Keresés

Részletes keresés

kroni1 Creative Commons License 2019.04.07 0 0 65

Köszönöm, már kaptam is tippet odaát! ;)

Előzmény: Ali-bá (64)
Ali-bá Creative Commons License 2019.04.07 0 0 64

Szia!  Itt kérdezd, itt szakemberek is vannak, nemcsak gyakorló kertészek, mint én.   https://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9057137

Előzmény: kroni1 (63)
kroni1 Creative Commons License 2019.04.07 0 0 63

Sziasztok! Nem tudom mennyire kérdezem jó helyen. Van egy 125mm átmérőjű 10.5m mély fúrt kútunk, a nyugalmi vízszint 6m, közel a duna, ezért vízhozama is egész jó kb 4m3/óra. A gagyesz membrános szivattyúm helyett szeretnék egy komolyabbat venni. 2db Gardena zoom max négyszögesőztetőt használnék, de a membrános nem tudta produkálni a kellő nyomást hozzá. Ha jól tudom 1db használatához 2bar, 2-höz 4bar nyomás kell. Ahogy olvastam a csavarorsós szivattyúk elég csendesek, az is szempont lenne a szomszédok miatt, mert hajnalban autómatán öntöztetnék vele, a membránossal meg ezt sem lehetett. A kérdés, hogy egy csavarorsós tudja a kellő nyomást vajon? Egy ilyen 4QGD elég lehet nekem, vagy érdemes drágábbat venni?

 

https://www.szivattyubolt.hu/qgd-1-2-50-0-37

 

Köszönök minden infót előre is!

oldmumus_v.2 Creative Commons License 2018.05.16 0 0 62

A GARDENA ZoomMaxx négyszögesőztető szerintem is nagyon jó. Egy problémája van, ha nincs elég nyomás, akkor a bólogató funkció megáll és nem megy tovább.

Előzmény: Esp_ (51)
g.bambee Creative Commons License 2018.05.08 0 0 61

Sziasztok!

 

Szeretném leírni az én csepegtető öntözési rendszerem. Sokat agyaltam, mivel elsődleges szempont volt az időzítés. A rendszer fő eleme egy fekete IBC tartály, így nem algásodik a víz. A kimenő ág kétfelé van osztva. Az egyik egy kerti csap, hogy akár locsolóba is tudjak engedni vizet. A csap előtt be lett építve egy T idom egy könyökkel, rajta egy átlátszó cső. Ezen tudom nézni az aktuális vízszintet.

A másik ág indul egy csappal. Ez fontos része, később részletezem. Innen megy a víz az egyszerű, papírszűrős medence szűrőbe. Ez egy -bestway 3m3/h teljesítményű. Az innen kimenő víz felfut a tartály tetejébe és onnan lefele fordulva megy a csepegtető csövekhez. A felmenő ág azért fontos, mer a rendszer folyamatos nyomás alatt van. Fontos, hogy a szivattyú ha leáll, akkor a nyomás ne tudja tovább vinni a vizet. A tartály tetején átesne a víz, akkor nem lehetséges az időzítés, mindig zárni kellene a csapot. Ennek a beállítására szolgál a csap, aminek a beállításával lehet ezt befolyásolni.

Jelen esetben a szivattyú egy időzítőre van kötve. Bekapcsolt állapotában megy az öntözés, kikapcsolt állapotában a szivattyúból kilépő vízoszlop megáll a tartály tetejénél, nem bukik át. Ez a lényeg!

Az alábbi linken videót is láthattok.

https://www.youtube.com/watch?v=RKGk__tDMz0&t=4s

 

Remélem tudtam segíteni azoknak, akik ilyen rendszerben gondolkoznak.

 

Üdv.

András

QQ Creative Commons License 2017.05.15 0 0 59

Isnmertek olyan ontozo komputert aminek van talajnedvessegmero adaptere ami kikapcsolja ha esett az eso vagy akar akkor hagyja abba az ontozest ha eleg nedves lett a fold?

handras Creative Commons License 2017.03.22 0 0 58

Köszi! A kúttól még milyen messzire szállít? 

