Keresés

Részletes keresés

vajonmerre Creative Commons License 2007.05.29 0 0 28411
Jó. :-) Akkor nyáron elkezdem a bejárásokat (bekocogásokat) :-)
Ermak Creative Commons License 2007.05.29 0 0 28410

sistergő

Gyanúsan sok moso:-Jgót látok én abban a hozzászólásban.

 

vajonmerre

Ha az ÉN indulásom forog kockán a létszám miatt, akkor bárki más tyúkszemét hajlandó vagyok letaposni. Ha viszont a létszám nem gond, akkor ne számíts arra, hogy visszatartlak!

Előzmény: sistergő (28409)
sistergő Creative Commons License 2007.05.29 0 0 28409
Bizony. Van varázsa annak is, ha nemcsak mások biztatása miatt állsz a T100 rajtjánál!
Ne számíts rám, hogy lebeszéljelek róla!
Előzmény: vajonmerre (28404)
alt_ Creative Commons License 2007.05.29 0 0 28408
Semmiképp se hagyjatok T100-ra nevezni!

Beszéld meg a Balázzsal, hogy ha T100-ra neveznél, mondja azt hogy már betelt a létszám. Én azt a lépést már megtettem a hétvégén.
Előzmény: vajonmerre (28404)
Törölt nick Creative Commons License 2007.05.29 0 0 28407

Igazad van, félreértettem.

Előzmény: larzen (28399)
Summer Comfort Creative Commons License 2007.05.29 0 0 28406
Hallottunk már hasonlót... ;)
Előzmény: vajonmerre (28404)
alt_ Creative Commons License 2007.05.29 0 0 28405
Szép beszámoló SK, és szép teljesítés ! A T100-ba lehet hogy nem fértél bele, de csodálatos idővel teljesítetted a K100-at, és brutálisan javítottál magadhoz képest ! S én még emlékszem arra is amikor réges régen a K100 céljában mondtad nekem: "Megvan a mesterhármas: 3-szor indultam a Kinizsin és 3-szor adtam fel". Tekints csak erre vissza, és nézd meg hol tartasz ma !
Előzmény: Sánta Kutya (SK) (28389)
vajonmerre Creative Commons License 2007.05.29 0 0 28404
Ajajj :-) Annyi szuper T100 beszámoló született ezen a hétvégén is, hogy egyre inkább kedvet kapok........ Semmiképp se hagyjatok T100-ra nevezni! :-))
Ermak Creative Commons License 2007.05.29 0 0 28403

Ez lehetett az egyik ok, hiszen Mbányáról előttem indultál, Pmarótra viszont utánam érkeztél.

A másik ok, hogy nekem sikerült Bányahegyig, illetve Koldusszállásig elég jó tempót menni, mérsékelt küzdéssel, Te viszont lassultál.

De ha az első ok nem demoralizál, akkor máshogy is lehetett volna És még egy: alighanem én is majdnem lementem a vadászházhoz: volt egy Y-elágazás, ahol az előttem lévő srác szerencsére balra ment - ha egyedül vagyok, könnyen lehet, hogy a jobb oldalit választom.

 

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (28398)
Summer Comfort Creative Commons License 2007.05.29 0 0 28402

Gratula! A beszámolóhoz is, nagyok jól átadja, hogy a kis belekocogások és némi kondi elégséges! Az is átjött, hogy ennek a csanya embernek sokan köszönöhetünk sokmindent.

 

Csodálkozva olvastam viszont a pusztamaróti eseted. Ismeretlenül is gratulálok viszont a csodálatos idődhöz! Jövőre könnyebb lesz tán tervezned. :))

SC

Előzmény: NOtv_2 (28396)
Summer Comfort Creative Commons License 2007.05.29 0 0 28401

SK!

Nagyon szép teljesítés! Biza' megleptél engem is, mikor Kesztölcön felbukkantál, mert én ott saját időtervemhez képest is előrébb jártam. Dehát, hogy a klasszikust (Tenmagadat) idézzem, az elvégzett munkának is van eredménye. Még a Piroson mondtad nekem egyszer Dömös előtt.

 

A szemüveg és a kavarás biztos koncentrációs probléma. Lehet, hogy kiesett az egyetlen dimenziódból?

 

Gratulálok az idődhöz, nagyot mentél! :))

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (28389)
Joeyline Creative Commons License 2007.05.29 0 0 28400
Elnézésedet kérem, sajnos mire hazaértem, a nickek felét elfelejtettem... Nekem sok volt az új arc ott, és valahogy túl gyorsak voltak ezek a bemutatkozások.

Még egyszer elnézést!

És gratulálok a teljesítéshez!
Előzmény: sistergő (28338)
larzen Creative Commons License 2007.05.29 0 0 28399

miért? második próbálkozás, első teljesítés.

Előzmény: Törölt nick (28393)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2007.05.29 0 0 28398
Szerintem is a Pfxt-Bika-völgy szakaszon úszott el a dolog. Ha ott nincs az a két kitérő, akkor valószínűleg végighajtom.
A frissítőpontokkal is igazad lehet, dehát a mohóság vétkébe estem. Lehet, hogy edzeni fogok a jövő évi előtt, hogyan lehet adott mennyiségű csokit és narancsot feleannyi idő alatt megenni. :-)))
Egy narancsmez (hány deka?) vagy akár egy fejlámpa cipelésén nem hiszem, hogy bármi is múlt volna a gyakorlatban. Sőt, tartottam tőle, hogy olyan beszűkült tudatállapotban leszek, hogy egyszerűen elfelejtem felvenni a kidepózott cuccot. Ez nekem nagyobb kockázat volt, mint a cipelés.
Előzmény: -ethka- (28395)
Ermak Creative Commons License 2007.05.29 0 0 28397

félOFF

 

Brussel 20 km, 2007. május 27.

 

Nem, nem vettem rajta részt, nem is teljesítménytúra, hanem egy szűk félmaraton, de pár szót megér. A közelünkben vezetett az útvonal egy része, kimentünk a lányaimmal megnézni (úgy a 8. kilométerhez). Nos, volt mit nézni.

 

Először jöttek a handybike-os versenyzők (igaz, őket pár perccel korábban rajtoltatták), kaptak is tapsot rendesen. Utána a győzelemre esélyes futók, valami eszeveszett tempóban. Aztán elkezdett jönni a tömeg. Illetve csak azt hittem, hogy amikor egy négysávos úton egysávnyi szélességben futnak, az már tömeg. Aztán amikor négy sáv szélességben, plusz a járdán ömlöttek a futók, az volt az igazi tömeg. És ez tartott vagy fél órán keresztül, merthogy 28.000(!) induló volt. A futók után, már jóval ritkásabban, jöttek a gyalogosok és nordic walking-osok, mivel 4 óra a szintidő. Ami a tömeg mellett nagyon meglepett, hogy milyen sokan mérték fel rosszan az erejüket: amikor a 2 óra körüli eredményre számító futók jöttek, akkor már elég sok gyalogos is jött (ráadásul lejtős részen voltunk). Szóval nyomta 6-7 kilométert, aztán nem bírta tovább, és átváltott 4-5 km/h-s sétatempóra.

 

(Utólag belegondolva, jó lett volna benevezni, más éveken egyidőben van a Kinizsivel.)

 

félON

 

Jó volt olvasni az újabb beszámolókat, főleg az ismerősökét. Grat mindenkinek!

 

Azt a 8-9 kocsiból álló "vonatot" én is láttam; a Szénégetőnél történt eltévedés után épp akkor mentek át előttem, amikor a Kékhez értem. Nekem akkor nem a vonat, hanem a hét törpe jutott eszembe róluk, kiáltottam is, hogy "hej-hóó", de nem vették az adást.

NOtv_2 Creative Commons License 2007.05.29 0 0 28396
Olvasva a sok T100 beszámolót, gondoltam, hogy én is írok egy rövid szösszenetet egy olyan teljesítésről, ami K100-nak indult, de T100 lett belőle. (+ azért is írok, hogy aki a későbbi K100 felkészülésre olvassa a topikot, nehogy elrettenjen a sok T100 beszámolótól :) .)

