Keresés

Részletes keresés

enddav90 Creative Commons License 2025.09.11 -2 0 25

bekukkantottam, már nincs vízumkényszer.  ¯_(ツ)_/¯

uniós állampolgárok hat hónapos időtartamon belül legfeljebb 90 napig tartózkodhatnak vízummentesen az országban.

Előzmény: A püspök inasa (24)
A püspök inasa Creative Commons License 2004.04.20 -1 0 24
Haló, hátha valaki ide is bekukkant:
Nem lesz megint olyan, hogy nyárra megszűnik a vízumkényszer Boszniával?
És ha megint megszűnik, akkor mikortól meddig várható ez?
Aki tudja ajándékozzon meg infóval, mert május 28.-án irány Bosznia-Hercegovina és nagyon tudnám értékelni, ha nem, kéne a bosnyák nagykövetségen igazoláskötegekkel szaladgálnom a vízum miatt.
Andersen10 Creative Commons License 2003.08.27 -1 0 23
Sziasztok,
Idemásolok egy élménybeszámolót a montenegrói utazásunkról, melyet eredetileg az Utazás Montenegróba topicba írtam, de mivel Bosznián keresztül jöttünk és mentünk, sőt Mosztárban megálltunk egy éjszakára, itt is hasznos lehet.
Üdv,
Andersen
---------------
Mivel sok hasznos tippet találtam ebben a topicban, gondoltam én is hozzájárulnék egy rövid beszámolóval.

Aug 17-23 között egy hetet töltöttünk Montenegróban. Röviden az utazásról:

Terveink szerint szombat délelőtt mentünk volna Mohácsra, ahol egy esküvőre voltunk hivatalosak, és onnan terveztük folytatni az utat másnap Montenegróba. Sajnos a 9 hónapos Skoda Fabiánk a lehető legrosszabbkor, szombat reggel féltengelytörés áldozata lett (a szerelők értetlneül áltak a dolog előtt, ilyet új kocsinál még senki sem látott). Így az első kaladunk: hogyan kerítsünk hirtelen másik autót. Mivel ismerőst nem kérhettünk meg, hogy ilyen hosszú időre és távra kölcsönadja az autóját, ezért autóbérlés jöhetett csak szóba. A Skoda Assistance ilyen esetben max. 4 napot fizet, tehát a maradék 4 napot saját zsebből kellett állnunk. Ekkor jött az első pofáraesés: a legtöbb autókölcsönző egyáltalán nem, aki igen, az csak horribilis kaució letétele után (4-500 ezer Ft) hajlandó kiengedni az autóit Boszniába ill. Montenegróba. Végül sikerült egy szimpatikus és segítőkész sutókölcsönzőt találni, aki hajlandó volt kiengedni az autót Montenegróba, és nem is volt elviselhetetlenül drága (Reanult Megane Classic, számlával 13000 Ft/nap). Mivel nagy szarból húztak ki minket , hadd reklámozzam kicsit itt őket:
Autó-Yacht Kft., 06304977493

