Keresés

Részletes keresés

waxos73 Creative Commons License 2020.02.16 0 0 180556

A nyomifokis karral csak egy kicsit próbálgattam, de számomra értékelhetőt nem tudtam kicsalni belőle. Lehet tovább kellett volna próbálgatni, csak utána elkerült Simihez továbbképzésre, és időközben beesett egy normál kar is. Ezt a vizes dolgot nem igazán értem. Arra gondolsz, amit felfűtés/melegedés közben elenged a fejen és a gőzcsövön keresztül? Fejszelepes gépeknél ez teljesen normális, és ha a rugóban lévő kis szilikon golyócska már nagyon kikeményedett, akkor több viz csöpög el belőle. Az ex Aromád nem csinálta? Amúgy én azóta tudok jókat csapolni vele, amióta látom az aktuális hőfokot, mivel az én gépemben valószínűleg alacsonyabb értékű a termosztát. Emiatt hiába próbáltam a felfűtési ciklus legvégén csapolni, hőhiányosak voltak a kávék. Ha ezután ráfűtöttem, akkor pedig kontrol hiiányában nem mindig találtam el a szükséges hőfokot. A rutinom kb úgy néz ki, hogy a gép bekapcsolásakor a gőzcsövön kiengedek egy kis vizet, majd hagyom füteni 25-30 percet. Ezután már csak annyira szoktam kiengedni egy pici vizet, hogy újból füteni kezdjen. Ha elérte a csúcsot, akkor pár másodpercig még ráfűtök a gőzgombbal, igy eléri a kellő höfokot, és indulhat a csapolás.

Előzmény: Mylord3 (180554)
zsorzs1970 Creative Commons License 2020.02.16 -1 0 180555

külföldről származó hibás nespresso kapszulával kompatibilis kávéfözö . . .06209351897

Mylord3 Creative Commons License 2020.02.16 0 0 180554

Reggel kipróbáltam, sikerült alapból xar KV-t csinálnom. :-) Egyelőre még nem tudom belőni azt, hogy kb. mennyi idő után nyithatom ki a nyomásfokozót, továbbá az sem világos, hogy a gép bekapcsolásakor, amikor még nincs fenn a kar, akkor miért enged ki ennyi vizet magából? Miután én minden gépemnél ilyenkor eleve rakok egy poharat a fej alá, a kicsepegő víz nem megy a csepptálcába, tehát azt nem is kell kiemelnem, így igazából különösképpen nem is zavar, csak kíváncsi vagyok az okára.

Előzmény: waxos73 (180548)
balsa02 Creative Commons License 2020.02.15 0 0 180553

hangrobbanást nem hallottam sosem kávékészítésnél.

 

Hát őőő, nyilván nem jön létre ekkora sebesség. Nem szabad mindent elhinni a félregépelt excel tábláknak. :)

A kilépési veszteség lenne ez, más néven dinamikus nyomás p = ro/2 * v*v.

A 3 bar-ra ez 24,49 m/s lesz. Az sem kevés.

 

A csősúrlódással is számolva ~ 3,3 bar.

 

Alapvetően 3 részre oszlik a kezdeti nyomáskülönbség:

1. pogácsa ellenállásra, ez kis sebességnél alapvetően úgy viselkedik, mint egy elektromos vezeték ellenállása, de ekkora sebességnél már a sebesség négyzetével arányos

2. szűrő lukainak csősúrlódása -> Hazen-Williams formula

3. kilépési veszteségre vagy kilépő víz dinamikus nyomására, közérthetőbben a víz mozgási energiájára

Előzmény: Katoczi (180551)
endrepp Creative Commons License 2020.02.15 0 0 180552

Mivel egy ulka nyomása a vízhozammal fordítottan arányos

 

Ez általánosan jellemző a szivattyúkra, fojtási görbe néven a jobbakhoz mellékelik is a doksiban a diagrammot. Ez a diagram úgy készül, hogy egy nyomásmérővel mérik a kilépő nyomást, közben fokozatosan fojtanak, a térfogatáramot és a nyomást feljegyzik. A vezetéki jelleggörbe, ami a folyadék útja a belépéstől a kilépésig ugyanez a másik oldalon, a közeg útjának tárfogatáram-nyomás függvénye. Ezt a kettőt egymásra téve a kettő metszéspontja a munkapont. A pogácsa és az 1/2pogácsa két vezetéki jelleggörbe, két pumpa munkaponttal. A nyomás nem épül fel 1/2pogácsánál, mert nincs kellő fojtás, így a helyzet sokan nem fog változni, a szűrő kilépő oldalán ismét kb. zéró nyomás jelenik meg.

