Keresés

Részletes keresés

mgy Creative Commons License 2020.02.06 0 0 180465

Brutális, nagyon tetszik, amiket csinálsz!

Előzmény: fejes.i (180461)
fejes.i Creative Commons License 2020.02.06 0 0 180464

Mondjuk valami ilyesformán:

http://www.cyberelectronics.org/?p=458

https://arduinoespresso.blogspot.com/

 

Ezzel lesz igazán gondom, ettől tervezem sok hónaposra a projektet, mert itt van a legtöbb ismeret hiányom.

Előzmény: ton____jo (180456)
fejes.i Creative Commons License 2020.02.06 0 0 180463

Úgy vélem, ez nagyon közel lesz egy "rendes" Primohoz, mert az a 3 cm3 térfogat eltérés sztem nem fog számítani és az eredeti fűtőszállal fűt. Bár azért úgy tervezem, hogy belerakok minden Gaggia világban megszokott "tuning"ot.

 

Előzmény: Katoczi (180454)
fejes.i Creative Commons License 2020.02.06 0 0 180462
Előzmény: mgy (180460)
fejes.i Creative Commons License 2020.02.06 0 0 180461

Még csak majdnem kész. Létezik 42x1 mm -es vörösréz cső (csak vörösrézben gondolkodtam). Ezzel tehát megvan a bélés "oldala". Bekerül egy 5 mm vastag vörösréz lemezből vágott (100x100x5 mm alapanyag) talp a főzőfej és a bojler közé - ezen fúrtam egy 42 mm-es lyukat, beleállítottam a vörösréz csövet és keményforrasztással (Rothenberger Rolot S94) körbe forrasztottam. A tetejét 1,5 mm vastag rézlemezből fedtem le, közepén 18 mm-es rézcsővel vittem fel a gőzcsap csatlakozását. Mindenütt keményforrasztás van. A forrasztásokat még le fogom tisztázni esztergán és ultrahangos tisztítóval megszabadulok az esetleges maradék szeméttől. Még két dolog vár megoldásra: felülről szeretném bevinni a vizet és a PT100 hőelem bevezetőjét is.

Ezt az egészet fogom betolni a bojlerbe. Az O gyűrű tömítés így az 5 mm vastag rézlemez aljára kerül (szintén eszterga).

Lefotózom majd az egészet.

Előzmény: mgy (180459)
mgy Creative Commons License 2020.02.06 0 0 180460

Olvasok közben tovább... :D 
Milyen háromdecis rézbojlert raktál bele?

Előzmény: mgy (180459)
mgy Creative Commons License 2020.02.06 0 0 180459

Tulajdonképpen az eredeti bojler belsejébe készítettem 1 mm vastag zárt vörösréz betétet, kb 3 cm3-el lett kisebb, mint a gyári méret)

Hú, ez nagyon érdekel! Hogyan csináltad meg a bélést?

 

Előzmény: fejes.i (180447)
Katoczi Creative Commons License 2020.02.06 -6 2 180458

A számításaid már ott nem állnak meg, hogy üres kosárral szinte nincs nyomás (a pumpa vízhozama 90-100 ml/min ami simán átfolyik a szűrőn légköri nyomáson is. De van egy javaslatom. Jövő héten pénteken megyek sörözni két fizikus barátommal, és megkérdezem őket. Tekintettel arra, hogy mindkettő egyetemi tanár remélhetőleg nem fog a folyamat leírása gondot okozni nekik, én meg beírom ide az eredményt. Addig is jó kávézást mindenkinek.

Előzmény: kneissl (180457)
kneissl Creative Commons License 2020.02.06 -3 3 180457

Olvastam amit írtál és mértél korábban. Azok valós adatok az adott körülményekre, légköri nyomáson alul-fölül.