Így sikerült elindulnunk 5 óra körül, és este 8 körül Mohácson voltunk.
Mohácsról vasárnap reggel 8 körül indultunk az udvari határátkelőn át Horvátországba , szinte várakozás nélkül mentünk át a határon. Eszéken át mentünk, először Dakovoban áltunk meg ásványvizet (Boszniában elvileg iható a víz a legtöbb helyen, Montenegróban azonban nem!) és filmet venni egy nagyobb áruházban. (Horvátországban nem jellemző a magyarhoz hasonló TescoMetroAuchan koncentráció), majd Brodnál léptünk át Boszniába. Innentől a Boszna folyó völgyében mentünk Dobojon és Zenicán keresztül Szarajevó felé. Első benyomások: nagyrészt síkság, szép folyóvölgy, elég jól lehet haladni, de autópályára ne számítsatok. A nemhivatalos boszniai szerb köztársaság (Republika Srpska) területén rosszabb állapotok, az újabb táblák csak cirill betűkkel, sok városnév eltér a térképpen szereplőtől illetve nem írják ki a nem szerb városneveket, így nehéz a tájékozódás a kisebb utakon. Rengeteg a rendőr, itt állítottak meg először: záróvonal átlépés 15 EUR.
Szarajevón nem terveztünk keresztülmenni, hanem Krupac, Jablanica felé a Zeljanica folyó völgyében futó utat néztük ki. Szarajevóban nem volt rendesen kitáblázva az út, nehezen találtunk rá, 1 óra kevergés után. Idegen nyelvet szinte senki nem beszél, és ez igaz Montenegróra is, orosszal érdemes próbálkozni. Végül sikerült rátalélni a Foca felé vezető útra. Az út elég keskeny, kanyargós, de gyönyőrű szurdokban visz. Az jöjjön erre, aki nem siet (1000m fölötti hágók, 40km/h átlagseb.), viszont szereti a szépet. Sietősebbek inkább menjenek Mostar felé Szarajevó után. Az út Trebinjéig gyönyörű hegyek között visz, érdemes kicsit megélni a kicsit holdbélinek tűnő Bilecko tónál. Trebinje után Brgatnál (Dubrovnik alatt) léptünk Horvátországba, ahol lent a tengerparton már sokkal gyorsabban lehett haladni. Sem a bosnyák-horvát, sem a horvát-montenegrói határon nem volt komolyabb fennakadás. Aki Tivatba vagy annál délebbre megy (Budva, Bar, Ucinj) az mindenképpen válassza a kompot ahelyett, hogy megkerüli a kotori öblöt, ezzel benzint és kb. egy órát lehet spórolni, 3.5 EUR-t kell fizetni kocsionként, utasok után nem kell fizetni.
Tivatban volt a szállásunk, az Adria Toursnál foglaltuk. Az apartban nem jött be, zajos főút mellett volt, mellette pékség, műhely, alig lehetett aludni. Nem ajánlom senkinek. Tivat állítólag tele volt, az árak már a Horvátországihoz közelítenek. Ha most mennék, akkor egy kevésbé felkapott nyugis kisvárosba mennék nem utazási iroda közvetítésével, hanem magam keresnék szállást pl. a festői Perastban, ahol a helyi nénikék fejenként 5 Euróért kínáltak volna szobát. Tivat nem egy izgalmas hely a kikötő és és a belső részek rendben vannak, este nagy nyüzsgés, külföldi nem sok, inkább crnagorácok és szerbek nyaralnak errefelé. Általában az emberek kedvesek, de azért akadnak agresszív bunkók itt is, különösen a sofőrök között (nekünk a visszapillantókat törte össze egy szűk hegyi úton szembejövő részeg szerb az egyes golfjával. Amúgy rengeteg a régi golf, és kadett, meg a Yugo. A benzin legolcsóbb Boszniában, utána Montenegró, de még Horváto is olcsóbb a magyarnál. Boszniában egységesedett a pénzem, KM (Konvertibilis Márka), de általában az Eurót is elfogadják 0.5-ös szorzóval, a bazárokban a Kunával is lehet fizetni. Montenegróban Eurót használnak, nincs felülbélyegezve, itthon vissza lehet váltani a maradékot. Tivatban nem volt normális stand, hacsak a valaki nem szereti a városi strandokat (mi nem). Első tengerélményünk roppan lehangoló volt, kijutottunk egy tengerpartra, ahol bokáig érő szemétkupacok között feküdtek az emberek, láthatólag nem zavarta őket ez a körülmény, és úgy néztek ránk mint a marslakókra, mikor összeszedtük magunk körül a szemetet… aztán eljutottunk az itta fórumon is reklámozottg Jaz stradra, ami egy más világ: gyönyörű tiszta sziklákkal határolt, de homokos talajú tengeröböl, krisztálytiszta vízzel. Megközelítése: Tivátból (vagy Kotorból) Budva felé kell menni, és ki lesz táblázva, hol kell lekanyarodi (a félalagút előtt az emelkedő alján). Lekanyarodás után ne menjetek le az Autokamphez, hanem a következő öbölben lesz a strand. Ha tovább mentek van még egy plázs a félsziget csúcsán, az is szép, de nem öbölben van, nincs homok, de van gyerekmenedce. Ha beálltok a parkolóba, 2 EUR, de meg lehet állni azon kívül is ingyen. A strandbüfé drága (0,33L Nik Gold 2 EUR, hamburger 2 EUR (de óriási grillhúsból, nem MCDönci!), cevapcica és társai 5 EUR, napernyő 1 EUR/nap, napernyő nyugággyal a stégen 5 EUR/nap, máshol ezen összegek felével számolhattok). Állítólag a Jaz előtt is van egy gyönyörű strand, a Blue Horizon, amihez úgy lehet eljutni, hogy Tivat után az első kereszteződésben jobbra kell fordulni, de ott nem voltunk, hűségek maradunk a Jaz-hoz. Megnéztük Kotort (érdemes, de az erődhöz fölösleges felmászni a nagy hőségben, annyit nem ér) és Budvát (érdemes, de a várfal valóban egy takarítatlan nyilvános vécére emlékeztet). Sveti Stefanra 6EUR a belépő ide nem mentünk be, helyette a szigetbejárónál lévő strandon megvártuk a naplementét, gyönyörű volt. Kotorból egy nagyon vékony, és kanyargós úton fölmentünk a Lovcenre, Njegusi falun keresztül. A Lovcen a montenegróiak “szent hegye”, Petar II Njegus fejedelem miatt a nemzeti identitás szimbóluma. A mauzóleumot kiahgytuk az még plusz sok km lett volna. Cetinje, a régi főváros nem volt egy nagy durranás, de a kolostor emlékezetes maradt, épp istentisztelet volt és egy egész testet befedő fehér köpenyt adtak ránk, csak úgy mehettünk be. Akinek kevesebb az ideje de kíváncsi a Cetinjere, a Lovcenre és a mauzóleumra, az inkább Budva felől menjen, sokkal gyorsabb. Tervezünk egy hajókirándulást Tivatból, de a hajót megtöltötte egy szervezett csoport, így a kocsival jártuk körbe a Kotori öblöt. A már említett Perast nevű városka és az előtt lévő két szigecskén lévő kolostor elvarázsolt mindenkit, nem szabad kiahagyni. Az étterem viszont drága volt, helyette Molinjban a Catovica Mlini nevű étteremben ettünk, ami szintén nem olcsó, de igazi luxushely, egy valamikori malom, csobogó patakágak veszik körbe, gyönyörű, több oldalnyi tengeri ételválszték. “Szárazföldi” ételek kisebb számban, de ami van az kitűnő: pl Njegusi steak, 9EUR, körettel. A vegyes haltál (seafood) valójában különféle rákokból (30cm körüli is!), kagylóból és tintahalból állt 18EUR, a Buzara nevű étel meg hasonlóan rákokból és különböző kagylókból állt ami egy sűrű fokhagymás lében úszott (17 EUR). A lé is ehető, de nem volt hozzá bátorságom. Nagy élmény volt. Amúgy máshol a Horvátországban is szokásos kaják voltak: grillek: (cevapcica (kolbászkák), pleskavica, raznici (hússzeletek) kb. 4-5 EUR), meg tegeri halak. Ez utóbbi általában kilóra van és elég drága: 25EUR/kiló, ráadásul a fejétfarkát belemérik még sütés elkőtt, így egy másik helyen hárman több mint 40 EUR-t hagytunk ott sült halért meg 4 sörért. A helyi (niksici) sör jó, különösen a Nik Gold, amit sajnos csak 0,33l-es kiszerelésben kapni, de a Niksicko is elfogadható (kb. Borsodi minőség).
Megnéztük még Dubrovnikot, ez egy napos program. Nagyon nehéz volt és drága parkolóhelyet találni. Érdemes kis mellékutcákban próbálkozni. A várfalon körebenni a nagy melegben elég megerőltető (1-1.5 óra), de meégéri. Vannak kijáratok a várfalon a tengerhez, így fürödi is lehet a vár tövében. Megnéztük a aquáriumot, érdekes volt, de cápákra ne számítsatok, az óriásteknős és a tonhal a legnagyobb példányok. Dubrovniktól visszafelé Montenegróba megálltunk fürdeni még a horvát oldalon asszem Cavtatnál, hát közel sem éri el a Kototri öböl szépségé, viszont nagyobb a tömeg, több a külföldi, és egy vacak betonozott tengerparti sétány van felszórva kővel, szóval nem bántuk meg, hogy nem ezt választottuk, hanem Montenegrót. Megnéztük még Herceg Novi belvárosát, nagyon tetszett, kis ékszerdoboz. Nehéz parkolni. A rendőrök Kotorban is lekapcsoltak, gyorshajtás (66km/h 50 helyett, 10 EUR), akik itt nyilvánvalóan saját zsebre dolgoztak. De itt is udvariasak és normálisak voltak.
Hazafelé Dubrovnikon keresztül jöttünk fölfelé. Neumnál meg sem kellett állni a kis bosnyák határszakaszon. Megnéztük Ston városát, de a híres sólepárló üzemből nem láttunk semmit. Viszont a városka gyönyörű, és továbbmenve találtunk tőle pár km-re egy nagyszerű öblöt, kempinggel, ahol fürödtünk, majd mentünk tovább a Neretva völgyében vissza Boszniába. A Neretva szép, tisztának tűnt, sokan fürödtek benne. Mosztárban megálltunk, egy szimpatikus fickótól béreltünk egy négyágyas nagyon szép apartmant, közel az öreg hídhoz egy éjszakára, 15 EUR/fő/éj (Tanovic család, németül gyengén beszél a tulaj tel: (00387)-36-550953). Nagyon ajánlom mindenkinek Mosztárt, bár még rengteg a romos ház és a hidat is csak 2004-ben fogják átadni, de ami megmaradt az romosan is gyönyőrű. A mecseteket, dzsámikat felújították, szépen ki vannak világítva, és valami varázslatos hangulata van, hogy párszáz km-re Magyaországtól egy nyűzsgő keleties kultúrát találunk, a müezzinek gyönyőrű énekkel hívják imába a híveket, hangulatos fények, csobogó kutak, bazár stb. Érdemes egy éjszakát ott tölteni. Vettünk jugoszláv lövedékből gyártott szépen díszített virágtartót (4-40 EUR, mérettől függ), kis borsdarálókat (2 EUR) de nagyon sok minent kapni és a kereskedők minden nyelven beszélnek. Amúgyis itt jobban beszéltek nyelveket, mint Monetegróban. Másnap Jablanica felé folytattuk az utunkat, gyönyörű, meredek folyóvölgyben (Neretve majd a Vrbas), melyet néhol tóvá duzzasztanak. Itt köszönt ránk egy magyar biciklis, akiről azt gondoltuk, hogy talán KovA a fórumról, de kiderült, hogy nem ő az, habár ő is székesfehérvári volt. Ígérte, hogy benéz ide a fórumra és beszámol a tapasztalairól. Ő épp ellenkező irányba, a Kotori öböl felé igyekezett. Jajcén meg akartunk állni, de aztán úgy találtuk, nem érdemes. Brutális vaskohók ontják a füstöt a völgyben, a vár meg nem tűnt izgalmasnak, a vízesést meg nem talátuk. Banja Luka előtt jött megint a republika sprsa határa, innentől főleg cirill betűs táblák és minen bokorban rendőr. Bos. Gradiskánál érkeztünk vissza Horvátországba. Itt (és csak itt az egész út alatt) nagy szívás volt a határ, mert vasárnap révén a horvátoknál kamionstop, nem engedték be őket, viszont a bosnyákok fölengedték a Száva hídra a kamionokat, így az bedugult. Balkáni káosz, agresszív sofőrök, egy sávban szembeforgalom, anyázás. A horvátoknál már jól lehetett jönni, (nem raknak ki 40-es táblákat, csak ha indokolt), Barcsnál Magyarország, Szigetváron hosszabb pihanő (komolyan bármelyik montenegrói város jobban nézett ki, mint Szigetvár (lepusztult házak és emberek)), majd a 6-on pestig, éjfélre értünk haza, úgy, hogy Mostarból 11 körül indultunk.