Előzmény: Katoczi (180549)
Katoczi Creative Commons License 2020.02.15 0 0 180551

"Hogy 3 bar legyen kilépő oldalon a statikus túlnyomás, ahhoz ~774 m/s-nek" - ez több mint a hangsebesség duplája, hangrobbanást nem hallottam sosem kávékészítésnél. A lényeg, hogy csökken a víz nyomása ahogy halad át a pogácsán. Ezt nem hiszi kneissl fórumtárs (szerinte végig 9 bar).

 

U.i. saját okulásomra, hogy jött ki a 700+m/s áramlási sebesség?

Előzmény: balsa02 (180550)
balsa02 Creative Commons License 2020.02.15 0 0 180550

Hogy 3 bar legyen kilépő oldalon a statikus túlnyomás, ahhoz ~774 m/s-nek kellene lennie a víz sebességének. Ezzel szemben a valóság az, hogy minden esetben szinte légköri a statikus nyomás a kilépő vízben. A nyomáskülönbség minden esetben a pogácsa ellenállására fog esni. Fele akkora pogácsa vastagságnál - lassú közeg esetén közel lineárisan - kétszer akkora lesz a víz sebessége.

Előzmény: Katoczi (180549)
Katoczi Creative Commons License 2020.02.15 0 1 180549

Stílusosan egy kávézóban beszéltük meg :nyilván nem ez volta főtéma :) ).  A lényeg, hogy a tömörített pogácsa egy ellenállásként viselkedik a rendszerben, és azon áthaladva többé-kevésbé lineárisan esik a nyomás a légköri nyomásnál kicsivel nagyobbra ha épp csak átgyöngyözik a pogácsán a kávé. Így ha pogácsa vastagságát (ugyanazon szemcseméret mellett pl felezzük, akkor a nyomásnak a kilépő oldalon 3-4 bar körülire kéne emelkedni, amit úgy látna a mezei user, hogy spriccel a kávé egy naked karon. Mivel egy ulka nyomása a vízhozammal fordítottan arányos, így pumpás gép erre nem alkalmas (ha van nyomásmérő akkor látod, hogy nem épül fel a nyomás) de teszek egy kisérletet a creminával (ott elvileg ha gyorsan nyomom a kart elérhetem a kívánt nyomást egy rövid időre. Ha lesz időm vasárnap este lesz videó is.

Előzmény: kneissl (180470)
waxos73 Creative Commons License 2020.02.15 0 0 180548

Üdv a rezes Jurások klubjában! A sajátomat úgy 3 éve vettem a Jófogiról. Azt, amit akkor belinkeltél (az is fekete, csak egy régebbi kiadás). Bár utána nem használtam rendszeresen (csak kipróbáltam) addig, amíg nem sikerült szerezni hozzá egy normális kart, de emlékeim szerint ez a nyomifokis kar úgy működik, hogy csapolás előtt elfordítod jobbra(?) pár másodpercre, majd vissza, és elindul a kávé. Ha megnézed a kart, akkor az alján látható egy korong formájú pöcök. Amikor a nyomifoki nyitott, akkor elemelkedik a kartol, amikor zárt, akkor pedig nem. Ergo te szabályozod, hogy mikor nyisson vagy zárjon. A levett karon is kiprobálhatod a pöcök tekergetését. Azt hiszem régen még ez a fajta nyomifokis karja volt a Saeconak. Azért egy normál kar mindenképpen javasolt hozzá.

Előzmény: Mylord3 (180547)
Mylord3 Creative Commons License 2020.02.15 0 0 180547

"Addig gondolkoztam, ....... amíg megvetted"

 

"A tett(es) halála az okoskodás." (Columbo) :))

 

Sajnos arról a fehér originál, szintén rezes Saeco 'Aromáról' pár héttel korábban, amit egy fórumtárs hirdetett ott, lekéstem, erre viszont azonnal rábólintottam. Még nem próbáltam, majd holnap, viszont abban segíthetnél, hogy ez a régi nyomásfokozós kar hogyan is működik valójában? Mikor kell nyitnom, és mikor zárnom? Valahol van még elfekvőben egy alu automata karom is, lehet, előbb azzal próbálom majd ki. Igazából jó lenne hozzá egy rendes kar + opv. Na, majd meglátjuk...