Felkészülés

Az indíttatás igazán abból jött, hogy sokat mozgok hegyek közelében (túrázás/mászás) és bár régebbi sportolásaim erőnlétéből jól elvoltam, hiányzott valami olyan mozgás, ahol még (magamhoz mérten) a teljesítmény is mérhető. Így tavaly ősszel elindultam a börzsönyi Vulkántúrán, majd idén a BUÉK20, Téi TT, LeFaGySz következett. Aztán rátaláltam erre a topikra és felvetődött a K100 gondolta (ekkor zargattam csanyát némi felkészülési tanáccsal). Bár mindig is távol állt tőlem a futás szeretete az idei BUÉK20 túrán bele-bele kocorásztam a távba és a később túrákon egyre többet tettem így (persze túracipőben). Vettem egy futócipőt (pesze csanyacseszegetés mellett) és elkezdtem otthon is futni.
EZT CSAKIS ANNAK KÖSZÖNHETEM, HOGY ITT KEDVET CSINÁLTATOK HOZZÁ!!
Igaz ez eddig 3*9km volt, de biztos, hogy folytatom.
Kora tavasszal megejtettemt egy Dorog-Koldusszállás bejárást, mivel a pilisi részeket ismerem, de ez a terület számomra teljesen ismeretlen volt.
A K100-ra készülés jegyében indultam a S70-en is, de gy sérülés miatt 52 km után fel kellett adnom. Ezek után - többek között SK tanácsára - próbáltam a fenekemen ülni, pihenni és várni a május 19-ét. Még jelentkeztem a TTB depóba is mivel teljesen tapasztalatlan voltam az ilyen hosszú túrát illetően, a logisztika pedig teljesen átláthatatlan (volt) számomra.
Úgy okoskodtam, hogy 5km/h átlag + össz. 1ó pihenőidő = 21:00. Rapakos programjával ki is számoltam, táblázatba is szedtem a tartandó részidőket. (Azért, hogy legyen egy kis motiváció, csináltam egy 19:26 os tervet is (ez már 6,5km/h-s induló sebességgel számol) és így márt tudományos/táblázatos felkészülésem is megtörtént.
A ráhangolódás koronájaként résztvettem a Koldusszállás-Szárliget bejáráson (ez nagyon sokat segített a túrán!).

K100

A melegtől kicsit féltem , de a reggeli időjárás megnyugtatott. Leadtam a depózott anyagot (csomóbanán, kétszenyó, 5l izolötty), majd gyorsan a várakozó sor első felébe álltam. Valamikor 6:50 táján indulhattam. Arra bazíroztam, hogy a T100 mögött de a K100tömeg előtt sikerül maradnom, mert a nagy tömeget azért nem kedvelem. Ez sikerült, annyira, hogy a T100 dugóhelyeket végig nyitva is találtam, sőt még a fotózásból is 'kaptam'. Út közben a depózók és ellenőrzőponton lévők bíztatása iszonyúan segített.
A teljesített tt-k során megtanultam, hogy a megfelelő túratásakhoz való 'csapódás' rengeteget segíthet. Így 'huzattam magam' egy kicsit gudlukinggal, majd később egy fújtató T100 résztvevővel is, akivel Hegyeskőig előzgettük egymást (mint kiderült Sánta Kutya volt).
A taktikám marha egyszerű volt: ami a csövön kifér. Nem meghalva, de semmi távoli nagy feltámadásra, meg végesprintre nem számítva.
Az emelkedőkre pesze máshogy éltem meg most. A mumusként félt pilisi szerpentin szinthe futhatónak tűnt, míg kisebb emelkedők bazi alattomosnak tűntek. A kanyarőrök végig bíztattak ez plusz szárnyakat adott.
10:27-kor voltam a Pilis-nyeregben. Az optimista(19:26-os) terv szerint ide 11:47-re kellett volna érkezzek. Hú vazze, roszzul jár az órám!!
Itt találkoztam egykori egyetemi tanárommal, akiről tudom, hogy a 1X-edik K100-át nyomja és baromi jó idővel szokott célbaérni (6x évesen...). Innen megpróbáltam végig előle 'menekülni', gondoltam, ha ez sikerül, nagy baj nem lehet.
Kesztölcön TTB depóztam. Nagy meglepetésemre a camelbek-ből alig szipókáztam ki 1l löttyöt, pedig azt hittem, hogy a 3l el fog fogyni eddig. Kb. 10 perc tankolás után hagytam el a boxutcát. A hosszú felsőt a depóban hagytam, a hosszú gatya viszont ezen a részen, így dél tájékán egy kissé soknak tűnt...
A Getéig szintén 'kisverseny' zajlott pár túrázóval és T100-as versenyzővel. Leelőztek, frissitéskor visszaelőzök, leelőznek, hegymenetben visszaelőzök... (Taktikám szerint: 1. nincs megállás - sehol. 2. hegyre kicsit gyorsabban fel, mint le (no jó, ez egy kis túlzás, de törekedni kell rá).)
A Getétől szintén féltem, aztán nagyon gyorsan sikerült feljutni. 12:50-re, szintidőm itt 14:33 lett volna. Hegyeskő előtti prérin még sikerült SK-val rövid eszmét cserélni, majd fergeteges 100-150m es futást követően nem is láttam többet.
A Tokodi pincéknél jöttem rá, hogy a stoppernek használt mobilom, az addigi részidőkket törölte és lenullázta magát. Frankó, utólagos táblázatokank annyi... A pincéknél a mosakodási lehetőség nagyon jót tett, a 2. számú közellenségnek kikiáltott emelkedőt pedig egy ismerős T100-as társaságában abszolváltam. Mogyorósbányán a nyomós kútnál újjabb fürdő és 14:16-kor újabb pecsét. Itt sokan pihentek/söröztek, de az 1. taktikai utasítás szerint mentem tovább. Sokat segített, hogy már jártam itt és nem kellett az útvonalat keresgéni, sőt segíteni is tudtam másoknak (már akinek kellett, túl nagy tömeg azért nem volt). Péliföldszentkeresztnél megint depózhatok, ez teljesen felvidított. Valami szilárd étel is hiányzott és a 3l hátilötty is vészesen fogyott, sőt az utolsó emelkedőnél elkezdődött a szörcsögés is. No, pont jókor fogok depózni, gondoltam.
GONDOLTAM.
A depóautót nem találtam. Basszus, több mint egy óra van még a 16:00-os depónyitásig. Telefon efemmnek, aki azt javasolja, hogy várjam meg őket. Miiiiiii...? Azért rohantam, hogy az 1. taktikai pontot teljesen figyelme kívül hagyva most várjak. Lehetetlen, akkor inkább a szomjhalál/éhhalál (holttestemet vessétek a mókusok elé)...
Ez volt a teljes mentális mélypont... Nemhogy frissítés, meg kaja...
Elindultam és kipattant az isteni szikra: telefon feleségemnek, hogy az etyeki borfesztiválról hazafelé jövet ejtse már útba péliföldszetnkeresztet és hozza utánam az életmentő csomagot. Működik... huhh...
Kicsit megkönnyebbültem, de a további utat latolgatva teljesen kimaradt a képből Bika-völgy és a nyiladék emelkedője. Büdös-lyuk környékén megint előzegttük egymást egy túrázóval, a friss írtásnál szerencsésen emlékeztem a helyes útra, de teljesen letaglózott a benapozott emelkedő gondolata is. A mentális mélypontot követte a fizikai is. Ahogy a korábbi nagy emelkedők kicsibek tűntek ez baromi hosszú és kellemetlen volt, főleg egy hosszú futógatya dunsztjában. Aztán felérve minden rendbe jött.
Pusztamarótra érve nagy volt a bíztatás, de kicsit azért csalódást okoztam azzal, hogy 'csak' egy K100-as vagyok. Rögtön mondta is egy lány, hogy itt semmi nem jár nekem. (pedig már reménykedtem egy kis feltöltésben...). Aztán mégis akadt egy pohár víz. Egy látásból ismert lánytól egy pohár üdítőt is kértem, de az első lány újból szólt, hogy ez már azér gáz, ez nekem nem jár. No, ezek után azért a banánt már nem kockáztattam meg.
Viszont nagy meglepetésemre b_feri és -ethka- is a ponton volt. (Mi??? Ők???Itt???Én +ott???) Ez vmi időutazás. Rögtön alkalmaztam az 1. taktikai pont utasításait: nyulcipő. A Gerecse oldalában enyhe felfázásos tüneteket tapasztaltam, ami a kevés folyadékbevitel erdménye lehetett. Kicsit kezdtem megijedni a folyadékháztartásom miatt. Volt egy 0,5l-es vésztartalékom (csanya tanácsára), de ezt csak közvetlen a defibrillátor alkalmazása előtti időszakra tartogattam. Bánya-hegyig meg csak kibírom...
Itt, hol magyar, hol szlovák hálózaton sikerület elirányítanom feleségemet a depóautóig és a vértestolnai keresztezősésnél beszéltük meg a találkát. Mivel a vele lévő négy kiskorú az egész napi játék után a teljes elemlemerülés határán volt, sietnem kellett, mert egy esetleges népfelkelés az autóban beláthatatlan következményekkel járhatott volna...
Bánya-hegyre 17:16-ra érkezetem és mosakodás és vízfeltöltés után siettem tovább (itt már a 19:52-es tevezett szintidőmre nézve teljesen fikciónak tőnő teljesítés víziója sejlett fel a horizonton).
Még futás is belefért és bizony hajtott hogy 18:00 környékére lőttük be a találkozót. Külön örömömre még a kerítések utáni kéket is megtaláltam a műút előtt.
Itt a gyerekek már elémszaladtak és együtt értük el a megváltó depóautót. Banán+banán+szenyó+ivás és vegül töltés. Mentális útravalónak puszik és 'Hajrá papa' meg hasonlók...
Nagy hibát követtem el hogy leültem, mert elég nehezen indult be rendesen a gépezet... Kicsit unalmasnak is éreztem az utat, meg távolinak a célt, meg baromiegyedülvoltam...
19:17- re értem Koldusszállásra, ahol gyor pecsételés után továbbindultam. Itt utolértem két túrázót akikkel egy ideig előzgettük egymást, majd a tornyói országúton kettesben maradtam az egyikőjükkel. Egymást húztuk, így a baromi unalmas aszfalt utas részt is letudtuk. Alkalmi túratársamnak ecseteltem a még előttünk lévő szakaszokat, de így utólag visszagondolva egy kicsit talán rózsaszínűbb képet festhettem a valóságnál...
A somlyóvári kulcsosháznál 20:42-kor vettük elő a lámpákat. Innen a bejárás során szerzett tapasztalatok sokat segítettek, sehol nem kavartunk el.
A tavak környékén, a susnyásban aztán egyszer csak azt mondta a pár hete sérült jobb lábam, hogy ennyi, game over... Baromira belenyilalt és nem mozgott tovább a lábfejem... No de innen már tíz körömmel is...
Innen teljes zombi üzemmódban mentem. Minden érző/értő idegvégződést kikapcsoltam. Voltak még páran utánam, aztán meg egyszer csak már senki, lehet, hogy szóltak, lehet hogy nem, egyszerűen csak mentem.
A falu előtt még egy kisebb különítmény suhant el mellettem (nem is értem, hogy érzékeltem őket hátulról) a topikon olvasottakból és derengő képekből összerakva SC, b_feri -ethka-, kommandó lehetett. Megint utolértem egy lézengőt, aki teljesen hitetlenkedve kérdezte, hogy 'Ez már Szárliget?'. Innen valakik sprinteltek, aztán én is, hogy 16:00-on belül legyek, de már csak elmosódott emlékképek vannak. Én pl. tapsra sem emlékszem, biztos lehetett, de semmi...
15:55. A legmerészebb álmaimban sem gondoltam volna.
Pecsét-virslil-teljes 'leülés'...
Csanyára még emlékszem, hogy gratulál meg a célban utánam Tanár Úr is befutott, tehát sikerükt elszaladnom előle...
Nem a fáradság készített ki, hanem a lábammal való küzdelem, de az nagyon.