Előzmény: sanyi27 (57)
sanyi27 Creative Commons License 2017.03.22 0 0 57

Mi pedrollo top multit használunk, 6m melyrol gond nelkul nagy nyomassal tolja a vizet. A szivattyurol 10m 5/4-es csovel jovunk fel a kutbol, aztan szukitunk 3/4-re.

Előzmény: handras (56)
handras Creative Commons License 2017.03.21 0 0 56

Nem találtam jobb helyet. Ásott kútból történő öntözéshez szeretnék búvárszivattyút venni. Nem egyforma adatokat adnak meg az adatlapokon. Mire kell figyelni? 

Előzmény: Esp_ (55)
Esp_ Creative Commons License 2014.12.28 0 0 55

 

további Cellfast újdonságok: http://www.cellfast.com.pl/1204-system-wodny-ergoline

Esp_ Creative Commons License 2014.05.05 0 0 54

Felszín alatti slagtartó

http://www.rolaway.com/

 

Esp_ Creative Commons License 2013.12.04 0 0 53
Esp_ Creative Commons License 2013.10.21 0 0 52
Esp_ Creative Commons License 2013.09.30 0 0 51

Idei év nagy dobása volt a keskenyebb sávok öntözését lehetővé tevő öntözők előfutárának megjelenése.

Hozzátenném Gardenánál ez már volt, csak hozzánk nem a teljes paletta és nem feltétlen egyből jut el. :/

 

GARDENA ZoomMaxx négyszögesőztető egy nagyon kényelmes és hasznos dolog. Nem is tudom miért kellett eddig várni rá.

Lényege, hogy pár pillanat alatt beállítható az öntözési távolság és szélesség.

Jó, 100%-osra beállítani elég nehéz, de ára kedvező, szezonon kívül akár 7500 Ft-ért (pl. Bauhaus-ban láttam), tavasszal, nyáron, 8000 Ft-ért (webáruházban) megvásárolható.

 

  

 

van ilyen verzió is:

 

 

de a lengyel Cellfast is rendelkezik ilyennel, kerestem Baumax-ban, de nem találtam, ára kedvezőbb webáruházi infók alapján.

 

 

 

Nem lepődnék meg, ha tavaszra már az áruházi márkák is felzárkóznának, mert ez hiánypótló a piacon.

Esp_ Creative Commons License 2013.09.19 0 0 50

HarvestGeek sok dolgot mér, talajnedvesség, hőmérséklet, ph, fény, stb.

ha valami gond van, akár emailben/sms-ben is jelez nekünk

HarvestBot a neve

 

     

 

 

Esp_ Creative Commons License 2013.09.18 0 0 49
Esp_ Creative Commons License 2013.09.15 0 0 48
Esp_ Creative Commons License 2013.09.15 0 0 47

Esp_ Creative Commons License 2013.08.08 0 0 46
Esp_ Creative Commons License 2013.07.25 0 0 45

Talajnedvesség szabályozó modul

 

http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&pid=191179

jó hír Creative Commons License 2011.12.05 0 0 44

úgy leült ez a topik, pedig lenne miről beszélni...főleg ami a talajnedvességet illeti...az örökzöldek szenvednek...

LRNELSON Creative Commons License 2008.08.11 0 0 43
Felszín alatti csepegtető öntözés

 

            A csepegtető cső földalatti elhelyezésének több előnye is van a felszíni telepítéssel szemben.

- Az öntözővíz adagolása során nincs párolgási veszteség, a talajfelszín teljesen szárazon tartható.

- Az evaporáció hiánya miatt a felszínen nem koncetrálódnak a vízben oldott sók.

- Szántóföldön a csöveket nem kell tavasszal letelepíteni, majd ősszel összegyűjteni.

- A csepegtető csövek nem akadályozzák a felszínen folyó munkákat, például a mechanikai gyomírtást.

- A csövek nincsenek kitéve a napsugárzás UV sugarainak, valamint a hőmérsékletvál-tozásokból adódó elöregedési, lebomlási folyamatoknak, így élettartamuk hosszabb lehet.

- Ültetvények esetében a gyökerezési mélység nagyobb lesz (a cső 70 cm mélyen is telepíthető), így a fák kidőlésének veszélye kisebb, a támrendszer elhagyható.