Amikor viszont megy a pumpa, akkor adott keresztmeszteten átnyom valamennyi vizet. A csövek keresztmetszete bizonyára jóval nagyobb, mint a szűrőkosár alján lévő lukak összessége, tehát a szűrőkosárban mindenképpen nyomás épül föl, mert több vizet pumpálnak bele, mint ami ki tud jönni belőle.  Egy ilyen rendszerben a szűkítés hatására jelentősen megemelkedik a nyomás.

És ekkor még csak az üres szűsőkosár beömlési - kifolyási nyomásviszonyairól van szó, de ehhez még hozzájön az is, hogy az örlemény tovább szűkíti az átfolyási lehetőséget, ezáltal még nagyobb nyomás alakul ki.

Egy dupla KV folyadék mennyiségét összevetve a szűrőkosár méreteivel azt is könnyű belátni, hogy az áramlás szó túlzás, a nyomás épp csak  átpréseli a folyadékot a rendszer egészén, ami a szűrőkosár nyílásain szivárog ki alul. 

Előzmény: balsa02 (180439)
ton____jo Creative Commons License 2020.02.06 0 0 180456

Ezt az arduinót ,hogy kell elképzelni?

Előzmény: fejes.i (180451)
Mylord3 Creative Commons License 2020.02.06 0 0 180455

Ezekről a műszaki (meg)újításokról vajon tudnak Milánóban is? :-) Tényleg érdemes lenne nekik újra piacra dobni - kor megkövetelte fejlesztésekkel persze! - ezt a régi Gaggiájukat, talán még üzleti fogásként profitot is vihetne a cég konyhájára.

 

Amúgy neked pedig gratula részemről.

Előzmény: fejes.i (180451)
Katoczi Creative Commons License 2020.02.06 0 0 180454

Köszönöm. Kíváncsi vagyok mi lesz vele a tapasztalat.

Előzmény: fejes.i (180453)
fejes.i Creative Commons License 2020.02.06 0 0 180453

Rézpasztával. Mivel nem kerül be víz a két anyag közé.

Majd lefotózom a folyamatot.

Előzmény: Katoczi (180452)
Katoczi Creative Commons License 2020.02.06 0 0 180452

Ezek még nem külső fűtőszálas bojlerek? Ha igen az egyenletes hőátadást az alu bojler és a belső réz köpeny között hogy oldod meg? Ha belső fűtőszál van nyilván nem aktuális a kérdés. 

Előzmény: fejes.i (180451)
fejes.i Creative Commons License 2020.02.06 0 1 180451

Ősi módon az ebay-en ;-) jutottam egy narancs színű, működésképtelennek hirdetett darabhoz. Hiányzott a gőz szelep gombja és a csepptálca. Ezek azért nem zavartak, mert tartaléknak szántam. A 2017ben átalakított Primo azóta is napi szinten zakatol nálam, és közben nagyon megszerettük a formát.

Viszont nagyon ráférne egy teljes (por)festés, de nem akarom nélkülözni hosszabb ideig, illetve nagyon szívesen megszabadulnék az oldalára ragasztott PIDektől. Kissé félek kimondani, de át szeretném alakítani arduino vezérlésűre. Ez még sokkal több idő lesz... ezért megvettem cirka 22 ezerért a működésképtelen narancssárgát. Ezt egyébként valaki már próbálta rendbe tenni, mert új tömítés volt a bojler alatt és saválló csavarok voltak benne, meg réz vízterítő. A háza és a gombjai sokkal szebb állapotúak, mint az enyémnek. Viszont bekapcsolásnál azonnal leveri az összes biztosítékot.

Nem értem még rá méregetni, hogy a bojler vagy más zárlatos rajta. Viszont van egy régi bojlerem a másik primoból, aminek pusztul az ALU belseje, ezért belehúzok egy vékony, 1 mm falú vörösréz "bojlert" semennyire nem fog érintkezni az eredeti bojler ALU anyagával a víz, viszont az eredeti bojler fűtőszála fűti, tömege megmarad körülötte. Persze átalakítom a csövezését + a mostani PID vezérlését ráteszem, és elvileg már működni is fog.

