Keresés

Részletes keresés

Rijswand Creative Commons License 2000.04.08 0 0 32
Biztos alszik:)
rezső Creative Commons License 2000.04.08 0 0 31
riverain eltűnt?
rezső Creative Commons License 2000.04.07 0 0 30
Bocs HAME, kicsit cukkoltalak. Én sem tudtam, amíg nem jártam arra.

Szóval Praga Varsó keleti, a Visztula jobb partján levő része. Kb a város egyötöde. Összehasonlításként: olyan fél Buda. Persze a síkságon.

Ott lehet is látni 45 előtti házakat. Szóval oda érkeztek meg az oroszok, és ez is hozzájárult, hogy a lengyel felkelés kitört. Aztán az oroszok megálltak. Megvárták, hogy lerombolják a várost, kivégezzék a londoni emigráns kormány itthoni összekötőit, embereit. Az Armija Krajowa sok vezetőjét. Aztán januárban megindultak, amikor már mindenütt másutt rég átlépték a Visztulát.

Így szinte ellenállás nélkül ültették be a hatalomba a Szovjetúnióban kijelölt lengyel kommunistákat. És adták ajándékba a tudomány és kultúra palotáját. Amit még akkor is utáltak a lengyelek, amikor először (67) ott jártam.

Én viszont szerettem abban az épületben. Tudniillik az egyetlen pont volt a városban, ahonnan azt a csúfságot nem lehet látni...

Visszatérva Pragahoz, amikor stoppal mentünk Gdanskba, Varsóban a pragai városrészben aludtunk. Olyan két kilóméterre délre a várostól a folyóparton egy evezős klubban. Katonai sátrakban 10-15 fő, a következő volt a lepedős ár: külföldieknek 10 zl. Oroszoknak, cseheknek, németeknek 20 zl. Lengyeleknek, magyaroknak 5 zl. (lepedő nélkül fele.) Akkor egy üveg sör 3 zlotyba került.

Amikor cirka 10 nap múlva jöttünk visszafelé, és ismét jelentkeztünk, a gondnoknő emlékezett ránk: Ti magyarok, ugye nem loptatok semmit. Na jól van, aludjatok ingyen.

Előzmény: HAME (29)
HAME Creative Commons License 2000.04.06 0 0 29
Azannya!
Ez aztán az eszembe se jutott volna. Mégijjet!
Igaz az életbe nem voltam Varsóban.
Mea culpa...
Előzmény: Rijswand (28)
Rijswand Creative Commons License 2000.04.06 0 0 28
HAME!

A megfejtes egy varso terkepen lathato..:)
Praga varso egy varosreszenek neve..

rezső Creative Commons License 2000.04.06 0 0 27
Kedves HAME!

A folyó a Visztula (Wisla), a város Varsó (Warszawa).

Előzmény: HAME (26)
HAME Creative Commons License 2000.04.06 0 0 26
Kedves rezső!

Hogy milyeb folyón, hova nem mentek át az oroszok Prágából?

Előzmény: rezső (24)
Rijswand Creative Commons License 2000.04.06 0 0 25
hi!

Kedves rezso, jelenleg meg vagyok fosztva a konyvtaramtol, de ha hazamegyek husvetkor, utananezek:)
A Zamek Królewskiben volt egy kiallitas 1-2 eve, ott ki voltak allitva nemet varosrendezesi tervek...
De mondom majd utananezek.

riverain, Gunnar Heinsohn kihagyta a katonakat, es a dicsoseges Voros Hadsereg tevenyseget...

rezső Creative Commons License 2000.04.05 0 0 24
Utána néztem. Persze, hogy a felkelés után rombolták le.

Volt rá fél évük. Addig töketlenkedtek az oroszok, mert nem mentek át Prágából a folyón.