- Egyes kultúrákban csökken a gyomosodás és a gombák okozta fertőzés veszélye.

- Az öntözött területen nem láthatók az osztó- és szárnyvezetékek, így az a természetes környezet képét mutatja.

- Az eltemetett alkatrészek csökkentik az emberi vagy állati (pl. madarak, vaddisznó) rongálás veszélyét.

- Az alkalmazott tápoldatok hasznosulása magasabb, mint a felszíni változat esetében, mert a víz nem szivárog át egy gyökérmentes rétegen, ahol az elemek egy része lekötődhet.

- Magasabb sótartalmú és tisztított szenyvizek is alkalmazhatók.

 

Üzemeltetésük azonban néhány problémát is felvet.

Szántóföldön a csövek elhelyezésével ágyásokat alakítunk ki, melyek 4-5 évig lesznek művelés alatt. A talajművelés során a gépeknek évről-évre pontosan ugyanazon a helyen kell dolgozniuk.

Szántóföldön a csöveket 4-5 évente ki kell emelni.

A gyökerek behatolhatnak a kijuttató elembe, így eltömik azokat. A gyakorlat szerint amennyiben az öntözési szezonban, a növény szükségleteinek megfelelően folyamatosan öntözünk, kémiailag kezelt csepegtető elemet (ROOTGUARD®) és savas kémhatású műtrágyákat alkalmazunk a behatolással nem kell számolnunk. A mélyebb (25-70 cm) telepítés ugyancsak csökkenti a behatolás esélyét.

A kijuttató elemekbe visszaszívás hatására talaj kerül, mely eltömíti azokat. A terület mélyebb pontjain a víz kiszivárog az öntözési szakasszal határolt csepegtető csövekből és a magasabb pontokon vákuum keletkezik, mely besodorja a talaj szemcséit. A folyamat megakadályozására levegőszelepeket kell magasabb pontokon a rendszerbe beépíteni.

A csepegtető csövek mosására kölön gerincvezeték kiépítése szükséges. A mosó vezetéket kettős funkcióban (öntözés-mosás) beépítve az ágyások hosszúságát meg lehet duplázni. Ebben az esetben ugyanis a csepegtetőcsöveket mindkét végükön ellátjuk vízzel.

 

A ROOTGUARD® technológia megakadályozza a gyökerek behatolását a csepegtető elemekbe, mert a gyártás során olyan kémiai (TREFLAN®) anyagot kevernek az alapanyagba, mely szántóföldön lassan oldódik ki, így 10-20 évig biztosít védelmet.

A TREFLAN®  a trifluralin kereskedelmi neve, jellemzői:

- Nem toxikus a növényekre és állatokra.  Hatását úgy fejti ki, hogy gátolja a sejtek osztódását. A csepegtető elemek körül kb. 2,5 cm távolságban meggátolja a gyökérszőrök osztódását, növekedését.

- Nem oldódik vízben, nem felszívódó típusú, kismértékű terjedése a diffúziónak köszönhető. Nem halmozódik fel a talajban.

- Nem mozog a talajban, az öntözővíz, csapadék nem képes mélyebbre mosni.

- A kiadott hatóanyag igen kis mennyiségű, és folyamatosan oldódik a hőmérséklet és vízellátás függvényében.

 

Ez a technológia alkalmas a fizikailag tisztított szenyvizek elhelyezésére is, mert nem érinkezik a termés a vízzel. A benne levő baktériumok, vírusok a talajban elpusztulnak.

Alkalmas olyan gyepfelületek öntözésére, ahol az igénybevétel folyamatos, így a felső öntözés hátráltatja a használatot. Akár futballmecs idején is lehetőség van a vízpótlásra.

Lejtős területeken nincs megfolyás, a csövek látványa nem zavaró egy jól gondozott kertben.

