Keresés

Részletes keresés

bányabükki Creative Commons License 14 órája -2 0 74023

"A Badacsony ezúttal bevallom meglepett. Kétszer. "

A legnagyobb, a harmadik meglepetés úgy tűnik mégis a Badacsony kéktúrás múltját böngészve ért.

Láttam én a Rózsakő környékén egy kéknek tűnő régi jelzést, de nem foglalkoztam vele, mert errefelé sosem jött a kék... gondoltam én naívan. Ott van az 1930-as években átadott Bujdosók Lépcsője, azon ment mindig, és kész, ezt gondoltam erről. Bizony tévedtem.

Mert nagyon is jött.

Az 1930-as években a Rodostó menedékháztól a Kisfaludy-házig kanyargott az ösvény, (van egy Rodostói utca is errefelé) majd a Rózsakő, a Hertelendy-pihenő és a Ranolder-kereszt érintésével, (szerintem a mai sárgán) vágott át a hegytetőn, és a Kőkapun keresztül hagyta el a Badacsonyt.

Az 1961-es füzetben egyértelműen ugyanez a kék jelzés útvonala, sőt az 1965-ös füzeten át nagyjából a 70-es évek közepéig biztosan. 1980 körül módosulhatott a mai útvonalra. 

1938 leírások

----------------------------------------------------------------------------------------

1961                                1975                              1980

Előzmény: bányabükki (74021)
bányabükki Creative Commons License 19 órája -2 0 74022

Ami még elgondolkoztató volt az a közelmúltban átadott objektumok igen leharcolt állapota.

A kilátó faszerkezete kiszáradva repedezik, ezt pár éven belül le fogják zárni, ha nem lesz pénz a karbantartására. A fémszerkezetű létra jó állapotú. (ez is mutatja hogy mennyire nem időtállóak a fakilátók, a Karancson a fémtornyot például 1964-ben adták át)

A Kőkapu amúgy is véleményes, betonnal lefedett korlátját is igen rövid idő alatt tette/teszi tönkre a bazalt alkotta kőtenger, az alsó szakaszon leomlott egy része, a többi is púposodik. Értelem szerintem amúgy sincsen, legfeljebb az eróziót segíti nagyban, mert így szabadon mossa az eső a turistaösvényt.

Ezek azonban csak aprócska intermezzók voltak, nagyon jó időben egy nagyon szép és tanulságos túrát tettünk, a 'tördemici faluháztól a Bujdosók lépcsőjén át négy kilátópont, a bazaltbánya, a tábor, majd a Rózsakő  érintésével jutottunk el a Római út felett, a bazaltsipka alatt futó legfelső útig (sárga +), majd vissza a faluházhoz.

bányabükki Creative Commons License 19 órája -2 0 74021

Megint nyertél. :-)

Azt némileg meglepődve, de elégedetten konstatáltam hogy az egykori Rodostó menedékház viszonylag tűrhető állapotban van. 'Tördemici ismerősöm mondta hogy még az is előfordulhat hogy az önkormányzat megszerzi, és hasznosítja.

A Badacsony ezúttal bevallom meglepett. Kétszer. Az egyik meglepi egy kilátópont volt, alig 80 méterre a kéktől, amelyet szemlátomást kevesebben látogatnak, és én sem ismertem, a Tördemici kilátóhely.

Még Sümeg is látszott innen.

A másik a piros jelzésű Kuruc körúton volt, egy igen megdöbbentő objektum, egy internáló-tábor maradványai. Egy régi kőbánya tövében, annak épületeit felhasználva Rákosi 1949-től hozott ide politikai foglyokat és törette velük a bazaltot. 

Előzmény: Bikk Pubi (74020)
Bikk Pubi Creative Commons License 20 órája 0 0 74020

A bazalt lábazat is sokat segíthet.

Előzmény: bányabükki (74019)
bányabükki Creative Commons License 28 órája -2 0 74019

Hol jártunk?

Kis segítség:

Eredetileg bélyegzőhely volt, elég sokáig.

annyi baj legyen Creative Commons License 2 napja 0 1 74018

Gesztenye nagyon jól sarjadzik. A tuskósarj hátránya a gyökérsarjjal szemben, hogy hamar tőkorhadtak lesznek, és ezzel a fa ipari minősége, és általános egészségi állapota is romlik. 