A koronát az tette fel, hogy feleségem a sinek másik oldaláán várt (nem talált át) így vissza kellett sétálni... A túra legnehezebb része volt, nem kívánom senkinek.

Végül köszönöm mindenkinek, aki itt említve volt, vagy sem, aki ott volt és tett hogy ez, így megtörténjen.









-ethka- Creative Commons License 2007.05.29 0 0 28395

SK, gratulálok, nagy voltál!

 

És kezdem is az okoskodást: szerintem, ha tovább tudsz indulni Pusztamarótról (majdnem megint Pilismarótot írtam :) szintidőn belül, az adhatott volna annyi lelki többletet, hogy sikerüljön a T100. És addigra már volt két kurfli, amiből a napszemüveg puszta pech, de a Bika-völgy előtti már határeset...

 

Aztán, én a helyedben elfelejteném a reggeli 2 kilométeres bemelegítést. Miért akarsz 102-ből 104 km-t csinálni? Az Ürömi úton fölfelé nyugodtan lehetne tempósan gyalogolni (pl. csanya ezt tette bölcsen, a többséget, magamat is beleértve, viszi a lelkesedés fölfelé), szerintem ez elég is bemelegítésnek. Úgyhogy szerintem kifejezetten jó, hogy nem tudtál időben elkészülni. :)

 

És a fejlámpa kérdése: már a Róka-hegynél is egyetértettem csanyával: fölösleges makacskodás volt végigvinned. Depózz be egyet Pusztamarótra és Koldusszállásra is, és mindkettő meglesz. (Én is ezt csináltam, Pmarótra egy pici kéz lámpát tettem, ami aztán nagyon jól jött éjjel, mert futáshoz [khm, vagy inkább nagy jóindulattal: kocogáshoz] több segítséget adott, mint a Koldusszállásra küldött fejlámpa.

 

Nem ezen múlik, de miért nehezíted azt, ami amúgy is nehéz? Ugyanez a helyzet a hosszú felsővel, amit Somlyóváron vettél föl: a koldusszállási depóba ezzel is!

 

Az elején szerintem túl sok időt töltöttél a frissítőpontokon. Ha tényleg öt és fél perc ment el a Szántói-nyeregben és hét Kesztölcön, az azért érdekes, mert mindkét helyre akkoriban értél oda, amikor én indultam, és én mindkét helyen kb. két percet töltöttem. A két pont között tehát gyorsabban haladtál, mint én, ami nem baj :), csak kár az így megnyert értékes perceket a frissítőponton elröfögni ((c) alow). Még csak nem is pihentet, szerintem.

 

Az, hogy a végére elfáradtál, normális, mert én is. :) Ezen sokat gondolkodom (titokban a jövő évire készülve), mit kellene kitalálni arra, hogy a Bányahegy utáni 30 kilin, amiben rengeteg jól futható rész van, legyen erőm valóban futni, és ne kocogáshoz hasonló rángatózást művelni. Azt hiszem, találtam egy megoldást: edzeni kell. :) Ennél egyszerűbb eddig nem jutott eszembe.

 

No, befejezem a tudálékos okoskodást. A lényeg, hogy még egyszer gratulálok az óriási egyéni csúcshoz. Szerintem jövőre sikerülni fog! Hajrá!

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (28389)
Cam Mogó Creative Commons License 2007.05.29 0 0 28394

Csanya,

 

Nincs kedved kipróbálni egyszer gyalog???

Tudod, az alja-néppel ;-)

 

Cam Mogó

Előzmény: csanya. (28367)
Törölt nick Creative Commons License 2007.05.29 0 0 28393
Ha első teljesítés, akkor 1:0.
Előzmény: gép ész (28392)
gép ész Creative Commons License 2007.05.29 0 0 28392
+ (1:1) 20:50 első teljesítés :-)))))
Gödény Creative Commons License 2007.05.29 0 0 28391

> A Váli-víz előtti lejtő tetején, a vadetető felé menet a kapu most is nyitva.

> Volt erről vita a topicban, és emlékeztem, hogy máskor is okozott ez

> ijedséget a bejáróknak, de aztán a túra napján sose volt gond.

> Nincs rendes kapu, hanem egyszerűen a kerítés van megnyitva

> és szép akkurátusan feltekerve az oszlop mellé.

 

amit a somlyóvári pontõrök tekernek oda szombat délelõtt, és a pótseprû zár újra be a menet végén. Részben azért, hogy könnyen át lehessen haladni, részben azért, hogy az áthaladó tömeg ne tegye tönkre ezt a "kaput".

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (28389)
Gödény Creative Commons License 2007.05.29 0 0 28390

> A rét kijáratát Szárliget felé lámpa és felirat jelzi,

> nehogy valamelyik kómás túrázó itt tévedjen el.

> Ezt nevezem gondoskodásnak!

 

Nem, ez nem gondoskodás. Ez lustaság.

Tudod, hogy az elõzõ években hányan kérdezték meg, hogy merre kell továbbmenni ?

 

Egyébként a dolog érthetõ - és nemcsak a fáradtság miatt. A kivilágitott rétrõl körülnézve mindenfelé csak az egyforma sötétség látszik, még azt is nehéz észrevenni, hogy merre indulnak ki az ösvények meg szekérutak, nemhogy, hogy melyiken van jelzés.

 

Néhány lépés után a sötétben már alkalmazkodik megint az emberek szeme.