A gyümölcsösökben a telepítéshez megfelelő berendezés szükséges, mely megnyitja az árkot és egyenletes mélységben helyezi el a csövet. A telepítés mélysége 10-70 cm közötti, mely függ a növény gyökerezési mélységétől és a talaj mechanikai összetételétől.  A csepegtető elemek távolsága szántóföldön általában 20-30 cm, gyümölcsösben a tőtávolság függvényében 0,25-5 m, a javasolt vízáram 2 l/h kijuttató elemenként. A cső falvastagság a szántóföldi zöldségtermesztésben 0,2-0,25 mm (8-10 mil) között legyen, mivel a vékonyabb cső nem bírja a gépi telepítést. Az alkalmazott nyomás általában magasabb lehet mint a felszínen telepített változatoknál, mivel a kijuttató elem körül a talaj telítődik vízzel, ezzel csökkenti a vízáramot. A telepítés után ugyancsak nagyobb nyomást alkalmaznak azért, hogy a cső felvegye a kör alakú keresztmetszetet. Ültetvényekben 0,5 mm (20 mil) feletti falvastagságú csövet használjunk.

            A külföldi tapasztalatok alapján az eltemetett csepegtető öntözést mediterrán jellegű termőhelyeken érdemes alkalmazni, ahol a tenyészidőszak hosszabb a hazainál, esetleg folyamatos a termesztés az év során.

            Hazai alkalmazását a vagyonvédelem, a sorok felszínének művelése indokolhatja.

Hesperos Creative Commons License 2008.08.11 0 0 42
Nem rossz ötlet, de ezt egy ejtőtartályos csepegtető rendszerrel is korrektül meg tudod oldani. Adott a tartály amit írtál, veszel vékony LPE csövet, szépen elvezeted a növényeid között és ilyen kis csövecskéket (csepegtető szárakat) dugdosol a cserepekbe. Az a lényeg hogy a tartály magasabban legyen mint a külső perifériák legmagasabb pontjánál.
Előzmény: stoneback (37)
lipay Creative Commons License 2007.05.28 0 0 41
szerintem van olcsóbb is, főleg ha csak 10 mre kell fúrni :)
Előzmény: Helem (40)
Helem Creative Commons License 2006.04.22 0 0 40

Sziasztok!

Ha kell fúrok 45eFt ért egy kompett kutat, anyaggal mindennel együtt, szivattyút kivéve.

http://www.kufuro.fw.hu/

iman Creative Commons License 2006.04.06 0 0 39
Senki nem tudja????????????
Előzmény: iman (38)
iman Creative Commons License 2006.03.21 0 0 38

Sziasztok!

 

Engem már régóta érdekel az, hogy a szobanövények földjén egy idő után megjelenő fehér réteg micsoda, és mit lehet tenni ellene?

Megpróbáltam desztillált vízzel öntözni, de akkor is jelentkezett a probléma...

stoneback Creative Commons License 2002.07.30 0 0 37
Üdvözlet!

Ha még valaki eltéved erre:
Én jó ideje gondolkozom valamiféle beltéri öntözőrendszeren, ezért is keveredtem ide.
35m2-es lakásomból 15m2-t foglalnának el a növényeim, ha a földön lennének. Ezért feltelepítettem őket szekrénytetőre, pocra, fali virágtartóra, virágtartó oszlopra...stb. De 150 centis alacsonyságomnak köszönhetően több, mint egy órát vesz igénybe a locsolás. Egy szekrénytetőre telepített tartályon filózom, amiből csöveken vezetném ki a vizet az egyes cserepekbe. Bevezetném a csövet a cserépbe. Az oda eső részt kilyuggatnám. A csöpögés intenzitását egy infúziókon használatos tekerentyűvel lehetne szabályozni.
Nos. Van-e valakinek tapasztalata, ill. valamilyen meglátása, tanácsa számomra?

Maci Creative Commons License 2000.04.17 0 0 36
hová tüntél? Mik a fejlemények?
Előzmény: Pucros Mackó (32)
Megyesi Éva Creative Commons License 2000.04.09 0 0 35
Huha, nekem nagyon bonyolultak vagytok! Mennyi növényt és mekkora cserépbe vagy ládába akarsz ültetni? Kaphatóak víztartó-ládák, amiknél a láda aljához tudod pattintani az alátétet. Itt van lehetoség, hogy alulról öntözz, mert van annyi helye a víznek. Onnan a növény szépen fokozatosan visszaszív magának, amennyit akar. S persze a felesleg is ki tud oda folyni.
Előzmény: Pucros Mackó (32)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!