Keresés

Részletes keresés

Dezodoros Ede Creative Commons License 10 órája 0 0 90488

Persze,kipróbált kifejlesztett technika a gyári szűrő...meg aztán nem is kell vele barkácsolni.

Előzmény: csoer (90487)
csoer Creative Commons License 1 napja 0 0 90487

Köszönöm szépen.

Huszon valahány évvel ezelőtt nem akartam ilyenekre pénzt költeni, ezért nagy nehezen közel 80 literes hordóban összeállítottam egy nyomásszűrőt.

Jól működött mostanáig. Már csak egy uv-c érdekelt volna, hogy tudom hozzá társítani.

Aztán egyik nap azt vettem észre, a vízszint több mint egyharmaddal csökkent.

Nekiálltam körben a földet kibontani, keresve a hibát, elfolyást.

Aztán csak mérgelődve odamentem a szűrőhordóhoz és legnagyobb örömömre vígan spriccelve folyt a víz.

Na akkor döntöttem el, nem tákolok, hanem vennem kell egy "gyári" nyomásszűrőt, uv-c -el.

Végül nem bántam meg.

 

Előzmény: Dezodoros Ede (90486)
Dezodoros Ede Creative Commons License 1 napja 0 0 90486

Sikeres szezonokat kívánok vele!

Előzmény: csoer (90485)
csoer Creative Commons License 3 napja 0 0 90485

Sikerült  beüzemelni az új nyomásszűrőt uv-c-vel, jól szuperál.

csoer Creative Commons License 2024.04.16 0 0 90484

Köszönöm a válaszod, igen egy kissé más nálad a helyzet szűrés terén, biztos jobb, de én már maradok a mostani verziónál. Így sem olcsó dolog alsó kategóriában 60-70 000ft kiadás.

Előzmény: Dezodoros Ede (90482)
csoer Creative Commons License 2024.04.16 0 0 90483

Köszönöm a válaszod.

A nyomás szűrő, az uv-c bekapcsolása nélkül is működik.

Úgy gondolom, az uv-c nek nem kell állandóan működnie, míg a nyomásszűrőnek érdemes folyamatosan menni.

 

Előzmény: RJancsi (90481)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2024.04.15 0 0 90482

Nekem "csak" konténeres szűrőm van előszűrőként a szűrőtóhoz,de az is teszi a dolgát :) amikor üzemben van,lemennek ezek az esős időszakok amit jósolt a közeljövőre,utána már beüzemelem majd...mert a halak eszegetnek már nagyüzemben.Lehet veszek bele egy új csövet  UVC-t,aztán egy hónapig menni fog kb,mert úgyis most jön majd a tó vizének "átállása" a letisztulás előtti állapot,rásegít majd a tisztulásra,utána meg már növény hegyek lesznek,akkor már azok eszegetnek és teszik a dolgukat.

Előzmény: csoer (90480)
RJancsi Creative Commons License 2024.04.15 0 0 90481

Csak azért írok, hogy lásd, olvastam a kérdésed. Nos, nekünk gyári nyomás-szűrőnk van, kettő is. Próbáltam rákeresni a neten, de oly régiek (kb. 20 évesek lehetnek, a házzal együtt "vettük" a tavat is), hogy nem találtam róluk képet. Sorba vannak kötve. A nagyobbik kb. 30 literes lehet. Felülről lefelé 3 különböző sűrűségű szivacs betét szűri a bemenő vizet. A legritkább szivacs kb. 2-3 mm lyukbőségű, a legfinomabb kb. mint egy mosogató szivacs. 6 db szivacs van a szűrőben, 2-2 mindegyik sűrűségből. A  másik nyomás-szűrő kisebb, az kb. 15-20 literes lehet. Abban csak műanyag "süni" golyók vannak a biológiai tisztításhoz, illetve középen ahol a tisztított víz távozik van az UV-C cső. Két éve nem cseréltem csövet, ezért nem is kapcsolom be. Enélkül is elég tiszta a víz. A tisztított víz egy vízköpő kerámia béka száján keresztül megy vissza a tóba. Amikor már nem a tó közepéig (kb. 1,0 m-re) spriccel hanem csak 60-80 cm-re, abból látom, hogy ki kell mosni a szivacsokat. Elég hálátlan dolog, mert büdös és nyálkás. Praktikusan úgy szoktam megoldani, hogy kiborítom a szivacsokat a járdára, slaggal locsolom őket és közben gumicsizmával lépkedek rájuk. Amikor már tiszta víz jön belőlük (elég gyorsan kitisztulnak), visszarakom őket a tartályba a járdát meg leslagolom, jó kis "hígtrágya" a növényeknek. A szivattyúról megint csak nincs adatom, de el ne kiabáljam 20 éve az is teszi a dolgát. Időnként ki kell tisztítani, mert időnként rátekeredik a fonalas alga. Ettől még szerencsére nem állt meg, de kb. kéthetente kiveszem és megpucolom nehogy lefüstöljön. Korábban már raktam be róla fotót, egy házi gyártású szűrőt fabrikáltam rá, mert a gyári rácsba mindig beszorult egy-két kíváncsi csiga. Az új szűrő nagy felületű, így nincs akkor a vákum amit ne tudnának a csigák leküzdeni.

