Keresés

Részletes keresés

zotya_526 Creative Commons License 2019.06.14 0 0 3381

Szép napot mindenkinek!

Tanácsotokat kérem!

Elkészült a citerám, mivel lakkozzam?

Anyag és technológia is érdekel!

 

Válaszotokat előre is megköszönöm!

citera Creative Commons License 2019.05.14 0 0 3380

ez az infó aranyat ér

Előzmény: PETYUS (3378)
recefyce Creative Commons License 2019.05.08 0 0 3379

Köszönöm, megnézem a linket.

Akkor az iskolában félreértettem a zeneelméleti részt?😊

Azt hittem, hogy így van...

Okosítást kérek😊

Befúvótól indulva : 

1:dó 

2: ré

3: mi 

4:fá 

5: szó 

6: lá 

7:ti 

Fuvola vége : ismét dó, viszont egy oktávval magasabban.

Előzmény: PETYUS (3377)
PETYUS Creative Commons License 2019.05.08 0 0 3378

Kiindulásnak talán jó lehet:

http://exclusivelyflutes.com.au/wp-content/uploads/2018/12/Capture.png

... aztán lehet tologatni a dugót.

Előzmény: recefyce (3374)
PETYUS Creative Commons License 2019.05.08 0 0 3377

Nem lehet bármekkora, de egyéb információ híján ki lehet kísérletezni dugótologatással.

Átfúvásra szükség van, különben csak egy oktávot lehetne kifújni.

Előzmény: recefyce (3376)
recefyce Creative Commons License 2019.05.08 0 0 3376

Szia!

Jól értem,hogy elviekben bármekkora lehet a szóban forgó rész, legfeljebb az átfúvással képzett hang nem lesz tiszta? ( A többi igen?)

Nekem az talán nem is olyan fontos, mert csak most kezdenék ismerkedni a hangszerrel... Azzal lehet, hogy nem is próbálkoznék😊

Jól gondolom,hogy a 7-lyukas esetén nem is szükséges az átfúvásos technika?

Előzmény: PETYUS (3375)
PETYUS Creative Commons License 2019.05.08 0 0 3375

> A lezárás és a befúvó közötti rész hossza hogyan befolyásolja a hangzást?

 

Az átfúvással képzett felső oktáv tisztaságára van hatással. Célszerű dugót tenni a csőbe, hogy tapasztalati úton be lehessen állítani. A profi fuvolákban is van, de azokban csavarral szabályozható.

Előzmény: recefyce (3374)
recefyce Creative Commons License 2019.05.08 0 0 3374

Üdv Mindenkinek!

Találtam egy Flutomat nevű programot pvc fuvola készítéshez, de nem étek vmit.

Nem találom, hogy mekkora legyen a hangszer teljes hossza.

Tehát, hogy a befúvó nyílás után mekkora részt kell még hagyni.

A lezárás és a befúvó közötti rész hossza hogyan befolyásolja a hangzást?

citera Creative Commons License 2019.04.24 0 1 3373

elég lesz az szerintem, de meg lehet erősíteni kávalécekkel.

Előzmény: amitechx (3372)
amitechx Creative Commons License 2019.04.24 0 0 3372

A tetőt 4,5mm vastagra gyalultam, az oldalához találom kevésnek a 7mm lucfenyőt.

Előzmény: citera (3371)
citera Creative Commons License 2019.04.23 0 0 3371

oldala lehet bükk, akkor elég 5mm

Előzmény: citera (3370)
citera Creative Commons License 2019.04.23 0 0 3370

egy citera teteje 3,5-5mm között jó

Előzmény: amitechx (3369)
citera Creative Commons License 2019.04.22 0 0 3368

Az, hogy egy adott menzúrára milyen vastag húrt teszel a kottára, az több dologtól is függ:
- milyen a hangolásod?

- milyen erős a kezed?
- Milyen a hangszer teherbrása?

 

Ha magasabb a hangolásod, elmehetsz a vékonyabb felé, lesz hangerő úgy is, és könnyebb is lesz játszani rajta. Ha vékonyabb húrokat választasz, akkor a gitárhúrokból is vékonyabbat kell

A Daddarionak minden hangolásra vannak különböző erősségű húrjai, 3 fokozat, mint a vonósoknál a Tomasztiknak, ha a dallamhúrok vastagabbak, akkor a bourdon húroknak is erősebbeket kell választani.