Előzmény: ogrEicsab (180545)
PKori Creative Commons License 2020.02.15 0 0 180546

Olvastam régebben róla valahol, de nem találom. Nekem úgy rémlik azt írták népszerű daráló, de nem fokozatmentesen állítható. Lehet rosszul emlékszem. Valaki tudna benne segíteni miért nem jó? Ez ipari már?

Előzmény: Katoczi (180536)
ogrEicsab Creative Commons License 2020.02.14 0 0 180545

Addig gondolkoztam, hogy a 2 fehér mellé megveszem ezt a feketét, amíg megvetted 🙂

Nagyon szép masina, gratulálok! 

Előzmény: Mylord3 (180538)
Nibiru Creative Commons License 2020.02.14 0 0 180544

Egy K30-at árulnak. Ránézésre újszerű állapotban, 180-ért. Nem semmi.

GAgyiXyXy Creative Commons License 2020.02.14 0 0 180543

https://avx.hu/forum/viewtopic.php?f=139&t=129301

 

De szóba jöhet Lelit Fred, Graef CM702, ezek mind 25-30 körül vannak használtan.

Előzmény: PKori (180542)
PKori Creative Commons License 2020.02.14 0 0 180542

Valakinek van esetleg eladó darálója 30.000,-ig amit érdemes megvenni?

Mákosmalac Creative Commons License 2020.02.14 0 0 180541

További sok sikert és finom kávékat.:-) Szerintem itt a legtöbben szintén amatőrök vagyunk, kivéve az ide látogató profikat.😁

Előzmény: Sprinter CDI (180540)
Sprinter CDI Creative Commons License 2020.02.14 0 0 180540

Likvidáltam a gépből a hatfuratos vízterítőt. Sajnos eredeti alumínium nem volt raktáron, így egy négyfuratos rezet kapott átmenetileg. Annyira nem zavar, ha esetleg megemeli a hőmérsékletet, mert amúgy is egy kicsit alacsonyabbnak éreztem a kelleténél (ennek az okát nem tudom). Nyugdíjaztam a kissé megviselt gyári felsőszűrőt, és kapott egy 13-013 cikkszámút (kösz a tippet). Ezek után ismét elázott a pogi, és megcsatornásodott, a kávé is messze volt a jótól. Gondoltam egyet, és egy régi karból építettem egy nyomásmérőt. Bejött. Majdnem körbefordult a mutató. 9 bárra visszavéve, a darálón 3 fordulatot a durvább irányba tekerve, majdnem tökéletes lett. Holnap egy fordulat a finomabb irányba a darálón, és a mennyiség is tökéletes lesz. Viszont már nem híg, ismét hatalmas és jó színű crema van, no meg a pogácsa is úgy néz ki a végén, ahogy a nagykönyvben meg van írva. :-)

 

Már csak az új gőzcsapot várom.

 

Köszönöm mindenkinek az eddigi segítségeket, remélem nem mentem az agyatokra az amatőrizmusommal!

bikeband Creative Commons License 2020.02.14 0 0 180539

AVX 100% Arabica Blend P. kávé ról mit lehet tudni? Ajanlott? 

Mylord3 Creative Commons License 2020.02.14 0 0 180538

Úgy néz ki, mégsem lesz színes GC, lett helyette ez. :-)

Ez viszont "rezes", a kazán is az, kar is az, igaz, nyomifokis, de ez még a régi fajta, és ha jól látom, nekem kell majd nyitni-csukni?? Még agyalok rajta, hogy megkérem Simit, találjon ki a nyomásfokozás helyett mondjuk egy OPV-t ebbe a gépbe is, de nem most.

(Nem terveztem újra ilyen gépet venni, de ez megtetszett.)

Előzmény: ogrEicsab (180473)
Victor Octavius Creative Commons License 2020.02.14 0 0 180537

köszi... akkor játszok vele egy kicsit... :)

Előzmény: Katoczi (180536)
Katoczi Creative Commons License 2020.02.14 -1 0 180536

Nem ajánlották a hozzáértők. 

