Keresés

Részletes keresés

lenardkurtok Creative Commons License 1 napja 0 0 56462

hopp, négyes és hetes pin....

Előzmény: lenardkurtok (56461)
lenardkurtok Creative Commons License 1 napja 0 0 56461

Igen, adást szeretnék gyakorolni, a gondom az, hogy most került ugyan egy megoldás, legalábbis ami jónak látszik, de software-t nem találok hozzá, a weboldal már eltúnt. Ez egy usb - rs232, a billentbyű a 2-7-es pinre csatlakoztatva, ezek DTR RTS. A cw player csak com portokkal áll szóba, párhuzamossal nem. Valaki írt arról, hogy egy papa-mama párosítással ezzel a soros csatlakozóval, dugjam ár a soros portra, de ez már nagyon kusza, a mellékelt rajzokkal nem sokra megyek. Ha viszont ezt ma jól csináltam amit láttam a yt-n és olvastam is máshol, akkor egy megfelelő program kellene csak hozzá. HQX-et más oldalakon csak mac-hez találtam meg, de nekem win pc-m van, a hetes windows fut. A vételt gyakorlom folyamatosan, de billentyűzni is jó lenne. 

Előzmény: gg630504 (56460)
gg630504 Creative Commons License 2 napja -1 0 56460

Ha jól értettem, adást szeretne gyakorolni.

Konkrét programot nem ismerek Windows/Linux fölé, utóbbihoz megírom magamnak...

Ha jól rémlik, miskárolt egér billentyűje helyett bekötött, vagy soros port ( RS232 ) modemvezérlő jelére kötött billentyűt láttam használni. DOS felett párhuzamos ( nyomtató ) portot is használtam...

Ha megvannak a programok, akkor lehet továbblépni.

Előzmény: XANTIi (56459)
XANTIi Creative Commons License 2 napja 0 0 56459

Olyan program és app sokféle van, amivel a vételt tudod gyakorolni. PC-n vagy androidos telón. Minden beállítható.

Korábban ebben a topikban volt beszélgetés arról, melyik módszer a legjobb: https://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9187305

Előzmény: lenardkurtok (56458)
lenardkurtok Creative Commons License 3 napja 0 0 56458

Üdvözletem minden kedves topiklakónak. Híradós voltam és a mai napig sokat hallgatom a morzét, mert szerettem és hiányzik. Adni is szeretnék, úgy értem nem frekvencián csak billentyúzni, de amit ehhez vásároltam, olyan nyávogó hangot ad ki  a készülék, hogy nagyon idegesít. Több youtube videón is láttam, hogy kell morzebillentyűt számítógépre kötni és egy programmal gyakorolni ahogy a kiképzésen, de az elektronikához sajnos sült hal vagyok. Ha valaki közületek tud ebben érdemben segíteni, esetleg egy adaptert elkészíteni, nagyon hálás lennék érte. Köszönöm.

_nyunyuka Creative Commons License 5 napja 0 0 56457

Ahogy sok rádióban van egy palmatex szerű ragasztó, ami 10-15 év után kezd el rezet enni és alkatrész lábat képes zöld cunderré marni. Rejtve a ragasztók alatt.  Amivel nagyobb kondikat rögzítenek.

Meg a Kenwood TS440-940 híres "seven dots error"-t létrehozó trutymó, amivel a VFO-t leöntötték mikrofónia ellen. Szépen vezetővé vált, bárhol beleszúrva egy-másfél kiloohm mérhető, elhúzva a munkapontokat.

Még jó, hogy nem a ma divatos SMD-bolhacirkusz, menthető.

Előzmény: XANTIi (56456)
XANTIi Creative Commons License 5 napja 0 1 56456

Ebben nem értünk egyet. Sajnos ismerünk olyan műgyantákat, kiöntő anyagokat amik higroszkóposak. Elég a danamidra gondolni. Elsőre masszív és tömör anyagnak néz ki. Sajnos ebben a méretben már Murata szűrő is volt szétrohadva. Sajnos volt olyan mobilrádió, ahol nem volt rajta DC de megrohadt. Még "hidegen", ohm mérővel is lehet mérni akár kOhm alatti átvezetést is. Ami a leválasztás hiányában a KF IC-t is totál felborítja, nem csak a csillapítása lesz durva nagy.