Akkor aztán darabokra szedem a 3 decis rézbojleres másikat és megy festésre illetve nekiállok arduinora alakítani. Ez nem fog gyorsan menni, év végére tervezem kevés szabadidő birtokában, hogy összeálljon.

Előzmény: Mylord3 (180450)
Mylord3 Creative Commons License 2020.02.06 0 0 180450

"..(ismét) egy Baby Primot építgetek,..."

 

 

Honnan tudtál beszerezni még egy Gaggia Baby olds mobilt, ha nem titok? A Gaggia újra piacra dobta Milánóban a retro jegyében?:-)

Előzmény: fejes.i (180447)
fejes.i Creative Commons License 2020.02.06 0 0 180449

Köszönöm, meglátjuk... 

Előzmény: ogrEicsab (180448)
ogrEicsab Creative Commons License 2020.02.06 0 0 180448

Igaz, hogy nem Baby primo, hanem Classic, de Sestos, egy próbát megér. Nálam így jó: 112, 16, 15

Előzmény: fejes.i (180447)
fejes.i Creative Commons License 2020.02.05 -1 1 180447

Üdv,

van/volt esetleg itt valakinek Baby primo sestos piddel? és ha igen, milyen pid beállítási értékek váltak be?

(ismét) egy Baby Primot építgetek, de nem a pár éve átalakított gépemről van szó, hanem egy másikról, többé-kevésbé eredeti bojlerrel (Tulajdonképpen az eredeti bojler belsejébe készítettem 1 mm vastag zárt vörösréz betétet, kb 3 cm3-el lett kisebb, mint a gyári méret).

Az évekkel ezelőtt átépített 3 decis rézbojlerest Sestossal használom ugyan, de az más tészta, viszont sokáig küszködtem a beállításokkal, mert az auto tune nem igazán működött. Ha lehet, megspórolnám ezt a szívást...

svedmalac Creative Commons License 2020.02.05 0 1 180446

Nekem is inkább egy ESE Pod gép jutna eszembe, mint egy automata...

De amennyiben automata, akkor tervezz be egy rendszeres szervizt pl. négyhavonta, félévente és sose lesz gondod.

A kényelemnek ára is van.

Ha te magad csinálod karossal, az több idő, takarítás, stb., de hálásabb is lesz a gép valószínűleg, feltételezve a megfelelő víz használatát...

Lehet, hogy akár egy La Lollina is kiszolgálna téged ötvenezerért...

Előzmény: Smíró (180433)
kopiteki Creative Commons License 2020.02.04 0 0 180445

Gondoltam beírja a keresőbe, hogy: kávégép szervíz bécsi út...

Nem emléxem hány szám alatt vannak, de megtaláltam őket a múltkor is...  ;o)

Előzmény: H_G (180444)
H_G Creative Commons License 2020.02.04 0 0 180444

=Nem lényeges, de az nagyon nem az eleje már, A Bécsi út a Zsigmond térnél kezdődik.)

Előzmény: kopiteki (180443)
kopiteki Creative Commons License 2020.02.04 0 0 180443

A bécsi út elején vannak, keress rá.

Előzmény: GyulaVagyok (180442)
GyulaVagyok Creative Commons License 2020.02.04 0 0 180442

Sziasztok, Gaggia kávégép szervizelésére tudnátok ajánlani valakit Budapesten? (Talán a vízpumpa romlott el) Köszi, Gyula

ton____jo Creative Commons License 2020.02.04 0 0 180441

A héten megjönnek a szimpla szűrők. Valakinek van esetleg műszaki rajza a 41-es tampersegédhez.

