Igen, adást szeretnék gyakorolni, a gondom az, hogy most került ugyan egy megoldás, legalábbis ami jónak látszik, de software-t nem találok hozzá, a weboldal már eltúnt. Ez egy usb - rs232, a billentbyű a 2-7-es pinre csatlakoztatva, ezek DTR RTS. A cw player csak com portokkal áll szóba, párhuzamossal nem. Valaki írt arról, hogy egy papa-mama párosítással ezzel a soros csatlakozóval, dugjam ár a soros portra, de ez már nagyon kusza, a mellékelt rajzokkal nem sokra megyek. Ha viszont ezt ma jól csináltam amit láttam a yt-n és olvastam is máshol, akkor egy megfelelő program kellene csak hozzá. HQX-et más oldalakon csak mac-hez találtam meg, de nekem win pc-m van, a hetes windows fut. A vételt gyakorlom folyamatosan, de billentyűzni is jó lenne.
Konkrét programot nem ismerek Windows/Linux fölé, utóbbihoz megírom magamnak...
Ha jól rémlik, miskárolt egér billentyűje helyett bekötött, vagy soros port ( RS232 ) modemvezérlő jelére kötött billentyűt láttam használni. DOS felett párhuzamos ( nyomtató ) portot is használtam...
Ha megvannak a programok, akkor lehet továbblépni.
Üdvözletem minden kedves topiklakónak. Híradós voltam és a mai napig sokat hallgatom a morzét, mert szerettem és hiányzik. Adni is szeretnék, úgy értem nem frekvencián csak billentyúzni, de amit ehhez vásároltam, olyan nyávogó hangot ad ki a készülék, hogy nagyon idegesít. Több youtube videón is láttam, hogy kell morzebillentyűt számítógépre kötni és egy programmal gyakorolni ahogy a kiképzésen, de az elektronikához sajnos sült hal vagyok. Ha valaki közületek tud ebben érdemben segíteni, esetleg egy adaptert elkészíteni, nagyon hálás lennék érte. Köszönöm.
Ahogy sok rádióban van egy palmatex szerű ragasztó, ami 10-15 év után kezd el rezet enni és alkatrész lábat képes zöld cunderré marni. Rejtve a ragasztók alatt. Amivel nagyobb kondikat rögzítenek.
Meg a Kenwood TS440-940 híres "seven dots error"-t létrehozó trutymó, amivel a VFO-t leöntötték mikrofónia ellen. Szépen vezetővé vált, bárhol beleszúrva egy-másfél kiloohm mérhető, elhúzva a munkapontokat.
Még jó, hogy nem a ma divatos SMD-bolhacirkusz, menthető.
Ebben nem értünk egyet. Sajnos ismerünk olyan műgyantákat, kiöntő anyagokat amik higroszkóposak. Elég a danamidra gondolni. Elsőre masszív és tömör anyagnak néz ki. Sajnos ebben a méretben már Murata szűrő is volt szétrohadva. Sajnos volt olyan mobilrádió, ahol nem volt rajta DC de megrohadt. Még "hidegen", ohm mérővel is lehet mérni akár kOhm alatti átvezetést is. Ami a leválasztás hiányában a KF IC-t is totál felborítja, nem csak a csillapítása lesz durva nagy.
Biztosan nem tesz jót a DC, de úgy tűnik nekem, hogy minimális nedvesség akkor is kell a rohadáshoz.
Olyan rádióknál, ahol nem SMD és nincs szerelés utáni vegyszeres mosás, nem találtam még így lepusztult darabot. Nyilván egy nagyobb, jobban védett sem pusztul meg. Több paraméter miatt is jobb lehet egy nagyobb, igényesebb szűrő.
A lényeg, hogy cserélni kell. Az, hogy egyszer már cserélt DC leválasztás nélkül se jött vissza soha, megerősíti a gyártásnál történt esemény gyanúját..
Ahogy sok rádióban van egy palmatex szerű ragasztó, ami 10-15 év után kezd el rezet enni és alkatrész lábat képes zöld cunderré marni. Rejtve a ragasztó alatt. Amivel nagyobb kondikat rögzítenek.
Pedig nem a DC miatt mennek tönkre, az legfeljebb rásegít a dologra. A Motorola GP300, GM300 készülékcsaládnál is DC van a szűrők lábain és még soha egyetlen darabot sem kellett cserélnem pedig már nagyon sok példány átment a kezemen. Ugyanúgy a hasonló korú YAESU FT-23, FTH-2010 készülékcsaládnál meg még nagyon sok egyéb típusnál is DC van a lábakon és abban is hibátlanok maradtak az emúlt 30 egynéhány év alatt. A KF szűrőket soha tönkre nem menő alkatrészeknek gondoltuk. Az utóbbi tizenegynéhány év hozott ebben jelentős változást. A régebben gyártottakkal nincs gond.
Ha szétbontasz egy ilyen tönkrement szűrőt, látható hogy nem kívülről "szivárgott be valami", hiszen a műgyanta kiöntés miatt ez nem lehetséges, gyakorlatilag hermetikus a tok.
Viszont azt is figyelembe kell venni, hogy ezek olcsó, "low cost" szűrők.
Amennyiben a design, hely, áramköri környezet lehetővé teszi, pótolható/cserélhető a fémtokos "Hihg Performance" kf szűrőkkel.
A kiforrasztás számomra nem volt gond, Metcal ónszívós pákával szépen kiforrasztható, a panel bármilyen károsodása nélkül.
Az FT panelekből kiforrasztani sem egyszerű. A föld fóliák sok rétegben olyan jó hővezetők, hogy megnehezítik a dolgot. Ezért gányolják úgy, hogy nem forrasztja ki a régi lábait, hanem rátold egy drótlábat.
Sajnos nem az egyenáramú leválasztás a gond. Olyan rádióban is megrohadnak, ahol nincs rajta DC. Icom hajórádiótól a Motorola PMR-ig.
Sőt, különböző gyártányúaknál is megvan!
Egy vélemény szerint a panelek mosásánál szivárog be az alsó műgyantán át valami, ami sok év után megeszi. Csak kizárólag gyárilag szerelt szűrő hal meg. Kézi beépítésű még soha leválasztás nélkül sem.
(Más, konteó hívő szerint gyárilag beépített időzített csapda....)
Nem a külső fehér por a baj. A belső trutymó ami vezet és marja a finom érintkezőket. De ez nem csak ezekben gáz. Szinte minden 10 év feletti ilyen kerámiaszűrővel megtörténik. Filléres PMR-től igen drága profi rádióknál is.
Az FT-knél is egyből kell mindhármat cserélni. Totálisan le tudja a KF erősítőt blokkolni az egyenáramú átvezetéssel.
Talán egy visszafordított balunt próbálnék ki. 1:9-est például. A nagy menetszámú oldalát egy 100 pF-es trimmerrel a rádióba vinni. Aztán megpróbálni kihangolni.
Egy 80 centis botantenna járt hozzá és a gyártó közlése szerint a bemenetet ahhoz illesztette.
Ez biztosan így is van, mivel a fórumokban többen arról számoltak be, hogy a hagyományos 50 ohmon illesztett antennákkal nem túl érzékeny a rádió, viszont a bottal, kint a szabadban megtáltosodik és hihetetlenül jó füle van!
Tanácsot kérek. Hogyan kellene illeszteni egy 50 ohmos antennát hozzá?