 

citera Creative Commons License 2019.04.22 0 0 3367

A gitárhúr jó lesz, még a menzúrád és a hangolásod is  ordítja, hogy gitár. Daddario fém gitárhúrokat azért lehet kapni, nem ritkaság, és az már eléggé megfelelő minőség

A Melódia márka nem rossz, de citerahúrnak nem alkalmas. A rezet kerek húrmagra tekercselik, ami lehetővé teszi, hogy a fonat lelazuljon, ha megsérül. Citeránál mindig megsérül, mert a húr fémen fekszik fel nagy szögben ráfeszülve, a feszítőerő elnyírja a fonatot, és akkor tuti lelazul és zörögni fog. A Daddario húrokat hatszögű acélmagra tekercselik, amin a fonat nem tud elfordulni, így sérülés esetén le sem tud lazulni.  Egy apró jótanács: Ha a citerát egyfejű, akkor jók a bronzfonatú húrok, de ha belsőfejes, akkor ugye ott a menzúra nagyobb, ezért oda nikkeles húrt vegyél.

Előzmény: amitechx (3366)
amitechx Creative Commons License 2019.04.22 0 0 3366

Kedves Citera! A citerám lassan készül, viszont a húrozásnál elakadtam. A 65cm-es menzúrájú E-A citerához milyen átmérőjű és típusú basszushúrokat ajánlanál? Kísérő és dallamhúrnak az általad ajánlott 10-es citerahúrt gondoltam (érdekes, hogy Gáts Tibor 14-est javasol, az AFolk pedig a 8-9-10-es citerahúr valamelyikét). Basszus húrokból, ha gitárhúr, akkor fém, vagy nejlon húrt érdemes használni? Előbbit csak "Melodia" márkában találtam, ugyanúgy, mint citerahúrt is, erről a márkáról mi a véleményed? Eddig vonósokkal foglalkoztam és megszoktam, hogy a jó minőségű húrok több tízezer forintba kerülnek még egy hegedűnél is, nem hogy egy nagybőgőnél, de legtöbbször teljes mértékben meg is érik az árukat.

Előzmény: citera (3354)
citera Creative Commons License 2019.04.19 0 0 3365

Nagyjából jól írod. Én meghuzigálom, és úgy állítom be. Akár egy hétbe is beletelhet, mire egy új hangszernek megállapodik a lélek helye.

Előzmény: BKIV (3364)
BKIV Creative Commons License 2019.04.18 0 0 3364

Annyival egészíteném ki, hogy eltérések természetesen szoktak lenni. Ezek csak alap értékek, amik eddig beváltak. De van 1,5 illetve 3,3 mm is, csak rengeteget vacakolok vele. Nehéz kimérnem a megfelelő távolságot.

Előzmény: BKIV (3363)
BKIV Creative Commons License 2019.04.18 0 0 3363

A lelket milyen közel állítod a húrláb talpához? Régebbi (3+ éves) hangszerek esetében én 1 mm -re hagyom, új hangszereknél 3 mm.

Előzmény: citera (3361)
BKIV Creative Commons License 2019.04.18 0 0 3362

Ejtettem ezt a módszert, mert képtelenség volt hatékonyan polírozni alkohollal. Ha túl kevés volt az alkohol, akkor csak az olajat kentem rajta szét, ha pedig valamivel több volt (némileg nyirkosabb), akkor már helyenként a lakkot is felszedte. Próbálkoztam benzoe oldattal, ami ugyan alkoholos volt és jobban működött, de nem volt az igazi. Péteri Károly ajánlotta még régebben a super nikco -t, ezzel políroztam fel és egészen kielégítő lett az eredmény. Nem ragad, nem puha, szép fényes és egészen tisztán is tartható. Viszont nem olcsó, 1 liter 10.000 forint.

Előzmény: citera (3361)
citera Creative Commons License 2019.04.16 0 0 3361

A benzoét miben akarod oldatba vinni? A szesz nem jó ide most. Puha gyanta, simán oldhatja bármi, akár olaj is.

Előzmény: BKIV (3360)
BKIV Creative Commons License 2019.04.09 0 0 3360

Végül sikerült megoldanom a hegedű tisztítását. Mivel minden soknak bizonyult ennek a puha lakknak, ezért úgy döntöttem, hogy keverek egy nagyon gyenge "polírvizet". 4 dl vízbe tettem 18g tripolit, majd alaposan összeráztam. Polírozás előtt nagyon vékonyan beolajoztam a lakk felületét, ezután cseppnyi "polírvízzel" dörzsölgettem apránként. Szépen megtisztult, noha a lakk azért egyértelműen világosodott. Szerintem így már megfelelő állapotban van, viszont fel kellene még fényezni egy picit. Nyirkos szeszes lenvászonra ha teszek némi olajat és benzoe -t, az szerinted megfelelne? Nem érzem úgy, hogy komolyan dörzsölgetnem kellene, szerintem elég volna simogatni, így nem ragadnék bele a lakkba. Bár a kivitelezéssel még így is gondban leszek, mert nagyon puha ez a lakk. Túl sok ideig nem lehet tökölni egy bizonyos területen, mert akkor nyomot fog hagyni a rongy és az olaj, ez fix. Talán még a körkörös mozdulatok sem biztos, hogy beleférnek....