 

balsa02 Creative Commons License 2020.02.04 0 0 180440

Egyébként annyiban igazad van, hogy mivel a nyomásesés a kávéőrleményben valósul meg és a kilépéskor egyértelmű keresztmetszet csökkenés valósul meg, a lukak körül "tölcsérszerűen" szűkül az áramlás. Ezen szakaszon a nagyobb sebesség miatt nagyobb a fajlagos ellenállása a kvnak. Azonban ez a hatás nem jelentős, sokkal inkább a lukak elhelyezkedése és a filter alakja a befolyásoló tényező. Ezért van, hogy pl ugyanazon kvnak nagyobb az ellenállása egy Renekában, mint mondjuk egy IMS-ben, pedig a Reneka hálója tényleg minimalizálja a fenti hatást, nagy a nyitott felület, de a Reneka filtere lefelé szűkül és a hálónak kisebb az átmérője, mint az IMS esetében a perforált felületének. Szerintem az a döntő, hogy egy filteren belül a különböző pontokban hogyan alakul az áramlás, a kioldódás, mennyi az extrakciós idő stb. Pl jellemzően oldalfal mentén kisebb a pogácsa ellenállása, ezt ellensúlyozandó veszik szűkebbre a kilépő felület átmérőjét a kosárhoz képest és kúposak a kosarak. Ha a Reneka vs IMS példánál maradunk lehet, hogy adott esetben (őrleménnyel/kv-val) a Reneka egyenletesebb oldódást tesz lehetővé, máskor meg az IMS a jobb.

Előzmény: kneissl (180435)
balsa02 Creative Commons License 2020.02.04 0 0 180439

Pedig alapvetően fizika az egész-és pl engem érdekelne, hogy ha az üres szűrőkosárba beletennének egy nyomásmérőt, akkor az mit mutatna, amikor  a pumpa nyomja át rajta a vizet - mert nem nullát, az biztos.

 

Nem nulla, de majdnem az. kb 25-50 Pa (~ 0,00025bar).

 

Lásd korábbi 153035 hozzászólásomat.

Előzmény: kneissl (180399)
Mylord3 Creative Commons License 2020.02.04 -1 3 180438

Neked feltehetőleg valóban automata KV-gép kell, tehát továbbra sem beszéllek le róla, csak mielőtt megveszed ezt az akciósan negyedmillás gépcsodát, szerintem olvass utána, keress gép összehasonlításokat, esetleg szerviz véleményéknek is jár utána, ha meghibásodik, hol ki javítja, van-e alkatrészellátás...stb.

 

Még a Népligetnél volt a Cady Trady Seaco szervíz, én párszor voltam ott Gaggia és Saeco tartozékokért, akkor láttam, hogy a szervizben tömegével álltak a javításra váró automata KV-gépek. /Oké..., tudom, ez nem biztos, hogy túl sokat jelenthet, mert valszeg a népek ebből a gépfajtából veszik a legtöbbet, ezért a meghibásodás lehetősége is nagyobb, de azért nekem már akkor szemet szúrt ez./

Az általunk itt használt, igazi karos gép + KV-őrlő pároshoz valóban több kell azért egy gombnyomásnál, viszont előbb-utóbb kialakulhat egy rutin, és már nem is lesz olyan nagy gond a kívülállóknak pepecselésnek tűnő KV-készítés.

Előzmény: Smíró (180433)
endrepp Creative Commons License 2020.02.03 0 0 180437

Nem írtam, hogy egyenletesen csökken a nyomás, minden átmérőben, alakban, peremen, más és más a nyomásesés, sok jelentősége nincs egyébként. Igen fel kell épülni a nyomásnak, hogy "nyomjon", amíg ez nem történik meg, addig csak áztatja a víz a pogácsát. Ez nem változtat azon, ha nyomás lenne kívül, akkor az látható mozgás formájában jelenne meg, sugárban. Pl. kráteresedéskor meg is tud történni.

Előzmény: kneissl (180435)
CZsolt_79 Creative Commons License 2020.02.03 0 1 180436

Egy E.S.E. podos gép egy egész jó kompromisszum tud lenni, ha a hagyományos vonalat kedveled. pl La Piccola Sara

Előzmény: Smíró (180433)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!