 

Előzmény: csoer (90480)
csoer Creative Commons License 2024.04.15 0 0 90480

Rengeteg víz elfolyt a tóból és nagy m.-hán a fóliára gyanakodva, elkezdtem kibontani.

Azért beugrott egy gondolat, megnéztem a saját készítésű nyomásszűrőmet. Legnagyobb örömömre vígan spriccelt ki belőle a víz.

Hosszú évekkel ezelőtt csináltam és sajna, az alsó furatnál túlhúzhattam a csavart, lényeg berepedt.

Nincs kedvem újat csinálni és egyúttal UV-c szűrőt is akarok üzemeltetni, elkezdtem keresgélni nyomás szűrőket.

Bőség zavara van, amúgy nem egy olcsó eszközök és nehezen tudom eldönteni melyik legyen.

Kb. 4 köbméter, kb 40 aranyhal a tavam.

Eddig hármat néztem ki, sunsun EFU 10000 18w uvc, CPF 5000 11w uvc, és Osaga osf 9000 11w uvc.

Használ valaki közületek "gyári" nyomás szűrőt és mik a tapasztalatok vele kapcsolatban.

csoer Creative Commons License 2024.04.13 0 0 90479

Nagyon rendes tőled, hogy ilyen alaposan leírtad a dolgokat, nagy segítséget nyújtottál.

Hiába keresgélnék az interneten, ezekre nem kaptam volna választ.

Nagyon köszönöm.

Most már érdemes kiválasztanom a megrendelni valót, mert már tudom hová és hogyan telepítsem.

Előzmény: RJancsi (90478)
RJancsi Creative Commons License 2024.04.12 0 0 90478

A szűrő hordóból kifolyóba. Mint írtam, az UV-C csak "csírátlanít", azaz roncsolja a szerves dolgokat (ha él ha nem ), de nem szűr ki semmit. Célszerű már mechanikusan tisztított vizet átengedni rajta, egyrészt, hogy az üvegcső ne koszolódjon olyan hamar, másfelől a koszos vízben nem túl messze jut el az UV sugár, gyakorlatilag csak az üvegcső falán megy át és elnyelődik a zavarosban. Tiszta vízben több cm-re képes hatást kifejteni. 

 

Mindamellett hogy ilyen "okosakat" írok, második éve nem használom az UV szűrőnket. Lehet, hogy tisztább lenne a víz vele, de így is elégedett vagyok. Korábban írtam, hogy van egy tévedésből vásárolt 11W-os csövem. "Az úgy vóóót", hogy épp egy vidéki tavas boltban jártam amikor eszembe jutott, hogy venni kéne egy új csövet a szűrőbe. Vettem is, 9W-os helyett 11W-ost (mert rosszul emlékeztem), de ez hosszabb és nem fér be. A régi 9W-ost már nem használom mert csak az áramot fogyasztja, vidékre visszavinni meg nem érné meg kicserélni a csövet. Így hát az UV szűrés elmarad. 