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (28389)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2007.05.29 0 0 28389


A Terep Százas (avagy a hetedik Kinizsim)



   Januárban tartottunk egy Csillaghegy-Dorog bejárást Nyúllal, ami nem sikerült jól, és eléggé megrongálta az önbizalmamat. Utána keveset futottam hét közben, és nagyon sokat hétvégenként a teljesítménytúrákon. Sokszor egy túrán belül is félóránként változott a véleményem, hogy képes leszek-e a Terep Százasra, ami igen nagy kihívás volt nekem.

   Naná, hogy nem sikerült a terv szerint korán elkészülni és bemelegítésül lekocogni a két kilométert a rajtig. Naná, hogy autóval is 6:29-re értem oda, de nem baj, 6:30-ig volt nevezés, és teljesen gördülékenyen, előkészítetten ment minden. Már azért a Mátyás király úton álló hosszú sorért érdemes volt a futóversenyre nevezni, amely mellett elfutottam a rajthely felé menet! Feladok egy nadrágot és egy polárt Szárligetre, és gyorsan megkeresem Nyúlt, mert úgy nem lehet elrajtolni, hogy őt meg ne öleljem!

   T-4 perc körül: csomag feladva, rajtszám a helyén. Megtalálom a hátsó zsebemben a kendőt, és megpróbálom felkötni. Hosszas bénázás, mintha most csinálnám először.

   T-2 perc: észreveszem, hogy a cipőm még nincs megkötve. Jókor! Megkötöm, utolsó ellenőrzés, az óra gombjait már késve kezdem nyomkodni, amikor Tapírka halkan és udvariasan, hogy senkit ne zavarjon, elkürtöli magát. Felemelő figyelni a százvalahány futót, persze főleg hátulról. (Ennek kapcsán döbbenek rá, hogy mit vesztettem a T100 nevezéssel: rengeteg csinos női hátsó és gyönyörűen átizzadt trikó látványát!) Azt hiszem, hogy mindenki előttem van már, aki számít, majd Péliföld után ér a meglepetés… Csanya húz el mellettem, és lehülyéz, amiért nem adtam fel a lámpát Pusztamarótra. De én lámpát soha nem depózok. Akkor sem, ha 30 deka. Még ha jó is a szervezés, és nem keverik össze a csomagokat, mint egyes rendezők, akkor is előfordulhat, hogy ne adj’ isten karambolozik a depóautó, és nekem akkor is mennem kell. Nem akarok úgy járni, mint az Alpesi Rózsa futói 1982-ben. Persze hamar bele kell gyalogolni, bemelegítés nélkül nem olyan vicces felfutni a Róka-hegyre, de a Kevélyen mégis megfelelő időben vagyok, nincs semmi baj.

   A nyeregben a Kinizsi Százas Nagy Öregje, Sváb László fényképez. (Hogy kerül ide ilyen hamar? Elengedték rajt előtt?) Lefelé rájövök, hogy gond van: csúszik a cipőm talpa, és valószínűleg a csillapítása sem az igazi. Fogalmam sincs, hány kilométer lehet benne, de nagyon sok, régen múzeumban lenne a helye… De még ekkor nem kapcsolódnak össze bennem igazán a dolgok, csak később. Egyelőre jól haladok (egy kis időre még -ethka-t is sikerül befogni, amikor félreáll), de motoszkál a fejemben egy baljós gondolat a százasaimon ülő rontásról. Valahogy sosem bír elszakadni a sikeres százasaim száma a feladottakétól. Legutóbb a Lemaradáson kellett volna 7:5-re lépni, és ehelyett feladtam, és 6:6 lett. Három hete a Fruska Gorán megint átvettem a vezetést, most 7:6-ra állok, és ismét el kellene lépni egy kicsit. Vajon menni fog, vagy megint ki akar egyenlítődni az arány?

   A Csobánkai-nyeregbe érve a Hosszú-hegy és a Pilis nevű illetők állnak utamba. A hátsóra kiáltok rá, mert annak van nagyobb arca, és hangosan közlöm vele, hogy hamarosan megeszem őt. Furcsa módon DieM hátát látom távolodni – azt hittem, jobban le leszek maradva tőle. A Hosszú-hegy most könnyebben megy, mint máskor, bár van benne sok gyaloglás is, de összességében meglepően egyszerűnek tűnik. Löpe, sz zsu, vándorköszörűs sporttársakkal kerülgetjük egymást folytonosan. A Szántói-nyeregben az első frissítőpont köti le a figyelmemet: alma, narancs, csoki, banán, ropi, víz, és ezek különböző kombinációi más-más sorrendben újra és újra. A lényeg, hogy sokat kell enni és fegyelmezetlenül. Nem vagyok nagy gyümölcsevő, de most falom őket. Hát nem öt és fél perc lett a pihenő? De kelleni fog az energia, és majd az emelkedőn ülepszik.

   A Pilis most nem mumus, csak fel kell menni rá. Valami különös módosult tudatállapotban haladok előre, sok futás, elég sok gyaloglás is van benne, és semmi sem nehéz. Ma nem hozok szégyent a narancsmezre! A szerpentinen minden kanyarban van egy pontőr, vicces feliratokkal és bemondásokkal. Itt pistázzon valaki! Így kell ezt csinálni. :-) A Pilis-rét után következik a túra földrajzi csúcspontja, ennél magasabbra ma már nem kell eljutni. A Pilis-nyeregben (jé, ez már a negyedik nyereg négy órán belül) majdnem húsz percet javítok az eddigi rekordomon, és megállás nélkül haladok tovább! De hol van innen az a sok ember? Most már tudom, hogy valami különös történik velem, és kezdem a kezemben érezni a Terep Százast. A „már csak százezer lépés” felirat nem a szokott helyén van, hanem kicsit hamarabb. :-) A Kétágyú-hegy durva lejtőjén (akárcsak a Pilis-nyereg előtt) a szokottnál óvatosabban jövök le, inkább vesszen pár másodperc, de Miki figyelmeztetése jár az eszemben, és elhatározom, hogy minden lejtővel óvatos leszek. (Lehet, hogy ezt végül túlzásba is vittem.) Lejjebb Sistergő óvatoskodik botjaival.

   Kesztölc határában újabb frissítőpont következik. Most nincs rántott hús meg más különlegességek, mint tavaly, amikor a futófórumosok adták a pontot, de a választékra így sem lehet panasz. Csak rám, mert ezúttal hét percet töltök el. Nem baj, már bízom magamban, a tizenhét órámba ez is belefér! De mit keres itt SC? Nekem sokkal mögötte kellene lennem! Többen megjegyzik, hogy jól jövök, és én is így látom. A faluból kifelé ott van kikészítve a locsolócső az egyik porta előtt, felette „ivóvíz” felirat. Emlékszem, valamelyik évben kint állt itt az ember, és locsolta a túrázókat; most önkiszolgáló a zuhany. Nagyon rendes tőle!

   Dorogig talán illene megfutni, de nem megy végig, Löpével kerülgetjük egymást, felváltva futunk és gyaloglunk. Időnként már fájdogál a bal lábam a sípcsont környékén. Aztán a tízes út megvan szinte pontosan öt óra alatt. Ez az a pillanat, amikor elájulok a saját nagyszerűségemtől. Visszagondolok a januári küzdésre, hogy akkor milyen lehetetlennek tűnt az itteni részidőt teljesíteni, és most… De a nagy eufóriában nem veszem észre, hogy már alig futok. Döbbenetemre Asciimo álldogál a depóautó mellett. Hogyan? Mit keresek én vele egy légtérben? A teljes Hátsó Traktus utolérhető? Ermak is itt gyalogol. Csupa olyan ember vesz most körül, akik nálam jobbak. Mi van velük, hogy ott vannak, ahol én? Keresem a nagy mumust, a dorogi ellenőrző pontot a dugókával, hogy megmondjam, itt vagyok, megcsináltam! De a pont csalódásomra sehol sincs, a jelzett helyen csak az Oxygen Wellness frissítőpontját találom. A lényeg, hogy ami januárban bejáráson 6:20 volt, az most – igaz, frissítőpontokkal – 5:08, és bőséggel belül a kiírásban megadott 5:45-ös részidőn. Ezt még ma reggel a rajtnál sem hittem volna el! Jó vagyok. Mindenképpen meglesz a tizenhét óra, sőt. Már álomterveket szövögetek… Valami ízesített vizet osztanak fél literes palackokban, nem is tudom, mit kezdek itt ezzel, sok lesz ez egyszerre. A frissítős srác mintha a gondolataimban olvasna, szól, hogy feljebb az út mentén vannak kukák, nem kell itt ácsorognom a flakonnal. Micsoda előrelátó gondoskodás! Szép egyenletesen elhelyezett, nejlonnal bélelt számítógépdobozok állnak a következő száz méteren. Mire az utolsóhoz érek, meglepetésemre lendületből el is fogy a fél liter. Pedig nincs is olyan meleg, és ittam idáig. Illetve nem érzékelem a meleget.

