Nem! Én csak adtam egész életemben. Addig sem volt időm elmélyedni, legfeljebb büszkélkedtem azzal, hogy "0"-ás vagyok. Rh+. A lányomnak, amikor született, kellett az új vér, meg a "kék szoba". Ennyi!
No végre, hogy valamiben egyformák vagyunk /vércsoport/. Nem dehonesztáló vággyal írtam ide. És kisebbrendűségi érzésem sincs. Azért örülök a találkozásnak, mert ezek szerint nem csak diplomád van /vagy lesz/, de szeretsz gondolkodni is. Ebben is egyek vagyunk /természetszerűleg nem a diplomára értem!!!!!!!/. Minden más kizárt. Mindenki egy sajátos egyéniség, saját attitűddel /és vércsoporttal/ :-))) Gondold csak el, volt idő, amikor még a birkából is jutott vér az emberbe. Az igaz, hogy profilakciós céllal, de tény hogy így történt. Brrr...
Én ennyire nem vagyok ebben biztos! Lévén szerencsés flótás, 0-ás, egész életemben szórtam a véremet másoknak. 1-szer kellett nekem is, hát az sem szép, sem szerencsés nem volt. Már jó apró, zöldes-piros szegmensekre bomlott felettem a mennyezet, mire rájöttem, hogy nyomni kell a csengőt. Anafilaxiás sokk! :-((( Ezért aztán azt gondolom, sem a mennyiség, sem a minőség nem döntő, sem az egyedszám. Figyelmesen kéne dolgozni! Főleg az eü.-ben. Alfaktoriziglen pontosan adni a vért. Azért sem igazságos az eredeti kérdésfeltevés, mert csak kvantitatív kérdés. A 0-ás meg várhat a jó vérre, miközben a sajátja szinte mindenkinek alkalmas a vérátömlesztésre. Hol a demokrácia? Off-off! :-)))
Egy kapcsolodo kerdes: Itt is szoba kerult, hogy pl a B verscsoport arra utal-e, hogy sok bennunk az azsiai ver. Nem tudtok valami konyvet, ami a vercsoportok eloszlasat ill. nepcsoportok tortenetet targyalja? Esetleg egy kicsit szelesebb kontextusban, mint a magayrsage.
Ez egy nagyon régi téma, mégis remélem kapok választ egy kérdésemre. A Rh+ apa és B Rh+ anya esetén a gyerek (úgy tudom) lehet AB Rh+ vércsoportú. Ez mennyire gyakori?
itt a szkeptikus oldal most pont erre fog szerintem majd hivatkozni, hogy hohóóóóó, ez azért hiányzik a táblázatból, mert az fordítva nem működik. Hogyan érveljünk ez ellen????
Úgy, hogy olvassanak utána maguk és akkor majd megtudják, hogy a gyerek mindig lehet 0-as kivéve azt, ha legalább az egyik szülő AB-s
Megnéztem a táblázatot, és korrektnek tűnik, bár, ez az én formám, hogy pont az hiányzik belőle, amit keresünk. Persze, számomra egyértelmű, főleg, hogy "zso" is ezt állítja.....neki is kösz....., szóval, itt a szkeptikus oldal most pont erre fog szerintem majd hivatkozni, hogy hohóóóóó, ez azért hiányzik a táblázatból, mert az fordítva nem működik. Hogyan érveljünk ez ellen????
Jól látom, hogy közel négy évig szünetelt a topik??????
Sengas azóta már lehet, hogy disszidált...:)), no, nem baj, azért kérdezek, hátha van még valaki, aki hasonló okosságokkal tud szolgálni....
Olvasgatom én, de - miután műszaki zseni vagyok - elég sok kínait találok a szövegekben. Naggyon bonyolultak vagyunk:)) (Vajon ki csinált bennünket?)
Leegyszerűsítve: Lehet egy A (RH+) apának és B (RH+) anyának O (RH+) gyermeke??? A szomszédunkban van egy ilyen, és évek óta nem tudunk zöldágra vergődni, mert ki ilyen, ki olyan választ ad. Létezik erre konkrét válasz, vagy marad a génanalízis?