Előzmény: csoer (90477)
csoer Creative Commons License 2024.04.12 0 0 90477

Éppen keresgéltem ilyet, de eddig még nem találtam.

30 000ft-ot még adnék érte, de 100 000ft -ot vagy azt felett nem.

Áram ellátás nekem táviránytóval működik, de gondoltam rá, hogy egy t-elágazóba lenne mindkettő bedugva és úgy a távirányító dugaszába. Így egyszerre működne, vagy lenne kikapcsolva mindkettő.

Még egy kérdés merül fel.

A szivattyúm kettős működésű, szökőkút és egy csövön keresztül erről megy a víz a szűrőhordóba, abból meg csobogón folyik vissza.

A szűrőhordó irányába folyó víz csövéhez kellene csatlakoztatni az uv-c szűrőt, vagy a szűrőből kifolyó csőhöz?

 

 

Előzmény: RJancsi (90476)
RJancsi Creative Commons License 2024.04.12 0 0 90476

Ilyen áramlásfigyelőt csak a 100+ ezer forintos UV-C szűrőknél láttam. Olcsóbb megoldás, ha a szivattyút és az UV-C szűrőt egy elosztóval üzemelteted. 

És ha nem abból húzod ki valamelyik villásdugót hanem vagy kikapcsolod (ha kapcsolós az elsoztó) vagy az elosztó kábelét húzod ki azzal is megoldod a kérdést. Persze az áramlásfigyelő védelmet ad egy esetleges szivattyú meghibásodásra is, de annak elég kicsi az esélye. A szivattyú javítása/cseréje meg bőven több, mint egy UV-C cső.  

Előzmény: csoer (90475)
csoer Creative Commons License 2024.04.12 0 0 90475

Na ez nagyon tetszik, bénáknak, vagy csak idős korra figyelmetlenné válóknak, mint én vagyok ez kell.

Még egyszer nagyon köszönöm a fáradságodat, hogy ezt megírtad.

Előzmény: RJancsi (90472)
RJancsi Creative Commons License 2024.04.12 0 0 90474

Igazából az első bekapcsolástól kezdve folyamatosan gyengül, azt nem kötik az orrunkra, hogy hány százalékos gyengülést tart a gyár "elfogadhatónak". 

Abban sem vagyok biztos hogy a "vége felé" rohamosan csökken a hatásfoka. Nem tudom mi megy tönkre benne, talán a gáz nagyon lassan elszivárog belőle. Azért furcsa, mert a "világító" fénycsövek is láthatatlan UV sugarat generálnak, amit a cső belsejére felvitt foszforos "fénypor" alakít át látható fénnyé. És egy hagyományos neoncső jó esetben akár 10 évig vagy még tovább világított. Nincs kizárva, hogy üzleti céllal állítják a csőről, hogy évenként cserélni kell, egyébként meg tenné a dolgát csak ki tudja ellenőrizni? 

Előzmény: Jahno (90473)
Jahno Creative Commons License 2024.04.12 0 0 90473

És ne feledjük el, hogy a csövön rajta van a várható élettartam üzemórában, annak a vége felé már gyengül a hatása.

Előzmény: RJancsi (90472)
RJancsi Creative Commons License 2024.04.12 0 0 90472

Így van. A "komolyabb" UV-C szűrőkben még "áramlásfigyelő" is van  (a vízáramba belógó lapát egy kapcsolóval a végén), ami akkor kapcsol be, ha folyik a víz. Ha valamiért megáll, azonnal kikapcsolja a fénycsövet. 

 

Előzmény: csoer (90471)
csoer Creative Commons License 2024.04.12 0 0 90471

Szuper, érthető a leírásod, köszönöm.

Még egy szó erről:

Ha jól értettem -mivel külön, külön kapja az áramot ez a szerkentyű és a szökőkút-, így a szökőkutat soha nem szabad leállítani ez a szerkentyű előtt.

Ha a szökőkutat valamiért le kell állítani, előtte mindenképp ezt a szerkentyűt kell áramtalanítani, hogy tönkre ne menjen.

Előzmény: RJancsi (90469)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.04.10 0 0 90470

Szia!

 

Írtam privátban...!