Ami még eszembe jut: Montenegróból, Boszniából prepaid kártyával nem lehett hívni, sem SMS-t küldeni (Praktikum, Voda), kizárólag Wesel Dominóval, de azzal kicsit bonyolult (pl. 9999999 pesti szám: *104# -el aktiválni, aztán *101*3619999999#).

Elnyomtam 8 tekercs filmet, ha előhívódik akkor a jobbakat felrakom valahová. Ha valakinek kérdése van, szívesen segítek ha tudok, írjatok, akár magánba is : andresen@freemail.hu
Üdv,
Andersen

Az előbbi leíráshoz kapcsolódóan: amit kiagytunk de szeretnénk alkalomadtán bepótólni: Rafting a Tara folyón. Ez európa legmélyebb kanyonja (1300m), és legnagyobb édesvízforrása. Nemzeti park. Fényképeket láttunk, lélegzetelállító. A tengerparti városokból hétfőnként indulnak buszok Podgoricán, Niksicen keresztül Tara raftingra, nem olcsó (65-85 EUR), de aki szereti a kalandot, ne hagyja ki. Nekünk sajnos a hétfő nem volt jó, ezért nem mentünk.
Üdv,
Andersen

cannibale Creative Commons License 2003.08.07 -1 0 22
Azóta elküldték nekem a Külügyminisztérium honlapjáról a megfelelő tájékoztatást: október 31.-éig nem kell vízum a bosnyákokhoz. S ha a tengerparton Neumnál csak átutazó vagy, nem térsz le a tengerparti országútról, akkor egész évben nem kell.
cannibale
Előzmény: Törölt nick (21)
cannibale Creative Commons License 2003.07.31 -1 0 20
Meg tudnátok nekem mondani, mely hivatalos fórumban jelent meg a vízumkényszer átmeneti szüneteltetése a magyarok irányába, ha Boszniába szeretnének utazni?
Igazából az érdekel, hogy meddig tart a kedvező állapot.
Köszönöm a segítséget előre is.
cannibale
tari2 Creative Commons License 2000.08.21 0 0 18
Az utak a szerb részen valóban elég gyetvák. Tized annyi pénzt kapnak a rendbetételre, mint amennyit a bosnyák-horvát rész.
Slavonski Brodnál a hidat most adták át, de én Mohács felé nem arra mennék. Túl sok falu van, gyalogosok, 2-3 rendőri ellenőrzés/trafipax és még hosszabb is 60 km-rel.

Eszéknél az a trükk, hogy a stadionig el kell menni, és ott a felüljárón átmenve egyenesen, el sem lehet tévedni.

Szarajevótól Tuzlán keresztül jobb menni, de főleg akkor, amikor nem lehet nagy teherautó forgalomra számítani.

