Keresés

Részletes keresés

megint itt vagyok Creative Commons License 5 napja -1 0 9484

Számítottam erre. :-)) Azért húzd meg rendesen! Jó, akkor legyen csillámom.

Előzmény: Nobody1 (9483)
Nobody1 Creative Commons License 5 napja 0 1 9483

Csillám nekem is van, de tuti nagyon sivalkodna ha egy nagy hűtőborda és tranzisztor között szorosan meghúznám... :PPP

Előzmény: megint itt vagyok (9482)
megint itt vagyok Creative Commons License 5 napja -1 0 9482

Csillám az van, MÁV kályhából.

Előzmény: XANTIi (9481)
XANTIi Creative Commons License 5 napja 0 0 9481

A max disszipációt végtelen hűtőfelületre adják meg. Amikor garantált, hogy a tok nem melegedhet fel pl. 30 foknál jobban.

Aztán olyat is láttunk, hogy az erősítő bemenő teljesítményét adják meg. Egy ilyen analóg kb max. 50%-al dolgozik. Ha így a kimenő 150 W, 150 marad a két tranyón. Ezt még éppen elbírja ha korrekt a felerősítés és van legalább egy A/4-es bordás hűtőborda. De ez is olyan, mint az autó. Nem arra van gyártva, hogy állandóan full gázon járjon. A hűtéseket zenei ÁTLAG teljesítményre méretezik. Ez a fele általában a lehetséges csúcsteljesítménynek.

Fontos, hogy a szemét hőre lágyuló szigetelő gyűrű helyett makrolon v. hasonló hőálló kell.

A szilikonzsír örök élet plusz 10 év, evvel nincs baj. De a felerősítő sróf mindig szorosra húzva legyen.

Ha mód van a filléres szilikon szigetelő lap helyett egy vékony csillámot javaslok.

Ha a 100V-os tranyók pl. 2x 40-ről járnak, az megint határeset. Egy kis hálózati ugrás és dől a dominó. A 100V-os végtranzisztorok pl. a "C" jelű BD-k, max. 2x35-nél többet ne kaphassanak.

Qqberci Creative Commons License 5 napja 0 1 9480

Akkor már nem egyszerűbb kihagyni az alátétet? Jobb lesz a hővezetés :-)))...

Előzmény: Hamr Shop (9479)
Hamr Shop Creative Commons License 5 napja -4 0 9479

Ha már kicserélted a tranyót, a felfogatófül csavarját piszkosul meg kell húzni, lehetöleg ferdén, a szigetelőalátétnek esélyt sem szabad adni, hogy éppen maradhasson! :-o)))

Előzmény: megint itt vagyok (9474)
Hamr Shop Creative Commons License 5 napja -4 0 9478

Nem tudhatja, 125 Wattos a tranyók disszipációs teljesítmény, abból jóha 50-55% ha kijön a hangszóróra, úgy 55-60W lehet csatornánként.Azért mennek tönkre ezek a ócskaságok, régiségek (főleg ez a nyári meleg még rátesz egy lapáttal) mert már ki van száradva a tranzisztorok alatt a szilikonzsír és nincs rendes hőleadás a hűtőbordák felé.Így a tranyó megfő saját levében.Azután a mai számítógépes hangrendszerekkel borzasztóan túl lehet vezérelni a brmenetet és túl is vezérlik.A saját FM-tunerjuk az suttogó zaj ahhoz képest.

Előzmény: Qqberci (9472)
XANTIi Creative Commons License 5 napja 0 0 9477

A 141 helyett van a 147T. HQ-nál. Ugyanott 142 is van.

Előzmény: Nobody1 (9476)
Nobody1 Creative Commons License 6 napja 0 0 9476

A HESTORE-nál van TIP142-es (~600 Ft), de a képen 42C van felszitázva. Az is van nekik (233Ft), de 41-es viszont nincs...

Elektronikus Creative Commons License 6 napja 0 0 9475

Nyilván úgy gondoltam, hogy nem magától.

Egyik eset, amikor lassú felmelegedés fokozódik túlzásba, másik amikor valami hirtelen tranziens küldi el, illetve más típusú áramkörökben lehet túlfeszültség is stb.

megint itt vagyok Creative Commons License 6 napja -1 0 9474

Vagy a túlmelegedéstől megy át zárlatba a tranzisztor. Egy 4cmX20cm-es hűtőre szerelték mind a négy tranzisztort az állítólagos 300W teljesítményhez. Csak egyszer kellett megküldeni teljes hangerővel az erősítőt, minden egy időben történt. 