Előzmény: rezső (18)
rezső Creative Commons License 2000.04.05 0 0 23
Slownik historii polski (Ww. 1973.) 85-86.p.:

Eksterminacja ludnosci na okupowanich ziemiach polskich 1939-1945: (…)

W okresie wojny i okupacji wg oficialnich szacunków pol. straty biologiczne winosly 6028 tys. obywateli pol. Z tej liczby wskutek bezposrednich dzialan wojennych zginelo 644 tys. obywateli (10,7 % strat), a ofiara stosowania róznych form e., obozach hitlerowskych, wiezienach i podczasz egzekucji hitlerowskich 1939-45 oraz pacifikacji hitlerowskich na wsi polskiej 1939-45, padlo 5384 tys. ludzi; miasta poniosly w zamordowanych o wiele wieksze straty (ok. 79%start) niz wies.

Előzmény: riverain (20)
riverain Creative Commons License 2000.04.03 0 0 22
Én arra válaszoltam, amit támadtál. A lexikon azt a számot erősítette meg, ami a topicnyitó volt.
Előzmény: rezső (21)
rezső Creative Commons License 2000.04.02 0 0 21
Kedves r.

Nem lehet, hogy csak a táborokban megöltek vannak benne?

Egyébként nem értem. Persze, például a háborus veszteség nem "népírtás", de végül is veszteség. És én az egész 6 év generális veszteségéről írtam, mert maguk a lengyelek sem dekázzák ki.

Előzmény: riverain (20)
riverain Creative Commons License 2000.04.02 0 0 20
Insgesamt verlieren 2,4 - 2,7 Millionen Polen unter deutscher Besetzung ihr Leben. Forrás: Gunnar Heinsohn, Lexikon der Völkermorde. rororo. 1999.
Előzmény: rezső (4)
rezső Creative Commons License 2000.04.02 0 0 19
Kedves szalonna.

Sem cáfolni, sem megerősíteni nem tudom állításodat. Nem vagyok ugyanis tisztában a német elképzelések részleteivel. (Még a mein kampf-ot sem olvastam. Nem is érdekel már.)

Előzmény: szalonna (15)
rezső Creative Commons License 2000.04.02 0 0 18
Várom könyvajánlataidat, kedves Rijswand

Bár sokat felejtettem, de ilyen témát még kiválóan értek lengyelül. A varsói óváros felrobbantása időpontjának utána kell néznem, de meglesz.

ha viszont eleve el akarták volna pusztítani a lengeyl múlt műemlékeit, akkor a csak néhány kilóméterrel odébb levő Wilanów-ot miért hagyták meg?

Előzmény: Rijswand (14)
szalonna Creative Commons License 2000.04.02 0 0 17
OK, kösz a pontosítást. Egyébként ez a fajta "városrendezés" még majdnemhogy lidércesebb. Pontosan milyen terveik voltak? A kitelepítés-betelepítés gondolom stratégiailag tervbe volt véve, de ennek része volt a városrendezés?
Előzmény: Rijswand (16)
Rijswand Creative Commons License 2000.04.02 0 0 16
Kedevs szalonna ez stimmel.De Varsoban nem a "mindent felrobbantani" jelszoval dolgoztak, hanem ugy fogtak fel , mint varosrendezest, ok epitkezesi cellal bontottak...
Amugy a nemetk erdekes modon a toretenelmi, kulturalis emlekeket, meg ha ideologialiag nem is passzoltak a "kepbe", nem feltetlenul elpusztitani akartak, inkabb ha mozgathato volt, akkor a Birodalomba szallitani..

szalonna Creative Commons License 2000.04.02 0 0 15
Azért Lengyelország németesítése és a lengyel kultúra szisztematikus irtása tudtommal benne volt az alapvetö távlati célok között - tévednék? Innen pedig már csak egy kis lépés - alacsonyabb szintü hadmüveleti értelmezés kérdése, hogy robbantsunk-e fel mindent.
Rijswand Creative Commons License 2000.04.02 0 0 14
Kedves rezso, mar megbocsass, hogy vitatkozom, Varsorol mar 39 telen tudtak, hogy "le kell bontani". a felkeles utani pusztitas mas varosreszeket erintett, a kiralyi palota es az ovaros akorra mar fel volt robbantva, sziszetematikusan.
Krakkora is voltak szep terveik, az epuletek egy reszet ala is aknaztak, de aztan megsem robbantottak...
Sajnos nem tudok magyar konyvet, tanulmanyt ami errol beszamolna, csak lengyel munkakat tudnek ajanlani:)
De ha egyszer Varsoban v. Krakkoban jarsz, erdemes felkeresni a varosi muzeumokat, ott van eleg anyag..