Tari

Előzmény: Esbé (15)
tari2 Creative Commons License 2000.08.21 -1 0 17
Szia!

Valóban félreérthettem valamit, de nem vészes. A focai kerülő azért érdekelt, mert az a rész még tavasszal rendesen le volt zárva, még a nemzetköziek elől is, csak az SFOR járhatott arra. (Aknátlanítás és útépítés miatt.)

Aknákra vaólban vigyázzni kell, mert bárhol találhatsz. Még Szarajevó környékét sem tudták megtisztítani.

Tari

Előzmény: KovA (13)
KovA Creative Commons License 2000.08.18 -1 0 16
Szia Esbe !
Mi okozza ilyenkor a defektet, szog vagy godor vagy mi ? (Nekunk foldhozvagott sorosuveg okozott ilyet 2-t de meg Pecsett, aztan egesz uton semmi...)
Eredetileg mi is Zenica fele szerettunk volna menni a Boszna folyo volgyeben, mert abban biztunk, hogy a folyovolgy egyenletesebben lejt a Dunafele (nem kell 800 m-es hegyeket maszni mint Tuzlanak), de sajnos ki volt teve egy kerekparosokat letilto tabla, az alatta felsorolt kiveteleket pedig nyelvismeret hijan nem tudtuk ertelmezni, ambar a rendor mintha olyat magyarazott volna, ha van vilagitasunk (van), akkor nem problema. No sebaj, legalabb megneztuk Vukovart is.
En valahogy megszoktam mar, hogy egtajak+terkep szerint tajekozodjak inkabb mint tablak szerint.
Igy Eszek fotererol is ugy indultunk, hogy tudtuk Eszakkeleti iranyba menve ra fogunk talalni arra az utra, ami Beli Monostir fele visz bar ezt megteveszteskepp gyakran B.Monostir-nak roviditik.
Amugy mi is szombaton erkeztunk, de ehhez mar penteken at kellett lepnunk a hatart, igy aligha talalkozhattunk. Hiaba no, mas az auto.
KovA
Előzmény: Esbé (15)
Esbé Creative Commons License 2000.08.17 -1 0 15
Én most szombaton jöttem haza. Korculáról Szekszárdra Bosznián keresztül. 17 óra volt, mert a két bosnyák határon összesen 4,5 órát álltam. A Korcula-Peljesac szakaszon voltak szar minőségű szakaszok (két defekt). Boszniában jobbak voltak az utak, kivéve a Szarajevo előtti hegyi szakaszt. Ott sötét alagutak plusz nem kicsi úthibák tarkították az utazást. Zenica felé mentünk, Dobojig szuper az út. Ezután jön a szerb rész, kiírva minden cirillbetűkkel, falutáblák ritkásan, a főút slavonski Brod felé megy, nem pedig ahogy a térképen. Ezen a szakaszon minden ház ki volt lőve, nagyon lehangoló volt. Mikor átjutottunk végre, jobbra a pályán, utána fel eszék felé. Ott sikerült eltévedni, mert a belvársoból nincs kitáblázva az út Udvar felé (tudom, mert egy horvát vezetett ki minket). Onnan már megy a dolog.
Amúgy mindenkinek ajánlom, gyönyörű Bosznia is, Dalmáciáról nem is beszélve. A horvátok extra rendesek voltak, a gumikat vasárnap reggel megcsinálták 1.5 óra alatt. A benzin sokkal olcsóbb Boszniában (1.5 DM), mint pl. Korculán: 6,85 kuna. Mivel Boszniában minden most épült, újszerű az egész. Szobaton rengetegen voltak az utakon külföldiek, nem kell parázni.
Jó utat!
KovA Creative Commons License 2000.08.17 -1 0 14
Elnezest, elirtam valamit: eloszor 1997 ben voltam ott (es nem 1977-ben, ahogy irtam). Bocsi !
KovA
Előzmény: KovA (13)
KovA Creative Commons License 2000.08.17 0 0 13
Szia Tari2 !

Valamit helyesbitenem kell, nem tudom mibol gondolod, hogy gyerekekkel mentem. Talan en irtam valamit felreerthetoen.
Mentem ugyan mar nagy kerekparturara nehany 15-16 evessel, de Olaszorszagba Ausztrian at.
Bosznia-Hercegovinaban ketszer voltam, eloszor egyedul 1977-ben, aztan egy baratommal az iden. (Jonni akart egy lany is, de meggondolta.)
Iden Focat nem kerultuk el, sot direkt arra kerultunk, de nem talaltuk kulonosebben erdekesnek, sem epiteszeti szempontbol sem egyebkent. Volt viszont ott egy urgumburgum, aki ugy tunt nem egeszen normalis, eleg ramenosen allandoan egy kavezo vagy mifene cimet irta fol egy fecnire es nyomkodta a kezunkbe (mikozben egy boltocska elott reggelizgettunk,) fogalmam sincs miert, a fecnik viszont meg megvannak, majd valami szlav tudorral megprobalom ertelmeztetni. Nekem viszont semmi kedvem egy szerencsetlen poros-romos varoska esetleg nagyonis elegans kavezoja teraszarol a nagyurat jatszva nezni a nyomort, kerekparos lelkemtol es anyagi lehetosegeimtol is messze all.
Viszont, ha tudsz valami kulonoset Foca-rol, az ottani eletrol, az erdekelne, hiszen rovid 1.5-2 oras ottartozkodasunk csak feluletes benyomasokkal gazdagitott bennunket.
Szivesen irkalnek en a kerekparos Topicba is, sot a kepeim legjavat is szivesen kozkinccse tennem, scannelni kellene allomanyokat masolgatni, a Netscape olyan funkcioit felderiteni amit meg soha nem hasznaltam stb., sajnos az erre fordithato idom korlatozott, a tema pedig tul nagy, nem tudnam mit meseljek el es mit hagyjak el. Az elmenyeimet atadni igazabol nem tudom, azokat mindenkinek maganak kell megszerezni, csak az orszagot es az utvonalat tudom ajanlani (kicsit felve bar az aknak miatt). Viszont azt tudom mondani, hogy a srac, akivel mentem szinte egesz uton duhongott, atkozta a napot hogy ide elindult felt, hogy megverik, hogy aknara lep, hogy a boltban nem fognak neki visszadni (merthogy ez egy ilyen nepseg) stb.stb. most azt mondja: elete legszebb es legtartalmasabb turaja volt. Tja, egy kicsit mas ember jon onnan vissza, mint aki odamegy. Ha vallalja...