Ami a pláne, hogy hazai kereskedőnél nincs TIP tranzisztor, EU-n kívülről kellene beszerezni, Angliából. Annyit viszont az egész kacat nem ér meg. Megnézek egy-két BD típust, hangoskodáshoz az is jó lesz.

Előzmény: Elektronikus (9473)
Elektronikus Creative Commons License 6 napja 0 0 9473

Először zárlatba szokott menni, utána amiatt ég ki ellenállás, biztosíték, ilyesmi.

Ha viszont a táplálás erősebb és nem szakad meg a kör, akkor a zárlati áram a tranzisztort nyomja szét, hiszen az energiának valahol fel kell szabadulni.

Csak arra próbálok utalni, hogy nem szimplán a túlmelegedéstől megy szét, hanem előbb zárlat, utána hirtelen "nyomás".

Előzmény: megint itt vagyok (9471)
Qqberci Creative Commons License 6 napja 0 0 9472

Néhány tized másodpercig tudhatja...

Előzmény: megint itt vagyok (9471)
megint itt vagyok Creative Commons License 6 napja -1 0 9471

Ilyent e láttatok-e már?

Felrobbantott TIP141, TIP142 tranzisztorok. Ez az erősítő állítólag 300W-os, vagyis 2X150W. Még nem néztem meg, képesek-e ekkora teljesítményre ezek a TIP-ek. De a hűtő méretét láthatjátok az arányokból. Szerintem "kifűtötték" őket.

Nobody1 Creative Commons License 6 napja 0 0 9470

Sajnos ezt már GPS olvtárs nem látja és nem is válaszolhat rá... :(((

Előzmény: Laci-bátyó (9469)
Laci-bátyó Creative Commons License 6 napja 0 0 9469
Előzmény: GPS (9462)
elcé Creative Commons License 6 napja 0 0 9468

Olyant nem láttam, de 15 % liszttel dúsított őröltpaprikát igen. Pár hónap alatt csomósodik és megbarnul.

Előzmény: XANTIi (9459)
Nobody1 Creative Commons License 2021.07.13 0 0 9467

Sok mindennel próbálkoztak, próbálkoznak az emberek.

A tejfölt például liszttel besűrített tejjel szaporították. Ezt konkrétan tudom, mert mikor egy gluténérzékeny ember hirtelen laktózérzékeny is lett (holott korábban semmi tejtermékre nem volt érzékeny), én mutattam ki a tejfölben a lisztet. (Egy csepp jódoldat és ha megkékül, akkor keményítőt tartalmaz).

Szóval engem nem lepne meg ha téglapor lenne az őrölt paprikában, hisz az is súlyt növel. Persze nagyon elvetemült és elszánt ember kell, aki ezért téglát csiszol...

mmormota Creative Commons License 2021.07.13 0 0 9466

Elég meggyőzőnek tűnt a legenda. Arról szólt, hogy a szín miatt kevertek valamit a paprikába. Teszt lehetőséget is mutattak a neten, papírra kellett szórni egy keveset, majd ujjal elkenni egy irányban. A sima paprika egyenletes, halvány nyomot hagy a leírás szerint, míg a festékszemcséket is tartalmazó paprika élénk, vékony vonalakat is húz.

Kipróbáltam, negatív eredménnyel, de nekem csak megbízható forrásból származó paprikám volt.

Nekem nem tűnt lehetetlennek, végül is valamiféle festék bekeverésének van értelme, könnyebb eladni, ha eredetileg túl halvány a színe. Hogy aztán mit kevertek bele, ha igaz volt egyáltalán, azt persze nem tudom.

KakukkMosoly Creative Commons License 2021.07.13 0 0 9465

Érdekes, Csányi Vilmos is arról beszél, hogy mi is legyen azzal a sok emberrel... Új foglalkozások jelentek meg, amit "haladásnak" nevezünk.

https://www.youtube.com/watch?v=re8OT4t3KpY&t=1770s

Előzmény: XANTIi (9461)
_nyunyuka Creative Commons License 2021.07.13 -1 1 9463

Koleszban hasonlóan készült a Vörösborzasztó nevű ital: fél liter Tesco gazdaságos vodka, petpalackban két literre vízzel felöntve, bele két feketeszőlős Bolero italpor. A tömény változattal ment péntekenként a Dallasra ivás :-). 

Előzmény: Nobody1 (9460)
GPS Creative Commons License 2021.07.13 -1 0 9462

Bizony a jó kis míniumos pirospaprika igazi hungarikum volt. A legdurvábbakból!

Ez is pont olyan durva volt - mint az összes, többi városi legenda.