Biztosan nem tesz jót a DC, de úgy tűnik nekem, hogy minimális nedvesség akkor is kell a rohadáshoz.

Olyan rádióknál, ahol nem SMD és nincs szerelés utáni vegyszeres mosás, nem találtam még így lepusztult darabot. Nyilván egy nagyobb, jobban védett sem pusztul meg. Több paraméter miatt is jobb lehet egy nagyobb, igényesebb szűrő.

A lényeg, hogy cserélni kell. Az, hogy egyszer már cserélt DC leválasztás nélkül se jött vissza soha, megerősíti a gyártásnál történt esemény gyanúját..

Ahogy sok rádióban van egy palmatex szerű ragasztó, ami 10-15 év után kezd el rezet enni és alkatrész lábat képes zöld cunderré marni. Rejtve a ragasztó alatt.  Amivel nagyobb kondikat rögzítenek.

Előzmény: Luki HG1DLV (56453)
Lajos88 Creative Commons License 5 napja 0 0 56455

Pedig nem a DC miatt mennek tönkre, az legfeljebb rásegít a dologra. A Motorola GP300, GM300 készülékcsaládnál is DC van a szűrők lábain és még soha egyetlen darabot sem kellett cserélnem pedig már nagyon sok példány átment a kezemen. Ugyanúgy a hasonló korú YAESU FT-23, FTH-2010 készülékcsaládnál meg még nagyon sok egyéb típusnál is DC van a lábakon és abban is hibátlanok maradtak az emúlt 30 egynéhány év alatt. A KF szűrőket soha tönkre nem menő alkatrészeknek gondoltuk. Az utóbbi tizenegynéhány év hozott ebben jelentős változást. A régebben gyártottakkal nincs gond.

Előzmény: Luki HG1DLV (56453)
rev251 Creative Commons License 5 napja 0 0 56454

https://gnd.bme.hu/smogmap/

Ha még valaki nem látta volna.

A kisműholdak RF spektrummérései.

Sokáig lehet böngészni.

Luki HG1DLV Creative Commons License 6 napja 0 0 56453

De, sajnos amiatt.

Ha szétbontasz egy ilyen tönkrement szűrőt, látható hogy nem kívülről "szivárgott be valami", hiszen a műgyanta kiöntés miatt ez nem lehetséges, gyakorlatilag hermetikus a tok.

Viszont azt is figyelembe kell venni, hogy ezek olcsó, "low cost" szűrők.

Amennyiben a design, hely, áramköri környezet lehetővé teszi, pótolható/cserélhető a fémtokos "Hihg Performance" kf szűrőkkel.

A kiforrasztás számomra nem volt gond, Metcal ónszívós pákával szépen kiforrasztható, a panel bármilyen károsodása nélkül.

Alulrol Murata High

Előzmény: XANTIi (56450)
_nyunyuka Creative Commons License 2021.04.09 0 0 56452

Meg ezért tolunk rá bőven ólmos cint, akkor már könnyebben kijön.

Előzmény: XANTIi (56451)
XANTIi Creative Commons License 2021.04.09 0 0 56451

Az FT panelekből kiforrasztani sem egyszerű. A föld fóliák sok rétegben olyan jó hővezetők, hogy megnehezítik a dolgot. Ezért gányolják úgy, hogy nem forrasztja ki a régi lábait, hanem rátold egy drótlábat.

XANTIi Creative Commons License 2021.04.09 0 2 56450

Sajnos nem az egyenáramú leválasztás a gond. Olyan rádióban is megrohadnak, ahol nincs rajta DC. Icom hajórádiótól a Motorola PMR-ig.

Sőt, különböző gyártányúaknál is megvan!

Egy vélemény szerint a panelek mosásánál szivárog be az alsó műgyantán át valami, ami sok év után megeszi. Csak kizárólag gyárilag szerelt szűrő hal meg. Kézi beépítésű még soha leválasztás nélkül sem.

(Más, konteó hívő szerint gyárilag beépített időzített csapda....)

Előzmény: Luki HG1DLV (56448)
XANTIi Creative Commons License 2021.04.09 0 0 56449

Nem a külső fehér por a baj. A belső trutymó ami vezet és marja a finom érintkezőket. De ez nem csak ezekben gáz. Szinte minden 10 év feletti ilyen kerámiaszűrővel megtörténik. Filléres PMR-től igen drága profi rádióknál is.