KovA

Előzmény: tari2 (12)
tari2 Creative Commons License 2000.08.15 0 0 12
KovA - Most olvasom, hogy idén is voltál, sőt gyerekekkel. Ez nem semmi. A Szarajevo-Tuzla út egy picinyest hegyes és elég forgalmas. A Szarajevo-Pale út pedig azért nem üzemel, mert leszakadt az úttest. Arra azért látom, hogy Foca-t most elkerültétek. Elég bonyolult most ott az élet.

Tari

tari2 Creative Commons License 2000.08.15 -1 0 11
Hát nagyon sajnálom, hogy csak most találtam rá a topikra, mert tudtam volna egy-két teljesen friss információt adni Boszniáról. Én egy évet húztam le ott és májusban jöttem haza.

Az élet alapvetően normálisan zajlik. Persze folyik még az egymás zrikálása minden eszközzel, néha fegyverrel is.

A pénzük egyelőre DM egyeértékű un. Konvertibilni Marka vagymi. (KM) Mindent lehet kapni, nagyjából hazai áron. A falvak és különösen a Republika Srpska (szerb rész) sokkal olcsóbb mint Szarajevó.

A táj nagyon szép, de ahogy KovA írta szükség van az óvatósságra, mert aknák és mindefélék vannak. Néha újonan talpítenek a haragosuk kertjébe. :-(

Az üzemanyag olcsó, körülbelül annyiba kerül mint Horvátországban.

A csajok nem olyan szépek. A szerb részen talán.

Ennyit röviden.

KovA te ennyire bringás vagy? Miért nem jössz a Kerékpáros Topikba. Ezzel az útleírásoddal, különösen, ha fényképeket is felraksz valahova - tárhelyet adnak a srácok - nagy sikered lenne.