Előzmény: exage (90468)
RJancsi Creative Commons License 2024.04.10 0 0 90469

Nem kell (talán nem is szabad) vízbe meríteni. A szökőkút és szivattyúja között elvágod a csövet és oda bekötöd. Bedugod a konnektorba és kész. 

Több változata van, de kb. mindegyik így néz ki. Egy cső be, egy cső ki + a vezeték a konnektorhoz. 

 

 

Belül középen van a fénycső, körülötte egy üvegcső ami elválasztja  a víztől. 

Amire figyelni kell, hogy ne maradjon víz nélkül, mert "száraz" üzemmódban túlmelegedhet a fénycső és tönkremegy. Az sem árt, ha mechanikusan szűrt vizet engedsz át rajta, mert a szerves dolgokat megöli, de az iszappal nem tud mit kezdeni, ha rárakódik az üvegcsőre romlik a hatásfoka. Egyébként nem nagy mutatvány kitisztítani, csak lusta az ember, hajlamos "megfeledkezni" a takarításról.

 

 

Előzmény: csoer (90466)
exage Creative Commons License 2024.04.10 0 0 90468

Címem megvan még? 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (90461)
exage Creative Commons License 2024.04.10 0 0 90467

Bármikor, csak ne korán reggel:)) 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (90461)
csoer Creative Commons License 2024.04.10 0 0 90466

Köszönöm a válaszotokat RJancsi, Dezodoros Ede és elnézést a túl akaratos szólásomhoz.

Ha leegyszerűsítem a használatát, simán áram alá helyezés és a szökőkút mellett a vízbe lógatással üzemeltetővé lehet tenni.

Vagy kell venni hozzá még valami mást is.

Jól gondolom nem kell tavasztól késő őszig a nap huszonnégy órájában folyamatosan üzemeltetni.

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.04.10 0 0 90465

jav: Hatvan

Előzmény: The Dark Side of the Moon (90464)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.04.10 0 0 90464

Világos messzebb van, mint hatvan, de más probléma is akad. Ha elkezdek békászni, tuti előkerül néhány sötétzöld és rám küldik a rosszarcúakat.

Korábban a Balatonról importáltam, de a begyűjtés helyén mindenki ismert és tudták, nem a combjáért, vagy iskolai boncolásra viszem. Talán még örültek is, hogy halkabb lesz a környék némileg! :-)

Ja és félreeső családiházas, üdülős környék volt, idegenek nem látogatták.

Előzmény: 55judit (90463)
55judit Creative Commons License 2024.04.10 0 0 90463

Ha valamikor Balatonvilágoson jársz, kérdezz rá a Lavender terasznál, nem-e adnának néhány békát neked. 2 napja egyszerre kezdtek nótázni, biztos hogy millió nagy tavi békájuk van. Itt nézzél rá a tóra: https://szallas.hu/lavender-terasz-balatonvilagos

Előzmény: The Dark Side of the Moon (90461)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.04.10 0 0 90462

A 10 darab pont elég lesz. Ezek már túl vannak a "dolgon" vagy még előttük van a nász?

Előzmény: exage (90460)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.04.10 0 0 90461

Szia!

Mikor mehetek ertte?

Holnap delutan esetleg?

Előzmény: exage (90460)
exage Creative Commons License 2024.04.10 0 0 90460

Szia:)) Sok egyéb volt, 1000 darab kishal kifogása, rózsák telepítése, tokok helyének előkészítése:)) A lényeg egyenlőre tartályba van úgy kb 10 béka is. Lesz még, csak még nem nagyon akarnak napozni. 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (90426)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2024.04.09 0 0 90459

Most kapsz választ a kérdésedre... :) van értelme...ez úgy van kialakítva,hogy nem kell hozzá szűrőkonténer,hanem szivattyúval tömlőn keresztül ha meg van táplálva, csírátlanitja a vizet,fertőző baktériumokat is elpusztítja a vízben,algákat stb...szabadon lehet pl egy rejtett helyen is mert vízálló és ezen keresztül folyik vissza a tóba a víz,vagy csobogón stb...kinél hogyan van kialakítva...

Előzmény: csoer (90457)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!