   Felfelé többen előznek, keveset futok, de igyekszem erős gyalogtempót tartani. A Getén túl kell jutni. Egy nyílt szakaszon először látom meg a távolban a Gerecse tévétornyát. Meglepő, de Dorogtól a csúcsig megvan a hatos átlag, ami csodálatos! Annyira hajt a lendület, hogy önkiszolgálóan bélyegzek, mert a pontőr valamiért eltávolodott két méterre az asztaltól, és nincs türelmem kivárni, sőt majdnem el is sodrom az asztalát. :-) A tisztáson Ermak és sz zsu üldögél. Na most megvagytok! Megállás nélkül elmegyek mellettük, aztán hetedszer is le a Getéről, lassabban és óvatosabban, mint valaha, talán a legelsőt kivéve. A Csomóriára felmászni sose nagy öröm, de jobban megy, mint máskor, és tudom, hogy a pincékig egy méter árnyékra sem számíthatok. Már fent sem nagyon futok, kevés az energiám. Innen minden évben visszanézek a Getére, és újra meg újra arra gondolok: de jó is, hogy azt a ronda nagy hegyet ott nem kell megmászni! :-) Valamiért az van bennem, hogy nincs is igazán meleg, mert 26 fok körüli csúcsot jósoltak, és ez sokkal kevesebb, mint általában; hogy valójában milyen meleg van, azt tudat alatt elnyomom. Már a 2005-ös a viszonyítási alap, ami annál hűvösebb, az nem is meleg. :-) A Hegyeskőnél Larzen figyel, muszáj megint futni. Meglepetésemre a Kinizsinek is van itt pontja (eddig sosem volt), de nekünk nem kell bélyegezni. Lenézve mindig megijeszt a mélység, hogy oda kell most ilyen meredeken lejutni. Itt is óvatoskodom. Fáj a bal lábam. Apró adalék a Kinizsi-túrák történetéhez, tényleg csak az érdekes adatok gyűjtőinek a kedvéért, hogy majdnem pontosan ott állok meg először vizelni, ahol két évvel ezelőtt, abban a nagy melegben. De ezt csak attól fogják megkérdezni a Kinizsi-történeti szigorlaton, akit buktatni akarnak, vagy aki demonstrátori pályázatot adott be.

   A pincéknél meglepetésként ismét Asciimót és barátnőjét látom a depóautóval. Megkérdezik, mit kérek. Tiszta vizet a hátizsákomba, mert fogalmam sincs, mennyit ittam, és tartok tőle, hogy megint kifogyhat hirtelen, mint a múltkor tette. Kútból nehéz lenne tölteni, de palackból sem könnyű, mert a teli hátizsákban hamar eléri a vízszint a tasak száját. Fél liter így is belemegy, ennél többhöz ki kellene pakolni a zsákot. Regisztrálom, hogy túl vagyok az első feladásom helyén. Három sikertelen Kinizsi után ezek az emlékek minden alkalommal eszembe jutnak, s mindig kísértenek. A helyi lakosok frissítőpontjánál meglepetésemre nemcsak vizet, hanem ételt is adnak. A zsírosdeszkára ránézni is alig akarok, de az uborka jó találmány, betolok egy párat vagy három pohár vízzel. Bizony, két éve nagyon jó lett volna itt ez a pont…

   A Kősziklához feljutni sosem könnyű, de mégis könnyebb, mint az emlékeimben. Ma jó napom van. Közben FF Pogreg jön szembe a biciklijével. Lefelé csak visszafogottan kocogok a fájós lábam miatt, nem esik jól a futás. Mogyorósbánya határában sz zsu épp a kék kútnál van. Megkérem, hogy nyomjon egyet nekem, és jól megmosdom. Aztán laza kocogás a Kakukkig. Elképesztően üres ez az utca, még sosem láttam ilyennek. Most még a fűre heveredni is volna hely, csak hát épp most nincs szó róla… 7:44! Szenzációs ötven kilométeres egyéni rekord. Semmi nem veszélyeztetheti a szintidőmet, sőt. De nem sok időt töltök itt, csak amíg kiásom a pénztárcát, és beruházok egy jégkrémbe. Csak mert olvastam az előző beszámolómban, hogy itt jégkrémet ettem és jó volt, és az ember jól teszi, ha tiszteli a nagy elődöket. :-)))

   Asciimót már harmadszor látom. Szóvá is teszem a dolgot, de ő közli, hogy pontosan az időterve szerint halad. Hmm, ezek szerint én is! Talán azért, mert saját időtervem nincs is. :-) Ethkáét és Asciimóét kinyomtattam, itt van a hátizsákomban szükség esetére, de elolvasni még nem volt időm. Nekem elég, ha látom, hogy jól belül vagyok a pontzárásokon, és tartom a sebességet, hiszen 6 km/órás átlaggal végig lehet csinálni az egészet szintidőre.

   Felfelé menet még tart a jégkrém, amikor egy ember előz egy gyerekkel, és mindenféléket kérdezget. Ő tizenötszörös teljesítő, csak most nem indult, hanem valami résztávot tesz meg. Hát, tizenöt teljesítés után megérezhetné, ha valakinek ötven kilométer felett nincs kedve csacsogni. Szerencsére gyorsabbak nálam, és hamar elhúznak, hogy még időben átérjenek SC beszámolójába.

   Le a lejtőn a tábla szélén, átkelés a vízmosáson, rövid susnyás szakasz, ahol nem lassítok, csak a kezemmel hárítom az ágakat. Utána még futok is egy kicsit. Aztán megint egy napos nyílt részre érek, és leereszteném a kedvenc és egyetlen napszemüvegemet – ha ott lenne a fejemen! Nem esem pánikba: a Gyertyános nyergében még megvolt, majdnem biztos, hogy a susnyásban verték le az ágak, érdemes visszamászni érte. Hárman jönnek szembe, köztük Asciimo is. Egyikük sem látta a szemüveget, de még csak nem is hallották, pedig valamelyiküknek rá kellett lépnie, amikor berepedt. A fő, hogy megvan és használható. Azt hiszem, ezen a részen alig volt ember, aki a lába elé nézett. A visszafordulást még nem könyvelem el nagy veszteségnek, még nem tudom… Utólag azt hiszem, itt volt a vég kezdete. Péliföldszentkereszten (huhh, begépeltem!) Asciimo barátnője megvárt és megitat. Pár méterrel odébb viszont szomorú találkozásom van DieMmel, aki a kiszállásáról tudósít. Mindig megrendítő látni egy nálam sokkal jobb sportoló rossz pillanatait.

   Elindulok a kedvenc naplemente-néző utamon. Hát most nem lesz naplemente. :-) Viszont alig köszönök el DieMtől, megjelenik hátulról Csóványos. Ezen meglepődöm, mert ő gyorsabb nálam, de kiderül, hogy a rajttól kezdve mindvégig mögöttem volt. Hanem most épp csak megmutatja, hol kevert el az első Kinizsin huszonhat éve, aztán gyors gyaloglással elhagy. Ahogy a műútról a szántóra fordulok, előttem még látszik Csóványos háta, mögöttem azonban ijesztő sebességgel közeledik egy 10-12 fős gyalogos gyorsvonat, s az erdő szélén el is hagynak. Nincs kétség, belassultam tisztességgel. Felfele lassú vagyok, lefelé viszont szintén. A bal lábam a sípcsont környékén már annyira fáj, hogy nem tudok futni a lejtőn. És ekkor valami derengeni kezd. Egy aprócska, említésre is alig méltó összefüggés. A Lemaradás 100-on a jobb lábam annyira fájt sípcsont mellett, hogy 87 kilométernél az életem legcsodálatosabb részidejével fel kellett adnom. A Sárga 70-en a budai hegyekhez érve annyira megfájdult a lábam, hogy hosszú szakaszon egyáltalán nem tudtam futni. Most pedig órák óta fáj a lábam, ugyancsak sípcsontnál, futni már alig tudok, s nemcsak a fáradtság miatt, és épp ma reggel állapítottam meg, hogy öreg a cipőm, és már nincs benne elég csillapítás… Stirlitz már tudta, hogy ez hiba volt, de nem volt ideje megállni, és a falba verni a fejét! Hogy lehet nem észrevenni ilyen nyilvánvaló tényeket?