Mondjuk ebből nem következik az, hogy ha valakinek B a vércsoportja annak ázsiai gyökerei vannak. Mintahogy az sem, hogy akinek sötét a haja annak ázsiai gyökerei vannak, bár a sötét haj is gyakoribb kelet felé.
azert ezzel a megallapitassal kotozokodnek. embertanilag kicsiny azsiai sziget vagyunk itt europaban. no, nem a magyarok miatt, hanem a kun, besenyo, jasz verfrissites okan.
Kicsit régi az utolsó hozzászólás, de azért felteszem a kérdést:-))
Én B RH+ vagyok, fennál valami összeférhetetlenség? Ez lenne az első kérdés, a második pedig az, hogy valóban a B seknek ázsiai gyökerei vannak? Tuti ez?
A vércsoportok, az ABO is, a többi is, öröklődnek. Az öröklődési mód leggyakrabban elég egyszerű, mendeli. Emlékeztek a szögletes és kerek borsókra? Ezt 1901 óta sokmillió vizsgálat igazolja. Akik biztosak a gyerekeik származásában és 0-A v 0-B párosból AB csoportú gyerekük lett, azoknak, higgyetek egy öreg vércsoport-szerológusnak, elírták a vércsoportját. Egy apasági vizsgálatokban jártas ember tud persze egy csomó érdekes, tudományosan megmagyarázott kuriózumot, de 1000 esetből 999-ben ez nem valami extra, Bombay v más csudabogár, csak elírás! Ave
Az a könyv, amely szerint az Rh rendszert 3 domináns (gondolom, a D, C és E), és három recesszív (d, c és e) génnel lehet leírni, már a nyocvanas években sem volt korszerű. Az Rh rendszer legegyszerűbb, de így is minimálisan kétszintű modellje a következő:
1. Akinek van D génje, akár homozigóta (mindkét szülőtől azonosan, DD), akár heterozigóta (egyik szülőtől D, másiktól annak hiánya, amit d-vel szoktak jelölni) formában, annak a vörösvérsejtjei hordozzák a D antigént. Akinek a vörösvérsejtjein van D antigén, azt Rh pozitívnak nevezzük. Akinek a sejtjei nem hordozzák a D antigént, az Rh negatívnak nevezzük. Az Rh negatívak, ha a szervezetük Rh(D) poz vérrel érintkezik, akár vérátömlesztés, akár terhesség révén - Rh(D) neg anya, Rh(D) poz magzat - anti-D ellenanyagot termelhetnek. Nem biztos, h termelnek, -hetnek. Ez régebben sok második, harmadik, stb. gyerek halálát okozta. Ma már az anyák passzív immunizációjával ezt a betegséget nagyon nagy részben ki lehet védeni.
2. A kromoszómán a D gén helye=locusa mellett szorosan van a "Cc" gén-hely=locus és az "Ee" génhely=locus. A C és a c kodomináns gének, az E és e szintén. "d" gén nincs, ezzel csak a D hiányát jelezzük.
A D mellett lehet C v c, ill. E v e.
Mindkét szülő egy-egy stabil gén-hármast örökít, tehát CDe-t, cDE-t, CDE-t v cDe-t, ha Rh(D) poz gén-hármast ad tovább, ill cde-t, Cde-t, cdE-t v CdE-t, ha Rh(D) neg gén-triót ad át, a d csak a D hiányát jelzi. A gyerek Rh tulajdonságait, egy anyai és egy apai Rh gén együtthatása adja ki. Pl: CDe/cde, cde/cde, stb. Ave!