Tari

KovA Creative Commons License 2000.08.15 0 0 10
Szia Teodor !
Hat valoban nagy kar szerintem, hogy kihagytatok Bosznia-Hercegovinat ! Mi julius 29.-en indultunk es mintegy 2 het alatt kerekparral 1500 km-en korbekerekeztuk Pecs - (Hatar) - Donji Miholjac - Nasice -Okucani -(Hatar) - Bosanska Gradiska-Banja Luka - Jajce - Mostar - Opicina - (Hatar) - Neum - (Hatar) - Dubrovnyik - (Hatar) - Gorazde - Sarajevo - Orasje - (Hatar) - Vukovar - (Hatar) - Mohacs - Szekesfehervar utvonalon.
Benyomasok roviden:
- Horvatorszagban a parasztgazdasagok jol mukodnek, de a lerombolt reszek szegenyek, vannak halott falvak ahova nem telepult vissza 3 eve se senki.
- Bosznia-Hercegovina eszaki resze nagyon megelenkult, fokepp a mezogazdasag, keleten az ipar is, sot a vasut is mukodik valamennyire. A forgalom errefele kellemetlen, a gepkocsivezetok kozlekedesi moralja kulonoskeppen, (bar ezt szegeny kerekparos szinte mindenutt igy erzi), leszoritas, folosleges dudalas (lehet, hogy udvozles ?).
- Banja Luka - Mostar szakasz sokkal kellemesebb es valtozatlanul gyonyoru. A szukseghidakat szinte mind eltavolitottak, Jajce elott a hidakat most javitjak, itt tereles volt, viszont kikerultunk nehany rettento alagutat.
- A Banja Lukaban vasarolt telefonkartya most is szopas, a krajnai szerb koztarsasag teruleten kivul hasznalhatatlan (Pedig a penz mar egyseges).
- Jajceban megneztuk a varat es a helyreallitott vizesest. A kornyeke meg nincs helyreallitva. Egy boltban ahol kajat vettunk, latvan hogy kitelepedtunk a bolt ele megenni, hoztak poharat a tejhez es adtak ajandekba negy banant.
(Masutt, 2 izben is, szeket hoztak ki a bolt ele, hogy legyen mire leulnunk. Minden kaphato, ami fontos, de a szegenyseg nagy.
- Mostarban az oreghid helyen levo fuggohidat elbontottak, amugy a varoskep nem sokat valtozott, a romok allnak. Findzsat es kavedaralot vettunk. Az arakbol alkudni kell, kb. 30%-ig lehet. Sok a keregeto, jo hogy volt nalunk csoki, a gyerekek ennek jobban orulnek, meg ezt nem veszik el toluk. (Amugy gyereknek es gyerekkel koldulonak elvbol nem adok penzt: ne ezt a mesterseget tanulja epp ebben a donto eletkorban.)
- Delebbre ritkabbak a telepulesek es vannak kihaltak (lakossag szemmel lathatolag eluzetett).
- A sok szemethez viszonyitva a folyovizek meglepoen tisztak, furdesre mosasra alkalmasak, kinezetre meg ivasra is, de inkabb a forrasvizeket reszesitettuk elonyben, es egyiktol sem lettunk betegek.
- Delen Neum fele az ut menten sok a fugefa, rengeteg fuget zabaltunk. Ketfele van, az egyik citromsargan erett, a masik pedig rozsdabarnan. Az elobbi a finomabb. Talaltunk ut menten vadon nott oszibarackfat is.
- A tengerpart nehany helyen jol megkozelitheto vadfurdozoknek is, kerekparral mar kisse nehezbb a dolog. Osszesen 4x furodtunk tengerben. A folyokat valahogy jobban szeretem.
- Gondolom ti is eszrevettetek, hogy az utmenti tablak tobb helyen at vannak love. Igy Neum-e is valamilyen kisebb kaliberrel. A hegyoldalban szep palmafak, veluk szemben - lehet, hogy ugyanott vasaroltunk ahol ti. A markat a boltokban feketen jobb arfolyamon fogadjak el: 1:3.8 helyett 1:4 (Kuna).
- Dubrovnyik gyonyoru, az ovaros feher kobol epult, vastag falu erod. Latnivalok: varfal, szerzetes-muzeum - a kerengovel korulvett arnyekos kertje gyonyoru, no meg a templomok es a var-varos maga.
- Eszakra hegyek, elvadult lerombolt teruletek Trebinjeig. Ja es aknamezok. Jo ha az idelatogato tudja: a negyzetes oszlopba felrakott kovek aknamezok hatarait jelzik, az ut szelere lerakott olajfestekkel pirosra pacsmagolt kovek szinten, a sarga muanyag szalagok is, de nehol csak a kupacba hordott fagallyak is ! (Ezt mi is kesobb tudtuk meg egy nemet SFOR katonatol!) Horvatorszagban botokra kotott feher muanyag szalag (Pozor Mina) felirattal is ismert.
Mielott valaki azt hinne, hogy horvatorszag sokkal biztonsagosabb lenne, 1995-os adat szerint Boszniaban negyzetkilometerenkent 61 Horvatorszagban pedig 55 volt az aknasuruseg. Amugy most sokkal tobb jelolt aknamezot lattam mint 3 eve, amik akkor jelolve voltak, azok meg eltuntek (azokat idokozben mentesitettek, mikozben sokkal tobbet meg folderitettek.)
- Szarajevo fele nagy hegyek. Tejtol jobban megy a kerekpar mint a sortol, kulonosen a parasztoktol kaphato hazitejtol, ami valosaggal kerozin. Aki ilyet akar, vegye figyelembe a fejesi idoket: reggel 7 ora es este 8 ora tajban.
Egyszer sem eheztunk es egyszer sem szomjaztunk. Foetkezes kb 10-11 orakor 1.5l hazitej+0.5kg kenyer kitart kb delutan 4-ig, de eleg este 7-kor is hamikazni.
- Gorazdeben igen sok gyonyoru muzulman lany van.
Csak kevesen hordanak kendot, de ne nagyon futyuljon utanuk senki, meg ne is idetlenkedjen mert nem olyanok.
Ha szerencseje van lencsevegre kaphatja oket, de jobb nem megkerdezni, mert nem biztos, hogy engedi. A varos is szep, megeri a kerulot meg kerekparral is.
- Szarajevo igen szep kulonosen erdekes a rezes piac, ahol mindenfele reztargy, nagyreszt loszerbol keszitve, kaphato.
A mecseteket szepen helyreallitottak. Terelesen keresztul jutottunk a varosba, erdemesebb Hresa fele menni (Pale helyett) gyonyoru a kilatas es a ralatas a varosra, bar jo nagy hegyet kell erte megmaszni.
- Aztan kezdetben hegyes terepen kell menni, ahol szegeny 8-14 eves gyerekeknek az erdoben szedett szedret kell arulniok. Aki arrajar vegyen toluk, alkudjon es aztan adjon nekik + 1-2 Markat. (Ez mas kategoria mint a koldulas, ok megdolgoztak a penzert. Masreszt alkudni kell, mert ha valamit annyiert veszek, amennyiert kinaljak akkor baleknek neznek, ha viszont lealkuszom es a kulonbozetet vagy egy reszet megis odaadom, akkor ugyanannyiert nagylelku ember is lehetek.) Meggondolando: az ottani gyermekek milyen halasak lennenek olyan korulmenyekert, amiket a magyarorszagi szulok biztositanak sokszor halatlan gyermekeiknek: amde oket epp az ottani korulmenyek tettek ilyenne, amire mi azt mondanank: "Isten ments."
Ok kora reggel szederbokrok tovisei koze mennek azert, hogy azutan legyen mit egesz nap arulni az ut mellett, hogy meglegyen a betevo falat. 8-10 eves korban tudjak mit jelent a megelhetesert kuzdeni, megtanuljak mi az igazi ertek es mi a fontos es mi a szemet. Mifelenk sajnos tul fontos a szemet.
- Tuzla fele a volgy eledezik. Szerintem tul sokan probalkoznak etteremmel (valoszinuleg a visszatero menekultek nyugaton tanult modszerekkel probaljak eletuket ujra felepiteni). Specialitas a szabad tuzon egeszben sutott birka, egyebkent jellemzoen egesz Bosznia teruleten lehet ilyet enni.
- Egy helyen jartunk a rablott holmik piacan. Hasznalt vasalok es hasonlok szazaval mosogepek 30-40. Garantaltan csetnyik-fosztasbol szarmazik.
- Azutan sik terep, Horvatorszag, Vukovar. (Ide 3 evvel ezelott nem jutottam be.) Vukovar borzalmasan ossze van love, meggyozodesem szerint e gaztettbe a Duna tulpartjarol is besegitettek (Jugoszlaviabol). Gyonyoru kastelya romhalmaz. A kornyeke nagyon el van aknasitva, de ez igaz Eszek kornyekere is. Mukodik viszont a piac, a lakossaga viszont szerintem igencsak megritkult. Lehet, hogy a Horvatorszaghoz csatolas kovetkezteben.

Hat roviden ennyi. Tovabbra is ajanlom mindenkinek Bosznia-Hecegovinat, aki szereti a termeszetet, hegyeket tiszta folyokat es tavakat es az embereket.
KovA