Előzmény: Okulare (74015)
annyi baj legyen Creative Commons License 2 napja 0 2 74017

Vegyszermentes módszer, sérülékenyebb, illetve védett ökoszisztémáknál használják.

Meg, ha sok a munkáskéz, de vegyszerre nincs pénz. 

Előzmény: bányabükki (74016)
bányabükki Creative Commons License 3 napja -2 0 74016

Egyszer, régebben egy Katalinpuszta-Ősagárd túrán Ősagárd mellett láttam ilyen akácfa-irtó módszert.

Azóta se, sehol.

Ezt így hogy?

Előzmény: Okulare (74015)
Okulare Creative Commons License 3 napja 0 0 74015

Ez például egy tuskósarj, ha jól sejtem.

(Pécs-Pécsbánya, Szelídgesztenyés)

Előzmény: annyi baj legyen (74014)
annyi baj legyen Creative Commons License 4 napja -1 0 74014

"Vajon miért festették be a fatönköket? És miért csak az út szélén?"

Tuskósarjak ellen. A kivágott fa a kérge alapján akácnak tűnik, ami igen jó sarjad gyökérről is, és tuskóról is, és ráadásul gyorsan növekszik, és elveszi a fényt, tápanyagot, csapadékot a helyben lévő tölgyek elől.

Előzmény: KFeri_2+4 (74010)
Fődíszpinty Creative Commons License 4 napja 0 1 74013

Emlékezett rátok a cukrászdás. ☺ A magassági pontokkal elég gazdagon ellátott a környék a bányászat miatti a felszíni térképészet igen részletes kellett, hogy legyen. Olvastam egy könyvet, sajnos könyvtári de igyekszen újra kivenni, abban volt egy igen részletes térkép a környék magassági pontjairól.☺

Előzmény: Güsziológus (74001)
Mr Long Creative Commons License 4 napja -1 0 74012

Kösz, közben megtaláltam, azt hittem feltöltés előtt kell irányba állítani. Utána meg négyszer állítottam irányba, lassan belejövök... De látom te is szerkesztetted.

Előzmény: olahtamas (74008)
HEV Creative Commons License 4 napja -1 3 74011

Gratulálok topic társunknak a szép évfordulóhoz és további jó egészséget és szép túrákat kívánok.

KFeri_2+4 Creative Commons License 5 napja -2 1 74010

Március végén Káldról folytattam az OKT bejárását. Miután átléptem a Farkas-erdő kapuján, hosszan gyalogoltam az Avas-úton. Megnéztem az avasi öreg tölgyet, tettem egy kitérőt a Scherg Lőrinc kilátóhoz, majd a Pilóta-dombon keresztül elsétáltam a Hidegkúti erdészházig és a közelében épült kis kápolnához. Pecsételés után majdnem 4 kilométert gyalogoltam egy nyílegyenes aszfaltcsíkon, de közben azért nem felejtettem el megnézni a korhadó banyafákat és kilátó névadójának, valamit a Farkas-erdő felújítójának síremlékét.

Az erdő kapuján kilépve egy teljesen más jellegű túra kezdődött. Gércét elhagyva hosszan gyalogoltam a hétvégi kertek végében, mígnem megláttam a sitkei kis erdei kápolnát. A Kávária-kápolna mellett ebédeltem, majd egy mezőn, egy szántóföldön és a Haraszti-erdőn keresztül elsétáltam a Hegyközségre vezető műútig. A településről bicikliúton gyalogoltam át Sárvárra, ahol a Csónakázó-tavat megkerülve érkeztem meg a vár parkolójába.

A túra hosszabb, fényképes beszámolója a következő oldalon olvasható: turaelmenyeim.blogspot.com/2021/04/okt-02-kald-sarvar-20210326.html

HEV Creative Commons License 5 napja -2 0 74009
olahtamas Creative Commons License 5 napja 0 0 74008

Pedig a sima honlapi uploadert használom, tegnap is így mentek fel a képeim.

A metódusról itt a videó:

https://youtu.be/5BKkT4Mp94Q

Előzmény: Mr Long (74004)
V43 1279 Creative Commons License 5 napja -1 1 74007

Szanticskával nehéz dolgotok lesz, békeidőben tuti már be lennének táblázva már most őszig. Kérdés most mi a helyzet pontosan.