   Egy elágazásban nincs jelzés, csak farakás, megyek egyenesen, aztán később megint nincs jelzés, és ekkor jövök rá, hogy már eddig se volt. Nem megyek vissza keresgélni, mert balról hallom a műút zaját, és oda kell lejutni. Hamarosan egy házat látok magam előtt, és ebből tudom, hogy sokkal lejjebb fogok kiérni. Utólagos azonosítás szerint ez a Dámvadas vadászház. Ráadásul itt egy átvághatatlan táblát körbe kell járni a téglalap három oldala mentén. Ahogy leérek a Bika-völgy műútjára, és megkezdem a visszamászást a kék jelzésre, kifejezetten fáradtnak érzem magam. Jön a hosszú emelkedő Pusztamarótra, most már kezdem azt hinni, hogy csakugyan meleg van; ismét nyílt terepen járok (eddig itt sosem voltam még délután). Még nem omlok össze, de a sebességem a múlté, fáradt vagyok, s kissé a gyomrom is rosszalkodik. Nem baj, majd odafent helyrerakom a finom kajákkal. Ez az első holtpontom, bár ez sem olyan, mint a régi szintidő-közeli Kinizsik alkalmával. De elég ahhoz, hogy veszélybe sodorja a Terep Százas teljesítését. Figyelem az órát, és ijedten látom, hogy már nem biztos, hogy odaérek zárásig a pontra. Pedig akkora előnyöm volt! Ennyit tenne az a két kitérő? Hogy jutottam idáig? A Vaskapunál ismét gyalogosok előznek. Meleg van, fáradt vagyok, csak az órát figyelem, és egyetlen vágyam, hogy végre Pusztamarótra érjek, ahol leülhetek és bezabálhatok. Két furcsa, szalagfüggönyre emlékeztető kapun megyek át, ezek újak, még nem láttam őket. Vajon hogy működnek? Talán annyira félnek tőlük a vadak, hogy nem mernek átmenni? Egyre valószínűbb, hogy már nem érek oda időre, de bízom benne, hogy megvárnak, mert Balázs ezt ígérte, és nem olyan nagy a késés. Még simán behozom majd.

   Lejárt az időm, de már közel kell lennem. Végre kiérek a rét szélére, messziről látom, hogy a pontőrök kiabálnak és biztatnak, itt muszáj futni. Már elkezdték pontani a bontot. Ermak épp indulna, és úgy kérdezget, hol voltam, mintha most kéne élménybeszámolót tartanom, de nekem szó se jön ki a számon. Ismét összeeszem édeset és sósat, olajbogyó, csoki, sós keksz, gyümölcs vegyesen; Varacskos Disznó a mai pontőrségének legszörnyebb traumáját éli át ennek láttán. Igaz, hogy már látni akart, de annyira nem, hogy végignézze, ahogy egyszerre pótolok sót és cukrot. :-) Tomator rugdosna tovább, és időnként bemondja az óra állását, de nekem most nagyon kell ez a szünet. Kesztölc óta gyakorlatilag nem álltam meg, és reggel óta nem ültem egy percet sem, és az elmúlt órában annyira erre a pontra koncentráltam, hogy most muszáj kiélvezni az ittlétet. Közben Horváth Ákos érkezik és megy tovább, aki szerint normális ember csak a második felében kezd futni. Többé nem is látom.

   Tizenkét perc után indulok tovább. Ez volt az első kicsúszásom a pontok nyitva tartásából (induláskor már húsz perc), de még biztos vagyok benne, hogy valahogy ledolgozom a hátrányt. A remélt laza folytatásnak híre sincs, az előnyömet mind elvesztettem, de még hatos alatti átlaggal beérek. Meleg van, és a gyomrom igazából nem tökéletes most sem. Próbálok erőből gyalogolni, hátha megy a hatos. Csak az órát figyelem, de az erdő széle nem és nem akar jönni. Ez a szakasz mindig olyan hosszú! Végre kiérek a kerítés mellé, aztán megvan a balkanyar, de innen megint sokkal hosszabb az út Bányahegyig, mint az emlékeimben, ráadásul egy irtás is van, amelyről elsőre azt hiszem, már a rét, és ez demoralizál. 1 óra 14 perc volt a hat kilométer!

   Bányahegyen Szeszabi üldögél, hirtelen nem is tudom hova tenni, egy narancsmezes, amint ül? Csak utólag derül ki, hogy itt már nem volt versenyben. A pont már készen áll, és meglepetésemre égnek a felfüggesztett lámpák is fényes nappal. Amíg a bélyegzőt megkapom, gyorsan felkapok egy szerencsére langyos teát, aztán rögtön menet tovább. Két nagy fehér papírlap szegélyezi a kijáratot, hogy még az amortizáltabb túrázók is jól induljanak tovább. Késés ide vagy oda, elégedetten konstatálom, mennyire más ez a helyzet, mint a második Kinizsimen, amikor először jutottam el erre a helyre, és egy órát pihentünk itt, éjféltől egyig, aztán felriadva rohantunk az éppen induló seprű után…

   Most jön a lejtős szakasz, itt már igazán illene futni, de nem nagyon megy, fáradt is vagyok és a lábam is fáj tőle. Azért megpróbálok bele-belefutni, és olykor a kék pólóra gondolok, amelyet szeretnék majd megérdemelten és lelkifurdalás nélkül viselni. A szántás előtti susnyással elégedetlen vagyok, valaki csakugyan kitakarította egy kicsit, s így elvész az egésznek a zamata. Ha minden igaz, tizenhatodszor jövök végig ezen a szakaszon. :-) Egyfolytában az órát nézem, és próbálok tippelni, mikor érek oda. A szántás után egy hang hátulról közli, hogy nekem már rég a célban kellene lennem. Hát erre a humorra most nem vagyok vevő, igazán nem. Inkább vagyok zombi, mint kommunikatív. Csak amikor a hang gazdája tempósan elgyalogol mellettem, akkor látom, hogy Lombrágóról van szó. A kerítés mellett ezúttal nincs titkos kód, pedig nagyon figyelek. Lent a vértestolnai műúton Csanya feliratai. Igen, fáj!

   Valamennyit hoztam a hátrányomból, és csodálkozom rajta, hogy kicsit még fennhangon beszélni is tudok a pontőrökkel. Épp csak eszem és iszom valamit, nem pihenek. Chino szól, hogy van még valamennyi izolötty is, csak bólintok rá és bedöntöm. A következő szakasz megint lassabbra sikerül, és most teljesen egyedül vagyok, nincsenek körülöttem gyalogosok. Mezei Istvánra gondolok, akivel innentől a célig együtt mentünk az első sikeres Kinizsimen, és már messziről percre megmondta, mikor érünk Koldusszállásra. Csak keveset tudok futni, de próbálkozom. Mint a Bika-völgy óta szinte állandóan, most is az órát nézegetem. Balról a Tornyó látszik, hamarosan ott kell majd elmennem a lábánál Tornyópuszta felé, de előbb még túl kellene jutni Koldusszálláson. Már alig várom a murvás utat meg a vadrácsot, de késnek. Így nagyon ki fogok csúszni az időből… Még el kell jutnom a kék jelzés kanyarjáig! De a sárga elágazásához érve, ahol a Gerecse 50 pontja szokott lenni, hirtelen autókat látok. Előrébb jött a koldusszállási pont! Gyaloggalopp azt mondja, a táblázatban már ez az érték szerepel, tehát mégsem akkora a veszteség, bár kicsit megint rosszabb vagyok, mint Vértestolnánál. A gyomrom még nem az igazi, most csak olajbogyót és izolöttyöt fogyasztok, semmi édeset. Mostantól koppra hatos átlag kell, hogy beérjek szintidőre, és ez folyamatos rohanást jelent a következő húsz kilométeren. No lássuk…

   Sötétedik. A lámpát még nem veszem elő, úgy számolom, Tornyópusztáig még eljutok nélküle. Elhaladok a második feladásom helye mellett, és futva-gyalogolva próbálok közeledni az autópályához, miközben Lombrágóval és társával meg két másik gyalogossal kerülgetjük egymást. Amikor a gyalogosok mögém kerülnek, és én is gyalogolok, az mindig feszélyez, nem szeretem, ha a hátamban nyomul valaki, inkább elengedem, hogy csökkenjen a folytonos feszültség. Aztán elfutok mellettük, és kezdődik elölről az egész. A pályához érve balra fordulok egy nagy nyílt réten. Régebben itt egy egyszemélyes ösvény vezetett a magas növényzet között. Szemközt be az erdőbe, és itt már teljes sötétben haladok, de ezen a szakaszon még nem kell lámpa. A tarjáni úton Lombrágó és a másik három gyalogos végleg elhagy. Újabb erdős rész következik a Tornyó mellett. Élvezem, hogy még lámpa nélkül tudok haladni, de már megcsap a hűvös. Lehet, hogy fázni fogok éjszaka a lenge rövidnadrágban, de ezt a döntést hoztam, hogy nem cipelek magammal egy hosszút. Most már minden szakasz olyan hosszúnak tűnik!