Előzmény: Teodor (9)
Teodor Creative Commons License 2000.08.01 0 0 9
Hát a jószndékom megvolt, de a topic nyitása nem érte el célját: a társaság 3:1 arányban leszavazott, s nem Bosznián át utaztunk.
Sajnálom, mert érdekes lett volna. Így csak annyit
voltunk ott, amennyit a Splitből Dubrovnikba való
autózás igényelt, ugyanis a parti út egy kb. 14
kilométeres szakaszon Boszniában vezet, a Neretva-deltától "lejjebb". A csókák azért komolyan vették a határt, 1-2 kocsit leállítottak a "passzport" megketintése miatt, minket nem.
Amúgy Átmentünk Neum városán, ami a bosnyákok egyetlen kikötője: pici, zsúfolt város, tele hotellal, szinte Monaco kis karikatúrája, óriási
tömeg az egyetlen(!) strandon. A város és a határ között dinnyeárusok, mézédes termékkel.Mi is vettünk, a kuna is jó volt nekik.
Hát ennyi.
KovA Creative Commons License 2000.06.09 0 0 8
Szia Theodor !
De szuper ! Akkor azt is tudni fogom, vajon nyitva van-e mar Bosanska Gradiskanal civileknek is a hid ?
A legszebb szakasz ! Aztan merre tovabb ? Mostartol mar a horvat tengerpart sincs tul messze, iden arra megyek (ha sikerul).
Oszt mikor mesz-jossz csak, hogy tuggyam mikor keressem elo a topicot ?
KovA
Előzmény: Teodor (7)
Teodor Creative Commons License 2000.06.09 0 0 7
Ok, persze hogy beszámolok.
Az érintendő főbb városok: Bosanska Gradica, Banja Luka, Jajce, Bogomoj, Jablanica, Mostar.
Előzmény: KovA (6)
KovA Creative Commons License 2000.06.09 0 0 6
Szia Teodor !
Azt azert aruld el: mikor mesz, merre mesz es mikor jossz meg ?
Ha pedig megjottel ugyanitt tarts egy kis elmenybeszamolot is, lehet, hogy most majd te is tudsz hasznos dolgokat mondani nekem, mivel most te mesz elobb en meg ugy nez ki augusztus elejen.
Oszt' ki tudja lehet hogy mas is kedvet kap megnezni mit is festett Csontvary. No meg itt van a hozzank legkozelebbi muzulman kultura, annyit hallunk rola es tavilinak tunik, pedig itt van a kertek aljan...
Na, szoval jo utat !
KovA
Előzmény: Teodor (5)
Teodor Creative Commons License 2000.06.08 0 0 5
Köszönöm, azt hiszem inkább élmény lesz, mint veszélyes kaland. Sokat fogok fotózni..
Előzmény: KovA (4)
KovA Creative Commons License 2000.06.08 0 0 4
Kedves Teodor !
Boszniaban 1997-ben voltam Bosznia-Hercegovinaban, azota sokminden valtozhatott.
A kovetkezo utvonal menten jartam be kerekparral (1700 km)
Szekesfehervar-Donji Miholjac-Nova Gradiska-Okucani-Stara Gradiska (itt akkor meg civilek nem mehettek at a hidon ezert kerulni kellett keletnek)-Brod-Svilaj(komp es hatar atkelo)-Derventa-Banja Luka - Jajce - (Donji Vakuf nem emlekszem pontosan)-Jablanica(amerikai tamaszpont egy fontos utkeresztezodesnel, igazi amerikai ferto, ahogy azt a vietnami filmekbol ismerjuk, fenyreklam, zulles, qrvak, Coca-Cola kirakodovasar stb.)-Mostar-Bugojno(itt hibasan jelez a terkep elotte kell balrafordulni a hegyekbe) - Nevesinje (nevesincsde megisarrakoll menni:-) -Gacko-Cermeno(vagy mi)- Gorazde-Sarajevo-Foca-Tuzla-Orasje(hatar es kompatkelo, a hid le volt robbantva)-Vukovar(ide semmi modon nem engedtek be akkor)-Osijek(Eszek)-Mohacs-Szekszard-Szekesfehervar vonalon.
Namarmost akkor a fizetoeszkoz teren hatalmas kaosz volt: Banja Lukaban Jugoszlav ujdinar es a foteren egy csomo feketepenzvalto pusmogja "devise devise", de meg a bankban is feketen valtottak, nem adtak bizonylatot viszont az arfolyamnal tobbet :)
Jajce-ben horvat Kunaval lehetett hivatalosan fizetni, de elfogadjak a nemet markat is.
Mostartban, Sarajevoban nemet marka es neha regi jugoszlav dinart hasznalnak valtopenznek 100 regi jugoszlav dinar=1 DM.
Na szoval ez volt akkor, azota ugy tudom bevezettek hivatalosan a sajat Markat, a biztonsag kedveert en Nemet markat vinnek, espedig kis cimletekben is. Valoszinuleg most is elfogadjak, de ha nem, akkor biztosan bevaltjak.
Uzemanyag: fogalmam nincs (Horvatorszagban tankolj egy nagyot oszt majd meglatod, ha felig kifogy fordujj vissza:-), nekem elsosorban tej, kenyer meg gyumolcs kellett ilyesmit az ut mellett is arulnak. A gyumolcs olcso (kulonosen a fuge!) es nagyon finom. Mostar kornyeken akkora verebnagysagu saskak vannak inyenceknek :-).
Kaja van, a nagyobb varosokban tudsz rendesen boltban vasarolni. Az arak normalisak. Mostarban a nehai oreghid nyugati hidfojenel fagylaltot is ettem.
Utak allapota kerekparosnak jo, altalaban osszefuggo az aszfalt de van sok lyuk is, es van ahol varatlanul leszakadt az uttest, ezert ne hajts gyorsan ! En kerekparral hegyrol le majdnem raszaladtam 50-nel egy ilyen lepcsoszeru ugratora (valahol a keleti orszagreszben), konnyen halalos lett volna !
Utjelzo tablak szarok, szet vannak love Svilaj es Derventa kozott ugy eltevedtem a foldutakon fel napig, hogy csak na. El is neveztem azt a reszt a Lelkek Utvesztojenek (ennek mas oka is volt). Iranytu es terkep hasznos lehet.
Hat igen. Sok a rom, sok a kihalt telepules pl. Grk es a Lelkek Utvesztoje terulet. A korai visszatelepulok (vagy tulelok) csibe, kacsatartassal esetleg kecsketartassal kezdtek ujra a haziallattartast, gyujtogetnek az erdoben, de azert ultetgetnek is. A romos epuletek egy-egy helyisegebe koltoztek be akkoriban.
A nagyobb telepulesek kisebb-nagyobb karosodassal, de legalabb tuleltek a haborut. Jajce es Mostar csunyan szet van love. Sarajevo - szerintem - nem annyira.
Vigyazz ! Rengeteg akna lehet bizonyos helyeken, sokszor tabla is figyelmeztet a veszelyre.
De azert ne felj ! Az uton nincsen akna, es a hidakat is helyrehoztak ill. szukseghidakat epitettek.
Jart utat jaratlanert el ne hagyj, ha megis nezd meg, hogy hova lepsz. Ami feszes el ne vagd, ami laza meg ne feszitsd, amig nem tudod mi van a vegen ;-) .
Az alagutak nincsenek kivilagitva (se fenyvisszavero se feher csik) es igen hosszuak is vannak.
Ugyelj arra is, hogy el ne usd benne a kerekparosokat, tapasztalatbol tudom, hogy kerekparosnak hiaba van lampaja semmit nem lat. Te sem biztos, hogy idoben veszed eszre, ha hajtasz mint egy meszes. Aki kerekparral vag neki egy ilyen alagutnak hatulra piros villogot tegyen, mely akkor is vilagit, ha a kerekpar megallni kenyszerul es vigyen kezi zseblampat, amivel merolegesen meg tudja vilagitani maga mellett a jobboldali falat, kulonben borzalmakat el at es akut eletveszelyben van. (Jo kerekparlampam ellenere hol a jobb, hol meg a bal alagutfalnak utkozve cikk-cakkban negyed oraig is eltartott, amig valahogy atertem egyik-masik alaguton! Az alagut a legsotetebb ejszakanal is sotetebb lehet ! Aztan elovettem az elemlampat...)
Aztan Sarajevo kornyeke igen hegyes-volgyes. Az utak keskenyek es igen sok aldozatot szednek az utmenti halotti emlekmuvek tanusaga szerint. A nagy nehez autok nehezebben jonnek le a hegyrol mint fol (tobbet bir a motorja mint a feke) es a turelmetlen kicsik hajlamosak ketes helyzetekben elozni. Szamits mas hulyesegere is. Az ottaniak egyebkent imadnak dudalni, valoszinuleg udvozlesnek szanjak.
Nehol talalkozhatsz gyerekekkel, akik igyekeznek az arrahaladot lestoppolni es az erdoben szedett malnat akarjak eladni vagy elcserelni csokoladere. Ha jo szived van gondolj rajuk is.
Tobb igazoltatasi pont volt, egy helyen (Nevesinje elott) a csomagomat is atneztek, de macera nem volt semmi, meg a csomagatnezo reszerol sem, szemmel lathatoan szegyellte, hogy ellenoriznie kell. Gorazde elott radion kert a katona engedelyt arra, hogy tovabbengedhessen. 10 perc varakozas utan megkapta. 1 robbanast hallottam Gorazdeben es ket rovid soroztot Vukovar mellett ejszaka a kukoricasban aludva (de ez mar Horvatorszag es azota Vukovar statusza is tisztazodott).
Mindenki vegtelelenul rendes es segitokesz volt, az emberek (magyar viszonyokhoz kepest is) kedvesek, a lanyok szepek...
Mit mondjak meg ? Egymastol felnek egy kicsit: Bugojno-ban egy borbely eltanacsolt attol, hogy Gacko fele menjek: huvelykujjat a torkan vegighuzva mutatta es magyarazta, hogy a csetnyikek elvagjak a nyakamat. Gorazde elott 3 kislany azt mondta Gorazde jo, Gorazde muszlim, de Sarajevo fele ne menjek mert ott "srpska pum-pum". Azert en mentem Gackoba is (ronda hely, annal csak Tuzla rondabb) meg Sarajevoba is es nem volt pum-pum.
Lattam viszont a komposokat a hazateroktol koldulni, lattam hazateroket egymasra talalni es oromukben sirni (lehet, hogy katasztrofak kellenek, ahhoz, hogy az emberek a romok tetejen radobbenjenek mi is az igazi ertek) de lattam embereket banatukban is sirni, ocska feher lada mellett allt egy es nezett arra, ahol volt valaha valami a tormelek helyen, egy ferfit a kormanyra borulva razott a siras, mig asszonyaik s gyerekeik a hatso ulesen szorongtak megszeppenve...
Szoval menj csak nyugodtan es szeresd oket. En iden (ha osszejon) ujra elmegyek arrafele kerekparral es Mostarban megint veszek egy szuper kavedaralot rezbol - ajanlom neked is figyelmedbe - igaz, hogy 40 DM, de masutt nem igazan kapsz ilyet. A Neretva gyonyoru kek, mint amilyennek Csontvary megfestette, fenykepezogepet vigyel, de vigyazz, vizieromuvet ugyesen fenykepezz, a vakut kikapcsold. Ovakodj az automata fenykepezogepektol !
En az egesz utrol 150 kepet keszitettem, es egy eleg reszletes naploszeru tobb oldalas utleirast is... , dehat igazabol nem sokakat erdekel az ilyesmi - inkabb Olaszorszag a divat.
Igen szep volt, kulonosen a Banja Luka - Jajce - Mostari szakasz.
Amugy nekem az egesz 13 napos ut 17 ezer forintbol kijott inclusive + 1 tekercs szines negativ es 2 telefonkartya (, ha nem telefonalod el azonnal mind nem nagyon eri meg, mert nem egyfoman hasznalhato mindenutt) es a kavedaralo. (Lehet, hogy a 4-5 konzerv, amit innen vittem nincs beleszamolva, a szamolas alapja a penztarca tartalmanak indulaskori es erkezeskori kulonbsege volt az osszes devizanemet figyelembeveve.)
Hat minden jot !
KovA
PS: :-)