 

Automata: a daráló finomabbra állításával lassítod a lefolyást, testesebb, sűrűbb cremásabb kávét kapsz ideális esetben. Egész addig amíg már nem jön le semmi annyira púderszerűt őröl, de ez a veszély vsz nem fenyeget annyira finomra azautomaták többsége nem tud őrölni. Azerősség növelésével több kávéból készíti az italod. Én ezt feltolnám maximumra, és a darálót legfinomabbra. Ha a gép itt befullad akkor durvábbra állítanám a darálót. Jó kávéval sokkal jobb kell legyen a végeredmény mint a kapszulás esetében 

Előzmény: PKori (180534)
Victor Octavius Creative Commons License 2020.02.14 0 0 180535

Üdv ismét!

 

Pár napja kértem javaslatokat, infókat, mert kinéztem a Tchibo automata gépét otthonra. Azóta volt olyan hsz, akinek az igényeit kb a sajátomnak tudhattam be. 

 

Megértem, hogy a komoly kávézásra vannak itt többen berendezkedve, de mint egyszerű halandó, a gombnyomásra (nekem jó) kávé készítés volt az igényem.

 

Nos bevállaltam, megvettem, bár a forgalmazónál inkább kb 5.000 huf felárért befizettem a két hónapig visszavihetem lehetőségre. (így is olcsóbb volt, mint a Tchibo- nál eredeti áron)

 

ost az ajándékba kapott Tchibo Barista szemeskávéval próbáltuk ki. A készített kávé szerintem majdnem, vagy meg is üti a kapszulás szintjét. Talán, egy picit lehetne sűrűbb az rövid kávé állaga, de ha így marad az se baj.

 

Tapasztalatok:

- halkabb, mint a Nespresso (alap gép)... igen, nem tévedés, halkabb a daráló, mint a Nespresso szivattyúja. 

- egyszerűen, gyorsan teszi a dolgát,

- egész csinos, nem nagy gép,

- eddig úgy látom megmarad.

 

Kérdés:

- az őrlés minőségének változtatásával milyen változást érhetek el?

- az erősség változtatása milyen állagváltozást hozhat?

- a két változtatható tulajdonság együttes módosítása mit eredményezhet.

 

PKori Creative Commons License 2020.02.14 0 0 180534

Jó kávét mindenkinek!

Kis segítség kellene! CMA Rossi RR45-öt érdemes venni, jók a paraméterei? Át lehet alakítani karbaörlősre?

Sprinter CDI Creative Commons License 2020.02.13 0 0 180533

Hét évvel ezelőtt vettem a gépet innen a fórumról valakitől, és ez volt benne. Azt hiszem ez a gyárija, de biztos nem vagyok benne.

Előzmény: ZC (180532)
ZC Creative Commons License 2020.02.13 0 0 180532

Köszönöm! Ezt hol lehet kapni?

Előzmény: Sprinter CDI (180527)
Sprinter CDI Creative Commons License 2020.02.13 0 0 180531

Van itt a szomszédomban egy kávébolt, ahol szoktam vásárolni, a kavebolt.net és találtak nekem valahol raktáron egy gőzcsapot. Gondoltam cserébe csinálok egy kis reklámot nekik itt :-)

Előzmény: Mylord3 (180530)
Mylord3 Creative Commons License 2020.02.13 0 0 180530

Akik itt szerelnek Gaggiákat, azoknál szerintem hozzájuthatsz, ezért ne vegyél még egy ilyen régi GB-t pluszban (vagy max nagyon jó árban, ha netán felbukkan), inkább akkor már tényleg Gaggia Classicot javasolok, a megfelelő évjáratban átnézetve, felújíttatva...stb. Alupara meg szerintem felesleges, még nem láttam az elmúlt 40 év Gaggia-tulaj halálozások statisztikai számadatát úgy a világban, mint Magyarországon, itthon megyékre, járásokra, Bp-en kerületekre  lebontva. :-)

Előzmény: Sprinter CDI (180496)
Mylord3 Creative Commons License 2020.02.13 0 0 180529

Itt, Pesten a Nyugatinál a Media Marktban lesz, amit keresel.

Előzmény: bikeband (180515)
Sprinter CDI Creative Commons License 2020.02.13 0 0 180528

Kösz, meg is vettem egyet gyorsan.

Előzmény: ogrEicsab (180520)
Sprinter CDI Creative Commons License 2020.02.13 0 0 180527

Előzmény: ZC (180519)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!