Előzmény: Tavaszi Széll (73998)
V43 1279 Creative Commons License 5 napja 0 1 74006

Jól rémlik, kb tenyérnyi kerámiaplakett a díjazás, nemzeti színű szalaggal.

Az életreszóló élménnyel én is így vagyok.

Előzmény: jzp2107 (73996)
V43 1279 Creative Commons License 5 napja -1 1 74005

Jó újra olvasni erről a mozgalomról és főleg arról, hogy valakik újra bejárták. Az én nevem után nem hosszú a lista, de most legalább kettővel több sor lett.

Szvsz 2 nap alatt egy full rohanás lehetett, de ez nem jön át a sorok között, eléggé odafigyelve siettek. 

Nekem 4 nap volt utazással (tömegközlekedés) és plakettátvétellel együtt, azóta is ez a túra tartja nálam a napi és két napi távrekordot és nem érzem magam "kevésbé edzett"-nek és sár sem volt akkor.

4-5 nap teljesen vállalható erre a túrára, a szálláslehetőségek meg az utazás már kicsit árnyalja a képet. Felmerült, hogy újra bejárjnánk most már ketten, de most már biciklivel mennénk. Ha lesz belőle valami. 3 nap alatt talán szűken meglenne az ország másik feléből utazva.

Előzmény: bányabükki (73982)
Mr Long Creative Commons License 2021.04.04 -1 0 74004

Szia!

Megint tettem fel képeket a mapillaryra (Túrkeve széle - AK Ecsegfalva felé), de nem úgy nézett ki a felület, mint a te videódban a múltkori képeim beállításánál. Te nem a sima honlapi uploadert használod? Jó lett volna, ha most be tudom állítani...

Előzmény: olahtamas (73846)
Pulmy Creative Commons License 2021.04.04 -1 0 74003

csontszáraz minden erre is, megint ment a riogatás aztán újból elmaradt a világvége. Kicsit hidegebb van,de már máskor volt Húsvétkor ilyen idő.Különben is virágzik a kökény :) 

Előzmény: jzp2107 (73997)
pozo Creative Commons License 2021.04.04 0 0 74002

Köszönöm szépen a feltett anyagot!

A feltett ismertető megerősíti, hogy kicsiny Hazánk mennyi, de mennyi érdekességeket és értékeket rejt:)

Előzmény: Güsziológus (74000)
Güsziológus Creative Commons License 2021.04.04 -1 2 74001

BÁNYÁSZKÖR

Tegnap felfedeztünk egy kilátópontot, épp ott, ahol egy csúcskő van a fűben (épp, hogy látszik).

A POI:

https://turistautak.hu/poi.php?id=203902

A látvány:

A közelebbi hegy a Magos-hegy (304 méter), a távolabbi a Nagy-Gete (457 méter).

Güsziológus Creative Commons License 2021.04.04 -1 1 74000

Kapos-hegyháti Natúrpark

Még a járvány első hulláma tombolt, amikor először körülnéztünk a környéken (autóval), azóta sok víz lefolyt a Kaposon.

Az elmúlt hónapokban, a járvány ellenére sikerült jó sok utat felmérni, de a fordulat csak nemrég következett be, teljes hosszában fent van a TUHU térképén az új útvonal, a Döbrököz - Nagyhajmás közötti SÁRGA. Egészen pontosan csak részben új, hisz egy szakasza a régi PIROS.

Ez egy regionális útvonal, vannak kiágazásai (S3 és S4), és a változások következtében ez a legrövidebb út a tanösvényhez (PQ).

Az útvonal vége Nagyhajmás, ez egy pici település, nem zsákfalu, de közvetlen buszjárat nincs. Érdemes felfedezni!

A natúrpark alaposan átszervezte a turistautakat (Tolnai PIROS), sok-sok kilométer megszűnt, sok új létesült.

Tervezek még 1-2 felmérést, de az a lényeg, hogy van alapos helyismeret, sikerült megismerkedni a közlekedési lehetőségekkel. A legfontosabb a közvetlen vasúti közlekedés, nem gyors, de stabil, kényelmes szerelvényeken lehet eljutni Döbröközre, ütemezett a menetrend. Viszonylag jó a buszközlekedés Döbrököz és Dombóvár között, onnan ugyebár meg van IC.

Szerintem érdemes felfedezni a környéket, amit én tehettem, azt megtettem.

