Nekem is az a kérdésem, hogy a rövidebb vonalat / szálat nem Tudod állítani? Így beégetve nem sok értelme van, mert ez csak a Föld egy adott helyén / adott időpontban használható. Bár az iránytűn a 20 fok és a tájolón az - állítólag - 36 fok soknak tűnik. Persze lehet / lehetett olyan hely, amikor ezek érvényesek (voltak). Magyarországon ezeknek az 5-10 fokos belüli eltéréseknek a használata / figyelembevétele a természetjárás során felesleges.
Naprakész adatok is vannak a neten, a mágneses elhajlás (deklináció) értéke ma, pl. Budapesten:
Itt a következő adatokat lehet elérni (Magnetic Declination):
- Declination (Deklináció számítása adott helyre adott időpontban)
- Magnetic Poles (A mágneses sarkok vándorlása + ezen pontok koordinátáinak letöltése 1590-ig visszamenőleg)
- Declination Map Viewer (Az izogon vonalak számítása és megjelenítése térképen 1590-2015 között - Világtérkép (szögtartó Mercator vetületben + a két sarkvidék szögtartó síkvetületben) Kijelölve egy adott vonalat, a lenti csúszka mutatja az értéket.
Érdekes, hogy nem egyirányban mutatja az északi irányt a két kütyü! Habár ilyen közel téve őket egymáshoz egy picit már egymásra is hathatnak. :-)
A bal oldali kütyün, vagyis az iránytűn tényleg a mágneses északi irányt mutathatja a kis nyíl, ezt Európában nem kell használni, mert mifelénk eléggé kicsi a deklináció. Teszek be egy linket a wikipédiára, a linkelt kép a deklináció értékét mutatja a Föld felszínén. Az északi félgömbön Észak-Szibériában és Észak-Amerika északi részén van jelenleg nagyjából 20 fokos nyugati deklináció, ezeken a helyeken van értelme ráálítani a mágnestűt a kis nyílra és akkor az "N" betű, vagy a 360 fok jelzi a földrajzi északot.
A jobb oldali tájolón hasonló célokat szolgálhat a rövidebbik vonal. A kukucskálókon átnézve és a szálakat fedésbe hozva olvashatod le a hosszú vonás alatt a mágneses irányt, illetve a rövid vonal alatt a deklináció korrekciójával a földrajzi irányt. Tehát ezen a tájolón nagyjából nyugati 30 fokra van belőve a mágneses északi sark iránya a földrajzi északtól. Aminek nem sok értelmét látom, mert ilyen hely szárazföldön eléggé kevés van ezen a sártekén. Nem mozgatható véletlenül a kisebbik vonal (ami végülis egy mutató lenne) a kerület mentén? Mert akkor be lehetne állítani egy adott területre érvényes deklinácót vele.
Azokat én kifejezetten a természetkárosítás kategóriájába sorolnám... Éppen elég volt oda a régi láncos megoldás. A Rám már akkoriban is eléggé le volt terhelve, de így, hogy akár kéz és láb nélkül is végig lehet sétálni rajta, még nagyobb terhelést kap, ami szerintem nem feltétlenül tesz jót neki.
Az igazolófüzetekből az MTSZ rendelkezésére állnak papíron és számítógépes adatbázis formájában is bizonyos adatok: minden teljesítő neve, születési helye és ideje, egyesülete neve, lakcíme, a teljesítés kezdete és vége. Ezekből az adatokból már lehetne egy-két következtetést levonni, sőt feldolgozva közzé is lehetne tenni - akár az általad megadott dogok egy részét is: teljesítések száma, leggyorsabb és leglassabb teljesítés, kor és nemek szerinti felbontás, meg hasonlók. De jelenleg senki sem foglalkozik a szövetségnél vele.
A szakaszok népszerűsége, "jártsága" már másik tészta. Van egy topiktársnuk, annyibajlegyen (alias: Heyjoe), aki készített egy nagyon jó oldalt, ahol a kéktúrajárók bejelölhetik a megtett szakaszaikat.
