogy a nyári vargánya belefoglaltatik a Boletus edulis (ízletes vargánya) körébe, ezért nem kapott az külön védelmi értéket.....

Ugyanilyen besorolást kapott a kékesedő üregestinorú, a feketedő (most sötétedőhúsú) rókagomba, rózsás tönkgomba (most még rózsás kacskagomba), a fakó tinorú,  a foltosodó tinorú,  a kalapos pöfeteg, a lemezes pöfeteg, a nyálkásgalócák, a többinek magyar neve talán nincs is, oly ritkák.

2 =ERŐSEN VESZÉLYEZTETETT FAJOK
Ritkán megjelenő, igen kis ökológiai tűrőképességgel rendelkező fajok, melyek elterjedési területe a dokumentumok szerint rohamosan csökken, melyek az utóbbi évtizedekben több területről eltűntek, melyek biotópja igen sérülékeny, veszélyeztetett (IUCN: Endangered /EN/).

Előzmény: homerx (139081)
homerx Creative Commons License 2019.06.15 0 2 139081

errol nem tehetek, ezzel van teli a haztaji :)

Előzmény: heyderia (139079)
heyderia Creative Commons License 2019.06.15 0 0 139080

Olykor a bronzost sem egyszerű a nyáritól elválasztani, hogy tovább növeljük a hullámokat:-)

Előzmény: Bencuc (139077)
heyderia Creative Commons License 2019.06.15 0 2 139079

:-) Főleg mészkerülő bükkösökbe jársz, nem is csoda.

Előzmény: homerx (139078)
homerx Creative Commons License 2019.06.15 0 1 139078

nem tudom, mit vagytok igy beindulva. visszaneztem hirtelen 3-4 ev oszi kepeit 2013-15 korul, es az osszel szedett varganyaim 80%-a izletes.

 

Előzmény: Bencuc (139077)
Bencuc Creative Commons License 2019.06.15 0 0 139077

Persze, meg a kékhátú és dióízű is. Ami azért gyakori. Szóval én akkor sem értem, ha eleve említi hogy ritka, és a nyári a gyakrabban szedett, miért nem azt tárgyalja részletesen az ízletes helyett? Nem arról van szó, hogy adott egy mérgező gomba, amit mutassunk be, mert jó ha felismeri. Ennyi erővel bemutathatná az amerikában spring kingnek nevezettet, ami nálunk nincs, a nyárit meg beteszi a lábjegyzetébe. Kb. hasonló lenne a logikája. Ha idehaza a nyári gyakoribb, minek azt bemutatni helyette, ami alig van? Átnéztem az idei képeim, speciel a rengeteg gomba közt így képen egy ízletest se látok, szóval ha szedtem is, annyira kevès, hogy elvész a fotón. Bronzost pl. többet látok. És a nagyját nem is meszes talajon szedtem. 

Előzmény: öreg_néne_b (139073)
homerx Creative Commons License 2019.06.15 0 0 139076

reggeli fikasetalas

 

deszegregator Creative Commons License 2019.06.15 0 0 139075

"...  Van egy erdei fenyő, tölgy elegy bükkaljai riolittufán, itt a fagyokig főleg bronzos, császár párosra vadaszom (utóbbira természetesen csak fénykép formában), itt ha kedvező, nem száraz az ősz, szoktam néhányat találni, légyölők társaságában..."

 

Kimaradt egy fontos dolog : Ilyenkor már  itt nincs nyári vargánya! Érdekes módon a melegigényes bronzos, császárg. hozza a termőtestet, de nyári az véletlenül sincs! Az októberre akkor szokott átjönni, ha már szeptemberben beindul. Sokkal stabilabb az októberi bronzos. 

Előzmény: deszegregator (139074)
deszegregator Creative Commons License 2019.06.15 0 0 139074

Látszik hogy nem követed régóta a fórumot, vagy más fórumokat (pl. netgombász), külföldi fórumokat. Ha követnéd, mi sem lenne természetesebb, mint a két fajt külön kezelni. Pl. a szlovák gombász fórumokon a lucosokban szinte csak ízletest látni. Én októberben, novemberben találok néha pár darabot. Van egy erdei fenyő, tölgy elegy bükkaljai riolittufán, itt a fagyokig főleg bronzos, császár párosra vadaszom (utóbbira természetesen csak fénykép formában), itt ha kedvező, nem száraz az ősz, szoktam néhányat találni, légyölők társaságában, illetve esetenként máshol is, őszi gombák gyűjtése során. Hozzateszem sajnos ritkán. Az egri piacon még soha nem láttam ősszel ízletest, ebből is gondolom, hogy a Bükk nem igazán adhat számottevő termőfoltokat.

Nagyon ritkán mosok gombát, esetleg esőtől sárral felverődött rókát. Inkább otthagyom ha olyan földes  gomba.  Ha a vargánya ilyen, némi szikkasztás után kefével szépen letakarítható, kivagható a rossz rész. Az enyhén kukacjáratos gombát szárítani szoktam, nagyon ínséges időben volt már hogy fogyasztottam is közvetlenül, azzal vigasztalom magam, hogy hús is kell bele, meg hogy mennyit megeszik az ember pl. cseresznyével. Szárítás folyamán a kukacok kimenekülnek. Ha szárításhoz gombát mosol, garantáltan nem lesz kitűnő szárítmányod. Ki kell dobni amivel a mechanika nem bír. Készételhez is minőségvesztéssel jár, főleg az áztatás, esetleg egy gyors folyóvizes mosást alkalmazok esetenként még nem darabolt gombán. 

Előzmény: Bencuc (139072)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.06.15 0 0 139073

Ahogyan a hánytató galambgomba és az aranytinóru (mindkettő savanyú talajon, magas hegységben él) is legfeljebb nagyon ritkán kerül elő nálunk, mégis ezek szerepelnek a könyvekben.

Előzmény: Bencuc (139072)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!