Talán nem felesleges az alábbi honlap.

http://www.kaposhegyhatinap.hu/kapos-hegyhati-naturpark

Találtam részletesebb dokumentumokat is, naprakész térképről nem tudok.

Szép túrákat mindenkinek!

Tavaszi Széll Creative Commons License 2021.04.03 0 3 73999

OFF
Ugyan sem a túramozgalomnak, sem a térségnek nem vagyok expert-je, de úgy érzem, hogy a Kohászok Útja túramozgalom három (egykori) kohászvárosa közül az eleve leggyengébb lábakon állónak rúgták ki egy újabb lábát.

https://telex.hu/belfold/2021/04/03/ez-volt-az-utolso-dofes-szellemvarossa-valhat-ozd-gyarbezaras-elvandorlas-munka

Bő három éve,éppen a Cserehát turistája túramozgalom kapcsán volt egy - szintén OFF - agymenésem Harariról, a jövő veszélyeiről, mesterséges intelligenciáról, algoritmikáról, robotikáról és a haszontalan tömegekről.

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=146737395&t=9012640

Elolvasva az ózdi gyárbezárás okait és következményeit, majd összevetve azt a három évvel ezelőtti gondolataimmal, két szlogen jut eszembe:

1. A jelenlegi kormánypárt majd két évtizedes választási szlogenje: A jövő elkezdődött.

2. A másik pedig az egyik hazai mobilszolgáltatóé: A jövő izgalmas. Ready?

Nos, azt hiszem, hogy Észak-Magyarország még nem annyira "ready".
ON

Tavaszi Széll Creative Commons License 2021.04.03 0 1 73998

Igazad van, plakett, feleségem néhai nagypapájának a turistarelikviái közül néhány nálam van, pl. a Cserehát Turistája díjazása is. Automatikusan írtam jelvényt.

Bár ez még csak egy hirtelen felindulás, és semmi egyeztetés nem történt, de én szigorúan szállásban gondolkodnék. :-)

Sőt, hogy még szebben alliteráljon: szállás szigorúan Szanticskán. :-)

Előzmény: jzp2107 (73996)
jzp2107 Creative Commons License 2021.04.03 0 0 73997

arra milyenek a viszonyok, ott is kopog minden a szárazságtól?

a tegnapi pici eső is amit jósoltak elmaradt érdeklődés hiányában

a mai nagyobb sincs sehol :-(

Előzmény: Pulmy (73990)
jzp2107 Creative Commons License 2021.04.03 0 1 73996

most nem túrom át a cipősdobozomat, de jelvény is volt, nem csak plakett? (nekem az rémlik, tölgyfaleveles, nemzetiszín szalagos..)

jelen helyzetben mi a terv, sátor vagy megvárjátok a szállásokat?

Perecse-Rakaca-Kupa, ezen a részen én Viszlón találtam alvóhelyet..

májusban voltam, életreszóló élmény volt! sokat emlegetem :-)

Előzmény: Tavaszi Széll (73995)
Tavaszi Széll Creative Commons License 2021.04.03 0 0 73995

Az elmúlt szűk hónapokban nekem is eszembe jutott ez az ötlet. Megvan a füzetem, de ha nem lenne meg, és jelvény sem lenne már, akkor is érdekelne. Értekezzünk róla privátban, ha már kicsit javul a helyzet. Csak ne várjunk vele az illúzió gyilkos novemberig. :-)

Előzmény: bányabükki (73982)
Pulmy Creative Commons License 2021.04.03 -1 0 73994

kicsit személy szerint sajnálom,hogy Csórt nem érinti már a KDP. elég ikonikus hely a Csuka,lehte kényeztetni kulináris hajlamunkat bent. Viszont az jó ötlet volt,hogy felvitték a Baglyasra a pöcsétet, kénytelem minden teljesítő "meghódítani".

Nem rég beszélgettem az egyik "kékellenőrrel" hasonlókról és abban maradtunk bizony jó lenne pár ikonikus csúcsra az (Naszály,Badacsony,Milic, Gete etc) OKT-n is. Mindjárt kisebb lenne sokakban a kísértés :) :D 

ps: egyébként túrák előtt mindig elolvassuk a Te blogod is. sok-sok jó tanács,ötlet van bennük.Nagyon gazdag,tartalmas és sok-sok túraleírást találni Nálad.

Előzmény: HEV (73988)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!