Amugy a varsoi felkeles szep peldaja a nemet-szovjet egyutmukodesnek...:(

Előzmény: rezső (13)
rezső Creative Commons License 2000.04.02 0 0 13
Nem tudok róla, hogy a németek Varsó és Krakkó helyére német várost akartak volna telepíteni. Krakkó műemlékeit (köztük a középkori zsidó városrészt) nem bántották.

Varsó belvárosát is csak a felkelés után rombolták le, és egyértelműen bosszúból, nem pedig azért, hogy németté tegyék.

Akkor már a legelevakultabb németek is tudták, hogy vesztettek.

Előzmény: Rijswand (10)
rezső Creative Commons License 2000.04.02 0 0 12
Kedves Kristóf, azt azért beláthatod, hogy nem komoly dolog "felezni" a lengyel áldozatokat.

Amúgy nem kellett volna szó szerint értened (bár volt időszak amikor több hónapig egy fillért sem kaptam), hanem úgy, hogy a "honorárium" gyakorlatilag csak a költséget fedezte. Azért kis szellemi plusszért már nem járt semmi. De erről nem csak az újság tehet. Írogatott itt Babarczy Eszter is arról, milyen keveset ér nálunk az "értelmiségi".

Egyébként Lovas Pista sem cikkeiből él, hanem nyelvtudásából.

Előzmény: Kristóf Istók (11)
Kristóf Istók Creative Commons License 2000.04.02 0 0 11
Kedves rezső!
Gondolom onnan jött a 3 000 000, hogy a hatmilliót elosztották kettővel, gondolván, hogy a németek és az oroszok fele-fele arányban osztoztak meg az öldöklésben.
Amúgy pedig:
- én nem fenyegetek senkit (nem szoktam)
- észrevettem az illető "kínai" távozását, de nem örültem neki, mert azért alapjába véve szerettem az írásait
- azt viszont idáig nem tudtam, hogy az újságírónak kell fizetnie ahhoz, hogy írhasson, azt gondoltam, hogy fordítva történik
Tisztelettel: Kristóf Istók
Előzmény: rezső (9)
Rijswand Creative Commons License 2000.04.01 0 0 10
Hitler valoban szervezettek irtotta a lengyeleket.Oswiecim(Aucshwitz), Majdanke, Birkenau, Dachau...39 ben ott vannak a katonai + a totalis haboruval jaro civil vesztesegek, aztan a SZU "preventiv modon megszallta" valamint "felszabaditotta" Kelet-Lengyelo.-t, szerevzettseg nelkul, de irtva a lakossagfot, a lengyel hadsereg egysegei t intarnaltak (ertsd : munkatabor, kivegzes)
A kulfoldre menekult lengyelek legtobbje beallt vhova harcolni, es mivel etz elkeseredetten tettek, meg is volta a vesztesegeik (Angliali legicsata,Monte Cassino, Market-Garden, Eszak - Akfrika (Tobruk el Alamein), Norvegia- Narvik)A haboru utan a SZU meg akarta tartani a Kelet- Lengyel o. i teruleteket, a szerencsesebbjet "csak" attelepitettek nyugatra az Odera melle, ahonna kiraktak a nemeteket,ujabb, nepek kozti vitat szitva ezzel..
A nemetek olyannyira biztosra menetk, hogy Varso, Karakko helyere "nemet varosokat" almodtak, a varsoi ovarost pl. tudatosan romboltak le, mert a helyere mast akartak epiteni..
Kulonben nem tudom , hallotatok e rola, mekkora balhe volt abbol, h. Auschwitzban a lengyelek egy kapolnat akartak, kesobb csak egy keresztet? Meg most is tuntettek Izraelben a kerest ellen, amikor a papa ott volt...szomoru..
rezső Creative Commons License 2000.04.01 0 0 9
Kedves kr!

Ha fenyegetés, ez a "vigyázz", akkor...