Előzmény: Teodor (-)
GrG Creative Commons License 2000.06.05 0 0 3
Na persze ha nem hivatalos akkor is megkérdezheted a külügyet (bosnia referens) vagy a sarajevoi nagykövetséget, mindkettő nagyon segítőkész és a föleg a sarajevoiak mindent tudnak (és amugy meg 5 perc alatt mindent elmondanak 1000 ft (matávtarifa) simán megéri.
hali
gergő
Előzmény: nori (2)
nori Creative Commons License 2000.06.05 0 0 2
Három éve jártam ott, azóta szerintem minden megváltozott. Ha hivatalos úton jársz, keresd meg a kereskedelmi kirendeltséget faxon vagy emilben, tudnak tanácsot adni. A telefonszámukat nem tudom, de a Külügy vagy a Gazdasági minisztérium megfelelő referatúráján megmondják
Előzmény: Teodor (1)
Teodor Creative Commons License 2000.06.05 0 0 1
Ezt köszi, írok majd, de senki többet?
GrG Creative Commons License 2000.06.05 0 0 0
0 problémád lesz
komolyabban
én két éve jártam ott keresztül kasul mindenhol és az utak egyrésze szar állapotban van de egyébként minden a lehető legjobb
irj privben hogy mi érdekel
Előzmény: Teodor (-)
Teodor Creative Commons License 2000.06.05 0 0 topiknyitó

Praktikus kérdésem van. Milyen viszonyokkal lehet számolni,ha az ember Bosznián át utazik.
(Nem a szerb zónában)Tehát: utak állapota, macera,
árak, benzin, stb. Aki mostanában arra járt, írhatna! Köszi!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!