Itt nyomon lehet követni a saját teljesítésünket, éppen hol tartunk, és a többi ott regisztrált kéktúrázóét is. Annyibajlegyen már többször is betett ide információkat az egyes szakaszok jártságáról, illetve járatlanságáról, talán valahogy még mi, mezei júzerek is kinyerhetjük ezeket az adatokat onnan, bár én az előbb nem jártam sikerrel... :-(
Redszerfrissítés címén a Debian linux 6-os verziójáról a 7-esre álltak át. A művelet szerdán (2015. július 8.) történt. Azóta egy csomó dolog nem működik, nem csak ez, így kell a fát maguk alatt vágni.
Tipikusan az a helyzet amikor nincs megfelelő ismeretekkel rendelkező rendszergazdája az MGKE-nek, de az is tény, hogy a kérdéses térkép csak béta verzió volt sok hiányossággal így a felelősség lerázható.
Szerintem nem fog megjavulni,mert senki nem ért hozzá.
A Kéktúra teljesítésekről készül az adott év teljesítési számán kívül komolyabb statisztika?
Gondolok itt a leggyorsabb, leglassabb teljesítésekre, kor, nem arányra, sőt akár lehetne adott szakasz időpontjaiból is érdekességeket kiolvasni. Melyik szakasz melyik időpontban a legjártabb, stb.
Gondolom nem bennem merült fel ez elsőnek. Vannak ilyenek vagy tervbe van véve ilyenek készítése a későbbiekben?
Nem tudom én sem, állítólag igen és a Mária-bánya is .de van egy nevem és tel.számom. Ő egy szakvezető nála lehet érdeklődni: Bartók József +36308557860 (ha még jó)
"Az ún. deklináció skála (segédskála) az Észak jeltől mind keleti, mind nyugati irányban általában egy-egy, maximum 90 (de inkább csak 45 vagy 60) fokig terjedő növekvő szögtartomány."
Lásd a korábban már bemutatott tájolóm belső, piros skáláját:
Ahogy írod,mindenképp érdemes visszamenni egy hosszabb időre. Rengeteg csoda van Telkibánya környékén. Aranybányászok útja,Király-kút,Ózsva-völgye,Teréz táró etc. Talán egy plusz napot is érdemes rááldozni.
A leírás - és Berki Zoltán, a Visegrádi-hegység útjezéskoordinátorának információja - alapján az OSM-en beállítottam a Mátyás-hegy alja - Disznó-zug - Visegrád, nagymarosi rév szakaszra is a Zöld sáv jelzést. A Felső-Lepence-völgy - Spartacus ösvény - Mátyás-hegy alja szakasz már korábban fel lett rajzolva.
Ezzel egyidejűleg a Piros háromszög jelzését töröltem:
Ha pontosan 36 foknál van a vonal, akkor az a teljes kör középponti szögének (360 fok) egytized része. Több ilyen vonás nincs a 36 fok többszöröseinél (72, 108, 144, 180 ... fok)?
Ez nem a meridiánkonvergencia, sem pedig a mágneses elhajlás (deklináció) jelzése. A körlap felosztását könnyítheti meg: a kör középponti szögének pontosan 1/10, 2/10, 3/10... részeit lehet vele gyorsan kimérni, így nem kell számolgatni a fenti értékeket.
Az ún. deklináció skála (segédskála) az Észak jeltől mind keleti, mind nyugati irányban általában egy-egy, maximum 90 (de inkább csak 45 vagy 60) fokig terjedő növekvő szögtartomány.
Regéc, Fő utca 86, de meg ne kérdezd hogy kinél, minél mert nem volt foglalva, és ott helyben kerestünk. Mivel szinte minden foglalt volt így aztán majdnem izgalmas lett az este, de pár kérdés a helyieknél és megoldódott.
2500 huf/fő volt, de elég egyszerű szállás.
Pulmy!
Telkibányán a presszóban bélyegeztem, ittam, aztán a múzeumban és környékén eltöltöttem kb egy órácskát, érdekes kis múzeum, és ez mellett is van egy presszó közvetlenül. Most ennyire futotta, de vissza szeretnék menni.
"Még annyit, hogy ha az iránytűm 12 óránál lévő hosszú vonalára forgatom az északot jelző nyilat, akkor tőle jobbra, úgy 36 foknál miért van még egy rövid vonal is felfestve az iránytű üvegére?"
Légyszi, fényképezd már le az iránytűdet (tájolódat) és tedd fel ide a képét, hátha attól okosabbak leszünk, és kisütünk valamit a vonalakról! :-)