   Tornyópusztánál az elágazásban pár fokos kis lépcső van, itt engedélyezett Mezei István egy pár perces pihenőt, amikor már járni alig tudtam a talpfájástól. S nem sokkal odébb, a szénégetőnél már világosban mentünk… Most pedig a pontot várom, hogy elővehessem a lámpát. A behajtani tilos táblánál, a harmadik feladásom helyszínén számítok rá, de nincs ott. Lehet, hogy mégsem vártak meg? Előttem lámpafény, de ez egy másik túrázó lehet. Aztán egy másik, ez állni látszik. Ott a pont, a sorompónál! Gyors fogyasztás, lámpa elő, indulás tovább. Most már nagyon kritikus a helyzet, de még nem teljesen lehetetlen, ezért nem adhatom fel. Az emelkedő azonban nehezen és lassan megy, szó sincs hatos körüli sebességről. Már elfogyott belőlem a küzdés.

   Somlyóvárhoz érve – tíz óra múlt épp – már világos, hogy nincs matematikai esélyem a T100-ra, feladom, és meg is könnyebbülök. Vége a borotvaélen táncolásnak, a másodpercnyi lazítás nélküli rohanásnak. És lesz egy Kinizsim szenzációs egyéni rekorddal. Persze nagyon azért nem lehet sétálgatni, mert várnak Nyúlék a célban az autóval. És talán még a nagyegyházi ponton is várnak rám, bár jobb szeretném remélni, hogy nem. Lefekszem a kulcsos ház előterében egy padra, ott kicsit melegebb van. A lábam kezd elmerevedni a rövidnadrágban az esti hűvösben. Picit el is szundítok. Felriadva előhúzom a hosszú ujjú futómezt a zsákból – ennyit tudtam magammal hozni, nadrágot nem. Felveszem, és megiszom az első adag kávét. Több már nem is kell. Még sosem fejeztem be egy százast egy adag kávéval, azt hiszem.

   Elindulni most nagyon rossz, a hidegben fekvéstől teljesen beállt a lábam, percekig tart, amíg rendesen járni tudok. A rét kijáratát Szárliget felé lámpa és felirat jelzi, nehogy valamelyik kómás túrázó itt tévedjen el. Ezt nevezem gondoskodásnak! Pár méterrel odébb két túrázó: az egyik állva figyeli a társát, aki az ösvény mellett térdel, és egy róka hangját utánozza. Nem mintha az ilyesmi nagyon meglepő vagy rendellenes dolognak számítana a kilencvenedik kilométeren, csak az jut eszembe, hogy az ipse pont az út szélén térdel, és a mezőny vége itt már világosban fog átmenni. Erre bizonyára nem gondolt az ő állapotában. Mindegy, ma reggel ez nem az én gondom lesz. :-)

   Innen tempós gyaloglással haladok tovább, az út jellegzetes pontjai mind ismerősek, csak a köztük levő távolságok hosszúak szokás szerint. Már csak nagy ritkán kocogok bele, de olyankor a lábam rögtön jelez is. A Váli-víz előtti lejtő tetején, a vadetető felé menet a kapu most is nyitva. Volt erről vita a topicban, és emlékeztem, hogy máskor is okozott ez ijedséget a bejáróknak, de aztán a túra napján sose volt gond. Nincs rendes kapu, hanem egyszerűen a kerítés van megnyitva és szép akkurátusan feltekerve az oszlop mellé. Ezen a lejtőn mindig futni szoktam, most először gyalogolok le. Kicsit ijesztő a távolban, még felettem látni-hallani az autópályát, hiszen oda majd fel is kell mászni, most pedig még inkább mélységet nyerünk. De nem baj, felmegyek én mindenhová, ahova kell.

   A tavaknál csodálatos békakoncert, kicsit odébb tücsökzene. Aztán a műúton, már sokadszor, Csanya feliratai fogadnak. Igen, FÁJ! De alowtól tudjuk, mire való a fog. Elég hosszan megyünk egy kocsiúton, itt is rövidebbre emlékeztem, de ezt is megszoktam. Jobbra egy rét nyílik, és hirtelen emlékezetből befordulok rá, és kis kereséssel megtalálom a jelzést. A pályáig hosszan emelkedik az út, de erre számítottam. Vajon hol lehet a frissítőpont? Remélem, sehol, már nincs szükségem semmire, és lelkifurdalásom lenne, ha ennyit vártak volna rám.

   Az M1 aluljárónál nem érzek semmi különöset, csak fáradtságot. Most menni kell valamennyit a műúton, de nem emlékszem, hogy mennyit és hogy hogy néz ki a bejárat, ezért inkább lámpázom itt is, pedig jobb szeretek az ilyen helyeken lámpa nélkül menni. Megvan a jelzés, kezdődhet az utolsó szakasz. Az erdőbe érve szeretnék leülni egy kicsit pihenni, de nincs hova, a talaj nem igazán alkalmas, fatönk nincs, így hát továbbmegyek. Az irtásnál utolér egy ember, veri a port előttem, táncolnak a homokszemek a fejlámpa fényében; én is utolérek két túrázót, akik kóvályogva keresik a jelzést. Szólok a szembejövőnek, hogy most Csillaghegy felé megy, de csak a társa elé jött vissza. Most jól jön a topikban olvasott tanács, hogy mindig az irtás jobb szélén maradni. Van egy kis emelkedő is, de én egy határozott balkanyarra és viszonylag meredekebb emelkedésre emlékszem, és az még nem volt. Az út lejtősre fordul, de nem hagyom magam átverni, az igazi emelkedőnek még előttem kell lennie, ez csak egy átmeneti dolog lehet. Ám ekkor hangos zakatolást hallok – szemből. Ennek pedig Szárligeten kell lennie! De hogy hallom a hegyen át? Jön szembe egy kivilágítatlan ember, őt kérdezem, hogy van-e még előttem emelkedő. – Nincs – feleli. Hoppá, ennyi volt? Csak így, hirtelen vége? De én még készültem arra a meredekre, akartam! Kicsit csalódott vagyok, mint akiben benne maradt a lendület. De hamarosan kárpótol a látvány: életemben először feltűnik előttem az éjszakai Szárliget! A vonat még mindig dübörög. Leereszkedem a füves úton (dehogy futok!), és csodálkozom, milyen hosszan szól ez a szerelvény. Biztosan tehervonat lesz. A sarkon már belátok a vasútig, és tekintetem épp elkapja az utolsó kocsit. Kis kocogást eresztek meg, és jól megfigyelem a jelzéseket a felüljárónál: feltűnően festett kitérítő nyíl a lépcső előtt, jól látható szalagozás. Zombi legyen a talpán, aki itt feltéved a lépcsőre, de az nem okolhatja a rendezőket.

   A sínek mellé fordulva mindig meglep, milyen hosszú is ez az utolsó egyenes az aluljáróig. Talán hogy legyen idő átélni a teljesítés élményét, kilazulni, levezetni, felszabadulni, nevetni, sírni, énekelni, szalagok sorfalát szemlélni, örülni, felejteni, emlékezni, átszellemülni. Talán csak mert ilyen messze van az aluljáró. :-) Két szembejövő vonat egyszerre dübörög el a fejem felett – némiképp félelmetes élmény. A sarkon látom, hogy mögöttem fut valaki. Én is futok, mégsem hagyhatom, hogy az utolsó húsz méteren előzzenek! A kapu előtt páran tapsolnak. Először nem is értem, miért. Hiszen kicsúsztam a Terep Százas szintidejéből, nem jár az elismerés. Talán ezért a kis pár méter futásért? Annyira a Terep Százas körül forognak a gondolataim, hogy még fel sem fogom, hogy megint megcsináltam a Kinizsit, és eszembe se jut, hogy 0:3-ról most feljöttem 4:3-ra, és átvettem a vezetést. A százasok rontása elkerült, nem egyenlítődött ki az állás: most 8:6-ra vezetek. De mindez most nem fontos.