Kérlek, joggal lehet kedvenced a Lovas. Nekem is jó a viszonyom vele, és sokra tartom. De a tévedés akkor is tévedés.

A Demokratát meg vedd ezután. Ujabban nagyot emelkedett a színvonala, mert egy sárguló már kilépett belőle. Többek között azért mert már nem tudta finanszírozni azt a kedvtelését, hogy oda ír.

Persze, hogy nem tudom megmondani, hogy Hitler hány lengyelt ölt meg. Mivelhogy nem lehet megmondani. De a 3 millió lengyel háborús halott, akárhonnan nézem, téves.

Előzmény: Kristóf Istók (8)
Kristóf Istók Creative Commons License 2000.04.01 0 0 8
Vigyázz rezső kezdesz sárgulni!
Lovas egyébként a kedvenc jobboldali újságíróm (és ezzel nem vagyok egyedül). Szinte csak miatta veszem meg a Demokratát. Nemcsak azért mert van pénze videóra meg tv-antennára, hanem mert ki mer mondani olyan gondolatokat, ami sok-sok ember fejében megfordul, de a sajtóban nem találkozhatunk vele. Egyébként akkor ugye te sem tudod pontosan, hogy hány lengyelt ölt meg Hitler?

Előzmény: rezső (4)
puzdra Creative Commons License 2000.04.01 0 0 7
Az "A" héten ne tartsunk szünetet.

Még kevés is az egy heti idő,az utolsó két évszázad alatt az oroszok majd szovjetek által elüldözött, deportált és kiirtott sokmillió lengyel áldozatára emlékezni.

Előzmény: riverain (-)
Derek Creative Commons License 2000.04.01 0 0 6
"Egyébként a második világháborúban 6 millió lengyel halt meg. Arányaiban messze a legtőbb"

En 7 milliora emlekeztem a Masodik Vilaghaboru kepekben konyv adatai alapjan. Ehhez hozzatennem, hogy a ket fronton harcolo Amerika vesztesege nem erte el a felmilliot, de ez tisztara katonai veszteseg, hiszen ott polgari veszteseg nem volt.

Előzmény: rezső (4)
szalonna Creative Commons License 2000.04.01 0 0 5
Kösz a helyesbítést! Már én is majdnem elindultam a lexikon felé... Nem tudom, honnan kerengenek elo rossz számok.
Előzmény: rezső (4)
rezső Creative Commons License 2000.04.01 0 0 4
Úgy látom mostanában túl sok Lovast olvasol. Utoljára ő írta le ezt a téves számadatot a lengyelekre vonatkoztatva.

A holocaust emléknapról pedig volt topic, igazán megkereshetted volna.

Egyébként a második világháborúban 6 millió lengyel halt meg. Arányaiban messze a legtőbb. (Több, mint az oroszoknál.) Ráadásul ebből kétmillió fiatalkorú, és mind a németek, mind az oroszok tudatosan irtották a lengyel értelmiséget.
Azt meg nem tartom valószínűnek, hogy ki lehetne ebből mutatni, hogy csak a fele halott szárad Hitler lekén.

Sajnos Lovasra is kezd jellemző lenni, ami a politikusokra. Minél feljebb kapaszkodik, minél inkább sztár, annál felületesebb. Olyanról is a tévedhetetlenség hangján nyilatkozik meg, amihez nem ért. Ráadásul a mostani ÉS-ben azzal dicsekszik, hogy nem ismeri a történelmet, és nem is tartja fontosnak.

Látszik. A multkori Demokratában például - feltehetően ismerethiányból - nekiesett a Csapodynak.

Kíváncsi vagyok lesz-e ereje elnézést kérni tőle.

Előzmény: riverain (-)
Rijswand Creative Commons License 2000.04.01 0 0 3
Melyedjunk...
De volt ott tobb is mint 3 millio..
CSak aki errol beszel, az nacionalista lengyel, aki anemetek ellen uszitva felhanytorgatja a multat. A szovjetekrol meg egyszeruen politicaly uncorrect szot ejteni..
Riverain, kihagytad a ciganyokat, a kurdokat, az ormenyeket + meg nehanyat..

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!