Előzmény: citera (3341)
amitechx Creative Commons License 2019.03.30 0 0 3359

Milyen kicsi a világ, a Te írásiadból értettem meg a kottaolvasást és a zenei hangok "működését", még mindig a könyvjelzőim között van és ha valami nem kerek, a Kabóca füzetes oldaladon nézem meg, nagy köszönet érte! :)

Előzmény: PETYUS (3357)
citera Creative Commons License 2019.03.28 0 0 3358

:)

Előzmény: PETYUS (3357)
PETYUS Creative Commons License 2019.03.28 0 0 3357

Itt vagyok. A folytkövöt azért írtam oda, mert messze nem teljes amit leírtam, de aztán nem volt időm folytatni, később el is felejtettem, most meg már nem is emléxem, hogy mit akartam még írni.

Előzmény: citera (3356)
citera Creative Commons License 2019.03.28 0 0 3356

Petyus! 

 

Itt vagy-e még? meg vagy-e még?
Nézegettem régi hozzászólásokat, és megtaláltam ezt:
http://www.terrasoft.hu/kultura/kaboca/hangolas/

A végén ott van, hogy folyt köv. Mi lett azzal azóta? Meg van valahol?

amitechx Creative Commons License 2019.03.27 0 0 3355

Köszönöm szépen!

Előzmény: citera (3354)
citera Creative Commons License 2019.03.27 0 0 3354

jók lesznek, és kell belső merevítés. Bár láttam már olyan citerát amiben nem volt. A 65cm hosszút húrozd 10-es húrokkal és hangolható c-d-e  valamelyikére.

Előzmény: amitechx (3353)
amitechx Creative Commons License 2019.03.26 0 0 3353

Köszönöm szépen, nagyon sokat segítettél! Azt szeretném még kérdezni, hogy 65cm-es menzúrához 4mm-es lucfenyő tető és 9mm-es lucfenyő oldalak véleményed szerint jók lesznek, illetve 3 oldalfej esetén kell belső hosszanti merevítés?

Előzmény: citera (3352)
citera Creative Commons License 2019.03.26 0 0 3352

Na akkor lássuk sorrendben:

1:
Van különbség, a fenekelt citera az öledben is szól, míg a vályú citerának akkor jön meg a hanjga, ha leteszed egy asztalra.
2:

A 3+2 kórusszámmal könnyebb játszani, de halkabb, illetve a 4+3 kóusszámmal jobban lehet akkordozni - ha van ilyen igény.

3: Ez függ a citera méretétől, a húrok vastagságától, és a hangolástól is. Annyira kell felemelni, hogy már ne csörögjön zavaróan, de még könnyen lehessen rajta játszani. Prím citerákon a legfelső bund fölötti húrmagasság 2,5-3,5mm, egy nagy tenornál ez 3,5-5mm. Hogy mennyire viheted közel a húrt, az nagyban függ még a bundozás minőségétől, a fogólap görbületétőt is.  A vékonyabb húrokat közelebb lehet vinni, mert ha csörren is, nem csap akkorát, halkabban csörög.
4:
Azért mert így a húrok kisebb átmérővel, kevesebb fonattal tudják szólni ugyanazt a mély hangot, és a kicsengés ideje is hosszabb

5:
5mm,  a húrlábak magasságát hozzá kell igazítani
6:
mindkettőből készülhet, de ha keményfa, akkor legyen vékonyabb, hogy rezonálni tudjon. Lehet a hegedűhöz hasonló kávalécekkel erősített svartnilemezes megoldást is alkalmazni - csak legyen aki megfizeti.

Előzmény: amitechx (3351)
amitechx Creative Commons License 2019.03.25 0 0 3351

Köszönöm! Ha nem gond, akkor szeretnék még kérdezni néhány dolgot. Eddig vonósokkal foglalkoztam, most viszont szeretnék építeni egy E-A közép citerát, 65cm-es menzúrával. Sokat olvastam, kerestem már utána, nagyon sok dolog össze is állt, de maradt még néhány kérdés bennem, ha nem baj, akkor fel is tenném őket:

 

- mi a gyakorlati (hangzásbeli) különbség a fenekelt és a fenék nélküli citera között?

 

- mi a gyakorlati különbség a 3+2 és a 4+3 dallamhúros kivitel között?

 

- mekkora helyet szokás hagyni a húrcsoportok és a húrcsoporton belül a húrok között?

 

- mekkora helyet kell hagyni a bundok teteje és a dallamhúrok alja között?

 

- miért jobb, ha a basszushúrok hosszabbak a dallamhúroknál (pl. Lajkó Félix citeráján)

 

- milyen vastagságú legyen a fogólap?

 

- a citera oldala lucfenyőből, vagy keményfából készüljön?

 

Előzmény: citera (3348)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!