Topik a csillagos égbolt szerelmeseinek, minden, ami távcsővel, fényképezőgéppel, ccd-vel vagy szabad szemmel elérhető, legyen az bolygó, hold, üstökös, aszteroida, vagy épp sarki fény.
Alternatív tudósok ("kérésre bármit tagadok, cáfolok") a szomszédos topikokban keressenek menedéket!
Félreértettél, ez a weboldal nagyon jó, az a kérdés, hogy honnan veszi az adatokat?
Látszik, hogy folyamatosan számolja a pillanatnyi adatokat, de csak annál, amit kiválasztasz.
Nekem egy olyan lista kell, hogy pl. az év elején 0 órakor mi volt a pozíciója az összes állócsillagnak, és egyéb kisbolygónak vagy gázbolygónak, stb. amit ismer.
Vagy legalabb adjon egy listát, hogy miket ismer, és ne nekem kelljen véletlenszerűen találgatni betűk begépelésével, hogy arra ad-e találatot.
Állócsillagoknak és a naprendszerben lévő bolygóknak és hasonló objektumoknak van weben elérhető adatbázisa, ami megmondja az adott időpontbeli pontos helyzetét?
Vagy valamilyen programot kell használni, ami tudja ezeket az adatokat?
Mert azóta jóval lejjebb araszolt, hajnalban már nagyon alacsonyan van napkeltekor. Én is tudtam volna róla 7.-én hajnalba egy beégett képet csinálni, de a környezet miatt lemondtam róla, háztető, kémény, szinte csak az üstökös maradt volna ha körbe kivâgok minden városi tereptárgyat. Valamint kimondottan kellemes volt binokulárban szemlélni 15-20 percig, a fotózás alatti versenyfutás az idővel jellegű görcsölés helyett. Azt nem tudom, hogy a következő alkonyatokkor mennyi látszik majd belőle, mert a felhők is megnehezíthetik ha lesznek épp akkor.
Nagyjából így látszódott 7.-én hajnalban egy 10x50-es binokulárral. Gratulálok annak, aki mostanság látja/fotózza. Talán pár nap múlva napnyugtakor, minimum Hortobágy.
Ha a bal alsó részen látható Holdat és a jobb fent látható Vénuszt(?) egy egyenessel összekötöd,majd képzelatben meghosszabbítod az egyenest a Hold tól balra(a képen kívülre) és ráméred a Hpld-Vénusz tácolságot,akkor sacc. ott volt ma halnalban az üstökös.
Sziasztok! Ma reggel rászántam magam az üstökös megtalálására. Szerintetek hol kellene keresni a ma reggel készült kép alapján? Csak remélem, hogy jó irányba fotóztam.
Ma hajnalban találtam meg egy 10*50-es binoval. Az ég még a Hold mellett is rég volt ilyen pazar, de még így sem volt egyszerű, mert a hátsó fa és a szomszéd háza között éppen annyi szabad ég volt, amibe pont be tudott úszni a Vénusz és balra a fa mögül a Nishimura P1.Már tegnap este kimentem megnézni, hogy kb. hol lesz hajnalba, de láttam, hogy 4:20_ig nekem esélytelen a fa miatt. 4:40 körül pillantottak meg a Vénusztól balra, egy kis csillag csoportosulásban. Egy kis ideig nézni kellett, de utâna feltünt, hogy közöttük van egy ami kicsit bolyhos és a többi sárgás árnyalatával ellentétben kicsit zöldes színű. 5:00-ig tartott a megfigyelés,mert annyira jött már a Nap. Méretre egy Vénusztól jóval kisebb, kis binkulárral jelenleg csóva sincs, csak kis zöld pamacs, pislogó maggal. Napról napra egyre rosszabb a hajnali pozíciója, ezért szinte csak ma volt komoly esélyem látni, mert felhő sem volt az égen.Az alkonyati pozíciója pedig a közvilágítás miatt lesz nehéz nekem, ha így marad a magnitudó. A hajnali pozíciója a 2020 F3 Neowise-hoz hasonló.
A C/2023 P1 (Nishimura) üstökös-t, mikor érdemes meglesni, a mostani napokban? Hajnalban vagy este? Ja és kb. mettől-meddig van, a jó észlelhetőség időablaka, nap kelte/nyugta előtt/után?
Kis csillagászati érdekesség. Tegnap a legfrisebb képem az APOD-ra került, ami miatt ilyenkor értelemszerűen nagyon sokat (sokszázezres nagyságban) nézik meg. Már csak ezért belefuthat az ember érdekességbe, most történt is ilyen. Egy svájci csillagász írt az APOD fórumára, hogy a DSS képanyaggal összevetve azonosított rajta egy saját mozgású csillagot.
Ezzel a kommenttel:
Based on GAIA pm data for this star, I calculate the time difference to be ~23 years. • There is a large proper motion in declination. Proper motion in RA and Dec = 5.6 mas/yr and 101 mas/yr respectively, or a total pm ≈ 102 mas/yr • The angular change ≈ 2.3 arcseconds → 2.3 arcseconds ÷ 0.1 arcseconds/yr = 23 years
De az alapveto problemad, hogy merre forgunk, nekem mondvacsinalt problemanak tunik, hiszen attol fugg, hogy fenteol vagy lentrol nezzuk az epliptikat, marpedig az univerzumban nincs fent es lent, igy a kerdes ertelmezhetetlen.