   Balázs úgy ül és intézkedik a célban, mint aki nem is futott százkét kilométert. Egyszerre két asztalnál adminisztrálok: dugóka jobbra, karton balra, oklevél jobbról (ööö miért is?), oklevél balról. A jelvénynek újfajta tűje van, ezt végre könnyű lesz feltenni a parafatáblára. Nyúl és Cipő már vár rám (egy ideje…), és hazáig repítenek. Ez az első sikeres Kinizsim, amikor nem a terepen ér a hajnal, amikor sötét éjszaka húzom magamra a paplanomat. Inkább nagyon jó érzés, mint kicsit. :-)



Utóiratok



A rendezésről: a Kinizsiről már sokszor szóltam az évek során. Hozták a szokott színvonalat, most talán a mobilvécé volt a fő újdonság. Inkább a Terep Százasról írnék. Kiváló volt a frissítőpontok felszerelése, lelkesek és segítőkészek voltak a pontőrök, és tudták, mire van szükségünk. Mindent megtaláltam az asztalokon, amire szükség lehetett. Nagyon tetszett az erős, de kellemes és puha rajtszám, a strapabíró kis laminált lapocska a pontokkal és résztávokkal, és a zseniális póló. És mindez 1200 forintból! Nem sűrűn szoktam ilyet mondani, de ha most megkérdeznék, hogy mit lehetne javítani a Terep Százas rendezésén, először tanácstalanul széttárnám a karomat, aztán talán ennyit mondanék: így tökéletes, ahogy van. Illetve… Tapírnak azért szerezhetnétek valami rendes kürtöt, aminek hangja is van. :-)

Köszönetnyilvánítások:
Balázs mesternek, Tapír versenyizgatónak, valamint a Futóbolondok, a futófórumosok és a TTB teljes csapatának, továbbá a Kinizsi Encián gárdájának a rendezésért, és külön az összes pontőrnek a sok szeretetért és kedvességért;
az égieknek a nagyon kellemes időjárásért (azt hiszem, az idei fantasztikus rekordokon is látszik ez);
Nyúlnak és Cipőnek a hazafuvarért;
Ispi mesternek, aki akkor sem mond le rólam, ha nem csinálom végig maradéktalanul az edzésterveket;
alow mesternek, „a fogak szerepe a hosszútávfutásban” elmélet szülőatyjának, mert a tanítása sok nehéz ponton átsegített;
a tokodi pincéknél ételt és vizet osztó lakosoknak az ellátásért és a jó szóért;
Árpád sporttársnak és egész hadának, amiért előrelátóan a Pilis és a Gerecse körüli nagymedencét foglalták le sportpályának a számunkra.

Elnézést kérek
mindenkitől, akivel nem kommunikáltam kellő bőbeszédűséggel és odafigyeléssel, de nem mindig voltam abban az állapotban. Kissé egydimenziós volt a gondolatvilágom, és ez a dimenzió a Csillaghegy–Szárliget ösvényhez kötődött. Akik az ösvény szélén álltak/jöttek, azok csak a tudatom peremén léteztek. :-)
mindenkitől, akit itt nem említettem meg név szerint. Ezt tudjátok be a beszűkült/módosult tudatállapotomnak; némelyeket nem tudok helyhez kötni, más találkozások meg bizony kiestek a fejemből.

Futva vagy gyalog könnyebb? Amikor hét évvel ezelőtt az első Kinizsimre készültem, elborzadva olvastam Ézsiás Antal szavait: „Hagyományos túrista stílusban teljesítettem, bakancsban, hátizsákkal. Tanulság: így soha többet. Gyalogláshoz ez a táv túl hosszú.” Először az idei – még megírásra váró – Zöld 45 túrán merült fel bennem, s aztán a Bükki kilátásokon erősödött meg a fejemben a gondolat, hogy futva talán csakugyan könnyebb. Egyszerűen mert kevesebb időt töltünk a terepen, kevesebb időjárási kockázatnak és szélsőségnek vagyunk kitéve (a BükkiKin elszaladtam az eső és a sár nagyja elől), kevesebb ideig stresszeljük a szervezetet, és az én esetemben még azért is, mert ennyi ideig könnyebb ébren maradni. (Most Somlyóváron álmosodtam el, és egy kávé helyre is tett a célig, 22-24 órás túrákon rosszabb volt a helyzet.) S mivel azért elsősorban teljesítménytúrázónak tartom magam, nem futónak, a futásban mindig ott van az a biztonságérzet is, hogy bármilyen esetre van egy csomó tartalékom a szintidővel szemben. Ezzel szemben nagyobb a sérülések esélye. A Kinizsin tényleg nagy segítséget adtak az UMSZ frissítőpontjai, ez egészen más volt, mint saját felszereléssel végigcsinálni. De még így is előre meg kell hozni a döntést, hogy mit szeretnék csinálni, mert másféle készülést igényel a két tevékenység (pl. meleg ruha, élelem). Végül a saját tapasztalatom az, hogy a futás egyfajta módosult tudatállapottal jár, ami a teljesítést könnyíti, a nehézségeket pedig segít kizárni vagy legalábbis a maguk kis dobozában tartani, hogy a fejünkre ne nőjenek.

A bokámról: a tavalyi Gerecse 50-en elsőre könnyűnek tűnő, de makacs bokasérülést szenvedtem, amely az egész évemre kihatással volt. A decemberi Fóti-Somlyó óta egyre hosszabb és hosszabb távokat próbáltam megtenni a bokavédő gumiban, éppen a Kinizsire való készülés jegyében. Nélküle nem mertem túrázni, mert mindig volt egy-egy bicsaklás, amikor éreztem, hogy az mentett meg a nagyobb bajtól. De ha felvettem, hosszabb távon megnyomta a lábamat, és a peremeknél sérüléseket okozott. Örültem, hogy a Barcika 65-öt még végig tudtam csinálni benne. Végül azonban a Fruska Gora előtt úgy döntöttem, hogy most megpróbálom gumi nélkül élvezni a túrát, és ez baj nélkül sikerült is. Ott eredetileg nem terveztem futást, de valamennyit futottam, és abból se volt sérülés. Éppen ezért a Kinizsire hosszas megfontolás után csak a zsákomban vittem a gumit, hogy sérülés esetén fel tudjam venni, de végig nem volt szükség rá, és a bokám teljesen jól volt. Ezzel a 2006-os Gerecse túrát befejezettnek nyilvánítom. :-)

A Tavaszi Három mérlege: még ezelőtt három évvel találtam ki a hajdani Három tavasz mintájára a Tavaszi Három rendezvénysorozatot: Lemaradás 100, Fruska Gora 100, Kinizsi Százas. Akkor sikerült, most a Lemaradást 87-nél elbuktam nagyon jó részidővel, a másik kettőn brutálisan megjavítottam az egyéni rekordomat (összesen majdnem tíz órával :-)). Ilyen többet nem valószínű, hogy lesz…
Ez a Kinizsi most a legkönnyebb százasom volt eddig, bár nem volt hetven felett kilométerhiányom, mint a Lemaradáson. :-) Egyúttal új egyéni rekord százon (beleértve a síkfutást is, khmmmm…). Röviden összefoglalva azt mondhatom, hogy az első felét futottam le. Sajnos az első szintidőn túli futóversenyem is lett, de összességében több okom van az elégedettségre, mint a szomorúságra.

Jubileum: ezen a túrán léptem át 2000 óta a 9000. gyalogos túrakilométeremet (pár nappal a 9000. Ttúra topikos hozzászólásom után).

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (17387)
X987 Creative Commons License 2007.05.29 0 0 28388
X987 + 23,00
maydayray Creative Commons License 2007.05.29 0 0 28387
köszi szépen
Előzmény: csanya. (28384)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2007.05.29 0 0 28386
:-DDDD
Előzmény: 7241gabi (28385)
7241gabi Creative Commons License 2007.05.29 0 0 28385
csanya!
Valaki ellopta a password-ödet és a nevedben izéket írogat!!!
:-)))
Előzmény: csanya. (28384)
csanya. Creative Commons License 2007.05.29 0 0 28384
Nekem megvan a száma. Holnap majd izé ma reggel majd felhívom.
Előzmény: maydayray (28382)
tzh Creative Commons License 2007.05.28 0 0 28383
Kösz Ethka, így nem kell elállnom ama elhatározásomtól, hogy nem foglalkozom listákkal a jövőben. ;)
Előzmény: -ethka- (28381)
maydayray Creative Commons License 2007.05.28 0 0 28382
Csermanek Tokodnál (azóta is keresem, mert nálam maradt 3 lepedője... ha valaki tudja a telószámát, szóljon rá lécci, iwiwtől kezdve írtam már mindenhol, de elveszett embert játszik...)
Előzmény: csanya. (28377)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!