Az FT-knél is egyből kell mindhármat cserélni. Totálisan le tudja a KF erősítőt blokkolni az egyenáramú átvezetéssel.

Előzmény: cbferi2 (56447)
Luki HG1DLV Creative Commons License 2021.04.09 0 0 56448

Szia!

Sajnos nem örök életűek a szűrők.

https://qrp.hu/radioamator/szerviz-igy-rohad-az-ft-857897-kf-szuroje/

Javítható, alap forrasztástechnika.

Sok sikert!   

Luki

Előzmény: cbferi2 (56447)
cbferi2 Creative Commons License 2021.04.09 0 0 56447

Szevasztok,kérdésem kinek volt már ft 897 el tapasztalata kf szűrők hibajelenségével,én rádióm szűrőin fehér porszerűség jelent meg,köszönöm

5bdc Creative Commons License 2021.04.09 0 0 56446

Megérkezett a nanovna.

Most erősen barátkozunk :-)

5bdc

oozoltan Creative Commons License 2021.04.07 0 0 56445

Köszönöm!

Előzmény: XANTIi (56444)
XANTIi Creative Commons License 2021.04.07 0 0 56444
Előzmény: oozoltan (56443)
oozoltan Creative Commons License 2021.04.07 0 0 56443

Be tudnád linkelni kérlek a pilóta fórumot és a reprádiós topikot ?

Köszönöm!

Előzmény: XANTIi (56442)
XANTIi Creative Commons License 2021.04.04 0 1 56442

A többi olvasónak: van egy majdnem elfelejtett topik a pilóta fórumban a reprádiókról.

schlumberger Creative Commons License 2021.04.03 0 0 56441

:-)

Előzmény: XANTIi (56440)
XANTIi Creative Commons License 2021.04.03 0 0 56440

Megtaláltam.

Előzmény: XANTIi (56439)
XANTIi Creative Commons License 2021.04.03 0 0 56439

URH? Az melyik?

Előzmény: schlumberger (56438)
schlumberger Creative Commons License 2021.04.03 0 0 56438

Nézz át pse az URH topikba!

Előzmény: XANTIi (56437)
XANTIi Creative Commons License 2021.04.03 0 0 56437

Nézd meg egy rajzban hogyan oldották meg a profik pl. ennél a Sony-nál. Mert hogy jól, az biztos.

Előzmény: oregbela (56436)
oregbela Creative Commons License 2021.04.03 0 0 56436

Köszönöm a választ. 

Sajnos így már ugrik az 1.5-30 megás sávszélesség, ami ugye egyfelől haszon, mert némi sávszűrő kerül a bemenetre, de a kezelés picit bonyolódik.

Jelenleg a bérházban csak MiniWhip antennám van, lehet, hogy érdemes lenne valami hangolható illesztést álmodni hozzá?

Persze ez evidens, csak kérdés, hogy hogyan nézzen ki.

Előzmény: XANTIi (56435)
XANTIi Creative Commons License 2021.04.03 0 0 56435

Talán egy visszafordított balunt próbálnék ki. 1:9-est például. A nagy menetszámú oldalát egy 100 pF-es trimmerrel a rádióba vinni. Aztán megpróbálni kihangolni.

Előzmény: oregbela (56434)
oregbela Creative Commons License 2021.04.03 0 0 56434

Van egy remekbe szabott mókusom!

Vagyis egy Belka-DX nevű picurka rádióvevőm.

(Belka=mókus)

Egy 80 centis botantenna járt hozzá és a gyártó közlése szerint a bemenetet ahhoz illesztette.

Ez biztosan így is van, mivel a fórumokban többen arról számoltak be, hogy a hagyományos 50 ohmon illesztett antennákkal nem túl érzékeny a rádió, viszont a bottal, kint a szabadban megtáltosodik és hihetetlenül jó füle van!

Tanácsot kérek. Hogyan kellene illeszteni egy 50 ohmos antennát hozzá?

Valami balunos megoldás kellene?

XANTIi Creative Commons License 2021.04.02 0 0 56433

Az se mai versenyző.....

Előzmény: 580~Gábor (56432)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!