Mert attól, hogy a mínium hasonlít a pirospaprikára - még nem jelenti azt, hogy bele is keverhető élelmiszer-célokra.

Ráadásul az ólom-mínium jóval drágább mint a paprika...szóval....

Romániában ugyanez a legenda téglaporral él(t) - csak még azt sem látta senki sem :-)))

.

Előzmény: XANTIi (9459)
XANTIi Creative Commons License 2021.07.13 0 0 9461

A 8 milliárd embernek munkát kell adni. Ha nem találnak, akkor háborúznak.

Csúnya, de azt szoktam mondani, hogy a kis kínai inkább gyártson ócska eldobható elektronikát, mint Kalasnyikovot.

Azt sem szabad elfelejteni, hogy az elektronikák nagy része nem a széthulló műanyag, a trehány munka miatt megy a kukába, hanem az elavulás miatt. Egy jó Sony Trinitron TV a maga 150 W fogyasztásával ma is működne. De senkinek nem kell.

Előzmény: Nobody1 (9455)
Nobody1 Creative Commons License 2021.07.13 0 1 9460

"Jó lett volna tudni, miből"

Jobb esetben a "tablettás" fehérhez kevert élelmiszerfestékkel, rosszabb esetben egy kis alkörmös bogyó levével... :)

Előzmény: _nyunyuka (9457)
XANTIi Creative Commons License 2021.07.13 0 1 9459

Bizony a jó kis míniumos pirospaprika igazi hungarikum volt. A legdurvábbakból!

Előzmény: hobby 66 (9454)
schlumberger Creative Commons License 2021.07.13 0 0 9458

Egyszer a vonaton egy részeg pincész mesélte, hogy a leendő külföldi vásárlót (kereskedőt) kóstoltatják, aztán akármit legyártanak neki. Akkor csak bólogattunk, persze, persze, meglátszik rajta a mestersége, dehát ezek szerint igazat fecsegett.

Tokaji volt a fickó.

Előzmény: Qqberci (9456)
_nyunyuka Creative Commons License 2021.07.13 -1 0 9457

A csúcsot a valamikori MDF-piacon egy levitézlett postás-Barkasból árusító úriember vitte.

-piros bort kérek!

-nincs, gyere vissza fél óra múlva, addigra csinálok!

Jó lett volna tudni, miből... 

Előzmény: Qqberci (9456)
Qqberci Creative Commons License 2021.07.13 0 0 9456

A vízből bor készítés volt a legnagyobb volumenű.

Ment ám ez ipari, állami szinten is. Az egyik jónevű állami gazdaságban komoly technikát alakítottak ki, hogy a mustot liofilizálták, majd ha kellett a bor, akkor ioncserélt vízzel felengedték és egy gyorserjesztés után palackozták. Az eredmény szinte már iható volt. A '70-es években csináltam nekik automatikát az ioncserélő oszlopok regenerálásának vezérléséhez. Lenn voltam üzembehelyezni és mondták, hogy a munkadíjon túl kapok pár üveg bort is, de NEM ABBÓL (...). Mit ne mondjak, határozottan érezni lehetett a különbséget...

Előzmény: hobby 66 (9454)
Nobody1 Creative Commons License 2021.07.13 0 0 9455

Ilyen ez az európai környezetvédelem. Nem más, mint struccpolitika. Mert hú de jó, hogy már nincs hagyományos izzó, mert így ITT kevesebbet füstölnek az erőművek. Igaz Ázsiában a LED lámpák alkatrészeinek gyártásával meg ötször annyi - ráadásul szűretlen füstöt okádnak a gyárak, de az messze van és kevés embernek van rálátása.

A valódi ok nem a környezetvédelem, hanem az ottani olcsó munkaerő és ezáltal a gyártató cég nagyobb profitja...

Mert ugye egy Földünk van és a légkör is közös, így felesleges ráhúzni a környezetvédelmi maszlagot. Igazán az lenne a környezetvédelem, ha nagyjából ugyanannyi "füsttel" kevesebb hitvány terméket gyártanának amit fél éven belül ki kell dobni. No de akkor hol lenne a piacgazdaság... :(

Előzmény: XANTIi (9453)
hobby 66 Creative Commons License 2021.07.13 0 0 9454

Itt az alföldi tanyákon, a módszer váltás után már a 90-es évek elején tucatszámra működtek a kis laborok, üzemek.

HTO bélyeg, zárjegy, pirospaprika, kávé, mosópor, tömény italok, teherautó számra készültek. A vízből bor készítés volt a legnagyobb volumenű.

Előzmény: XANTIi (9451)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!