Bocsanat, hogy belepofazok. Csak azt akarom mondani, hogy eszrevettetek min vitatkoztok? Mar reg nem az ABO vercsoportok oroklodesi modjan, avagy azon hogy a gen hordozasa eseten elofordulhat-e hogy az annak megfelelo antigen megsem jelenik meg, hanem azon hogy a bombay vercsoport mennyire gyakori az europai lakossag koreben, es ennek kovetkezteben a leirt esetben mi a helyes kovetkeztetes.
moka, jó hogy ezt leírtad, ez már három "gyanús" eset. Ha jól tippelek te nő vagy, tehát te biztosan tudhatod hogy ki a gyerek apja. Nekem is komoly problémát jelentett amikor megtudtam hogy AB-s vagyok, holott apám 0, anyám A (de akármi lehetne), ami mondjuk furcsa. Anyám mélyen vallásos, és nem tudom róla elképzelni hogy valaha is megcsalta volna apámat. Tehát két dolog jöhet szóba, vagy mesterséges megtermékenyitéssel születtem, vagy elcseréltek a kórházban. Az első ellen az szól hogy amikor én fogantam akkor olyant még nem csináltak, a második ellen pedig az hogy anyámra, ill. anyai nagypapámra kétségtelenül hasonlítok. Bizonyos tekintetben apámra is - mivel ez a HUSZ nickem, ezért már tudott rólam hogy olyan vagyok mintha körül lennék metélve, tehát elég rövid a fitymám, és apámnak is, de úgy vettem észre hogy nem ez a nagy magyar átlag, hanem hogy majdnem teljesen eltakarja - ez tahát valamelyest valószínűsíti apám apaságát.
Alapvetően persze az nem mondható hogy a vércsoport nem öröklődik, legfeljebb hogy a kivétel erősíti a szabályt. Ugyanis a 0 vércsoportot kizárásos alapon állapítják meg, akkor nulla ha nem A és nem B. Ettől még az apa lehet genetikailag A ill. B is, csak esetleg egy másik génhiba folytán nem jelent meg nála ez a tulajdonság. Például a Bombay-vércsoport esetében (akiket kizárásos alapon nullásnak sorolnak be) azért mert az AB antigéneket hordozó H antigén hiányzik. Ők már a H antigénre is ellenenyagot termelnek, tehát a nullás vércsoportú vért sem kaphatják. Igazság szerint azonban ez a vércsoport főleg Indiában fordul elő, Magyarországon igen ritka. Azonban a Bombay-vércsoportot is véletlenül fedezték fel, mégpedig éppen az "elvileg lehetetlen" 0-ás vér kicsapja a 0-ást jelenségből.
-Lehetséges hogy valójában jóval több Bombay-vércsoportú ember van, csak éppen nincs bennük anti-H antitest.
(Ugyanis antitest csak akkor képződne ha a vérünkbe más vér keveredne, és azt mint idegen anyagot az immunrendszer azonosítaná. Ez azért nincs így mert sok baktérium hordoz hasonló antigént (antitest-kötődési helyet) - de ha például csak Indiában honos az a fertőzés, ami anti-H antitestek termelődését váltaná ki, az azt jelenti hogy a dolog még vérátömlesztéskor sem derül ki. Célzott vizsgálattal viszont kimutatható, hiszen akkor nem az antitesteket, hanem az antigéneket vizsgálják)
-Lehetséges hogy van még olyan más genetikai mechanizmus, ami nem okoz Bombay-vércsoportot, viszont a H-ból (ami tulajdonképpen a 0) nem tud A ill. B keletkezni. Ez csak genetikailag lenne kimutatható, mivel a vércsoport tökéletesen 0.
-Az is lehet hogy ugyan léteznek A ill. B antigének, de valami inaktiválja őket, és megakadályozza hogy az antitestek hozzájuk kötődjenek - a vércsoportvizsgálat így 0-t mutat.
-stb.
Mindenesetre igazán meggyőző csak az lenne, ha olyan eset fordulna elő hogy 0-ás nőnek AB-s gyereke lett. De mondjuk moka csak tudja kitől van a gyerek, így névtelenül meg minek hazudna.
Itt olvashattok egyébként a vércsoportok genetikájáról.